[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 129
7 153
113
Egyébként az AIM-120-ból is vannak gyakorló rakétáink:

https://hu.wikipedia.org/wiki/AIM–120_AMRAAM#Magyar_L.C3.A9gier.C5.91
"40 darab AIM–120C–5-ös éles rakétát (ezek darabára 530 004 USD volt) és 10 darab gyakoroló CATM–120-ast (ára 32 328 USD) vásároltak"

Azt nem hinném, hogy egy 32.000 dolláros CATM-120 csak arra lenne jó, hogy rakéta makettként hordozza a gép a szárnya alatt, azt jóval olcsóbban is elő lehetne állítani, tehát szerintem ezekkel is lehet rakéta lövészetet szimulálni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and marton

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Egyébként az AIM-120-ból is vannak gyakorló rakétáink:

https://hu.wikipedia.org/wiki/AIM–120_AMRAAM#Magyar_L.C3.A9gier.C5.91
"40 darab AIM–120C–5-ös éles rakétát (ezek darabára 530 004 USD volt) és 10 darab gyakoroló CATM–120-ast (ára 32 328 USD) vásároltak"

Azt nem hinném, hogy egy 32.000 dolláros CATM-120 csak arra lenne jó, hogy rakéta makettként hordozza a gép a szárnya alatt, azt jóval olcsóbban is elő lehetne állítani, tehát szerintem ezekkel is lehet rakéta lövészetet szimulálni.

Úgy tudom, ez leginkább a szerelőknek segitség, gyakorlás, nem a pilótáknak. A fedélzeti rendszer tudja a szimulációt, úgy tudom rakéta nélkül is...
 
M

molnibalage

Guest
Egyébként az AIM-120-ból is vannak gyakorló rakétáink:

https://hu.wikipedia.org/wiki/AIM–120_AMRAAM#Magyar_L.C3.A9gier.C5.91
"40 darab AIM–120C–5-ös éles rakétát (ezek darabára 530 004 USD volt) és 10 darab gyakoroló CATM–120-ast (ára 32 328 USD) vásároltak"

Azt nem hinném, hogy egy 32.000 dolláros CATM-120 csak arra lenne jó, hogy rakéta makettként hordozza a gép a szárnya alatt, azt jóval olcsóbban is elő lehetne állítani, tehát szerintem ezekkel is lehet rakéta lövészetet szimulálni.
Az ARH rakéta ráveztés fő elemét csak szimulálni lehet, a végfázisban a saját radar használatot. A gyakorló változatban tudtommal nincs eredeti radarja, mert emiatt feleslegse. Az IR rakétáknál ezzel szemben a gyakorló változat szinte azonos az élessel, csak a harci rész és hajtómű üzemanyag nincs, mert nem indítják a rakétát, de ugyanúgy kell vele a célt befogni, mint az éles rakétával, az indítás paraméterei ellenőrizhetőek. Utána meg jön a szofveres modellezés. 30+ éve is megvolt ez már a nagy víz túloldalán....

2:02

Ez konkrétan a Top Gun-ban is meglepően hiteles volt.
0:15

Tessék összevetni a két képet...
cvssd2wgj4afgevw4dd2.png

prn6blzm5u5dxjkitxt3.png
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 421
63 705
113
Az USAF pilótá sincsenek minden évben AAM éleslövészeten és éles bombát is évente néhányszor oldalanak, a legintenzívebb a kiképzés alatt van és persze élesben.

