A mai nap legaljasabb címe versenyt a Blikk nyerte!!!
Pedig erős a mezőny,
Először a valóság
Lőgyakorlatra járhatnak a középiskolások
Jövőre katonai ismereteket is tanulhatnak a diákok a középiskolákban, az oktatási tárca ugyanis elfogadta a Honvédelmi Minisztérium erre vonatkozó akkreditációs kérelmét. A k
épzés keretében nemcsak tantermi órák, hanem gyakorlati foglalkozások - például lőgyakorlat és erdei tájékozódás - is lesznek. A diákok legfeljebb légfegyverrel vagy kispuskával lőhetnek, harcászati fegyvereket nem vehetnek majd a kezükbe.
Az OTF azt ajánlja az érdeklődő iskoláknak, hogy négyéves képzésben oktassák majd a 208 tanórát felölelő katonai ismereteket. A főosztály szerint az oktatásnak a "katonai életforma és terminológia megismerését, a katonai tulajdonságok, szokások kialakítását, a hivatásszeretetre való nevelést" érdemes megcéloznia. A tantárgy oktatása jelentősen hozzájárul az állampolgári ismeretek szélesítéséhez, bővítéséhez is.
Az érintett iskoláknak nem kell majd külön ezzel a tantárggyal foglalkozó tanárt felvenniük. Mező elmondása szerint ugyanis az egyes részeket, vagy akár témaköröket az ehhez közelálló tárgyak tanárai oktathatnák: a tereptan jelentős részét például bevállalhatja a földrajztanár. Vannak persze olyan elemek, amelyek tanítására valószínűleg érdemes lesz külső oktatókat, hivatásos katonákat felkérni. Ilyen lehet például a lőelmélet vagy az alaki rendszergyakorlat oktatása.
A katonai órákat választó diákok számára vélhetően a legizgalmasabbak a gyakorlati foglalkozások lesznek. Mező János példaként hozta: míg a röppályát, a lövéshez kapcsolódó jelenségeket tanteremben is meg lehet tanulni, a célzást, a lövést csak lőgyakorlaton lehet elsajátítani. Az alezredes ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a diákok csak légfegyverrel, a magasabb évfolyamokon kispuskával gyakorlatozhatnak. Harcászati fegyvert, gépkarabélyt semmiképp sem vehetnek a kezükbe. Gyakorlati órán oktatják majd a tereptan egyes elemeit is. A térképismeretet még tanteremben tanulják meg a diákok, lesznek azonban olyan foglalkozások, amikor kiviszik őket terepre, például egy erdőbe, és ott kell megmutatniuk, mennyire tudnak biztosan tájékozódni.
Nah és nézzük a Blikket
Gyerekkatonák? Lőhetnének is a honvédelmi órán részt vevő magyar diákok a tervek szerint