[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 092
25 064
113
Nem tudom miért hasonlítjátok a magyar T-72 harckocsit a Leopard 2A7+-hoz. Egy háborúban nem csak az első lépcsős alakulatok harcolnak! Azért nem kellene fos-talicskázni. Az oroszok pl. miért nem vesznek csak T-90 harckocsikat, miért újítanak fel X-szer nagy mennyiségben a mieinknél jóval fejlettebb T-72 harckocsikat.
A hadseregeknél miért vannak rendszerben új és régi technikák egyszerre? A T-72 felújítással elkéstünk, nem kicsit. Ne csináljunk már megint haderő reformot leépítésekkel. Egyszer már nagyon elb..tuk. Különben nemcsak a T-72 mostani képességeivel, de a mennyiséggel is problémák voltak. Együtt a kettő a rizikó faktor.
Papi
Talán nem az elmúlt 15 évet kéne tovább vinnünk. Kibekkelni meg nem egy hadsereggel szokás, mert könnyen úgy találhatjuk magunkat, mint a II. VH. kitörésekor.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A román magyar határszakasz kb. 300km. egy négy zlj-ból álló dandár védőkörlete 20km. Legutóbb a 90-es évek elején lett volna annyi dandárunk és eszközünk, hogy önállóan meg tudjuk védeni az országot. De jelenleg szövetségi rendszerben kell gondolkodnunk (NATO). Egyenlőre. ehhez Elég 15 T-72 is, de 44+12 Leo is. Egy éve még szegény ember hadserege voltunk, most (jelenleg papíron) talán kis létszámú modern hadsereg lehetünk. Azt se feledjük, hogy akik most modernizálnak, évtizedekig leépítettek. Mert a NATO mondta nekik. Most meg mást mond. Nem csak a politikai vezetés volt a ludas, hanem a katonai is. Alig várom a Leókat, de a T-72 a király.
Vonalvédelem.......
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 911
65 890
113
Mondd már el légyszives, hogy szerinted mennyi lenne az elegendő mennyiség Magyarország számára.
Természetesen minél több annál jobb. Viszont a valósághoz visszatérve legalább két zászlóaljnyi mennyiség de inkább három. Viszont ebben a jelenlegi nyugis helyzetben a környező országokat is figyelembe véve 2 zászlóalj elegendő. Mivel békeidőben létezik amortizáció (lásd jelenlegi T-72-k közül hány is bevethető,) és nem két nap több tucat harckocsi felújítása, pláne nem ezeké a drága és kényes német vasaké, valamint háborúban ugye létezik kilövés is. A kilőtt jármű vagy javítható hosszas idő alatt, vagy nem, viszont a Leo 2 A7-ben esetleg van esélye a legénység néhány tagjának túlélni. Ezért nekik gyorsan kell másik jármű amit ugyanúgy ismernek hogy ki legyen a szakasz,század. Mivel az első néhány nap, hét sorsdöntő nem mindegy hogy 2-3-10 nap múlva mennyi jármű bevethető még, mennyire van leamortizálva egyik másik zászlóalj, mennyire harcképes még. Ezért szerintem egy adott zászlóalj létszámán felül plusz 1/3, de minimum 1/4 mennyiség ildomos volna tartalékban tartani M zárolt állapotban. Aztán ezekből békében kiképzésre ,parádéra nyugodtan futja ha kell. Szóval mindent összevetve vagy 44+44+30 db= 118 db, vagy 58+58+38 db= 154db. Inkább az utóbbi. 30 éve ugye megvan hogy volt még vagy +1000 db hk, de a 90-es években is átlag 400.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 059
2 767
113
Most vettünk ötven új tankot! A fix összegű katonai költségvetésből tényleg arra költenétek, hogy "a vékony vas mögé rakjunk drága elektronikát, pakoljuk körbe robbanásveszélyes anyagokkal, aztán kívülről a reaktív páncél esetleg megfog valamit" ? Közben sem a régi-felújított, sem az új tankokhoz nincsen kezelő-karbantartó személyzet, a kísérőgyalogság meg nyuszibuszokkal utazhat!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 911
65 890
113
Egyrészt lehetne a 72eket úgy modernizálni,hogy ugyanazt a lőszert használja,ugyan az a motor,váltó,harccelektronika legyen bennük mint a Leokban.Az izraeliek ezt a módszert választották anno a zsákmányolt T55ök átépitésénél.És nem csak annál.A CCenturion,M48/60, és T55 hk-ban ugyanaz a motor és löveg,célzóműszer volt.Kérdés,hogy számunkra ez szükséges,vagy érdemes e?Szerintem teljes mértékben felesleges,csak bizonyos szintig.Pl a PKT gp-t érdemes NATO szabványura cserélni(kézenfekvő a lengyel NATO szabványu kalas gp),de a löveget már nem.Volt már példa a MH történetében,hogy több fajta hk löszert kellet kezelni,és külföldön is elég általános eset.
Perszehogy jobb lenne egynemű,és vadiúj hk állomány.De miböl?72ek egyszerűen kéznél vannak.
És a hadszervezet rossz működése akármilyen szuperfegyvert leamortizálhat,gyorsan és háború nélkül is
A PKT-t? Minek? Jelentéktelen. A Lao2A7 nem M-48/60 és a T-55 sem T-72. Mibe is fájna ez? Hagyjuk már... Szükséges cirka 120-150 modern, nagyjából 2070-ig rendszerben álló Leopárd 2 A7+ , aztán a T-72-es flotta meg lezsírozva be a raktárba az összes maradék alkatrésszel lőszerrel együtt. Nincs mennyiség, 44 ebből 12 abból, 50db amabból, tiszta hülyeség. Úgy beszéltek itt mintha 440,meg 120,meg 500db-ról volna szó. Ha már letették a voksot a Leopárd 2A7 mellett akkor legyen az, én az A4-et is reptetném amint van némi mennyiség az A7-ből. Csak bezavar a képbe az a pár db és ugyanúgy őskövület.
 
