[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 878
113
Áhh igaz, felújítás. Bocs
Viszont találtam egy cikket 2017-ben debütált egy modernizációs csomagjuk a T72-höz
https://defence-blog.com/news/army/belarus-develops-upgrade-package-for-t-72-tanks.html
A probléma annyi ennek a csomagnak a minőségével, hogy 2018-19 és 2020-ban is inkább a B3 obr2016-os variáns modernizációt kérték Moszkvától
2018:
https://www.armyrecognition.com/nov...s_with_additional_protection_for_belarus.html
2019:
https://tass.com/defense/1058348
2020:
https://www.armyrecognition.com/may...ussian_upgraded_t-72b3_main_battle_tanks.html
Én tartom a véleményem, hogy ha ráköltünk akkor azt maximum 150-200M euróban meghúzni ebbe talán belefér a nagyjavítás + era + valami digitális tv.-rendszer.
Én úgy értelmezem hogy a saját meglévő B verziókra kérik a modernizációt az oroszoktól. A Belarusoknak van B? Nem is tudtam.
A T-72 A meg M1/2 et meg a pénztárcabarát ügyfeleknek kínálják fel. Azért is írtam hogy inkább velük mert nekik lehetnek még raktáron megfelelő "gyári" alkatrészeik hozzájuk. Mondjuk pár db BTR el is beprobálkoznék még.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 551
113
Arra nem gondoltál, hogy nem az ő döntése, hanam valószínüleg a gazdáé?
A gazdat nem nagyon erintette meg a hadsereg. Szerintem neki mas az erdeklodesi kore, nem horgaszik, nem vadaszik, focizik. De meghallgatja mit mondanak neki, kerdes ki mit tanacsol a bennfentesek kozul. Haromfele tankot ilyen kis orszag szerintem ne tartson rendszerben. Viszont T-72-re az evtizedek alatt sokan kaptak kikepzest. Merlegelniuk kell sok mindent, nekunk ehhez keves az informacionk.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and borisz

Csabi90

New Member
2020. szeptember 6.
27
18
3
Sziasztok!
Regota olvasom a forumot vagy 10 eve de meg csak most regisztraltam. Azt szeretnem kerdezni, hogy esetleg tudni e valamit a magyar t72 esek sorsarol esetleg fel lesznek ujjitva vagy kodernizalva vagy amig birjak addig parhuzamosan lesznek uzemeltetve a leokkal vagy teljesen ki lesznek vonva egybol?
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 012
113
Sziasztok!
Regota olvasom a forumot vagy 10 eve de meg csak most regisztraltam. Azt szeretnem kerdezni, hogy esetleg tudni e valamit a magyar t72 esek sorsarol esetleg fel lesznek ujjitva vagy kodernizalva vagy amig birjak addig parhuzamosan lesznek uzemeltetve a leokkal vagy teljesen ki lesznek vonva egybol?
Ezt most nem kellett volna feldobni. A következő 30 oldal es ket nap ezzel fog elmenni. Roviden osszefoglalom elore: 6 ember azt fogja mondani, hogy mekkora otlet, 6 meg azt hogy mekkora baromsag. Na ezt szorozd fel 30 oldallal.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 482
113
Sziasztok!
Regota olvasom a forumot vagy 10 eve de meg csak most regisztraltam. Azt szeretnem kerdezni, hogy esetleg tudni e valamit a magyar t72 esek sorsarol esetleg fel lesznek ujjitva vagy kodernizalva vagy amig birjak addig parhuzamosan lesznek uzemeltetve a leokkal vagy teljesen ki lesznek vonva egybol?
Szia! Üdv köztünk! a hivatalos álláspont szerint 26 környékéig párhuzamosan lesznek üzemeltetve a leopardokkál, utána pedig kivonják őket az aktív technikák közül, további hivatalos álláspont a sorsukról nincs, ha érdekel a dolog akkor olvasgasd a fejlesztős topicot, ott is van erről épp szó :)
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 012
113
Szia! Üdv köztünk! a hivatalos álláspont szerint 26 környékéig párhuzamosan lesznek üzemeltetve a leopardokkál, utána pedig kivonják őket az aktív technikák közül, további hivatalos álláspont a sorsukról nincs, ha érdekel a dolog akkor olvasgasd a fejlesztős topicot, ott is van erről épp szó :)
Ja, en mindenesetre most bekeszitek egy halom popkornt+kolat aztan varom, hogy valaki elkezdje. Ott is elment vele vagy ket napom mire vegigolvastam.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 881
91 445
113
Ezt most nem kellett volna feldobni. A következő 30 oldal es ket nap ezzel fog elmenni. Roviden osszefoglalom elore: 6 ember azt fogja mondani, hogy mekkora otlet, 6 meg azt hogy mekkora baromsag. Na ezt szorozd fel 30 oldallal.
Jajj, már ilyeneket dobál fel nekem a youtube, pedig esküszöm nem kerestem...
 

