Kezdjük ott,hogy nincs erő folyamatos frontvonalra.Mien áttörés?Minek?Nincs folyamatos frontvonal,kimanőverezést vállaszt minden épeszű felelős hadvezető.
Hadműveleti harcászati ok.Mert nincs csapaterő folyamatos frontvonalra.Vagyis a harcászati tér feletti,hadműveleti mozgékonyság felértékelődik.
Kis hadsereg,kis logisztika.A hadműveleti térben gyors mozgásra kényszerülő csapatokat nehezzen követi a logisztika.A láncos technika jóval nagyobb logisztikát igényel,mint a kerekes.A nagyobb logisztika csökkenti a mozgékonyságot,és védeni kell.Csapatokat kell elvonni a védelmére-mert nincs csapaterő folyamatos frontvonal kialakitására.....És a kigyó a farkába harap.
Lényeg,hogy nincs akkora csapaterő a hadműveleti térben,hogy a láncos technika harcászati előnye ellensúlyozni tudná a hadműveleti hátrányát.
De az olcsóság is számit,hisz a drágább eszköz erőforrást köt le,ami csökkenti a kiállitható létszámot,ami csökkenti a csapatsűrűséget a hadműveleti térben.
És a kigyó már megint a farkába harap....
Nem csak olcsóság miatt,hanem a hadműveleti tér jellege,mérete,és a térben bevethető csapaterő mérete miatt van szükség a kerekes teknyikára.
Ezt a hosszú szöveget rövidebben is le tudom írni neked.
Óccó!
Szerintem ettől mentsen meg minket és a Magyar Honvédséget az előttünk álló idő! Hogy csupán azért vásároljunk össze egy csomó kerekes Kaposvar120-at, mert hamarabb ki tudjuk fizetni és beírjuk a NATO statisztikába, hogy nekünk milyen sok tankunk van...
A legdrágább hadsereg, ha azért veszel valamit, mert igazából arra a páncél nélküli kerekes tankra nincs szükséged, de épp kevés pénzed van és arra még el lehet költeni. Ez körülbelül a román haderőfejlesztés. Igaz, hogy egy torony és ATGM nélküli Pira nem tud sem frontból, sem igazából akárhogy ellenállni egy Lynx 30-as főfegyverének, de meg tudták vásárolni és mellette üzemben tudnak tartani 300 tankot... papíron. A gyakorlatban is tutira öntik az olajat, a pótalkatrészt valamennyi megmaradt darabszámú TR-85-be és T-55-ösbe. 4 zl van, kérdéses hadrafoghatósági mutatókkal. És még reptetnek igaz nem 4 MIG-21 századot, csak egyet, de azokra szükség van, mert be kell írni a NATO ellenőrzésnél, hogy 4 katonai reptéren működtetnek vadászgépeket. Egy portugál F-16 és három a MIG-21-eseknek...
Mi ugyan ennyi idő alatt modernizáltuk a Gripeneket, gyártás alatt van 1 zl Leopárd2A7HUN, kéznél van 1 század Leo2A4, idén érkeznek az első Lynxek... És ez az új eszközpark.
Nézd meg Ukrajnát! Ők is Kelly's Heroes film szereplőinek képzelik magukat... mind a két oldalon. Mégsem kerekesek vannak a videók többségében! Ugyan úgy MBT+IFV kombót próbálnak rakni a támadás élére. Pedig most a sárba bele se érdemes nagyon menni, csak az utakon...
És nem csak a támadó ékek vannak ugyan úgy meg. 150 km-ről nem tudsz csapatlégvédelmet adni senkinek. Attól még, hogy nincsenek I. vh-s lövészárkok kiásva, még ugyan úgy megvannak a frontvonal. Minden faluról mindenkinek megvan a véleménye, hogy ki tartja ellenőrzés alatt.
Ukrajna méreteihez képest nekik sincs meg a szükséges ember mennyiség, hogy feltöltsék mindenhol egybefüggő fronttal, de ettől még városról városra nyomulnak előre, nem a végtelen pusztában keringenek manőver erőkkel.
Az egy fantazmagória, hogy én majd Szegedről kerülök egyet Budapest irányába és egy csellel visszacsűröm Miskolcig. Mert manőver erő! Kimanőverezem az ellenséget. Ténylegesen hónapokba telik, mire a frontvonal ennyit elmozdul.
Minden közelmúltban lezajló háborúban.
Nem azzal tudunk előnyt szerezni, hogy nagyon sok használhatatlan eszközt vásárolunk össze, hanem amikor összegyűlik arra, amire szükségünk van, akkor megvesszük a használhatót. (És Maróth Gáspár valószínűleg hozzá tenné, hogy közben meg kell kötni olyan hadipari szerződéseket is, amelyek hosszú távon biztosítja, hogy nekünk több pénzünk legyen a hadseregre költeni, mint a szomszédoknak. Mert növeli közben a GDP-t ugyan ennyi pénzből, vagyis több lesz a 2%, és mert exporttal kompenzáljuk a külföldre kiáramló
pénz egy részét. A többit a reál gazdaság ki kell termelje. De ez a része nem harcászat, nem lesz több Leopárd2A7-ed attól, hogy vásárolsz egy csomó Kaposvar120-at.)
Van a kerekesnek harctéren alkalmazhatósága. De senki nem fog óránként 120 km-et előrenyomulni neked. Az oroszok viszont közel voltak az elején, hogy naponta ennyit produkáljanak
lánctalpon. Akkor melyiknek van nagyobb harcértéke? Amelyiknek páncélja is van, vagy amelyiknek nincs?