[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 979
14 061
113
Nimda és az Elbit megcsinálja neked 1 év alatt,hadrendbe állítva. Saját mérnöki tudásunk sajnos nincs meg hozzá,ez tény.

...és miért is nincs???
Jaaaa: Hussss, "elrepült" a 10 év és nem volt szakmabeli aki meg merte volna említeni azt a (technológiai) túlélést/folyamatosságot biztosító évi fél-1 milliárd HUF-t kb. (tájékoztatásként: magyar költségvetés 13.000 milliárdról szólt 2010-ben!!! )
Vagy saját hatáskörben lépni egy szakpolitikai vezetőnek!

Alapvető szak-politikai hiba volt!!!
...azóta sincs kijavítva!!!
...a másod-vonalas 0 az az nulla mennyiségűre leépített hadi-technika szintén nincs pótolva!
A hagyományos magyar hozzáállás??? "Köszönjük!"




Nem ezzel van a gond, hanem a Gidrán sose lesz a közepes dandár fő harcjárműve még ideiglenesen sem (ez a szerep a btr-é) ezért bajos a példa.

...és miért is nem lenne jó oda a BTR mellé(helyett ??? ) az 50-60-70 darab T-72???
Esetleg még "modernizálgatva" is???


..."el is felejtettem" a hivatalos álláspontot, hogy "a semmi jobb"! Bocccccs! Én vagyok a hibás!

Jut eszembe: a nemzetközi fegyver-piacon --Covid-előtti információ volt (itt a HTKA-n is ! )-- az üzemképes alap T-72 ára 100e$.
A Gidran 500e$.

Mi lett volna ha a Gidrán modern rendszerei kerülnek a mostani(vagy 100e$-os) T-72-kre.
Ahogy Pogány mondaná --joggal--, "...jaaaaa, ott már nem működik!" ( ? ? ? )

...esetleg lemásolni???
...csak mert a törökökről köztudomású, hogy más, bárki által megvehető, specilizált-gyártói modulokból Lego-znak(Bayraktar-2) és civil technikákat építenek be (átcímkézve)!


Egyre inkább körvonalazódik, hogy ezen a területen --sok mással ellentétben-- nincs a többihez hasonló tudású szak-politikus, és eddig szándék sem nagyon!
Ennek pedig egyre nagyobb a politikai és pénzügyi ára!!!
Ezt nem bontogatom itt tovább mert nem ide tartozik, annak ellenére, hogy nem először ez a jó (katona-politikai)döntés akadálya, mert ez főként technika jellegű alfórum/részterület!
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 322
31 472
113
Mert hát kiegészítő szerepre vették. Ez még mindig nem világos?
De,világos-csak arra sem az igazi.Egy manőver dd minden elemének képesnek kell lennie egy szintre,amire a Gidrán nem képes.Nem hibája,nem arra tervezték,hogy egy "nehéz" dd hadrendjében legyen.Könnyűpáncélos COIN műveletekre tervezték,és arra is való.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 412
120 742
113
...és miért is nincs???
Jaaaa: Hussss, "elrepült" a 10 év és nem volt szakmabeli aki meg merte volna említeni azt a (technológiai) túlélést/folyamatosságot biztosító évi fél-1 milliárd HUF-t kb. (tájékoztatásként: magyar költségvetés 13.000 millárdról szólt 2010-ben!!! )
Vagy saját hatáskörben lépni egy szakpolitikai vezetőnek!

Alapvető szak-poltikai hiba volt!!!
...azóta sincs kijavítva!!!
...a másod-vonalas 0 az az nulla mennyiségűre leépített hadi-technika szintén nincs pótolva!
A hagyományos magyar hozzáállás??? Köszönjük!






...és miért is nem lenne jó oda a BTR mellé(helyett ??? ) a T-72???
Esetleg még "modernizálgatva" is???


..."el is felejtettem" a hivatalos álláspontot, hogy a semmi jobb! Bocccccs! Én vagyok a hibás!

Jut eszembe: a nemzetközi fegyver-piacon --Covid-előtti információ volt, itt a HTKA-n-- az üzemképes alap T-72 ára 100e$.
A Gidran 500e$.

Mi lett volna ha a Gidrán modern rendszerei kerülnek a mostani(vagy 100e$-os) T-72-kre.
Ahogy Pogány mondaná --joggal--, "...jaaaaa, ott már nem működik!" ( ? ? ? )

...esetleg lemásolni???
...csak mert a törökökről köztudomású, hogy más, bárki által megvehető, specilizált-gyártói modulokból Lego-znak(Bayraktar-2) és civil technikákat építenek be (átcímkézve)!


Egyre inkább körvonalazódik, hogy ezen a területen --sok mással ellentétben-- nincs a többihez hasonló tudású szak-politikus, és eddig szándék sem nagyon!
Ennek pedig egyre nagyobb a politikai és pénzügyi ára!!!
Ezt nem bontogatom itt tovább mert nem ide tartozik, annak ellenére, hogy nem először ez a jó (katona-politikai)döntés akadálya, de ez főként technika jellegű alfórum/részterület!
Nem azt mondom, hogy nem jó oda, a T-72 hanem hogy a teoretikus t-72-vel nem a Gidrán harcol együtt hanem a BTR illetve annak utódja. Szóval a Gidrán elképzelt helye nem stimmel a képletben.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 223
67 139
113
Nem azt mondom, hogy nem jó oda, a T-72 hanem hogy a teoretikus t-72-vel nem a Gidrán harcol együtt hanem a BTR illetve annak utódja. Szóval a Gidrán elképzelt helye nem stimmel a képletben.
Nem én vetettem fel, csak beleálltam, hogy azok sem hiányának be, akik abban ülnek, ha lenne tüzerő a haderőben. De háború esetén azért el tudok képzelni olyan esetet, amikor egy helyen vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 412
120 742
113
Jaaaa: Hussss, "elrepült" a 10 év és nem volt szakmabeli aki meg merte volna említeni azt a (technológiai) túlélést/folyamatosságot biztosító évi fél-1 milliárd HUF-t kb. (tájékoztatásként: magyar költségvetés 13.000 milliárdról szólt 2010-ben!!! )
Vagy saját hatáskörben lépni egy szakpolitikai vezetőnek!
Imádom amúgy hogy a rekord alacsony 2010-es költségvetés (amikor konkrétan üzemanyagra nem volt pénz az autókba és ami 2015-ig be volt fagyasztva 214 milliárd forintra) minden forintjánák tudod, hogy hova meg mire került.. Kezdesz közben tényleg nevetséges lenni..
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 979
14 061
113
Nem azt mondom, hogy nem jó oda, a T-72 hanem hogy a teoretikus t-72-vel nem a Gidrán harcol együtt hanem a BTR illetve annak utódja. Szóval a Gidrán elképzelt helye nem stimmel a képletben.
...miért is "nem bököd ki", hogy a T-72 jobb lenne "kicsivel", mint a BTR??? ;)
..."csak úgy", szakmailag?
..."megértem", mondom helyetted! :)


...és miért is nincs???
Jaaaa: Hussss, "elrepült" a 10 év és nem volt szakmabeli aki meg merte volna említeni azt a (technológiai) túlélést/folyamatosságot biztosító évi fél-1 milliárd HUF-t kb. (tájékoztatásként: magyar költségvetés 13.000 milliárdról szólt 2010-ben!!! )
Vagy saját hatáskörben lépni egy szakpolitikai vezetőnek!

Alapvető szak-politikai hiba volt!!!
...azóta sincs kijavítva!!!
...a másod-vonalas 0 az az nulla mennyiségűre leépített hadi-technika szintén nincs pótolva!
A hagyományos magyar hozzáállás??? "Köszönjük!"
...


Imádom amúgy hogy a rekord alacsony 2010-es költségvetés (amikor konkrétan üzemanyagra nem volt pénz az autókba és ami 2015-ig be volt fagyasztva 214 milliárd forintra) minden forintjánák tudod, hogy hova meg mire került.. Kezdesz közben tényleg nevetséges lenni..
Nekem meg a szak-politikai vezetés nevetséges, és kirúgni való, hogy a vízfejet meg tudták fizetni, a fejlesztés-/karbantartás túlélését jelentő mérnök-/szakember-állományt nem! Így a sokszorosába kerül!
...és nem véletlenül tettem oda, hogy 13ezer milliárdból nem sikerült a túlélő pár-száz milliót-fél-(akár)1 milliárdot kifizetni!!!
...na még egyszer: Tizen-három-ezer milliárd HUF!!! ...a költségvetés húsz-ezred részét nem tudták "összedobni" egy kulcsfontosságú terület túlélésére! ...és szerinted kérdéses, hogy ki a nevetséges??? Hmmmm...

