[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 030
8 763
113
......
Az ADF gépek átépített és korszerűsített Block 15 gépek voltak. Kevesebb repóra volt a szárnyakban talán, mint az EBS HU Gripen szárnyakban... Az ADF közül az első 1989 táján készült el. Nagyon zavaró - vagy egyenesen irritáló - hogy túl sokan úgy festik le, mintha ezek roncs gépek lettek volna. A gépek egy része konkrétan vadonatúj volt a harcászati elektronikát nézve...

-- a Block 15 ADF gépeket ha jól emlékszem, Portugália - éppen megszabadul tőlük Románoknak adják el, - valamint az Olasz Légirőnél átmenetileg repültek - egyébként ott vannak DM-ben, és a kutyának sem kellenek.
A Törökök eleve Block30-ast adtak volna, a belgák pedig használt MLU-kat. A legdrágább ajánlat az amcsiké volt a három ajánlat közül a legrosszabb műszaki tartalommal tudtommal. Az ADF szárnyak és Gripen szárnyak. Szerintem kurvára mindegy hány éves szárnyak, vagy mennyi van bennük ha a gyártó 0 órásként adja el, vállalva a garanciát. Ne feledjük el a Svéd állja ha cehhet, ha hibájából történik valami, pilóta és magyar üzemeltetési problémára termszetesen nem. Az ADF üzemórákat b*hatjuk, ha ott állnának a gépek a dzsindzsában, kiszerelve alkatrészként, hogy 4 talán repüljön..
----
Néha nem értem, hogy a közgazdász/mérnök mögül nem nézel ki Magyarországra? -- Néha már eltöprengtem azon, hogy kinézek és nem jövök vissza pont az ilyen dolgok miatt...

tökéletesen igazad van, én is erre buzdítom a gyermekeimet. Nyelvében és kultúrájában él a nemzet, és nem földrajzi helyen Abszurdisztánban. Sajnos én már idős vagyok, hogy a Lajtától nyugatra komolyabb karrierba fogjak. Neked még sikerülhetne :)
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
GrGly kerdezte, hogy mi lesz. Erre azon agonizalunk, hogy mi volt, meg mi lehetne, ilyemi. Szvsz. 10-20 ev mulva leginkabb dronok lesznek. (Hazai tervezes, gyartas.) Nagyobb darabszam. Autonom mukodessel. Es mashol is ez lesz. Amig a gepek fel nem lazadnak. :D Bocsi, elkalandoztam. Szoval szerintem a szoftveren fog sok mulni, nem a hardveren. Erre kellene idoben rafekudnunk, mert egy fejleszto informatikus katona kikepzese azert eleg hosszu ido.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 781
18 003
113
Van úgy, hogy elérkezel arra a pontra, hogy szűk a hazai műszaki kihívás. Az emberi ostobaságot ne vegyük kihívásnak. Itthon jórészt csak ez van... Plusz az idióta magyar mentalitás, tudjuk, ismerjük, hogy milyen az
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Van úgy, hogy elérkezel arra a pontra, hogy szűk a hazai műszaki kihívás. Az emberi ostobaságot ne vegyük kihívásnak. Itthon jórészt csak ez van... Plusz az idióta magyar mentalitás, tudjuk, ismerjük, hogy milyen az
Tudod, anno a szovjet érában egy harckocsi motort kompletten megvehettünk egy marmon kanna borért (25l)! Na, ezek a tisztjeink ülnek még a HM élén....! Azt hiszik, hogy még minden "ingyen", vagy ócsón van, és nem kell tudni gondolkodni és számolni!
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
A vitat atugorva... En vegulis meg lettem gyozve, hogy az F-35 eselyes valtas lehet 2030 kornyeken.

A jo kerdes az, hogy 5. generacios kategoriaban lesz-e barmilyen mas alternativa. Nyilvan az oroszok es Kina kizarva, a tobbi projekt meg passz, hogy milyen allapotban lesz addigra. En arra tippelnek, hogy nem olyanban, ami szoba johet.