Csabi90

New Member
2020. szeptember 6.
27
18
3
Ertem kpszi az infokat akkor egy darabig meg maradnak aztan majd kiderul semmi biztos nincs meg. Bocsi nem akartam ezzel vita temat inditani. En orulnek ha maradnanak esetleg kapnanak kisebb fejlesztwst modernizalast vagy csak nagyjavitast viazont azt is teljesen megertem hogy mar barmilyen szempontbol elment felettuk az ido es amit meg raforditanank koclseget meg esetleg akkor inkabn valami A4 eseket helyettuk. Jo aztnezek abba a topicba is. Koszonom mindanyiotoknak a valaszokat.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 164
10 909
113
Sziasztok!
Regota olvasom a forumot vagy 10 eve de meg csak most regisztraltam. Azt szeretnem kerdezni, hogy esetleg tudni e valamit a magyar t72 esek sorsarol esetleg fel lesznek ujjitva vagy kodernizalva vagy amig birjak addig parhuzamosan lesznek uzemeltetve a leokkal vagy teljesen ki lesznek vonva egybol?

Ha olyan régóta olvasod, akkor párszor olvashattad már ezt a témát oda, vissza.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 482
113
Ertem kpszi az infokat akkor egy darabig meg maradnak aztan majd kiderul semmi biztos nincs meg. Bocsi nem akartam ezzel vita temat inditani. En orulnek ha maradnanak esetleg kapnanak kisebb fejlesztwst modernizalast vagy csak nagyjavitast viazont azt is teljesen megertem hogy mar barmilyen szempontbol elment felettuk az ido es amit meg raforditanank koclseget meg esetleg akkor inkabn valami A4 eseket helyettuk. Jo aztnezek abba a topicba is. Koszonom mindanyiotoknak a valaszokat.
csak annyit kérek mielőtt bármit kommentelnél oda olvass vissza vagy 100 oldalt.... elég sok vitám volt ott Veled hasonló gondolkodásúakkal akik feleslegesen akarnak pénzt ölni beléjük ( nem Téged támadva most csak értsd meg először az érveket)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 414
113
Ezt most nem kellett volna feldobni. A következő 30 oldal es ket nap ezzel fog elmenni. Roviden osszefoglalom elore: 6 ember azt fogja mondani, hogy mekkora otlet, 6 meg azt hogy mekkora baromsag. Na ezt szorozd fel 30 oldallal.
Annyival kiegészíteném, hogy "túl friss a seb"! :rolleyes::D:D
 

szarci1999

Well-Known Member
2020. augusztus 6.
431
479
63
Sziasztok!
Regota olvasom a forumot vagy 10 eve de meg csak most regisztraltam. Azt szeretnem kerdezni, hogy esetleg tudni e valamit a magyar t72 esek sorsarol esetleg fel lesznek ujjitva vagy kodernizalva vagy amig birjak addig parhuzamosan lesznek uzemeltetve a leokkal vagy teljesen ki lesznek vonva egybol?
Már nem tudom pontosan hol (ha szeretnéd visszakeresem és linkelem), de valahol hallottam egyértelmű szándék véglegesen kivonni esetlen ha gazdaságos fenntartani, akkor ellenerő század a terv.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 041
113
Sziasztok! Regota olvasom a forumot vagy 10 eve de meg csak most regisztraltam. Azt szeretnem kerdezni, hogy esetleg tudni e valamit a magyar t72 esek sorsarol esetleg fel lesznek ujjitva vagy kodernizalva vagy amig birjak addig parhuzamosan lesznek uzemeltetve a leokkal vagy teljesen ki lesznek vonva egybol?



Már nem tudom pontosan hol (ha szeretnéd visszakeresem és linkelem), de valahol hallottam egyértelmű szándék véglegesen kivonni esetlen ha gazdaságos fenntartani, akkor ellenerő század a terv.

A korábbi leépítések miatt a jelenlegi T-állomány több, korszerűtlen altípusból tevődik össze, amik a kis darabszámuk és az elmaradt karbantartások és felújítások miatt a lehetségesnél jóval többe kerülnek. Gazdaságos üzemeltetésük és felújításuk nem egyszerű, lehetetlen ( ?) .

Ez a felemás, hálátlan helyzet visszatérő viták forrása, ami vita van, hogy tagok szerint nem jó.
Szerintem meg ez is a fórumok egyik" dolga", hogy a változó körülményekre az adott lehetséges válaszokat keresse.
Nem hiszem, hogy ez gond lenne.Nem is az.