A szakmai és szak-politikai vezetés(FIDESZ) közös szégyenének tartom!
Azzal együtt, hogy azóta sem javítják ki a hibát, rossz politikai beidegződésként, hanem média magyarázkodnak, ami többe kerül, mint a hiba kijavítása!
Ezt nevezik a bürokrácia önigazoló magatartásának, a vezetői/döntéshozói részen pedig a "...saját árnyék átlépésére való alkalmatlanságnak"!
...ha jól emléxem, valami Oxford, vagy Yale, vagy ez a szint! :cool:

Azért is nem értem, mert ezeket a huszárvágásokat, "árnyék-átlépéseket" sok területen meg tudta lépni a Fidesz, a sikerek jelentős része ennek köszönhető, ennek ellenére itt, ezen a területen nem. agy jó szervező-döntéshozó-előkészítő kellene ide inkább, mint ... :rolleyes:


A közeljövőben pedig ez a katonai képesség felértékelődik, egyre nagyobb jelentőségű, a politikai lehteőségek háttér-támogatója, ütő-kártyájaként és nem fognak a problémák sem 2026-ig várni és nem fogna a lehetőségeinkhez korlátaink, hozzánk alkalmazkodni!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 412
120 742
113
.miért is "nem bököd ki", hogy a T-72 jobb lenne "kicsivel", mint a BTR??? ;)
..."csak úgy", szakmailag?
..."megértem", mondom helyetted! :)
Azt eddig se vitattam el hogy kell több harckocsi és harcjármű.
Amivel nem értek egyet, hogy a modernizáció hosszabb távon nem megoldás viszont pénzt visz el az átfegyverzés elől ami többszörös harc~rtéket jóval hosszabb időtartamra.
És szerintem van annyi pénz a költségvetésben hogy az évtized végére be tudjunk szerezni további új gyártású harckocsit mivel jelenleg jelentős összeg a beszerzéseken belül az alapsupport kialakítása és kiképzéstechnikai eszközök beszerzése. Ez a továbbiakból lejön és az kb 600 millió eurós beszerzésből 150 millió kb lejön ha megint akarsz venni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 412
120 742
113
...miért is "nem bököd ki", hogy a T-72 jobb lenne "kicsivel", mint a BTR??? ;)
..."csak úgy", szakmailag?
..."megértem", mondom helyetted! :)






Nekem meg a szak-politikai vezetés nevetséges, és kirúgni való, hogy a vízfejet meg tudták fizetni, a fejlesztés-/karbantartás túlélését jelentő mérnök-/szakember-állományt nem! Így a sokszorosába kerül!
...és nem véletlenül tettem oda, hogy 13ezer milliárdból nem sikerült a túlélő pár-száz milliót-fél-(akár)1 milliárdot kifizetni!!!
...na még egyszer: Tizen-három-ezer milliárd HUF!!! ...a költségvetés húsz-ezred részét nem tudták "összedobni" egy kulcsfontosságú terület túlélésére! ...és szerinted kérdéses, hogy ki a nevetséges??? Hmmmm...

A szakmai és szak-politikai vezetés(FIDESZ) közös szégyenének tartom!
Azzal együtt, hogy azóta sem javítják ki a hibát, rossz politikai beidegződésként, hanem média magyarázkodnak, ami többe kerül, mint a hiba kijavítása!
Ezt nevezik a bürokrácia önigazoló magatartásának, a vezetői/döntéshozói részen pedig a "...saját árnyék átlépésére való alkalmatlanságnak"!
...ha jól emléxem, valami Oxford, vagy Yale, vagy ez a szint! :cool:

Azért is nem értem, mert ezeket a huszárvágásokat, "árnyék-átlépéseket" sok területen meg tudta lépni a Fidesz, a sikerek jelentős része ennek köszönhető, ennek ellenére itt, ezen a területen nem. agy jó szervező-döntéshozó-előkészítő kellene ide inkább, mint ... :rolleyes:


A közeljövőben pedig ez a katonai képesség felértékelődik, egyre nagyobb jelentőségű, a politikai lehteőségek háttér-támogatója, ütő-kártyájaként és nem fognak a problémák sem 2026-ig várni és nem fogna a lehetőségeinkhez korlátaink, hozzánk alkalmazkodni!
Abban egyetértek veled, hogy az hogy hagytak mindent elrohadni annyira amennyire megbocsáthatatlan bűn volt.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 223
67 139
113
...miért is "nem bököd ki", hogy a T-72 jobb lenne "kicsivel", mint a BTR??? ;)
..."csak úgy", szakmailag?
..."megértem", mondom helyetted! :)






Nekem meg a szak-politikai vezetés nevetséges, és kirúgni való, hogy a vízfejet meg tudták fizetni, a fejlesztés-/karbantartás túlélését jelentő mérnök-/szakember-állományt nem! Így a sokszorosába kerül!
...és nem véletlenül tettem oda, hogy 13ezer milliárdból nem sikerült a túlélő pár-száz milliót-fél-(akár)1 milliárdot kifizetni!!!
...na még egyszer: Tizen-három-ezer milliárd HUF!!! ...a költségvetés húsz-ezred részét nem tudták "összedobni" egy kulcsfontosságú terület túlélésére! ...és szerinted kérdéses, hogy ki a nevetséges??? Hmmmm...

