[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 645
9
38
Minek? Nem halt meg senki...

Bocs, de az <b>adófizetők</b> x milliárd forintját állították a földbe....
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 643
5 629
113
Komoly büntire senki ne számítson! Azonnal leszerelne a maradék hajózó is! Ki az aki kockáztatná a jövőjét fillérekért elégséges repidő nélkül amikor elmehet civilbe is?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 744
31 273
113
Ha nincs bünti nincs felelősség. Egy 100 millió eurós gépnél meg elvárható, hogy felelősség legyen.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 549
946
113
Komoly büntire senki ne számítson! Azonnal leszerelne a maradék hajózó is! Ki az aki kockáztatná a jövőjét fillérekért elégséges repidő nélkül amikor elmehet civilbe is?

A problémák ismertek... Akár a pilóta, akár a műszakiak hibáztak, az visszavezehető felsőbb szintre. Az igazi büntetést ott kellene kimérni.
Ez az egyik... A másik, hogy asszem bármelyikünk kereshetne többet, mégis a legtöbbünk marad, mert "egy biztos jót ne hagyj ott egy bizonytalan jobbért". Illetve mindenki szokott hibázni, amely részben a mi hibánk is, mert máshol jár az eszünk, elkönnyelműsködünk dolgokat, stb. Itt sajnos egy kicsit nagyobb a tét, a felelősséget vállalni kell a pilótának is, meg a műszakiaknak is.

Fékezőháló sem volt. Ez is hiba... Nem véletlenül találták ki. Mi az, hogy éppen nem volt ott? Ha ott lett volna, akkor most nem kisebb javításokkal megúszhatta volna a gép.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 242
95
48
Fékezőháló sem volt. Ez is hiba... Nem véletlenül találták ki. Mi az, hogy éppen nem volt ott? Ha ott lett volna, akkor most nem kisebb javításokkal megúszhatta volna a gép.

Fogadó reptér előrejelezte, hogy üzemen kívül! (ha minden igaz karbantartás miatt)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 549
946
113
Node miért akkor, amikorra be volt tervezve egy hadgyakorlat?
Nem számítottak rá, hogy valaki eljön? Vagy ezzel jelezték, hogy ne jöjjenek? Előtte nem lehetett volna? Vagy milliárdos összeg, hogy ne legyen tartalék?
Ahogy írtam, ha ott van, akkor nem lesz totálkáros a gép.

Nyílván nem elsősorban a cseh oldalon volt a hiba, de ez IS hiba volt.
A pilóta hiba pedig még mindig furcsa a számomra... Ahogy korábban is írta valaki... Ha elcseszte a leszállást, akkor miért nem kapta fel?
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 645
9
38
Kérdés: majomfogó

lehet rosszul emléxem...

De olyan sebességgel, amivel a jelek szerint keresztülrongyoltak a pálya végén, mennyit ért volna?

Valahol olvastam anno a szovjet repterektől, talán valamelyik Aranysad, amikor még megvettem, jó régen... ott mintha olyant írtak volna, hogy több lett volna a kár, mint a haszon, ezért inkább vállaták ilyen esetekben a túlfutást.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 549
946
113
De olyan sebességgel, amivel a jelek szerint keresztülrongyoltak a pálya végén, mennyit ért volna?

Most akkor a majomfogó csak dísznek van? Nem tudom, hogy max mekkora sebességgel közeledő gépet tudna jól eséllyel "megmenteni", de azt sem, hogy ebben az esetben pontosan mekkora volt ez a bizonyos érték.

<i>"Valahol olvastam anno a szovjet repterektől, talán valamelyik Aranysad, amikor még megvettem, jó régen... ott mintha olyant írtak volna, hogy több lett volna a kár, mint a haszon, ezért inkább vállaták ilyen esetekben a túlfutást."</i>

Ezt nem értem, hogy mire írod... Ha a majomfogóra, akkor kicsit furán hangzik. Nem is értem, hogy ezt hogyan kellene elképzelni...
Ha meg arra, hogy felkaphatta volna a pilóta a gépet, akkor ugye nyílván akkor van a gond, ha ezt nem tudja megtenni... De gondolom azt látja, hogy nem lassul eléggé a gép a landoláshoz, úgyhogy eléggé esélyes, hogy még időben fel tudja kapni, hogy újból ráforduljon.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 028
113
Kérdés: majomfogó

lehet rosszul emléxem...

De olyan sebességgel, amivel a jelek szerint keresztülrongyoltak a pálya végén, mennyit ért volna?

Valahol olvastam anno a szovjet repterektől, talán valamelyik Aranysad, amikor még megvettem, jó régen... ott mintha olyant írtak volna, hogy több lett volna a kár, mint a haszon, ezért inkább vállaták ilyen esetekben a túlfutást.

Biztos, hogy olyan nagy sebességnél a majomfogóban is sérült volna a gép, de az is biztos, hogy nem ilyen súlyosan, vagyis nem lett volna totálkáros, javítható maradt volna.
A repülésben egyébként súlyos baleset vagy katasztrófa EGYETLEN ok miatt sohasem történik (annál sokkal erősebben szabályzott a rendszer), általában több/sok hátrányos körülmény /hiba egyidejű fennállása okozza a súlyos eseményeket. Pl. mennyi a repült órája a leszállást végrehajtó pilótának, ebből mennyi volt az utolsó egy évben, mert hiába 5000 órás, ha az utóbbi évben esetleg csak 25 órát repült mondjuk 40 leszállással (azt se tudjuk, a két pilóta közül ki vezetett a leszállásnál). Ha kevés volt a repóra a kiszabott feladatokhoz, akkor ki tehet arról, hogy csak ennyi volt a keret?! Tudták, hogy nem működik a majomfogó, és szerintem nem tartottak pisztolyt senki fejéhez hogy kötelező odamenni, valaki erről is döntött, hogy mégis megyünk (el is halaszthatták volna a gyakorlatot későbbre). Semmit nem tudunk arról, hogy mi és hogyan történt a kabinban a leszállás megkezdésétől a katapultálásig. Szóval volt ott több hibázó ember és rossz körülmény, mire ez összejött. Utána meg az, hogy többet tudtunk meg az eseményről a cseh védelmi minisztertől, mint a HM/MH bármilyen beosztású valakijétől. Nincs nálunk honvédelmi miniszter vagy vezérkari főnök, vagy legalább egy HM szóvivő?
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 549
946
113
@Czulu
Nem, nem biztos... De gondolom, nem véletlenül szokott ott lenni.
Vagy szerinted azért van ott, hogy ha épp nem száll le gép, akkor oda mennek röpladbázni?

<i>"Szerintem itt érdeklődj..."</i>
Ezt egész pontosan hogy tetszik érteni? :)
Van, hogy egy balesett több hiba együttesének köszönhető... Akkor miért akarnád csak a Hendének vagy a pilótnak vagy a karbantartó nyakába varrni?
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 242
95
48
<i>"Szerintem itt érdeklődj..."</i>
Ezt egész pontosan hogy tetszik érteni? :)

Az általam tőled idézett kérdések megválaszolására illetékeseket a megadott linken tudod elérni. Azzal, hogy ide leírod a kételyeidet nem leszünk előrébb. ;)

Persze a választ majd közölhetnéd velünk is!
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 242
95
48
Az egy másik téma, hogy a fiúknak max. egy sikeres átstart után lett volna lehetőségük kérni a majomfogó üzembe helyezését.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 549
946
113
<blockquote rel="zotyek78">
<i>"Szerintem itt érdeklődj..."</i>
Ezt egész pontosan hogy tetszik érteni? :)

Az általam tőled idézett kérdések megválaszolására illetékeseket a megadott linken tudod elérni. Azzal, hogy ide leírod a kételyeidet nem leszünk előrébb. ;)

Persze a választ majd közölhetnéd velünk is!</blockquote>

Jajj, ne mar... Probalok nem demagog modon reagalni, bocsi ha nem sikerul...

Nem hiszem, hogy a majomfogo kerdes felvetese csacsisag a temaval kapcsolatban egy forumon.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 242
95
48
Jajj, ne mar... Probalok nem demagog modon reagalni, bocsi ha nem sikerul...

Nem hiszem, hogy a majomfogo kerdes felvetese csacsisag a temaval kapcsolatban egy forumon.

Épp azt próbálom ismertetni részedre, hogy ha választ is szeretnél akkor nem egy fórumon kell a kérdéseidet feltenni hanem az illetékeseknél. Ugyanis a kérdéseid nem általános jellegűek, hanem egy konkrét esettel kapcsolatosak, melyről információja a fórumozóknak valószínűleg nincs.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
1) Aki repül az általában nem a pénzért teszi. Főleg nem a vadászpilóták. Egyébként ez a földi személyzet egy részére is igaz.

2) Szinte kizártnak tartom, hogy pilótahiba lett volna a baleset oka. Mint korábban írtam a végeredményhez olyan mértékű többlet sebesség kellett volna ami mellett még egy kis tapasztalattal rendelkező pilóta sem kísérelte volna meg a leszállást. Gyanítom, ha ekkora sebességgel közelítesz a torony is körbe küld. Röviden tömören a hülye is tudja, hogy olyan gyorsan nem lehet lerakni a gépet. Végszükség esetén meg lehet próbálni de ez a közel repképtelen, kritikus sérülés kategória, nem a karcmentes gép.

Én valami műszaki hibára tippelek, ami a karbantartásból ered. Ha valami gubanc van a fékkel akkor bizony nem könnyű megállítani a lovat. Nem tudom, hogy mi az előírás a leszállásra a Griffen, de pl. a Sasoknál általában légfékeznek elég sokáig, ezzel a kifutó nagyja elmegy (főleg ha rövid), az utána lévő maradék kevés betonon nem egyszerű sem megállni sem átstartolni kis sebességről. Ha azonnal döntenek, lehet megoldható, de ha több másodpercig tart kitalálni, hogy mi legyen, akkor elképzelhető, hogy túlmennek.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Egyébként az röhelyes, hogy egy hadgyakorlaton pont nincs háló. Pont akkor ne legyen biztonsági felszerelés amikor a forgalom sokszorosa a megszokottnak. Pff..
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 251
6
36
Vajon mikorra várható eredmény?

Vagy majd 1 év múlva valamelyik ellenzéki megkérdezi a Nagy cirkuszban ,hogy kedves Hende úr mi is történt akkor ott.? Erre a válasz Halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt nem tud válaszolni ezért majd a takarítónő válaszol:)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 549
946
113
@Czulu
<i>"Épp azt próbálom ismertetni részedre, hogy ha választ is szeretnél akkor nem egy fórumon kell a kérdéseidet feltenni hanem az illetékeseknél. Ugyanis a kérdéseid nem általános jellegűek, hanem egy konkrét esettel kapcsolatosak, melyről információja a fórumozóknak valószínűleg nincs."</i>

Aham... No és te milyen válaszra számítasz tőlük? :)