Szerintem tedd hozzá te is a magadét.
Isten hozott minálunk. :)
 

Csabi90

New Member
2020. szeptember 6.
27
18
3
csak annyit kérek mielőtt bármit kommentelnél oda olvass vissza vagy 100 oldalt.... elég sok vitám volt ott Veled hasonló gondolkodásúakkal akik feleslegesen akarnak pénzt ölni beléjük ( nem Téged támadva most csak értsd meg először az érveket)

Szia! Azert ahogyan irtam foleg a vegen hogy egyertelmu es az a normalis dontes hogy kivonjak oket mert tudom parhuzamos uzemeltetes stb nem konnyu. Szoval ertem en :)
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Csabi90

New Member
2020. szeptember 6.
27
18
3
A korábbi leépítések miatt a jelenlegi T-állomány több, korszerűtlen altípusból tevődik össze, amik a kis darabszámuk és az elmaradt karbantartások és felújítások miatt a lehetségesnél jóval többe kerülnek. Gazdaságos üzemeltetésük és felújításuk nem egyszerű, lehetetlen ( ?) .

Ez a felemás, hálátlan helyzet visszatérő viták forrása, ami vita van, hogy tagok szerint nem jó.
Szerintem meg ez is a fórumok egyik" dolga", hogy a változó körülményekre az adott lehetséges válaszokat keresse.
Nem hiszem, hogy ez gond lenne.Nem is az.


Szerintem tedd hozzá te is a magadét.
Isten hozott minálunk. :)

Szia! Na ez egy szep valasz koszonom.
Igen sajnos ettol feltem hogy ami allomanyban van a kepeken lattam teljesen vegyes nem mind a t72a ami belarusziabol van hanem meg van ami a legelso t72m nem is az m1 szoval meg ha mukodik is alapbol vannak hianyossagok a megregebbi modellben is mikor mar boven boven elavult a t72a is sajnos. :/ es en is ugy gondolom ha esetleg meg B tipusuak lennenek azokat talan erdemesebb lenne de igy.. :/ majd a loteren valtjak a t55 osoket :D
 
K

kamm

Guest
Jajj, már ilyeneket dobál fel nekem a youtube, pedig esküszöm nem kerestem...

Telefonod kemked. En ugy 8 eve kb opt-out mkndenbol, ehhez kepest megis olyan hajmeresztő dolgok történnek, hogy valakinek magyarztam a New Order eloeleterol egyik este, másnap delben (!) SMS(!!) jött, benne 42% discountot reklámozva (!!!) Joy Division cuccokra, valami kamu (malware, gyanitom) linkkel... =O
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 041
113
krisss said:
T-72

Itt az a kérdés,hogy egy egységesitő korszerűsités mennyire lehetséges.A test kisebb különbségei nem igazán számitanak,ha az alkatrészbázis kellően egységesithető.
Anno terveztek egységesitő korszerűsitést,ami végül is egy elég degradált protóig jutott.
Szerintem ha 25éve meg tudták volna csinálni,akkor az most is menne.
Most ráadásul van olyan technológia,amit a Lynx programbol át lehet ültetni.
Különben én nem is a technikai,vagy a harcászati értéket tartom neuralgikus pontnak,hanem az (élettartam)költséget.

Beszéltem egy közl-mérnök (diesel-es) barátommal a T-72-ról. Mosolygott, a (T-72 a) "szomszédjuk" volt, BMP-s tisztes volt elő-felvételisként.

Ez a véleménye kb. a motorról, erőátvitelről: A korabeli gyártástechnológiával az elvárt megbízhatóságot jelentős "ráhagyással"(túlméretezéssel) tudták csak biztosítani. Ez előny, merthogy néhány anyagválasztási/gyártástechnológiai hiba kijavításával megnövelhető +10%-al a teljesítmény, de lehet tervezni hozzá viszonylag kis költséggel (a 10%)+25%-os ( ! ! ! ) vész-üzemmódot is(percekig tartható): pl. a víz-methanol befecskendezés(nem titkos, német Bf-109 "recept") a legegyszerűbb, de van még vagy 5 másik, nem sokkal bonyolultabb/drágább.

Élettartamban +100%, megbízhatóan, "lazán". "Földön járó" technológia !!!
Kinevette a "katonai (csillagászati) árakat".
A motor nagyjavításkor lehet "lezavarni az átépítést". Hazai, megvalósítható, reális technológia szint.
"Arany árra" misztifikálják, szakmailag nem sokkal több munka, mint az amúgy is elvégezendő időszakos javítás.
..."csak" ki kell dolgozni a technológiáját, és betartatni. Itthon ez szokott nehéz lenni !!!

Az erőátvitel a +10%-ot elviseli, ennyi "rá van tervezve".
A felfüggesztésnél szinte biztosra mondta, hogy "anyag-rárakásos" (hegesztés/plazma" technikákkal 10-15% súlytöbbletet lehet megengedni(pótpáncélozás, ez holnapra). Ez a legjobb ár/értek arányú megoldások, aminek pár óra alatt szakmai keresés és 20-30 év tapasztalat a háttere.
Ezt azért lehet így megtenni, mert nem vett figyelembe olyan dolgokat, ami a gyártókat mindig és jelentősen befolyásolja, hogy a meglevő technikáikat, technológiájukat, alkatrészeiket akarjak eladni.
A szakvéleményében teljesen megbízok.