Ami viszont meg birizgalja a csoromet, hogy az F-35, ha lesz ra egyaltalan addig alkalma, akkor hogy fog bizonyitani elesben. Van bennem egy kis rossz erzes, hogy a kezdeti koncepcio toldozgatasa-foltozgatasa, hogy mindenkinek megfeleljen, kesobb valahol vissza fog utni. HA lesz ilyen, akkor amellett, hogy nyilvan javitjak/modoitjak, viszont befolyasolhatja a dontest es lehet, hogy emiatt inkabb valamilyen 4++ gep marad.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
A vitat atugorva... En vegulis meg lettem gyozve, hogy az F-35 eselyes valtas lehet 2030 kornyeken.
...

Tenyleg csak en vagyok dron-parti?
Valamilyen oknal fogva megis szazas nagysegrendben mondjak vissza a rendeleseket az amik szovetsegesei. Ez pedig a kulfoldi megrendelesek jelentos resze. Az hogy mit mond az usa teljesen irrelevans. Nyilvan nem szeretne rontani a sajat uzletet illetve minden aron csokkenteni akarja a vesztesegeit. "2000 F-35-ot fog rendelni az usa az f-15,16,18-asok levaltasara." blabla... Ez a szoveg a projekt kezdeten meg hiheto volt, de ido kozben a repulesben komoly valtozasok tortentek. Mondhatnak barmekkora szamot - ha az ido meghaladta a gepet akkor mar ok sem fogjak foloslegesen ekkora mennyisegben rendszeresíteni, csak ma meg ertheto okok miatt ezt nem valljak be.
Ne ertsetek felre, az F-35 elkepesztoen jo gep, de keson jott. Par eszrevetel:
- A csokkent eszlelhetoseggel mar a kisebb legierok is professzionalis szinten foglalkoznak. Meg persze a lerakosok. :) Korantsem jelent akkora elonyt mint azt a marketingesek allitjak. Szerbiaban nem csak egy gepet vesztettek el, hanem a technologiat is.
- 110 vagy 80 millio usd az tenyleg nem mindegy. De ha egy ket vagy esetleg harom nagysagrendel olcsobb autonom dron kepes (lesz) levadaszni - igen, ez a maniam :) - az egrol akkor a 80 sem szamit olcsonak.
- (Reszben) nyilvanos a projekt. Az F-22 nem volt az, meg sok masik sem es nem veletlenul. Jah, "mert ez a valasztopolgarok befizetett adodollarjaibol van es kulfoldi penz is van benne" Na es? Ez korabban sem jelentett nyilvanossagot. Ez csak kamu szoveg.
- Termeszetes, hogy be akarjak fejezni a fejleszteset es jo nagy bevetelt szeretnenek, de ha a hasznalhatosaga nem egyezik a marketingszoveggel akkor mint termek vajon mennyit er a piacon? A visszamondasoknak sokkal nagyonn jelentosege van mint ahogy elsore gondolna az ember. Ez csak egy termek amit el akarnak adni.
- A pak-fa fejlesztese is a szemunk elott zajlik. Hmm... Jol vissza is vagtak a darabszamot. Veletlen lenne? Engem inkabb az erdekelne amit nem mutatnak meg. Biztos hogy mindenhol vannak olyan emberek akik azon dolgoznak, hogy leszedjek ezeket a "lopakodo" gepeket az egrol. Ketlem hogy az eredmenyeikrol nyilvanos informacio elerheto lenne. De tavorol szemlelve a dolgokat... mintha nem allnanak olyan rosszul.

(Molni kerlek ne kuldj el az anyamba, van nekem epp eleg bajom. :D )
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 758
5 702
113
A sok visszamondásnak egyetlen oka van, nem megy úgy a szekér a nyugati gazdaságnak, ahogyan előre gondolták, az F-35 meg ugye drága lett, ami érthető is. Kizártnak tartom, hogy valami képességbeli hiány miatt lenne tömeges visszamondás.
A dróntechnikával az a baj, hogy 10 év múlva nem lesz még olyan autonóm gép, amivel ki tudnánk váltani egy 4++ vagy 5.gen-es gépet.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Termeszetesen nem csak dron lehet az ellenszer. Az F-22 itt van az eu-ban. A Kozel-Keleten is aktivan dolgozik. Elvileg... Mert nem sokat hallunk rola. Valamiert nem tunnek az egbolt kiralyainak. Lehet, hogy egyszer mar egy orosz lerakos 100+ km-rol jelezte, hogy jol latja. Annyi epp eleg, csak mi nem fogunk rola hallani.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Zeal
A drónok nagyon hasznos kiegészítő fegyverek bizonyos feladatokra, de hogy valaha is teljesen átvegyenek minden olyan feladatot, amit jelenleg emberre bíznak, az még jóval 2030 után is valószinűleg sci-fi lesz.

Az 5. generációs gépek pedig anyagi kérdés. Pénztárcától függően mindenki akar szerezni vagy fejleszteni vagy rosszabb esetben kénytelen beérni azzal, ami van.
 
M

molnibalage

Guest
Tenyleg csak en vagyok dron-parti?
A drónoknka megvan a magauk feladata, de a láthatáron nincs az a technika, ami kiválthatóvá tenné az emberevezette gépeket a teljes spektrumukban...

Ne ertsetek felre, az F-35 elkepesztoen jo gep, de keson jott. Par eszrevetel:
Későn....?

- A csokkent eszlelhetoseggel mar a kisebb legierok is professzionalis szinten foglalkoznak. Meg persze a lerakosok. :)
Ez egy tpikusan semmilyen mondtam. Magyarország meg a jólét felé halad. Ugye érzed az értelmezési szabadságot?

Korantsem jelent akkora elonyt mint azt a marketingesek allitjak.
Persze, csak az sok hülye fejlesztő csinál ilyen, hajót, ASM-et, repülőt, de a FCS programban még a szárazföldi járműveknél is felmerült ez. Biztos csak a marketingesek miatt fejleszt Kína vagy 2-3 stealth típus, dolgozik az orosz, a török, a dél-koreai és a jenki is... A norvégok is biztos viccből rakták össze a stealth ASM cuccukat.

Szerbiaban nem csak egy gepet vesztettek el, hanem a technologiat is.
Az F-117-esnél alakmazott stealth technolgiának köze nincs az F-35-ös. Se geometriai, se a feskték szintjén. Eleve ott kezdődik, hogy az F-117-en olyan alap dolog sem volt, mint RWR... Nagyon kezd elegem lenni a szerb példa felmagasztalásából, ezért lesz külön alpont az új HT összefoglalóban.

- 110 vagy 80 millio usd az tenyleg nem mindegy. De ha egy ket vagy esetleg harom nagysagrendel olcsobb autonom dron kepes (lesz) levadaszni - igen, ez a maniam :) - az egrol akkor a 80 sem szamit olcsonak.
Ez gyönyörűszép mondat, csak hol vannak ezek az olcsó drónok...? Egy szutyok szubszonikus Reaper kerül 10 milliós nagyságrendben úgy, hogy teljesímény paraméterei fényévekre vannak egy vadászgéptől. Se radar, se RWR, se DAS... Na, akkor szerinted mennyibe fájna egy csúcsvadászgép paramétereivel bíró UCAV? Bingó, többe, mint egy embervezette, de minimum egy kategória.

- (Reszben) nyilvanos a projekt. Az F-22 nem volt az, meg sok masik sem es nem veletlenul.
A B-2 és F-22 szürke program volt, volt a mezei civilnek is rálátása bizonyos mélységéig. Az F-117 volt a '80-as évek végéig igazi titkolt program, a gép létezése sem volt ismert, legfelebb sejthető. Az megvan, hogy a Red Storm Rising könyben levő F-19 az mi volt? Még 1988-ban is olyan számítógépes játék jött ki, amiben az a froma volt.