Most akkor az USAF is naivitásban élne..? [fejvakarás]

Azért ne keverjük a szezont a fazonnal, az USAF-ot a kecskeméti repülőbázis dolgozóinak életével. Két külön világ. Ahogy te is írtad, az USAF (azért megérne egy elemzést, hogy kik, melyik alakulatok, melyik típusok, mert nagy ám az USAF és akkor ugye még ott a Navy és a Marines is) évente néhány alkalommal old "csak" bombát, míg mi egyátalán nem teszünk ilyet. De még hasonlót se. És az amerikaiak háborúznak is, az ott szerzett tapasztalatokat szépen beépítik a kiképzési tervbe, ezen felül van Red Flag, vannak egyéb gyakorlatok is. Most akkor van értelme minket összevetni az USAF-al? [fejvakarás]
 
M

molnibalage

Guest
Azért ne keverjük a szezont a fazonnal, az USAF-ot a kecskeméti repülőbázis dolgozóinak életével. Két külön világ. Ahogy te is írtad, az USAF (azért megérne egy elemzést, hogy kik, melyik alakulatok, melyik típusok, mert nagy ám az USAF és akkor ugye még ott a Navy és a Marines is) évente néhány alkalommal old "csak" bombát, míg mi egyátalán nem teszünk ilyet. De még hasonlót se. És az amerikaiak háborúznak is, az ott szerzett tapasztalatokat szépen beépítik a kiképzési tervbe, ezen felül van Red Flag, vannak egyéb gyakorlatok is. Most akkor van értelme minket összevetni az USAF-al? [fejvakarás]
Pontosan erről beszélek. Most akkor az USAF szinten várjuk le? Mert az azt jelentené alul közelítve, hogy minden AG képes pilóta évi 2-3 éles bombát doba legfeljebb, azon felül BDU-33 lenne max. A kérdés az, hogy az USAF F-16-on van-e szimulációs lehetőség és mire. A Gripen ezen a téren elég jó.

Egy biztos, a magyar Gripen flotta fényévekkel közeleb van a USAF szinthez, mint a MH dandrája egy US Army ezredhez...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and arcas

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Éleslövészet kell. Légierőn nincs. Kérek mindenkit, hogy kerülje a naivitást.

Az A-G éleslövészet kimerült eddig a gépágyúban, igen, kerülve a naivitást.

Azért ne keverjük a szezont a fazonnal, az USAF-ot a kecskeméti repülőbázis dolgozóinak életével. ... [fejvakarás]

Érdekes, Dudi a kézifezverekekkel, majd tankokal és D20-al történő évenkénti lövészetet hozza párhuzamba a légierő éleslövészeteivel.[fejvakarás]
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
...De a békesség kedvéért én már abba is belemegyek, hogy adjuk el a a flottát a p.csába, és kezdjetek vele valami hasznosat...:cool:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 736
113
Az A-G éleslövészet kimerült eddig a gépágyúban, igen, kerülve a naivitást.



Érdekes, Dudi a kézifezverekekkel, majd tankokal és D20-al történő évenkénti lövészetet hozza párhuzamba a légierő éleslövészeteivel.[fejvakarás]

Nem én hanem molni vetette ezt fel én csak megválaszoltam a kérdést.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 736
113
És azon felül van bármiféle szimulálási lehetőség a gyakorlásra? Ez hány grántátot jelent?

Van otthon lövészeti szakutasításom megnézem mert se harckocsizó sem tüzér nem vagyok így nem tudom.Bár szerintem ez titoknak minősül.Mennyit gondolsz te elégnek?
 
M

molnibalage

Guest
Van otthon lövészeti szakutasításom megnézem mert se harckocsizó sem tüzér nem vagyok így nem tudom.Bár szerintem ez titoknak minősül.Mennyit gondolsz te elégnek?
Nos, én 1 év repszim kihagyás után gyakorlatilag szinte totálisan elvesztettem egy rakás skillt. Ebből kiindulva az évi 1 lövészet szimulációs lehetőség nélkül nekem több, mint vékonynak tűnik.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Szerintem dudi okfejtése világos és érthető az elejétől.
Nem a gripent fikázza, hanem pusztán a programra fordított összeg más irányú és valószínűleg sokkal hatékonyabb felhasználását elemezgeti.
Szerintem egyszerű a dolog. 14 gripen nem tud megállítani egy esetleges Románia irányából érkező szárazföldi támadást. Jelenleg úri huncutság a gripen flotta szerintem.