  • Tetszik
Reactions: Faboo78

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 410
14 477
113
Természetesen minél több annál jobb. Viszont a valósághoz visszatérve legalább két zászlóaljnyi mennyiség de inkább három. Viszont ebben a jelenlegi nyugis helyzetben a környező országokat is figyelembe véve 2 zászlóalj elegendő. Mivel békeidőben létezik amortizáció (lásd jelenlegi T-72-k közül hány is bevethető,) és nem két nap több tucat harckocsi felújítása, pláne nem ezeké a drága és kényes német vasaké, valamint háborúban ugye létezik kilövés is. A kilőtt jármű vagy javítható hosszas idő alatt, vagy nem, viszont a Leo 2 A7-ben esetleg van esélye a legénység néhány tagjának túlélni. Ezért nekik gyorsan kell másik jármű amit ugyanúgy ismernek hogy ki legyen a szakasz,század. Mivel az első néhány nap, hét sorsdöntő nem mindegy hogy 2-3-10 nap múlva mennyi jármű bevethető még, mennyire van leamortizálva egyik másik zászlóalj, mennyire harcképes még. Ezért szerintem egy adott zászlóalj létszámán felül plusz 1/3, de minimum 1/4 mennyiség ildomos volna tartalékban tartani M zárolt állapotban. Aztán ezekből békében kiképzésre ,parádéra nyugodtan futja ha kell. Szóval mindent összevetve vagy 44+44+30 db= 118 db, vagy 58+58+38 db= 154db. Inkább az utóbbi. 30 éve ugye megvan hogy volt még vagy +1000 db hk, de a 90-es években is átlag 400.

Hát egy ilyen létszámmal én is kiegyeznék.
Csakhogy a nagy baj. Kb 8-10 éve is amikor még biztos infókat tudtam pár kezelőszemélyzet volt arra a párdb 72-esre.
Most rákerestem tavaj a bölényroham nevezetű lövészeten 4 72-es vett részt.
Mielőtt bárki állmodozik 100 + harckocsiról figyelembe kell venni. Valószínű ahogy 10 éve is kb pár hk nak volt kezelőszemélyzete, most is ennyinek van.
Ha megnéz az ember bármely cikket a honvedelem.hu mikor láttatok sokkal több hk-t egyszerre mozogni?
Szerintem örülhetünk ha 44 A7-re lessz személyzet.
Ha pár havonta 1-2 napra gurulhatnak ki vele a gyaktérre, lőtérre, gyorsan elszálhat a lelkesedés.
Ja és ezeket az embereket illene nem kivinni külszolgálatba. Így a tisztes pénzkereset is ugrik.:(
Szerintem amikor a hksok mentek boszniába az jelezte mindenkinek mennyire harcképesek . Nem az ő hibályukból.o_O
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 970
113
Na mara befejeztem a kaptarazast.

Erdekes szamomra olvasni hogy akik nem is olyan reg az elozo kormanyokat szidtak hogy leepitettek a hadsereget es mindent kohoba kuldtek. Ma azok kuldenek epp ugy kohoba a /szamukra szuksegtelennek tartott technikat./... /hogy is van ez?./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 970
113
Nincs ezzel akkora gond a velemenyek valtozhatnak.
De ezutan ezek az emberek ne szidjak az elozo kormanyokat azert mert kivontak es leepitettek.

