[HUN] Toborzás / hadkiegészítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 501
93 722
113
Benkőnek csak panelekből felépített betanult nyilatkozatai voltak és magától valószínűleg nem jutna ilyen az eszébe (nem ezért nem jött el a cseh miniszter és akkor épp a "ha valaki nem beszél idegen nyelvet az hülye" dologgal volt tematizálva a közvélemény), RSzR-nek pedig valószínűleg van annyi esze hogy nem mond ilyeneket nyilvánosan, ha nem ez az elvárás.
Ezt Benkő pont nem panelból mondta, hisz mástól sosem hangzott el.
Hogy RSzR-nek mennyi esze volt, az meg állítólag Novák Koszovói látogatásán kiderült.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
A parancsnok adhat kivételt - ők kapnának is valószínűleg, ha menni akarnak...
Ez után a kék villám után szerintem jön a "Lepcses12" és akik nem viselkednek azokat átvezénylik egy használaton kívüli laktanyába megépíteni a saját Gulag táborukat, ahogy az anno a SZUban is divat volt, meg a Piszkos12 filmben. Kapnak pár katonai rendészt és hosszú tartamú "továbbképzési feladatokat".
Már ha igaz abból bármi ami megjelent, hogy inkább szivatás volt, mint gyakorlat a KékVillám...

Igazából a Piszkos12 mutatta be jól, hogy mi van akkor ha nem az történik amire számítanak, hogy bár pokollá igyekeznek tenni a katonák életét a "hagyományos katonai kiképzéses szivatással" de mi van akkor ha ugyebár olyan embereket kezdenek el szivatni, akik sokkal rosszabb körülmények között éltek évekig. Nos ők az első alkalommal golyót fognak repíteni a kiképző fejébe, ha azt látják visszatér az értelem nélküli szivatás az életükbe, amit esetleg civilben már sikerült maguk mögött hagyni. Voltak pletyik ilyen esetekről, még a "jó békebeli sorkatonaság idejében". Egy aktív háborús helyzetben ezek az emberek röhögve bírják ezeket a csapásokat, de nem tűrik el, hogy csak úgy szivassák őket.
Érdekes lenne a Wagner fegyencüzeméről is objektív adatokat kapni, de attól tartok csak az SS Dirlewanger az amiről már ennyi idő elteltével kb objektív párhuzamot lehet állítani, hogy mi történhet ott valójában...

Visszatérve a sofőrök továbbképzésére, ilyen alvásmegvonásos meg hasonló szivatós figurákat nem tartok célravezetőnek békekörülmények között sofőröknél. Természetesen tökéletesen elfogadhatónak tartom ezt a kiképzést azoknál, akik ilyenre jelentkeznek, mert máshogy esélyük sincs túlélni: különlegesek, felderítők, ejtőernyősök, etc. A másik meg, hogy pszichológiai és orvosi szűrésnek kellene minden ilyen ütősebb kiképzést megelőzni. Aki el tudja látni a sofőr beosztást, az nem biztos, hogy nem marad ott szívrohamban egy ilyennél (egy hetes extrém fizikai terhelés + éjszakai alvásmegvonás).

Szerencsére nem történt baj, de tekintettel arra, hogy milyen sebtiben vezényelték le ezt az egészet, nekem nem úgy tűnik, hogy valóban átgondolták-e a lehetséges mellékhatásokat...

Régen az ilyen pszichikailag/egészségileg "sokat szolgált/kimerült katonákat rakták be magas rangú tisztek mellé adjutánsnak/sofőrnek. Nem tudom itthon kik kerülnek oda. Háborús körülmények között meg mindenki olyat tettek ilyen pozícióba, akiknek az életét meg akarták kímélni.
 
  • Vicces
  • Hűha
Reactions: kamm and Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez után a kék villám után szerintem jön a "Lepcses12" és akik nem viselkednek azokat átvezénylik egy használaton kívüli laktanyába megépíteni a saját Gulag táborukat, ahogy az anno a SZUban is divat volt, meg a Piszkos12 filmben. Kapnak pár katonai rendészt és hosszú tartamú "továbbképzési feladatokat".
Már ha igaz abból bármi ami megjelent, hogy inkább szivatás volt, mint gyakorlat a KékVillám...