De hisz a 90% meg úgy megy el, hogy semmi látszatja. Ha a Gripen büdzséjét is elosztanák, annak sem lenne semmi látszatja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 736
113
Nos, én 1 év repszim kihagyás után gyakorlatilag szinte totálisan elvesztettem egy rakás skillt. Ebből kiindulva az évi 1 lövészet szimulációs lehetőség nélkül nekem több, mint vékonynak tűnik.

Egy kötelező lövészet azaz ennél csak több lehet(egyébként több is szokott lenni).Azt például pont tudom,hogy a páncéltörőknél mielőtt kimennek METISZ/FAGOT-ot indítani minden lövészet előtt 5 vagy 10 sikeres szimulátoros rávezetést kell végrehajtaniuk(igen van METISZ/FAGOT szimulátor a Honvédségben).
 
  • Tetszik
Reactions: endre

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Na de miért megy el 60% illetményre, ha alig vannak igazi katonák?

Olyat mondok...

Darth Vader a Lego StarWars rajzfilmben:

- Luke, olyat mondok ami feje tetejére állitja a fejed...!

- ...mondom is...

- ...lelövöm a poént :))) ...

- Luke!

- ... én vagyok az....ZzZ

:D:p;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 736
113
Na jó, nem szokásom szájkaratézni, csak hogy lásd, mennyire nem a gépet fikáztad az elején:



Ténzleg nem. Nem is lenne most légierőnk.



Egy század semmire sem jó. Érdekes, mennyi hasonló százada van a szomszédos országoknak?



Mig-ből érdekes elég lett volna egy század...jé. És nem vagy elfogult. A Mig mivel is bombázott volna pontosabban? Bombával?



A nem létező bombát, a bombavetést sohasem gyakorlott magyar hajózó miért is dobja/dobta pontosabban mint a mostani magyar gripen?



Pedig próbálom. Csak ismételni tudom önmagam, lásd feljebb...(ugye érzed, hogy sorozatosan ismétled azt, hogy mennyire szar a gripen)



Miért nem képes a magyar gripen AGM-65-öt inditani, ez számomra talány...?!?!...ja, az AGM "preciziós" szóval verné a miget. Nincs több kérdésem.

Tudom hogy drágálod a programot, lehet az is. De mint feljebb láthatod, az érveléseidben mégis csak badarságokat beszéltél. Ha azt mondtad volna, a Gripen program árán ezt és ezt csináltam volna, ...aláirom. El lehetett volna költeni másra is. De magad is láthatod, meggondolatlan érvekkel estél neki a dolognak.


Tényleg idézgessem,hogy hányszor írtam le,hogy ez nem a gép kritikája?
Azért egy század MIG-ről írtam mert kb annyit lehetett volna repülhető állapotba hozni miután szinte vadi új gépek rohadtak szét éveken keresztül a csillaghangárban.
 
M

molnibalage

Guest
Tényleg idézgessem,hogy hányszor írtam le,hogy ez nem a gép kritikája?
Azért egy század MIG-ről írtam mert kb annyit lehetett volna repülhető állapotba hozni miután szinte vadi új gépek rohadtak szét éveken keresztül a csillaghangárban.
Én a MiG-29-es hadrendben tartását sem tartottam volna indokoltnak. A román LanceR bizony a kérdésre adott megfelelő válasz volt annak ellenére, hogy túl sok gépen hajtották végre (szerintem 60 db-on is elég lett volna) és ott is hagyták rohadni őket, de összességében fényévekkel ésszerűbb volt, mint az, hogy egy csóró poszt KGST ország 8 év alatt két 4. gen. típus állít hadrendbe. Ilyen húzást az USA és a Szovjetunió csinált a hidegháború magas fordulatszámú időszakában...
http://jetplanes.blog.hu/2017/10/02/_minek_a_trabantba_szines_display_hat_ezert

Csak a margóra. A 21bisz-ek kivonásakor legalább 13 db gép röpképes volt a kb. 16 gépből. Hazai tapasztalat dögivel volt vele.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator