[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Akkor a Meteor / Iris-T beszerzés confirmed?

Háát a cikkből elsősorban a Meteorra utalás világlik ki, de ennél nyilvánvalóbb volt a "felszerszámozott" Gripen Kecskeméten, valamint Maróth "100%-os Gripenes" nyilatkozata.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 023
73 515
113
Hogyan segíti a műszaki stáb egy hétvégi, külföldi repülőnapon a pilótát? Mi a feladatuk?

A repülőnapokra kiutazó műszaki csapat általában 4-5 főből áll. A szervezés már a kiutazás előtt több nappal elkezdődik a repülőgép üzemeltetéséhez szükséges eszközök, anyagok összekészítésével.

Fontos pontja a szervezésnek a repülési terv egyeztetése a pilótával. Mikor indul, mikor érkezik, mennyi a repülési idő a célállomásra, és fog-e gyakorolni a hétvégi bemutató repülések előtt.

A kitelepülés előtti napon a kijelölt gépet a kiutazó műszaki csapat alaposan átnézi, és felkészíti a kiutazásra.

A repülőnapokra a műszaki stábnak jellemzően jóval - órákkal - korábban kell érkezni a repülőnap helyszínére: időigényes mire minden regisztráció, és adminisztráció megtörténik. Ha ezeken túl esett a csapat, akkor megkapják a repülőgép állóhelyet, ahol a (jellemzően) hétvége folyamán dolgozni fognak. Itt előkészítik a szükséges felszerelést a gép fogadásához.

A légishowban résztvevő gép érkezése után ismételt ellenőrzést csinálnak felkészülve a gyakorlásra, vagy repülés utáni ellenőrzést ha nem aznap lesz program-gyakorlás a pilótának.

A hétvégi program a repülés időpontjának függvénye. A tervezett felszállás előtt 2-3 órával hamarabb érkeznek a repülőgéphez, előkészíteni a bemutató repülésre.

A hazaút tervezése egy fokkal könnyebb mint a kiút. A pontosan megszabott indulási idők miatt időben kész kell lenniük a géppel, aminek visszaindulásra után, ők is útra kelnek.

A fotón a csehországi Ostravába utazó pilóta és műszakiak.

242498887_4552030404859722_323868906858214875_n.jpg
 

nagyoncivil

Well-Known Member
2018. október 26.
321
796
93
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 034
26 584
113
"A kis méretű és tömegű GBU–39-es műholdas irányítású siklóbombák alkalmazásával a Gripen két-három póttartály, Litening célzókonténer és két darab önvédelmi légiharc-rakéta mellett nyolc, szárnypóttartályok nélkül pedig 16 darab bombát képes hordozni. A fegyverek beszerzésével 8–16 földi célra lehetne egyetlen repülőgéppel csapást mérni. A JAS–39 C/D az SDB bombákra szerelt Diamond Back szárnykészlettel akár 70 km távolságból, a földi légvédelem hatótávolságán túlról is támadhat földi célpontokat."

Nos, akkor már csak KEPD 350 HDBT (Hard and Deeply Buried Targets) verziójú vagy esetleg az AGM-154 JSOW-ER és az MBDA Apache anti-runaway verziójú cirkálórakéták hiányoznak kis számban ahhoz, hogy a Gripenek végre minden a légierőre kiszabható feladatot el tudjanak látni!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 894
22 336
113
  • A magyar géppark továbbfejlesztéséhez szükséges alapokat a fegyverrendszer lelkét jelentő MS20 szoftvercsomag telepítése teszi lehetővé; az ezzel kapcsolatos szerződés már 2017-ben megszületett a magyar és svéd fél között, amit azóta végre is hajtottak.
  • A Gripenek NATO-szabványú Link–16-os adattovábbító rendszere is korszerűbb lett, ami a szövetségesekkel való teljes körű együttműködést emeli magasabb színvonalra.
  • Az előretolt földi irányítók, célmegjelölő katonák részére külön rádiócsatornát sikerült biztosítani, ami harcászati előnyt jelent, álló- és mozgóképet is tudnak a küldeni a célpontról a pilótának.
  • A továbbfejlesztett CBRN-rendszer lehetővé teszi kémiai, biológiai, radiológiai vagy nukleáris támadás esetén is a JAS–39 C/D repülőgépek alkalmazását és karbantartását.
  • A magyar gépeken már integrált PS05A Mk4 lokátor a régebbi Mk3-hoz képest 150 százalékkal nagyobb felderítési távolságot, jobb zavarvédettséget és az alacsony észlelhetőségű repülőgépek távolabbról történő felderítését biztosítja.
  • A jelenleg használt C/D változatok kiváló integrált elektronikai harcrendszerrel (EW és ECM) vannak felszerelve, a magyar Gripenek voltak például a legjobb EW és ECM felszereléssel rendelkező légi rendészeti repülőgépek a balti missziók keretében.
  • A magyar gépeken már integrált PS05A Mk4 lokátor a régebbi Mk3-hoz képest 150 százalékkal nagyobb felderítési távolságot, jobb zavarvédettséget és az alacsony észlelhetőségű repülőgépek távolabbról történő felderítését biztosítja.
https://magyarnemzet.hu/belfold/2021/09/hadrendben-maradnak-a-gripenek
 
K

kamm

Guest

"A magyar gépeken már integrált PS05A Mk4 lokátor a régebbi Mk3-hoz képest 150 százalékkal nagyobb felderítési távolságot, jobb zavarvédettséget és az alacsony észlelhetőségű repülőgépek távolabbról történő felderítését biztosítja.
A jelenleg használt C/D változatok kiváló integrált elektronikai harcrendszerrel (EW és ECM) vannak felszerelve, a magyar Gripenek voltak például a legjobb EW és ECM felszereléssel rendelkező légi rendészeti repülőgépek a balti missziók keretében.
A SAAB korábbi bejelentése alapján a Gripen C/D változatok 2025 környékén a jelenleg is fejlesztés alatt álló, legmodernebb ilyen elektronikai rendszert is megkaphatják, ami a hőkeresős és lokátoros irányítású rakéták elhárítására alkalmas. A 360 fokos teljes vertikumban rakétaveszélyre figyelmeztető rendszer is beépíthető lesz a C/D változatokba."
 
K

kamm

Guest
"A magyar gépeken már integrált PS05A Mk4 lokátor a régebbi Mk3-hoz képest 150 százalékkal nagyobb felderítési távolságot, jobb zavarvédettséget és az alacsony észlelhetőségű repülőgépek távolabbról történő felderítését biztosítja.

Na akkor meg is van, mire kepes a jelenlegi radarunk...
Emlekszunk a thai Gripen C gepek folenyes gyozelmere a kinai masolat-Su-27SK ellen par eve?

Par erdekesseg, Gripenek vs Flankerek:

"Medium range (beyond visual range/ BVR) domain:
  • BVR missile: AIM-120 missile – 80km range versus RVV-AE missile – 50km range
  • Radar: 160km range, track 10 targets versus 120km range, track 10 targets
  • Radar cross section: 1.5-2m2 versus 10-12m2
  • Simultaneous target engagement: 4 versus 1
  • Electronic warfare systems: 1 internal and 2 external podded systems versus 1 external podded system
  • Towed decoy: present versus not present
  • Decoys: flares and chaff versus flares and chaff
  • Warning systems: radar warning and missile launch warning and missile approach warning versus radar warning and missile approach warning
  • Datalinks: 2 versus 1
  • Night vision: present versus not present"
Ekkor meg nem volt MS20 ergo a mai radarok tavja 240km korul lehet (es valoszinuleg tobb celpontot is kepesek kovetni mar.) Osszehasonlitasul: a roman F-16AM (Block20 MLU) max 150-160km lehet szerintem...?
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
oké, most egy kérdés, olyan témában amihez nem értek:).
itt és máshol is remek videok kerültek fel bemutatókat repülő magyar gépekről, látványos légi felvételek.
nem követem nagyon, a repülőnapokon mik és mit repülnek, de ha már dobja fel nekem a felvételeket a Nagy Algoritmus...

szóval nekem hirtelen dezsavüm lett, mármint Mig-29-orrbaszájbabemutató- felzabáljukazélettartamot.
Ugye nincs igazam?
 
S

speziale

Guest
Na akkor meg is van, mire kepes a jelenlegi radarunk...
Emlekszunk a thai Gripen C gepek folenyes gyozelmere a kinai masolat-Su-27SK ellen par eve?
https://thediplomat.com/202 0/04/fl...-happened-at-the-falcon-strike-2015-exercise/

Par erdekesseg, Gripenek vs Flankerek:

"Medium range (beyond visual range/ BVR) domain:
  • BVR missile: AIM-120 missile – 80km range versus RVV-AE missile – 50km range
  • Radar: 160km range, track 10 targets versus 120km range, track 10 targets
  • Radar cross section: 1.5-2m2 versus 10-12m2
  • Simultaneous target engagement: 4 versus 1
  • Electronic warfare systems: 1 internal and 2 external podded systems versus 1 external podded system
  • Towed decoy: present versus not present
  • Decoys: flares and chaff versus flares and chaff
  • Warning systems: radar warning and missile launch warning and missile approach warning versus radar warning and missile approach warning
  • Datalinks: 2 versus 1
  • Night vision: present versus not present"
Ekkor meg nem volt MS20 ergo a mai radarok tavja 240km korul lehet (es valoszinuleg tobb celpontot is kepesek kovetni mar.) Osszehasonlitasul: a roman F-16AM (Block20 MLU) max 150-160km lehet szerintem...?

Ezeket a távolságokat az rcs adatokkal együtt kell értelmezni. Sajnos egy f16 rcs-e jóval kisebb mint egy Flankeré. És egyébként ezért gondolom hogy egy aesa radaros+ meteor rakétás Gripen bármilyen orosz gépet lekaszabol ami nem sz57
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Na akkor meg is van, mire kepes a jelenlegi radarunk...
Emlekszunk a thai Gripen C gepek folenyes gyozelmere a kinai masolat-Su-27SK ellen par eve?
Par erdekesseg, Gripenek vs Flankerek

  • Night vision: present versus not present
Ez azért elég durva különbség... Kíváncsi vagyok, hogy ez alapján a híres ukrán légi flotta meg a szerb vajon bevethető-e éjszaka? (Csak ez a szempont azt jelentené egy hipotetikus összecsapásban, hogy amelyiknek ez nincs meg, azt meg tudod szívatni éjszakai harccal. A szárazföldi alakulataink elvileg fel vannak/fel lesznek szerelve Leopárdtól kezdve mindenki ilyen műveletekre.)

GPS vitához:

Ne értékeljétek alul azt, hogy az amcsik mennyire szeretik a befolyásukat érvényesíteni! Bár elég meredek kijelentésnek tartom, hogy ha mi helyi háborúba keveredünk, akkor automatikusan és azonnal lekapcsolnak minket. Ha a nemzetstratégiánkat lapozgatja valaki, akkor a déli fenyegetettség menüpontban ti milyen potenciális ellenfelet láttok, akik olyan hihetetlen amerikai érdeket képviselnek, hogy inkább bassza meg a GPS image, lekapcsolom és rajtam röhög a fél világ, hogy innentől senki nem vesz erre kódolt fegyvereket, hanem alternatív rendszerekre kéri ugyan ezt? (Megsúgom, hogy a nemzet stratégia nem számol északi vagy nyugati fenyegetéssel, de ott sincs olyan ellenfél, akinek az érdekében ők lekapcsolnának bármilyen jól eladható rendszert és hosszútávú hátrányt vállalnának a fegyverbeszerzések terén.)

AZ EU-nak úgy tudom, hogy szintén van helymeghatározó rendszere. Ha rákerestek a Galileo kulcsszóra, akkor találtok bőségesen leírást. Ennyire lehet Európát lekapcsolni!

Ha Amerikában veszed meg az autódba a GPS navigációt, az nagyon más pontossággal működik, mint ha az EU területén vagy főleg ha egy arab ország boltjában fizetsz érte. Mondjuk USA boltban 1-2 méter eltérés a valóstól, addig az arab boltokban 10 méter hibán sem szabad meglepődni. Arról nem is beszélve, hogy az EW azt is jelenti, hogy mi magunk is tudjuk zavarni és bizonyos korlátok között módosítani a jelet a környékünkön.
Ezt a részét már jó régen tudjuk. A többit meg lásd fent!
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 611
3 257
113
Legalább az is kiderült, hogy mi az a bizonyos 150%.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 633
3 913
113
oké, most egy kérdés, olyan témában amihez nem értek:).
itt és máshol is remek videok kerültek fel bemutatókat repülő magyar gépekről, látványos légi felvételek.
nem követem nagyon, a repülőnapokon mik és mit repülnek, de ha már dobja fel nekem a felvételeket a Nagy Algoritmus...

szóval nekem hirtelen dezsavüm lett, mármint Mig-29-orrbaszájbabemutató- felzabáljukazélettartamot.
Ugye nincs igazam?
Szia,

Szeritnem sose volt ilyen. Marmint abban az ertelemben, hogy a MIG-29-esek nagyon nagy resze rengeteg uzemora tartalekkal rendelkezett, amikor naptar szerint eljott a nagyjavitas ideje.

Es a javithatosagot masodsorban sem a murepules, hanem a holapatolas korlatozta (elso sorban meg az, hogy nem akartak javittatni).
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
K

kamm

Guest
Ezeket a távolságokat az rcs adatokkal együtt kell értelmezni. Sajnos egy f16 rcs-e jóval kisebb mint egy Flankeré. És egyébként ezért gondolom hogy egy aesa radaros+ meteor rakétás Gripen bármilyen orosz gépet lekaszabol ami nem sz57
Jo, de a mar jelenleg is meglevo +50% nagyobb radar range mindenkeppen jobb, ez volt a lenyege. Szerintem a horvatokon (Rafale) meg a szlovakokon (F-16V) kivul senki a kozelebe nem johet a mi meg a csehek radarjainak...
 
W

Wilson

Guest
Jo, de a mar jelenleg is meglevo +50% nagyobb radar range mindenkeppen jobb, ez volt a lenyege. Szerintem a horvatokon (Rafale) meg a szlovakokon (F-16V) kivul senki a kozelebe nem johet a mi meg a csehek radarjainak...
Most olvastam el a Magyar Nemzet cikkét na abból nekem az jött le, hogy nem valószínű az Aesa radar upgrade...
 
K

kamm

Guest
Most olvastam el a Magyar Nemzet cikkét na abból nekem az jött le, hogy nem valószínű az Aesa radar upgrade...
Nem most, de en azert nem zarom ki, hogy csendben az is megjon - pont ugy, ahogy a Mark4 ezek szerint megtortent, ahogy random tippelgettuk...
Ha a masodik szazad E lesz, akkor az interchangeable fegyverek beszerzesen kivul valoszinuleg arra akarnak inkabb fokuszalni anyagilag, meg azert ez a 240km koruli hatotav sem rossz a kornyeken.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Nem most, de en azert nem zarom ki, hogy csendben az is megjon - pont ugy, ahogy a Mark4 ezek szerint megtortent, ahogy random tippelgettuk...
Ha a masodik szazad E lesz, akkor az interchangeable fegyverek beszerzesen kivul valoszinuleg arra akarnak inkabb fokuszalni anyagilag, meg azert ez a 240km koruli hatotav sem rossz a kornyeken.
Én személy szerint nem hiszem,hogy lesz 2.század mostanában, ha lesz akkor szerintem akkor lesz amikor cseréljük a Gripeneket, ne legyen igazam,de én úgy látom, hogy a mostani Gripenek lecseréléséig tartó időszakot ennyi géppel toljuk végig...
 
Status
Not open for further replies.