/tartalekba tokeletes kohoba tul jo./
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A PKT-t? Minek? Jelentéktelen. A Lao2A7 nem M-48/60 és a T-55 sem T-72. Mibe is fájna ez? Hagyjuk már... Szükséges cirka 120-150 modern, nagyjából 2070-ig rendszerben álló Leopárd 2 A7+ , aztán a T-72-es flotta meg lezsírozva be a raktárba az összes maradék alkatrésszel lőszerrel együtt. Nincs mennyiség, 44 ebből 12 abból, 50db amabból, tiszta hülyeség. Úgy beszéltek itt mintha 440,meg 120,meg 500db-ról volna szó. Ha már letették a voksot a Leopárd 2A7 mellett akkor legyen az, én az A4-et is reptetném amint van némi mennyiség az A7-ből. Csak bezavar a képbe az a pár db és ugyanúgy őskövület.
Egyenlőre 44Leo sincs,majd csak lesz.Azonkivül simán lehet szervezni az egyik dd mellé az egyik tipust,mig másik mellé a másik tipust.És mikor egy zl harckocsiállományrol beszélünk,annak megduplázása nem is olyan kis tétel.Hogy nincs akkora harcértéke,mint az új Leoknak?Nincsnél nagyobb-és 2stadion árábol simán megvan.:DA katonák zsoldja,a fentartási költség biztositása meg igazábol elhatározás kérdése
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
251
63
Végigolvasva ezt a pár oldalt nem is tudom mit szívnak egyesek.
Végre lesz modern harckocsi a seregnél, ráadásul jóval több mint éveken át a T-72-ből üzemelt. Erre egyre többen jöttök itt azzal, hogy még fel kell újítani meg előásni minden sz*rt. Most komolyan milyen 400 hk-ról halucinálunk itt? Egy német, francia, spanyol, olasz, brit, lengyel sereg egészen más liga mint mi. A nagyobb seregeknél fordul elő, hogy felújítanak a korábbi eszközökből ameddig fel nem töltik az új technikával az egységeket. Tatára a Leo 2 mellé mi a fenének kéne T-72? Biztos nagyon motivált lenne az egység tudván, hogy ők csak az ágyútöltelékek. Az MH 5-nek meg minek bármilyen T-72?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 911
65 890
113
Hát egy ilyen létszámmal én is kiegyeznék.
Csakhogy a nagy baj. Kb 8-10 éve is amikor még biztos infókat tudtam pár kezelőszemélyzet volt arra a párdb 72-esre.
Most rákerestem tavaj a bölényroham nevezetű lövészeten 4 72-es vett részt.
Mielőtt bárki állmodozik 100 + harckocsiról figyelembe kell venni. Valószínű ahogy 10 éve is kb pár hk nak volt kezelőszemélyzete, most is ennyinek van.
Ha megnéz az ember bármely cikket a honvedelem.hu mikor láttatok sokkal több hk-t egyszerre mozogni?
Szerintem örülhetünk ha 44 A7-re lessz személyzet.
Ha pár havonta 1-2 napra gurulhatnak ki vele a gyaktérre, lőtérre, gyorsan elszálhat a lelkesedés.
Ja és ezeket az embereket illene nem kivinni külszolgálatba. Így a tisztes pénzkereset is ugrik.:(
Szerintem amikor a hksok mentek boszniába az jelezte mindenkinek mennyire harcképesek . Nem az ő hibályukból.o_O
Igen, ez tiszta sor, viszont nem az én tisztem legénységet toborozni hozzájuk, arra van egy egész kompánia ember. A magam részéről meg már megtettem úgy érzem ami elvárható bőven a "haza szolgálatában".
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 911
65 890
113
Na mara befejeztem a kaptarazast.

Erdekes szamomra olvasni hogy akik nem is olyan reg az elozo kormanyokat szidtak hogy leepitettek a hadsereget es mindent kohoba kuldtek. Ma azok kuldenek epp ugy kohoba a /szamukra szuksegtelennek tartott technikat./... /hogy is van ez?./
Egy szóval nem mondtam hogy menjenek kohóba, legyenek üzemlépesek, aztán be egy raktárba velük 2028-ban. 9 év múlva. De semmit sem rájuk költeni, lásd fentebb a PT-91 esete, most meg már elavult, már PT-16 ad mai szinten közepes vonalat. 20-30 év múlva az is éppoly elavult lesz, viszont az A7+ még közepesen meg fog felelni. Az is kérdés hova fajulnak a dolgok harckocsi tervezés terén, lesz-e erősebb löveg ennél, Armata féle páncéltest kialakítás, robotizált harckocsik elterjednek-e?
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan and Szittya