- A pak-fa fejlesztese is a szemunk elott zajlik. Hmm... Jol vissza is vagtak a darabszamot. Veletlen lenne?
Nem azért vágták vissza, mert a stealth technológia elavult. Azért, mert nincs pénz... Hányszor kell még elmondani az oroszok gazdasági lehetőségének korlátait? Nézzél már rá az orosz GDP-re és aztán mérd csak némethez. Na ugye...


(Molni kerlek ne kuldj el az anyamba, van nekem epp eleg bajom. :D )
Nem küldtelek el, de igencsak a tények alatt rogyadozó kommenthalom volt ez szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
Ha stealth techonlógia "szart sem érne", akkor olyan elkúrásrt látunk, mint az I. vh előtti csatahajó és csatacirkáló építéseket.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 889
31 447
113
Ha stealth techonlógia "szart sem érne", akkor olyan elkúrásrt látunk, mint az I. vh előtti csatahajó és csatacirkáló építéseket.

Ez egy játék, mint a páncél vastagsága és a lövedék ereje, hol egyik hol a másik van előnyben. Megjelentek az alacsony észlelhetőségű gépek, van négy amerikai, egy orosz és két kínai, valószínűleg mindegyik érti, hogy miről kell szólnia ennek a technológiának. Ez egy lépés az eddigi gépekhez képest és egy fejfájás a léraknak meg egyéb radaroknak. Most egyértelmű lépés következik, a radartechnológiát fejlesztik abba az irányba, hogy ezeket a gépeket észlelni lehessen, így előbb-utóbb az 5. gen gépeket is kiszúrják majd a katonai radarok elégséges távolságból.
 
M

molnibalage

Guest
Joker, a fizikát nem tudod meghágni. A tűzvezető radaroknak meg cm-es, de legalább dm-es tartományban kell dolgozni, mert afelett rávezetésre alkalmatlanok. Nincs meg a kellő pontosság. A végtelenségig érzékeny vevő nincs és az adóteljesítménynek is van értelmes felső határa.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 781
18 003
113
A szerb példát már unom. Sok ezer bevetésből összejött egyszer, akkor most nagyon jók vagyunk, Vincent?

Nincs lelőhetetlen repülő. A lopakodás fizikája szerint frekvenciafüggő...

A szerb példa alapján temetni a lopakodást olyan, mint ha egyszer nagy nehezen lenne a borsodi szoláriumsújtotta övezetből egy atomfizikus és ez alapján azt állítani, hogy ők milyen kiemelkedő intelligenciáról tesznek tanubizonyságot..
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Ha stealth techonlógia "szart sem érne", akkor olyan elkúrásrt látunk, mint az I. vh előtti csatahajó és csatacirkáló építéseket.
Igen, erre celoztam. Szoval legalabb ne zarjuk ki ezt a lehetoseget.

Joker, a fizikát nem tudod meghágni. A tűzvezető radaroknak meg cm-es, de legalább dm-es tartományban kell dolgozni, mert afelett rávezetésre alkalmatlanok. Nincs meg a kellő pontosság. A végtelenségig érzékeny vevő nincs és az adóteljesítménynek is van értelmes felső határa.
De nincs abszolut fekete test sem. Vagyis nem tudjak teljesen elnyelni a bejovo radar sugarakat. Egy resze mindenkepp visszaverodik. Sot, eppen te szoktad hangsulyozni, hogy milyen szerencsetlen kifejelez az hogy "lopakodo", mert csak csokkent eszlelhetosegrol van szo, ergo a labda most a lerakosoknal pattog. De lehet, hogy mar megoldottak ezt a hazifeladatot. Ezt velelmeztem korabban.
Te is tudod, hogy ravezetes pontatlansaga sem kritikus pont. Majd befogja a raketa sajat keresoje, ha a celpont kozelebe ert. Vagy valami ilyesmi. Itt kellene belinkelnem az osszefoglalot. :)

A penzhianyt mindig fel lehet hozni kifogaskent, de nem tudom elfogadni. Peldaul egy nyugati orszag ne tudna kigazdalkodni azt a koltseg kulonbseget amit egy ilyen gep jelent? Haaat... Mar csak hozzank kepest is tobbszoros a jolet es a teruletuk, lakossagszamuk is hatalmas.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 889
31 447
113
Joker, a fizikát nem tudod meghágni. A tűzvezető radaroknak meg cm-es, de legalább dm-es tartományban kell dolgozni, mert afelett rávezetésre alkalmatlanok. Nincs meg a kellő pontosság. A végtelenségig érzékeny vevő nincs és az adóteljesítménynek is van értelmes felső határa.
Ne akard előadni, hogy ezek észrevehetetlenek lesznek míg a világ. Volt rá példa, hogy rávezették (igaz akkor is a kereső radar látta rendesen és a rávezetővel volt a bajuk elsősorban) de meggyőződésem, hogy nem vaktában lőtték ki a rakétákat.
Biztosan megvan a terv az észlelésükre, ha még a radar nincs is kész, de egy próbát gyorsan lehet tenni, ha kiborúl a szaudi bili és Iránnak be lesz üzemelve az S-300.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 889
31 447
113
szerb példa alapján temetni a lopakodást olyan, mint ha egyszer nagy nehezen lenne a borsodi szoláriumsújtotta övezetből egy atomfizikus és ez alapján azt állítani, hogy ők milyen kiemelkedő intelligenciáról tesznek tanubizonyságot..

Ez nem a lopakodás temetése, csak egy példa, hogy nem lelőhetetlenek ezek a gépek sem. Ha meg egyszer megláttá-rávezették-lelőtték, akkor legközelebb tudni fogják, hogy erre a célra hogyan tervezzenek radarokat.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
A szerb példát már unom. Sok ezer bevetésből összejött egyszer, akkor most nagyon jók vagyunk, Vincent?
...
Elnezest kerek hogy megint felhoztam a szerb peldat, de szerintem ha egy buvesztrukk megoldasat akar csak egyszer is megmutatjak valakinek akkor utana mar eltunik a varazs.
 

galland

Well-Known Member
2012. szeptember 21.
354
344
63
Kicsit késve reagálok, de most olvasgattam a kommenteket! Felhoztátok itt az F4-ket! Az 1970-es gépek, voltak amijenek voltak, de hogy a mostani török Terminatorok, a feladatuknak vígan megfelelnek még, és jobban szerintem, mint egy Grippen az biztos! Egy légvédelmi lefogó vadászbombázó gépről beszélünk, míg a Grippen elfogóvadásznak készült. A mai kelet európába, nem igazán van szükség F-15-re,pláne nem F-22\35-re! Itt bőven elég a kicsi egyhajtóműves, jó lokátorral, és viszonylag minőségi rakétafegyverzettel ellátott vadász (Grippen,F-16). A Falcon már bizonyított, de lassan már nem marad fejlesztési lehetősége! (Amúgy az F-4-nek is csak ez a baja! Véleményem szerint, a mi kis országunk nem is annyira van azberőegyensúly rossz oldalán, ugyanis mikor mi Amraam-ot kaptunk, a körülöttünk lévő országok még 20 éves orosz rakétafegyverzettel repkedtek! Ami nekünk kellene szerintem minimálissan: 2 vadászszázad 10-10 Grippen-F16 géppel (az egyik a kettő közül, nem vegyes) + egy 12 gépes vadászbombázó század, 6+6 A-10, F-4 gépekkel! Strapabíró gépecskék ezek, még, ha nem is maiak már, de szerintem megállnák a helyüket! Kopterből 2század 8-8 közepes szállító ( valjuk be, ebben az oroszok a legjobbak) Mi17\171, és egy harciheli század, 12-14 géppel (legyen az új cobra, esetleg Tigris) kis létszám (monjuk a maihoz képest nem sajnos) de ütőképes, a célnak bőven megfelelő flotta lenne!