Igazából a Piszkos12 mutatta be jól, hogy mi van akkor ha nem az történik amire számítanak, hogy bár pokollá igyekeznek tenni a katonák életét a "hagyományos katonai kiképzéses szivatással" de mi van akkor ha ugyebár olyan embereket kezdenek el szivatni, akik sokkal rosszabb körülmények között éltek évekig. Nos ők az első alkalommal golyót fognak repíteni a kiképző fejébe, ha azt látják visszatér az értelem nélküli szivatás az életükbe, amit esetleg civilben már sikerült maguk mögött hagyni. Voltak pletyik ilyen esetekről, még a "jó békebeli sorkatonaság idejében". Egy aktív háborús helyzetben ezek az emberek röhögve bírják ezeket a csapásokat, de nem tűrik el, hogy csak úgy szivassák őket.
Érdekes lenne a Wagner fegyencüzeméről is objektív adatokat kapni, de attól tartok csak az SS Dirlewanger az amiről már ennyi idő elteltével kb objektív párhuzamot lehet állítani, hogy mi történhet ott valójában...

Visszatérve a sofőrök továbbképzésére, ilyen alvásmegvonásos meg hasonló szivatós figurákat nem tartok célravezetőnek békekörülmények között sofőröknél. Természetesen tökéletesen elfogadhatónak tartom ezt a kiképzést azoknál, akik ilyenre jelentkeznek, mert máshogy esélyük sincs túlélni: különlegesek, felderítők, ejtőernyősök, etc. A másik meg, hogy pszichológiai és orvosi szűrésnek kellene minden ilyen ütősebb kiképzést megelőzni. Aki el tudja látni a sofőr beosztást, az nem biztos, hogy nem marad ott szívrohamban egy ilyennél (egy hetes extrém fizikai terhelés + éjszakai alvásmegvonás).

Szerencsére nem történt baj, de tekintettel arra, hogy milyen sebtiben vezényelték le ezt az egészet, nekem nem úgy tűnik, hogy valóban átgondolták-e a lehetséges mellékhatásokat...

Régen az ilyen pszichikailag/egészségileg "sokat szolgált/kimerült katonákat rakták be magas rangú tisztek mellé adjutánsnak/sofőrnek. Nem tudom itthon kik kerülnek oda.
Opazmeg!
shocked-po.gif
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Ocses and hendrick

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Lehet, hogy neked még nincs első kézből tapasztalatod arról, hogy mi történik ha valakinél elgurul a gyógyszer a szivatás hatására és csinál valami kapitálisat, de vannak akik már láttak ilyet... nem szép... sem ha maga sem ha más ellen, az meg ha simán megmurdel mert gyenge a szervezete, no az sem.
Aztán mehet/mehetnek a gyászjelentések a gyerekeknek feleségeknek, szülőknek... jön a kártérítési ügy ... igen, tényleg én is alig hiszem...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
ű
Lehet, hogy neked még nincs első kézből tapasztalatod arról, hogy mi történik ha valakinél elgurul a gyógyszer a szivatás hatására és csinál valami kapitálisat, de vannak akik már láttak ilyet... nem szép... sem ha maga sem ha más ellen, az meg ha simán megmurdel mert gyenge a szervezete, no az sem.
Aztán mehet/mehetnek a gyászjelentések a gyerekeknek feleségeknek, szülőknek... jön a kártérítési ügy ... igen, tényleg én is alig hiszem...
nem szivatás (szivatóval indul egy katonai szleng főleg gépjármű vezetőknél)

amit csináltattak velük sem szivatás. Hanem alkalmassági vizsga. (újra megcsinálva felmérés hogy alkalmas e még a pozicióra.(beosztásra)
hogy mi a lényege az alvásmegvonásnak? sofőrök minimális pihenési idő után is toppon kel lenniüök (hanem akkor nem alkalmasÍ)
felolvasott szövegek tartalmának megjegyzése összefoglalás (szintén jó ha a soförnek van memoriája és megjegyzi a felaadatát esetleg emlékezteti a pkt.)még akkkor is ha ismeretlen a szöveg)
TKH (tábori kihelyezési hétre kelett menniük) mindenkinek nem hogy kell idönként kötelező ha nem harcoló a beosztás.

Ez olyan mint a pitbull volt aki kmz s akart lenni pl anno. csak sokkal lightosabb. mert nem rambonak kell lenniük.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
azon sem kell meglepődni hogy alvásmegvonás közbe kelés után dobáltak nekik valamit amit el kelett kapniuk (reakció idő)
ahogy az sem véletlen hogy üllniük kellett idönként x időt a stokin (vezetni állva kicsit nehézkes)
és még sorolhatnám mi miért

ha műszeresen végeszték volna el a teszteket valami 3/4 esen csempézett objektumba akkor az elfogadhatobb lett volna? mert ez a módszer sokkal hatékonyabb mint a műszeres.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
.
ű

nem szivatás (szivatóval indul egy katonai szleng főleg gépjármű vezetőknél)

amit csináltattak velük sem szivatás. Hanem alkalmassági vizsga. (újra megcsinálva felmérés hogy alkalmas e még a pozicióra.(beosztásra)
hogy mi a lényege az alvásmegvonásnak? sofőrök minimális pihenési idő után is toppon kel lenniüök (hanem akkor nem alkalmasÍ)
felolvasott szövegek tartalmának megjegyzése összefoglalás (szintén jó ha a soförnek van memoriája és megjegyzi a felaadatát esetleg emlékezteti a pkt.)még akkkor is ha ismeretlen a szöveg)
TKH (tábori kihelyezési hétre kelett menniük) mindenkinek nem hogy kell idönként kötelező ha nem harcoló a beosztás.

Ez olyan mint a pitbull volt aki kmz s akart lenni pl anno. csak sokkal lightosabb. mert nem rambonak kell lenniük.
Nem voltam ott, te sem voltál ott (gondolom), majd kiderül, vagy nem, hogy mi volt valójában a vizsgálat végén. (abba nem akarok belemenni, hogy mi volt vagy nem volt, mert csupán fantazmagória lenne, csak az tudja, hogy valójában mi volt, aki ott volt.. értsd este is)
Én csak a mai napig nem tudom elfelejteni az anyukát, aki bejött, hogy az ügyvéd úr derítse ki mi történt a sorkatonai szolgálat alatt a fiával, hogyan halt meg, mert amit hivatalosan kapott az nem igazán áll össze... szóval a "speciális kiképzési alkalmak" esetén jó lenne belegondolni, hogy nem egyenkatona van, mindenki máshogy fog rá reagálni, és nem biztos, hogy azért akarnak majd kártérítést fizetni egy elhunyt "speciális továbbképzésen" részt vett 'puhány katona' után, mert esetleg volt egy olyan szív vagy idegi állapota amivel az alapkiképzést meg a munkáját prímán ellátta, de egy ilyen fordulót már nem. Szóval vannak dolgok amik hadiállapotban elmennek, békeidőben nem.
De hát a jogászoknak is kell valamiből élni, majd ők kigombolyítják, hogy mi volt ez, én csak jelzem, hogy a keménykedés fokozásával jöhetnek az ilyen esetek, amiknek következményei is lehetnek... szóval nem ártana előre gondolkodni. Mert nyilván ha ez egy előre átgondolt valami lett volna és teljesen konszenzuális normál továbbképzés, akkor szerintem nem lenne belőle sajtóügy...
Mondod nincs semmi gond az alvásmegvonásal, ezt mond annak aki a nehezen diagnosztizálandó szívkondíciója miatt esetleg ottmarad ilyen helyzetben, ez kollega ügye volt speciel. Nem tudom ma milyen alapos a katonaorvosi, de régen nem volt, szóval csak remélem, hogy az ilyen tragédiák, amik régen voltak, ma nem fognak megismétlődni.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 463
67 814
113
.

Nem voltam ott, te sem voltál ott (gondolom), majd kiderül, vagy nem, hogy mi volt valójában a vizsgálat végén. (abba nem akarok belemenni, hogy mi volt vagy nem volt, mert csupán fantazmagória lenne, csak az tudja, hogy valójában mi volt, aki ott volt.. értsd este is)
Én csak a mai napig nem tudom elfelejteni az anyukát, aki bejött, hogy az ügyvéd úr derítse ki mi történt a sorkatonai szolgálat alatt a fiával, hogyan halt meg, mert amit hivatalosan kapott az nem igazán áll össze... szóval a "speciális kiképzési alkalmak" esetén jó lenne belegondolni, hogy nem egyenkatona van, mindenki máshogy fog rá reagálni, és nem biztos, hogy azért akarnak majd kártérítést fizetni egy elhunyt "speciális továbbképzésen" részt vett 'puhány katona' után, mert esetleg volt egy olyan szív vagy idegi állapota amivel az alapkiképzést meg a munkáját prímán ellátta, de egy ilyen fordulót már nem. Szóval vannak dolgok amik hadiállapotban elmennek, békeidőben nem.
De hát a jogászoknak is kell valamiből élni, majd ők kigombolyítják, hogy mi volt ez, én csak jelzem, hogy a keménykedés fokozásával jöhetnek az ilyen esetek, amiknek következményei is lehetnek... szóval nem ártana előre gondolkodni. Mert nyilván ha ez egy előre átgondolt valami lett volna és teljesen konszenzuális normál továbbképzés, akkor szerintem nem lenne belőle sajtóügy...
Mondod nincs semmi gond az alvásmegvonásal, ezt mond annak aki a nehezen diagnosztizálandó szívkondíciója miatt esetleg ottmarad ilyen helyzetben, ez kollega ügye volt speciel. Nem tudom ma milyen alapos a katonaorvosi, de régen nem volt, szóval csak remélem, hogy az ilyen tragédiák, amik régen voltak, ma nem fognak megismétlődni.
Szerintem ott sàntít a gondolatmeneted, hogy békeidô. A katonànak a hàborúra kell(ene) készülnie a rendelkezésére àlló békeidôben, ez a dolga, ahogy a vezetôinek a hàború kidolgozàsàra kell(ene) készülnie az összes lehetséges ellenség ellen külön és együtt is. Ha a hàborús körülményekre nem is hajazó egyszeri megterhelésbe belehal, akkor egyrészt önmagàval szemben is alkalmatlan arra ami a dolga, valójàban nem katona hanem egy pojàca, màsrészt meg a tàrsai szàmàra is inkàbb teher és veszélyforràs egy konfliktus esetén. Akkor is, ha békeidôben ezt jól titkolja, mert nem ez a dolga, hogy titkolja, hanem az hogy hàború megvívàsàra alkalmas legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
.

Nem voltam ott, te sem voltál ott (gondolom), majd kiderül, vagy nem, hogy mi volt valójában a vizsgálat végén. (abba nem akarok belemenni, hogy mi volt vagy nem volt, mert csupán fantazmagória lenne, csak az tudja, hogy valójában mi volt, aki ott volt.. értsd este is)
Én csak a mai napig nem tudom elfelejteni az anyukát, aki bejött, hogy az ügyvéd úr derítse ki mi történt a sorkatonai szolgálat alatt a fiával, hogyan halt meg, mert amit hivatalosan kapott az nem igazán áll össze... szóval a "speciális kiképzési alkalmak" esetén jó lenne belegondolni, hogy nem egyenkatona van, mindenki máshogy fog rá reagálni, és nem biztos, hogy azért akarnak majd kártérítést fizetni egy elhunyt "speciális továbbképzésen" részt vett 'puhány katona' után, mert esetleg volt egy olyan szív vagy idegi állapota amivel az alapkiképzést meg a munkáját prímán ellátta, de egy ilyen fordulót már nem. Szóval vannak dolgok amik hadiállapotban elmennek, békeidőben nem.
De hát a jogászoknak is kell valamiből élni, majd ők kigombolyítják, hogy mi volt ez, én csak jelzem, hogy a keménykedés fokozásával jöhetnek az ilyen esetek, amiknek következményei is lehetnek... szóval nem ártana előre gondolkodni. Mert nyilván ha ez egy előre átgondolt valami lett volna és teljesen konszenzuális normál továbbképzés, akkor szerintem nem lenne belőle sajtóügy...
Mondod nincs semmi gond az alvásmegvonásal, ezt mond annak aki a nehezen diagnosztizálandó szívkondíciója miatt esetleg ottmarad ilyen helyzetben, ez kollega ügye volt speciel. Nem tudom ma milyen alapos a katonaorvosi, de régen nem volt, szóval csak remélem, hogy az ilyen tragédiák, amik régen voltak, ma nem fognak megismétlődni.
1*w4DxUy0PMoqeq25UXfyL0g@2x.jpeg
 
  • Vicces
Reactions: hendrick

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Azt tudod, hogy a fószer emberi jogi, sőt LGBT+ aktivista? :) Nem gondoltam, hogy pont te, pont őt húzod elő a pakliból :D
tök mind1 hogy konkrét esetnél ott voltam e vagy sem. láttam már pk soför kiválasztást. ha hiszed ha sem nem úgy megy hogy jolvan joska holnaptol te leszel a soföröm. vannak kritériumok a kiválasztásnál és ezt bezony meg kell erősíteni. és nem a b jogsi az egyedüli kritérium erre a beosztásra. Mint ahogy a pitbullt sem vette anno senki szivatásnak hanem felfogta hogy minimum ez kell ahhoz hogy bármilyen beosztásba kerüljön a delikvens.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Szia,

Ez igaz? Tenyleg volt olyan idopillanat, amikor BARMILYEN beosztashoz pitbull kellett?
igen meg volt idő amikor rohamlövész kelett a kmz hez... de Harckocsizóknál is ha a lövegzárat nem bírtad pl kiemelni a tankból akkor viszlát meg sem kezdték a szakkiképzésed.... ez van minden beosztáshoz vannak követelmények aminek meg kell felelni legyen az szellemi vagy fizikai.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
igen meg volt idő amikor rohamlövész kelett a kmz hez... de Harckocsizóknál is ha a lövegzárat nem bírtad pl kiemelni a tankból akkor viszlát meg sem kezdték a szakkiképzésed.... ez van minden beosztáshoz vannak követelmények aminek meg kell felelni legyen az szellemi vagy fizikai.

vagy pl az alfa-teszt ami volt (van?) bizonyos lövész alakulatoknál
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Azon màr túl van nem? o_O
Szia,

A kerdes, hogy a VALOSAGBAN az alkalmassagi vizsgalat azt merte fel, hogy alkalmas soforkent dolgozni, vagy hogy MOST (nem 10 evvel fiatalabban) alvasmegvonasos fizikai terheleses egy hetes kikepzest bir-e.

Persze az is lehet, hogy vegig folyamatos valos orvosi felugyelet alatt vannak/voltak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 561
79 726
113
igen meg volt idő amikor rohamlövész kelett a kmz hez... de Harckocsizóknál is ha a lövegzárat nem bírtad pl kiemelni a tankból akkor viszlát meg sem kezdték a szakkiképzésed.... ez van minden beosztáshoz vannak követelmények aminek meg kell felelni legyen az szellemi vagy fizikai.
Soha nem kellett.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 634
14 967
113
Mint ahogy a pitbullt sem vette anno senki szivatásnak hanem felfogta hogy minimum ez kell ahhoz hogy bármilyen beosztásba kerüljön a delikvens.
Oda önkènt mentèl.
Bármikor abbahagyhattad.

igen meg volt idő amikor rohamlövész kelett a kmz hez...
Soha nem kellett.

Elvileg ha rohamlövèsz voltál, nem kellett pitbull. Autómatice belèpőt jelentett.

De nekem rohamlövèsz ismerősöm is megcsinálta,úgy vettèk fel.



Ez a rohamlövèsz tanfolyamon előforduló sokszor kèrdèses felvarróosztás miatt alakult ki.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 130
4 172
113