1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

Diskurzus a(z) 'Vadász-/csapásmérő/kiképző repülőgépek' témában - Nightstalker által indítva @ 2011. április 4..

1. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

A konkrét okot senki nem írta le, nem volt public. Nagyságrendileg 10 olyan ülést találtak, ahol a kés nem volt éles. Mármint nem itthon, hanem világszerte.

fishbed likes this.
  2. arcas

arcas Well-Known Member

3. Loken

Loken Well-Known Member

fishbed and honved like this.
  4. ZRÍNYI 20!026

ZRÍNYI 20!026 Well-Known Member

Kassa felett köröz egy Gipenünk. Szerintem lesz pár aggódó szlovák hazafi, aki ezt jelezni fogja a hatóságoknak! :) Hacsak nem valami nemzetközi gyakorlat folyik ott éppen.

tindalos likes this.
  5. tindalos

tindalos Well-Known Member

Jártak már ott,biztos csak nosztalgiazik a pilcsi. :D

6. Sharid

Sharid Well-Known Member

indexen kérdezték kb mire jön ki a magyar gépek repórája dollárban?
    mintha azt írtátok volna, jóval több egy hasonló kat. USAF gépé, de nem találom azt a hozzászólás

7. molnibalage

endre likes this.
  8. arcas

arcas Well-Known Member

9. Sharid

Sharid Well-Known Member

Tankiszt; aa magyar honvedseg megsemmisult topicban

10. Terminator

Terminator Well-Known Member

Az akkori döntéshozók valószínűleg úgy gondolták, hogy mindegy mennyibe kerül a Gripen ügylet, mert a svédek 110 %-os gazdasági ellentételezést vállalnak, így akkor több pénzt hoznak a magyar gazdaságba, mint amennyit mi kifizetünk a gépekért. Így a Gripen-t tulajdonképpen "ingyen" kapjuk. Aztán valamiért mégsem teljesen így alakult az ellentételezési program...

fishbed and fip7 like this.
  11. Terminator

Két hete meg ezt sikerült mondania Michael Kelley-nek Pozsonyban, amikor a szlovákok kérdezték hogy mi mennyi...

"Kelley declined to specify the cost of a flight hour, either. He only said that although the cost of Gripens might be lower, their service life would be less than those of F-16s."

https://spectator.sme.sk/c/20800805/us-presents-f-16-aircraft-in-bratislava.html

(Ennek helyes értelmezésén azóta is gondolkozom.)

12. Terminator

Neked vannak ilyen adataid izraeli gépekre vonatkozóan? Ott hogy számolják és mennyire jön ki?

13. molnibalage

Ja, hát igen, egy ordas hazugságot cáfol.

14. molnibalage

Olyan országokban, ahol évi 120 órákat sem repülnek a gépekkel ez az élettartam difi nem számít. Az USAF-nál sanszosan már nem repülne Gripen. A tervezési óraszáma a Gripennek eleve alacsonyabb volt, ehhez képest a fleet leader F-16 majdnem 10 ezer óránál van...

endre likes this.
  15. Terminator

Ezt én is tudom. Azt nem értem, hogy mit akart ezzel mondani. Hogy drágább az F-16os üzemeltetés?
    Ezzel most elismerte vagy megkérdőjelezte hogy olcsóbb a Gripen repült óra költsége?
    Ha elismerte, akkor ő is elhitte a marketing adatokat?

arcas likes this.
  16. Terminator

A cseh gripen adatok hogy viszonyulnak a magyarhoz? Ott mennyire jön ki egy repült óra költsége?
    A többi Gripen üzemeltetőről tudunk ilyen adatot?

17. molnibalage

Egyikről sincs adatom.

18. emel

emel Well-Known Member

Nem ismert el semmit, csak szerényen felhívta a figyelmet hogy lehet ugyan hogy a Gripen olcsóbb/an üzemeltethető, de rövidebb is az élettartama mint az F-16-nek. Illetve ezzel azt ismerte el áttételesen, hogy fogalma sincs a Közép-Európai országok haderőinek anyagi lehetőségeiről, hiszen itt a "rövid élettartamú" Griff is előbb fog szétrohadni a rozsdától, mint hogy elérné a repülhető óráinak a limitjét!! Szóval itt a magasabb élettartammal eladni egy drágább gépet nehezen fog, ha mégis azt választják a szlovákok akkor más is számít nekik (pl. hogy ne olyan legyen nekik mint a magyaroknak, vagy/és a valamilyen módon az üzletből kivehető "zsebpénz", stb.).

alfa74, fishbed, endre and 2 others like this.
  19. yangwenli

yangwenli Active Member

Viszont az is jatszhat, hogy regebben kozoskodni is szerettek volna a legterukon a csehekkel. Az ugy gondolom konnyebben menne talan logisztikailag, ha hasonlo tipust rendszeresitenenek.

Mint sok mas esetben a dontes itt is inkabb politikai lesz szerintem: V4 vs. Amik felallasban. A vegeredmeny igy elorevetitheti a jovobeni kulpol. csapasiranyt. (igen-igen nyelvcspas iranyt :p)

blitzkrieg, tonyo, fip7 and 1 other person like this.
  20. arcas

arcas Well-Known Member

Igen, igen,...ha valami na ez tipikus Molni írás ;)

Anno a cseheknek drága volt az F-16, és gondolhatjuk hogy nem csak a gép árát nézték. A friss szlovák ajánlat ismert, írtam...le kéne fejteni róla a fegyvercsomagot.
    Az említett fejezetben a 14db bérelt cucc visszámolt árából próbálsz üzemeltetési költségeket párhuzamba állítani szokás szerint az USAF nyilvános adataival. Soxor álltam neki úgy, hogy megpróbáltam a szövegkörnyezetből kiérződő előitéleteket nem észre venni, de számomra evidens hogy alma körte esete áll fent. Az hogy a beszerzésük ára drága volt az egy dolog, de a köré font gazdasági/fizetési/ellentételezési és fenntarthatósági konstrukció az betolja a dobogóra...szinte mindenhol.

Ezen oldal megosztása