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
40 éves lengyel és csehszlovák, licensz harckocsijaink voltak, amiket legalább 20 éve fel kellett volna újítani, többször is. Azért ettől a faék egyszerűségű (ez is az egyik előnye) harckocsitól jóval régebbi harckocsikat is rendszerben tartanak, megfelelő állagmegóvással és folyamatos upgrade-vel.
Azokat adtuk oda Iraknak 2005-ben,(77 db és négymillió db lőszer) ami maradt az a fehérorosz-exszovjet buliból származik, (1996: 100 hk - 120-130e dollár per darab) bár attól még ugyanúgy fel kellett volna újítani.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Végigolvasva ezt a pár oldalt nem is tudom mit szívnak egyesek.
Végre lesz modern harckocsi a seregnél, ráadásul jóval több mint éveken át a T-72-ből üzemelt. Erre egyre többen jöttök itt azzal, hogy még fel kell újítani meg előásni minden sz*rt. Most komolyan milyen 400 hk-ról halucinálunk itt? Egy német, francia, spanyol, olasz, brit, lengyel sereg egészen más liga mint mi. A nagyobb seregeknél fordul elő, hogy felújítanak a korábbi eszközökből ameddig fel nem töltik az új technikával az egységeket. Tatára a Leo 2 mellé mi a fenének kéne T-72? Biztos nagyon motivált lenne az egység tudván, hogy ők csak az ágyútöltelékek. Az MH 5-nek meg minek bármilyen T-72?
Aha.Szóval egyik oldalon van a hadosztályokat vizionálók,a másik oldalon meg az elég 1dd.Hát szerintem az egyik hülyeség-és a másik is.Reálisan kb 1hadosztálynyi erőt tudnánk hadrendben tartani-de még azt sem egységesen vadiúj felszereléssel.1dd felszerelhető új eszközökkel,1dd a meglévő felszerelés felpofozásával kiállitható.A 3. dd még igy is csak egy könnyűpáncélos ezred szintjét érheti el legfőljebb-vagy még azt sem.Kis ország,kis foci
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 911
65 890
113
Egyenlőre 44Leo sincs,majd csak lesz.Azonkivül simán lehet szervezni az egyik dd mellé az egyik tipust,mig másik mellé a másik tipust.És mikor egy zl harckocsiállományrol beszélünk,annak megduplázása nem is olyan kis tétel.Hogy nincs akkora harcértéke,mint az új Leoknak?Nincsnél nagyobb-és 2stadion árábol simán megvan.:DA katonák zsoldja,a fentartási költség biztositása meg igazábol elhatározás kérdése
Nincs meg, lásd a fentebb említett PT-16, továbbá a T72B3M, csakhogy az meg orosz, meg izé... T72B, nem M1. Nehogy előgyertek a lélegeztetőgépekkel. A 72-es még lesz vagy 10 évig biztosan jobb híján. Ha azt döntötték volna hogy felújítják és szereznek be melléjük még vagy 100 db-ot, legyen mondjuk a PT-16 mert reálisan 72-es nem jöhet máshonnan, akkor azt mondom jó az nekünk úgy is. Pedig nem tud annyit, meg nem is nézik szépen a Natoban, valamivel talán olcsóbb. Viszont az A7 beszerzés mindent felül ír szerintem, egy egész más szituáció lett így.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 970
113
En se azt mondtam hogy maradjon elso vonalas hanem mennyen a tartalekosoknak tartalekba. /szerintem ez hasznosabb hely mint egy raktar./ omt be van ra mar kikepzett ember. Igy aktiv allomanyba tovabbra is egy szazadnyi mukodne kikepzesre es gyakorlasra./ egyszerre ugyis csak a tartalekos hk zl egy resze lenne csak behivva..../ modernizalasuk nem akora osszeg novekvo koltsegvetes mellett... /az omt nek is kell valami mert ak val a kezbe semmi ertelme a tartalekos rendszernek./
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
251
63
Aha.Szóval egyik oldalon van a hadosztályokat vizionálók,a másik oldalon meg az elég 1dd.Hát szerintem az egyik hülyeség-és a másik is.Reálisan kb 1hadosztálynyi erőt tudnánk hadrendben tartani-de még azt sem egységesen vadiúj felszereléssel.1dd felszerelhető új eszközökkel,1dd a meglévő felszerelés felpofozásával kiállitható.A 3. dd még igy is csak egy könnyűpáncélos ezred szintjét érheti el legfőljebb-vagy még azt sem.Kis ország,kis foci
3 dandárról volt szó a Zrínyi 2026-ban, de nem 3 nehézdandárról. Az, hogy most az MH 25-öt hozzák fel kor színvonalára nagyon helyes. Remélem sorra kerül az MH 5 is, de ott addig marad a BTR. A T-72 felújításának árából vehetnének bármi hasznosabbat nekik.
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan