[HUN] Toborzás / hadkiegészítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Dehogy próbáltak, csak a propagandát hallották, ott meg az van, hogy menekülnek haza nyugatról, mert nem tetszik nekik a minimum dupla akkora fizetés mint itthon a 6-8% infláció mellett. Így jönnek haza fel annyi pénzért, de dupla akkora inflációért. Nekem is az az álmom, hogy egyik napról a másikra a illetményem reál értéke a negyedére essen vissza.
@dudi !
Hidd el, hogy így van. Nem most van az, amikor többen jönnek haza, mint mennek ki. De 2018-19 magasságában a visszaáramlás intenzívebb volt, mint a kiköltözés.
Nem véletlenül tettem be a statisztikai hivatal számait.
Emellett a háború miatt egész sokan jöttek Ukrajnából is. Nem csak magyarok, de echte ukránok is tartósan ide is költöznek. De a határon túli magyarok esetében is állandó opció hogy áttelepülnek ide.
A munkaerőhiány az Orbán kormány alapvető gazdaságpolitikájának eredménye. Folyamatos munkahelyteremtési kampányban vannak, és a céljuk a teljes foglalkoztatás. Ez hozzájárul az emberek konfortérzetéhez. Nincs az, mint 2010 körül, hogy fél-1 év is lehetett egy munkanélküli - de dolgozni akaró - ember elhelyezkedése. Ez pedig az általános közhangulathoz, biztonságérzethez komolyan hozzátartozik.
Igazság szerint hihetetlen sok munkaképes ember állhatna rendelkezésre, ha pár területen komolyabb szabályozást vezetnének be. Van egy csomó, a társadalom szempontjából teljesen felesleges munkakör, amiket gyakran csak az emberek kényelme miatt tartanak fenn a cégek.
A fő irányvonalak szerintem: a digitalizációval egy csomó "mucikát" lehetne kiváltani. Mind a civil, mind az állami szektorban. De pl. a logisztika területén is irgalmatlan sok a felesleges felhasznált erőforrás. Ennek eklatáns példája a Magyar Posta, de pl. a kajakiszállítást is igen keményen szankcionálnám. Simán minden kiszállításra rá kellene nyomni 2000Ft kiszállítási adót. Aztán a paraszt átgondolja, hogy a 3000Ft-nyi kajájáért biztosan nem jobb-e elslattyogni a kajáldához.
Igen van erre igény. De kemény drogokra is....
A gond az, hogy minden órában több száz/ezer életerős fiatal ember rohangászik Budapesten kihűlőfélben lévő kajákkal a hátukon, miközben az éhes ember os el tudna menni a kajájért.
Volt ilyen 1990-ben? Sokan haltak éhen emiatt idehaza? Na ugye!
És jelzem, hogy bringás, meg motorosfutárnak nem nyugdíjasok szoktak jelentkezni - jellemzően. Sajnos az államnak a munkaerőpiacon nem csak a keresleti oldalon muszáj beavatkozni, de a kínálatin is....
De ahogy párszor már kifejtettem, nem ez fogja megoldani a Magyar Honvédség személyzeti problémáit.
Mi több, szerintem a jelenlegi profi haderő számait csökkenteni is kellene/lehetne, a sorállomány javára. De összeségében biztosan magasabb számok állnának rendelkezésre....
 
  • Tetszik
Reactions: Macsek83

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Hülyeség lenne. 3 jól képzett és a lehető legjobban felszerelt dandár elegendő elrettentő erőt képviselne mindamellett a jelenlegi létszám emelése kétségtelenül szükséges.
Ilyenkor szokta @dudi megkérdezni, hogy ez a 3 dandár - szerinted - milyen széles arcvonal lefedésére lenne alkalmas támadásban, és védelemben.... :)
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Mi több, szerintem a jelenlegi profi haderő számait csökkenteni is kellene/lehetne, a sorállomány javára. De összeségében biztosan magasabb számok állnának rendelkezésre....
No az lenne a hülyeség teteje. A profik számát kell növelni... Lásd az (ezért kapni fogok) Angol mintát a két világháborún kívül szinte soha nem soroztak mégis egész jól elevickéltek...
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Ilyenkor szokta @dudi megkérdezni, hogy ez a 3 dandár - szerinted - milyen széles arcvonal lefedésére lenne alkalmas támadásban, és védelemben.... :)
Az elrettentő erő a lényeg ha nem akarnak megtámadni pont mindegy. Nem mellesleg ha majd mindhárom készenáll felszerelve elgondolgozhatunk a létszám növelésen.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Az elmúlt egy évet nézve elég sok agyatlan rohamot mutattak be: frontális támadások minimális támogatás mellett, ugyanazon az útvonalon, sokadjára. Pl. Vuhledarnál egy komplett dandár így lett oda nulla eredmény mellett.
Ne vitassuk már, hogy oroszoknál "másként" értékelik az ember életet... :p
Mi ezt nem tehetjük meg nem csak morális, de praktikus okokból sem: nincs ennyi emberünk!
Akik vannak annak meg a legjobb felszerelést kell adni.
Ne túlozzunk már, a tatárföldi önkéntes zászlóalj volt a ugledari eset elszenvedője. Ahhoz képest mennyi páncélos veszett oda, az élőerő veszteségük nem volt olyan súlyos.
Hülyeség lenne. 3 jól képzett és a lehető legjobban felszerelt dandár elegendő elrettentő erőt képviselne mindamellett a jelenlegi létszám emelése kétségtelenül szükséges.
Szerintem 9-10 jól képzett dandár sokkal nagyobb elrettentő erőt képvisel.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
No az lenne a hülyeség teteje. A profik számát kell növelni... Lásd az (ezért kapni fogok) Angol mintát a két világháborún kívül szinte soha nem soroztak mégis egész jól elevickéltek...
Anglia szigetország. A haditengerészetük viszont igen-igen durván fogdosta össze a munkaerőt, azt kihasználva, hogy a hajóról nem tudtak hazamenekülni az emberek. Békeidőben is voltak olyan emberrablás szerű jelenetek a nagyobb kikötővárosokban, mint az ukránoknál, amikor az utcáról erőszakkal hurcoltak el embereket. Olyan szintű volt ez a dolog, hogy fiatal erős férfiaknak a családjuk tiltotta meg (korábban meg a földes úr), hogy hadiflotta által használt kikötőkbe menjenek. Még ha termeléssel is foglalkozott a család, ezekbe a városokba még a vásárok miatt sem mentek a matróz sorra akár csak minimálisan is alkalmas emberek.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 007
38 321
113
Szerintem 9-10 jól képzett dandár sokkal nagyobb elrettentő erőt képvisel.
Ennyi nekünk sosem lesz. A komplett honvédség szárazföldi ereje nincs (két feltöltött) dandár ha a létszámot nézzük...
Sem emberben, sem pénzben nem tudnánk kigazdálkodni 9-10 dandárt - mostani 3 feltöltése és felszerelése sem megy egyelőre, pedig soha ennyi pénz nem volt a honvédségre...
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Az elrettentő erő a lényeg ha nem akarnak megtámadni pont mindegy. Nem mellesleg ha majd mindhárom készenáll felszerelve elgondolgozhatunk a létszám növelésen.
Pont az lehetne a lényeg, hogy kevert alegységek jöjjenek létre. A jelenlegi lövészzászlóaljak emberanyagát pillanatok alatt fel lehetne tölteni sorozott századokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Ennyi nekünk sosem lesz. A komplett honvédség szárazföldi ereje nincs (két feltöltött) dandár ha a létszámot nézzük...
Sem emberben, sem pénzben nem tudnánk kigazdálkodni 9-10 dandárt - mostani 3 sem megy egyelőre...
A 1990-es évek elején 3 harckocsi- 9 gépesített lövész- 3 tüzér és 1 páncéltörő tüzér dandárunk volt. És 7 harci repülőszázad. Emellett megkezdték 17 honvédelmi dandár felállítását is. Sorozott hadsereg kell és nem a legdrágább felszerelést kellene talán vásárolni, hogy kellő mennyiségben álljon rendelkezésre. A mennyiség és a minőség is fontos szempont.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 007
38 321
113
A 1990-es évek elején 3 harckocsi- 9 gépesített lövész- 3 tüzér és 1 páncéltörő tüzér dandárunk volt. És 7 harci repülőszázad. Emellett megkezdték 17 honvédelmi dandár felállítását is. Sorozott hadsereg kell és nem a legdrágább felszerelést kellene talán vásárolni, hogy kellő mennyiségben álljon rendelkezésre. A mennyiség és a minőség is fontos szempont.
Nem lesz sorozott hadsereg, mert az nagyon népszerűtlen lenne, Orbán meg szeret választást nyerni.
Egy felmérés szerint a munkaképes lakosság 2/3-ada még támadás esetén sem állna katonának.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
A 1990-es évek elején 3 harckocsi- 9 gépesített lövész- 3 tüzér és 1 páncéltörő tüzér dandárunk volt. És 7 harci repülőszázad. Emellett megkezdték 17 honvédelmi dandár felállítását is. Sorozott hadsereg kell és nem a legdrágább felszerelést kellene talán vásárolni, hogy kellő mennyiségben álljon rendelkezésre. A mennyiség és a minőség is fontos szempont.
Én azt nem értem, hogyha mindenki folyamatosan csak isteníteni tudja a finn modellt az oktratásban, és arra felé mutogatni, akkor miért nem néznek szét náluk a honvédelem terén. Nem kell mindent úgy csinálni, de nézzük meg, hogy mi a jó ott, és mit lehetne a hazai igényekre átalakítani.
Amit felsoroltál, akkora haderő már sosem lesz (ne is legyen, mert az már háború) a NATO keretein belül.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Szerintem 9-10 jól képzett dandár sokkal nagyobb elrettentő erőt képvisel.
Sorosokból nem lesz ez is egy szakma a profik végzik jól. Esetleg amit el tudok képzelni az a svájci rendszer de akkor legyen mindenki úgy felszerelve mint a svájciak plusz nem ártana ha az Alpok tetején laknánk.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Nem lesz sorozott hadsereg, mert az nagyon népszerűtlen lenne, Orbán meg szeret választást nyerni.
Egy felmérés szerint a munkaképes lakosság 2/3-ada még támadás esetén sem állna katonának.
Ez a baj. A haza védelme minden állampolgár kötelessége! Ez nem népszerűség kérdése kellene, hogy legyen. Ha az emberek magukénak érzik az országot, akkor jobb lesz ez az arány. Ha nem akkor marad a kényszer. Ez nem a szeretem vagy nem szeretem kérdése. A sorkatonaság visszaállítása elkerülhetetlen.
Én azt nem értem, hogyha mindenki folyamatosan csak isteníteni tudja a finn modellt az oktratásban, és arra felé mutogatni, akkor miért nem néznek szét náluk a honvédelem terén. Nem kell mindent úgy csinálni, de nézzük meg, hogy mi a jó ott, és mit lehetne a hazai igényekre átalakítani.
Amit felsoroltál, akkora haderő már sosem lesz (ne is legyen, mert az már háború) a NATO keretein belül.
Alapvetően egyetértek. Ha a finnek az ő katonaföldrajzi helyzetükben fenn tartanak hat dandárt, nekünk is fenn kell tudjunk tartani 9-10 dandárt békeidőben.
Sorosokból nem lesz ez is egy szakma a profik végzik jól. Esetleg amit el tudok képzelni az a svájci rendszer de akkor legyen mindenki úgy felszerelve mint a svájciak plusz nem ártana ha az Alpok tetején laknánk.
Azért van egy pár jól működő sorhadsereg, pl Izrael vagy a pöcshuszár által említett Finnország. Általános tapasztalat, hogy egy konfliktus esetén az első dolog a sorhadsereg visszaállítása. Akkor nem jobb ha már előre ki vannak képezve az emberek? Nagy hiba volt a sorkatonaság eltörlése. Ukrajna, Svédország, Litváni, Lettország állította vissza a sorkatonaságot 2014 óta Európában. Szerbia is tervezi. De már szóba került Németországban és az USÁban is.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Anglia szigetország. A haditengerészetük viszont igen-igen durván fogdosta össze a munkaerőt, azt kihasználva, hogy a hajóról nem tudtak hazamenekülni az emberek. Békeidőben is voltak olyan emberrablás szerű jelenetek a nagyobb kikötővárosokban, mint az ukránoknál, amikor az utcáról erőszakkal hurcoltak el embereket. Olyan szintű volt ez a dolog, hogy fiatal erős férfiaknak a családjuk tiltotta meg (korábban meg a földes úr), hogy hadiflotta által használt kikötőkbe menjenek. Még ha termeléssel is foglalkozott a család, ezekbe a városokba még a vásárok miatt sem mentek a matróz sorra akár csak minimálisan is alkalmas emberek.
Tévhit csak háborúk alatt fogdosták a tengerészeket minden más alkalommal szükség volt rájuk a pénzt hozó kereskedelemben. Nem mellesleg a tengerészetnél jobban éltél mint otthon béresként.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 007
38 321
113
Ez a baj. A haza védelme minden állampolgár kötelessége! Ez nem népszerűség kérdése kellene, hogy legyen. Ha az emberek magukénak érzik az országot, akkor jobb lesz ez az arány. Ha nem akkor marad a kényszer. Ez nem a szeretem vagy nem szeretem kérdése. A sorkatonaság visszaállítása elkerülhetetlen.

Alapvetően egyetértek. Ha a finnek az ő katonaföldrajzi helyzetükben fenn tartanak hat dandárt, nekünk is fenn kell tudjunk tartani 9-10 dandárt békeidőben.

Azért van egy pár jól működő sorhadsereg, pl Izrael vagy a pöcshuszár által említett Finnország. Általános tapasztalat, hogy egy konfliktus esetén az első dolog a sorhadsereg visszaállítása. Akkor nem jobb ha már előre ki vannak képezve az emberek? Nagy hiba volt a sorkatonaság eltörlése. Ukrajna, Svédország, Litváni, Lettország állította vissza a sorkatonaságot 2014 óta Európában. Szerbia is tervezi. De már szóba került Németországban és az USÁban is.
A magyar lakosság döntő többsége nem lát közvetlen háborús fenyegetést (a finnekkel ellentétben) a kormányzati propaganda ellenére sem, így nem látja szükségét hogy áldozatot hozzon a honvédelem ügyében. A "NATO megvéd" felfogás dominál.
A honvédség modernizációját támogatják úgy-ahogy, mert az nekik semmibe nem kerül. Ha olyan döntés lenne ami a saját életükre kihat (pl. sorozás), az már nagyon nem tetszik a többségnek! 2006-hoz mérhető tüntetés és lázongás lenne belőle ill. a fiatalok jelentős része lelépne külföldre a sorozás elől vagy mindenféle kamu papírral húzná ki magát.

Szóval nem lesz sorozás szerintem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 536
79 659
113
@dudi !
Hidd el, hogy így van. Nem most van az, amikor többen jönnek haza, mint mennek ki. De 2018-19 magasságában a visszaáramlás intenzívebb volt, mint a kiköltözés.
Nem véletlenül tettem be a statisztikai hivatal számait.
Emellett a háború miatt egész sokan jöttek Ukrajnából is. Nem csak magyarok, de echte ukránok is tartósan ide is költöznek. De a határon túli magyarok esetében is állandó opció hogy áttelepülnek ide.
A munkaerőhiány az Orbán kormány alapvető gazdaságpolitikájának eredménye. Folyamatos munkahelyteremtési kampányban vannak, és a céljuk a teljes foglalkoztatás. Ez hozzájárul az emberek konfortérzetéhez. Nincs az, mint 2010 körül, hogy fél-1 év is lehetett egy munkanélküli - de dolgozni akaró - ember elhelyezkedése. Ez pedig az általános közhangulathoz, biztonságérzethez komolyan hozzátartozik.
Igazság szerint hihetetlen sok munkaképes ember állhatna rendelkezésre, ha pár területen komolyabb szabályozást vezetnének be. Van egy csomó, a társadalom szempontjából teljesen felesleges munkakör, amiket gyakran csak az emberek kényelme miatt tartanak fenn a cégek.
A fő irányvonalak szerintem: a digitalizációval egy csomó "mucikát" lehetne kiváltani. Mind a civil, mind az állami szektorban. De pl. a logisztika területén is irgalmatlan sok a felesleges felhasznált erőforrás. Ennek eklatáns példája a Magyar Posta, de pl. a kajakiszállítást is igen keményen szankcionálnám. Simán minden kiszállításra rá kellene nyomni 2000Ft kiszállítási adót. Aztán a paraszt átgondolja, hogy a 3000Ft-nyi kajájáért biztosan nem jobb-e elslattyogni a kajáldához.
Igen van erre igény. De kemény drogokra is....
A gond az, hogy minden órában több száz/ezer életerős fiatal ember rohangászik Budapesten kihűlőfélben lévő kajákkal a hátukon, miközben az éhes ember os el tudna menni a kajájért.
Volt ilyen 1990-ben? Sokan haltak éhen emiatt idehaza? Na ugye!
És jelzem, hogy bringás, meg motorosfutárnak nem nyugdíjasok szoktak jelentkezni - jellemzően. Sajnos az államnak a munkaerőpiacon nem csak a keresleti oldalon muszáj beavatkozni, de a kínálatin is....
De ahogy párszor már kifejtettem, nem ez fogja megoldani a Magyar Honvédség személyzeti problémáit.
Mi több, szerintem a jelenlegi profi haderő számait csökkenteni is kellene/lehetne, a sorállomány javára. De összeségében biztosan magasabb számok állnának rendelkezésre....
2023 van nem 4-5 évvel ezelőtt.
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Ez a baj. A haza védelme minden állampolgár kötelessége! Ez nem népszerűség kérdése kellene, hogy legyen. Ha az emberek magukénak érzik az országot, akkor jobb lesz ez az arány. Ha nem akkor marad a kényszer. Ez nem a szeretem vagy nem szeretem kérdése. A sorkatonaság visszaállítása elkerülhetetlen.

Alapvetően egyetértek. Ha a finnek az ő katonaföldrajzi helyzetükben fenn tartanak hat dandárt, nekünk is fenn kell tudjunk tartani 9-10 dandárt békeidőben.

Azért van egy pár jól működő sorhadsereg, pl Izrael vagy a pöcshuszár által említett Finnország. Általános tapasztalat, hogy egy konfliktus esetén az első dolog a sorhadsereg visszaállítása. Akkor nem jobb ha már előre ki vannak képezve az emberek? Nagy hiba volt a sorkatonaság eltörlése. Ukrajna, Svédország, Litváni, Lettország állította vissza a sorkatonaságot 2014 óta Európában. Szerbia is tervezi. De már szóba került Németországban és az USÁban is.
Nem mondom hogy hátrány lenne. De én az elrettentésben hiszek ahhoz kevesebb de abból a legjobb jobban megteszi. Nálunk jelenleg csak az erőforrások elaprózását jelentené.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 007
38 321
113
Nem mondom hogy hátrány lenne. De én az elrettentésben hiszek ahhoz kevesebb de abból a legjobb jobban megteszi. Nálunk jelenleg csak az erőforrások elaprózását jelentené.
Emberek számában nem tudunk versenyezni, szóval csak technikával lehet. Ha tudják hogy rommá lesznek lőve drónnal, rakétákkal, tarackokkal, akkor nem fognak próbálkozni. Sok ATGM, légvédelem, drón és tüzérség!
Honvédség vagy felét ezekre ültetném, képezném: mérethez képest extrém tűzerő kell és akkor nem is fog próbálkozni senki!
 
  • Tetszik
Reactions: Fundin

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 536
79 659
113
Próbáljunk már meg az álmok talajáról a valóság talajára visszaszállni. Se sorkötelesség nem lesz, se 9-10 dandár. Az előbbi azért, mert nincs olyan politikus aki fel szeretné lógatni magát a lámpaoszlopra. Márpedig aki bevezetné az pillanatok alatt ott végezné. Köszönjétek meg a nagy szocialista Néphadseregnek, hogyha meghallja a magyar azt, hogy sorkötelesség nyílik a bicska a zsebében.
A 9-10 dandárra meg a büdös életbe nem lesz pénzünk.