A szakmai és szak-politikai vezetés(FIDESZ) közös szégyenének tartom!
Azzal együtt, hogy azóta sem javítják ki a hibát, rossz politikai beidegződésként, hanem média magyarázkodnak, ami többe kerül, mint a hiba kijavítása!
Ezt nevezik a bürokrácia önigazoló magatartásának, a vezetői/döntéshozói részen pedig a "...saját árnyék átlépésére való alkalmatlanságnak"!
...ha jól emléxem, valami Oxford, vagy Yale, vagy ez a szint! :cool:

Azért is nem értem, mert ezeket a huszárvágásokat, "árnyék-átlépéseket" sok területen meg tudta lépni a Fidesz, a sikerek jelentős része ennek köszönhető, ennek ellenére itt, ezen a területen nem. agy jó szervező-döntéshozó-előkészítő kellene ide inkább, mint ... :rolleyes:


A közeljövőben pedig ez a katonai képesség felértékelődik, egyre nagyobb jelentőségű, a politikai lehteőségek háttér-támogatója, ütő-kártyájaként és nem fognak a problémák sem 2026-ig várni és nem fogna a lehetőségeinkhez korlátaink, hozzánk alkalmazkodni!

Azt eddig se vitattam el hogy kell több harckocsi és harcjármű.
Amivel nem értek egyet, hogy a modernizáció hosszabb távon nem megoldás viszont pénzt visz el az átfegyverzés elől ami többszörös harc~rtéket jóval hosszabb időtartamra.
És szerintem van annyi pénz a költségvetésben hogy az évtized végére be tudjunk szerezni további új gyártású harckocsit mivel jelenleg jelentős összeg a beszerzéseken belül az alapsupport kialakítása és kiképzéstechnikai eszközök beszerzése. Ez a továbbiakból lejön és az kb 600 millió eurós beszerzésből 150 millió kb lejön ha megint akarsz venni.
Annyi csak a kérdés, hogy csillapodik a feszültség, rendeződik-e a régiónk békésen, vagy sem? A politikai helyzettől függ, hogy mi éri meg, a fejlesztés vagy az új és modern?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 412
120 742
113
Annyi csak a kérdés, hogy csillapodik a feszültség, rendeződik-e a régiónk békésen, vagy sem? A politikai helyzettől függ, hogy mi éri meg, a fejlesztés vagy az új és modern?
Ez pedig lutri. Jelenleg a vezetés kockáztat ezzel és ez vagy bejön vagy nem.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 223
67 139
113
Minden politika lutri mivel nem látsz a jövőbe. Az elemzések és a rendelkezésre álló prognózidok alapján a jelenlegi világrend eldöcög még azért pár évet ha nem üt be valami oltári krach.
Ha felkészülten nézel a jövőbe, azért kicsit kevesebb a lutri. Persze lehet baj esetén mondogatni, hogy honnan tudtuk volna, közben meg csak felkészültnek kellett volna lenni. Akár csak ennyivel amiről itt beszélünk.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 322
31 472
113
Minden politika lutri mivel nem látsz a jövőbe. Az elemzések és a rendelkezésre álló prognózidok alapján a jelenlegi világrend eldöcög még azért pár évet ha nem üt be valami oltári krach.
Hát erre azért nem vennék mérget.
A modernizáció meg megérheti,ha harcérték/költség arányossan nézük a dolgot.Igazábol a Leo is egy kifutó tipus.Ugyanakkor marha drága.Összességében meg nincs annyival nagyobb harcértéke,mint amennyival többe kerül.Ahol egyértelműen előnyben van,az a hk találkozóharc.Másutt viszont nincs az a mértékű harcértékfölénye egy ésszerűen modernizált T72vel szemben,mint amennyivel többe kerül.Modern IPTRek,RPGk mindkettőt ki tudják lőni.A legnagyobb előnye a 120milis ágyúhoz gyártott lőszerek széles választéka.És itt most nem a sabotokra gondolok,hanem a repeszromboló,kartács,vagy éppen KSTAM jellegű dolgokra.
Kicsit olyan ez,mint a Királytigris és a Párduc.A Tiger B tűzereje és páncélzata is messze felülmulta a Párducét-mégis minden utólagos elemzés arra jutott,hogy a Királytigris egyszerűen nem érte meg az árát.Maguk a németek is arra jutottak,hogy a Királytigrisre forditott erőforrások sokkal jobban hasznosultak volna,ha a Párducra forditják őket.Nem pontos az analóg,mert a T72 szerepe más lenne,mint az új Leoké egy kibővitett hadrendű "nehéz" dd-ban.