[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Miért E, és miert ne ötödik generációs gép a Gripen tesztpilotája szerint??
A lopakodótechnológia nem jelent annyi pluszelőnyt a gépek számára, mint amennyi pluszköltség keletkezik a fejlesztés és gyártás során. Illetve mit sem ér, amikor egy harci feladat során a fegyvertér ajtaját nyitja és elvesztik a láthatatlanságukat. Illetve régebbi típusú radarok alkalmazásával könnyen felderíthetőek.

Mitől marad az E hosszú távon versenyképes?
Számítógépes kornyezet. Nyitott architektúra egyszerűen fejleszthető., átprogramozható. A mesterséges intelligencia a beérekező adatokból gyorsan meghatározza, milyen taktikát alkalmazzunk, milyen fegyverzetet válasszunk.

A cél a gép láthatatlanul lássa az ellenséget és az érzékelők és zavaróberendezések révén pajzsot vonjon a gép köré.

Fegyverei.
METEOR láthatótávolságon túli célok ellen, IRIS-T ami akkor is hatekony, ha az ellenség a Gripen mögött repül.
Ennyi baromságot egy kommentben...
Inkább csak told a politikai kommenteket, mert a katonai repülésről láthatólag lövésed nincs, ha ilyen bugyutaságokat képes voltál kritika nélkül leírni.
 

K.Attila63

Active Member
2019. február 4.
158
143
43
Állítólag 50m dolcsi az ára T50-A-nak könnyü kiképző elfogó vadászgép. Szerintem van benne USA-beszállítás.. Az F35-őt szerintem a jelenlegi USA vezetés nem is adna mi meg ekkora égést nem vállalunk be.
 
K

kamm

Guest
Ezt szerintem nagyon jól összefoglaltad.

Az F-35 lesz az 5. Generációs F-16 és a NATO tagállamok zömének (vagyis a teljes NATO-nak) ez lesz az alapgépe ahogy szépen csökken az ára. Ez a 2030-as évek realitása. És a FCAS programban részt vevő országoknak kurvára fel kell kötni a gatyát ha ebből a tortából egy kis szeletet ki akarnak szedni.
Ket eve ezt magyarazzuk, csak nem ilyen korulmenyesen (ti. hogy egyelore ertelmetlen lenne erre eszement osszeget kidobni, amig nem muszaj.)

Hogy minek lesz az F-16, abba szerintem ne menjunk bele, mert mar mind a Navy, mind a USAF szabadulni probal a rendelesallomanytol es sokkal latvanyosabban a sajat next-gen gepeikre koncentral, arrol beszelnek nonstop, az europai nagyhatalmak meg nagyon is odzkodnak real0time full accesst adni az amerikai servereknek. Exportra most nyomjak nagyon, de qrva draga a fenntartasa, a svajciaknak maris mas az ara, mint ami a tenderen volt, en nagyon-nagyon kivancsi leszek, hogyan jon majd ki az a matek a finneknel, ami aLM igerete szerint olcsobb lesz, mint ahova az USAF szeretne 5-10 ev mulva leszoritani majd a reporat...?
Ha addigra valami csoda folytan tenyleg oda megy le az operational cost, akkor en leszek az elso, aki tamogatja majd (felteve, hogy kapsz vele sajat, domestic activation servert stb.) Erre egyelore en minimalis eselyt latok, de terjunk vissza erre mondjuk 2025-26 korul...

Ami az europai 6th gen gepeket illeti, nekem eros a gyanum, hogy a vegen a Tempest meg az FCAS minimum pooled resources projectekke valnak, de lehet, teljesen osszeolvadnak - viszont hogy te nem fogsz nemet vagy francia F-35-ot latni, az szerintem egeszen biztos.

Ebben az esetben viszont Marotheknak lesz igazuk es az F-35 nem igaslo lett, hanem egy kozbulso, qrva draga lepcsofok, amit okosabb volt kihagyni.
 
K

kamm

Guest
Ennyi baromságot egy kommentben...
Inkább csak told a politikai kommenteket, mert a katonai repülésről láthatólag lövésed nincs, ha ilyen bugyutaságokat képes voltál kritika nélkül leírni.
Teged sem az eszedert meg a jo modorod miatt fognak ellopni... az megvan, hogy @SilvioD szivessegbol osszefoglalta nekunk az amugy offline print cikket? :rolleyes:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 008
32 978
113
Ez csak szigorúan magánvélemény.

A további román HASZNÁLT F-16 beszerzés nekem csak azt mutatja, hogy ők is jó ~15 évre beleragadnak az F-16-ba és rohadtul nincs pénzük F-35A-ra.
Vagy pontosabban fogalmazva, lenne, csak kitörne a parasztlázadás, ha erre tolnának el +5 mrd USD-t. Van annak máshol is helye.
Kb. 3 db F-35A árából történik most a flotta felbővítése.

Az, amit @rudi írt kb. nagyságrendileg helyes. Alig 1 mrd USD/EUR nagyságrendből tudsz ilyen használt F-16AM és Gripen C szerű gépekkel flottát bővíteni.
Ehhez képest ugyanekkora méretű F-35A csere alsó hangon hatszor többe kerül.

Kb., mint amit @Hpasp írt le, hogy hogyan lett itthon A full MiG-23MF 3 db (?) század helyett 1 db és mellé MiG-21BISz.-
Meg 400 db T-55AM korszerűsítés és 1 db T-72-es alakulat. Erre telt. a többiből lett a Gazdagrét és amire úgy ahogy jutott, a legvidámabb barakk létre.
És még ez is el lett szabotálva, mert ugye a Bastion ATGM nem gyütt vele...

Lengyelország egy 40 milliós ország, nagyobb, mint mi HUN és ROM együtt.
És ők a II. vh és más ok miatt komolyan veszik magukat, láthatóan. Nekik telik erre, hiszen ÚJ F-16 beszerzése is ~20+ éve történt már. Közben kihasználva koppig kifutott az Szu-22M3 és a MiG-29 9.12. Így jön most az F-35A, de az F-16C mellé.

Semmit nem ér a nagyon fejlett gép, ha nagyon kevés van belőle, szélsőségesen alacsony mennyiséggel nem lehet őket még keverve se használni más gépekkel. Románia területileg is nagy, V korszerűsítési csomag is létezik, hát megoldják a kérdés egy időre ezzel. Ameddig nem terveznek réteges csapatlégvédelmek nekimenni, hanem a haza légtérvédelme a cél és a CAS védekezésben, addig az F-16AM-mel is ellesznek még. Egy ideig. Egyik szomszédjuk sem gazdag és tervez F-35 beszerzést, az orosz Szu-57 meg szinte csak blöffnek tekinthető.

2010-ben ment a vetítés, hogy új hajtóművel 2018-ban már két század lesz.
2022-ben vagyunk lassan és még gyengébb változatából sincs két század.
Az F-35-öt meg fossa ki magából a jenki.
Amit beszerez az ex. keleti blokkban POL, meg a gazdag nyugatiak.
Aztán a használt gépek mennek keletre, ahogy a használ autók.

Vegyük azt is észre, hogy ezen gépek eladásából részben finanszírozható az F-35 program.
Ok, nem a világ teteje, de a pénz az pénz. A norvégoknak ebből kijön úgy 3 db F-35A és sok ezer óra repülés.
Oláhok pontosan ezt is mondják.Nincs most pénzük F35.re,a norvég F16ok áthidalómegoldás.2030 után szeretnének beszerezni F35öt.
Hogy aztán a tervből mi lesz,azt majd a maga idejében meglátjuk.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
A szoftverrel történő észlelési táv növekedés csak azt jelenti, hogy a hardverben volt tartalék.
De ezzel egy vadászgépbe épített radar ettől a fizikát nem tudja meghágni.

Az a 20-30% észlelési táv növekedés égháttérben repülő cél ellen volt, ami 0 dBsm RCS tartományban volt. Egy -30 dBSm cél ellen ez kb. azt jelenti, hogy 15 km helyett mondjuk 17 km-re jön ki az észlelés. A hajadra kenheted.

Ez jó marketing duma.
A valóság meg az, hogy mindenki, aki csak tud stealth gépet szerez vagy fejleszt.
Biztos merő poénból.
Akkor azt is megkérdezem, hogy a már megvett stealth gépet hogyan teszed mév stealthebbé?
Csak mert közben mindenki, aki csak él és mozog, passzív radarokat szenzorfúziós érzékelő rendszereket fejleszt. Meg soha nem látott pénzek vannak az EW és a SIGINT fejlesztésekben.
Azt az ellentmondást hogyan gondolod feloldani, hogy egy lopakodó UAV mindig sokkal kisebb radarkeresztmetszettel fog rendelkezni, mint egy emberes stealth gép?
Tehát amikor megjelennek a Loyal Wingman szerű harci drónok, akkor gyakorlatilag az F-35 festése gyakorlatilag feleslegessé válik. (Annak minden nyűgjével)
Ez kb. ugyan az az analógia, mint a harci helikopterek páncélozása.
Egy ideig volt értelme, de rakéta ellen oly mindegy a helikopter páncéljának vastagsága. Így már inkább csak kolonc.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 476
93 551
113
Ennyi baromságot egy kommentben...
Inkább csak told a politikai kommenteket, mert a katonai repülésről láthatólag lövésed nincs, ha ilyen bugyutaságokat képes voltál kritika nélkül leírni.
Ahogy már kétszer leírtam és az elején is jeleztem az Aero magazinban megjelenteket foglaltam össze.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Állítólag 50m dolcsi az ára T50-A-nak könnyü kiképző elfogó vadászgép. Szerintem van benne USA-beszállítás.. Az F35-őt szerintem a jelenlegi USA vezetés nem is adna mi meg ekkora égést nem vállalunk be.
Hogy a tökömbe jön ez ide?
Veled komolyan olyan beszélgetni, mint amikor a Markos-Nádas duót hallgatod, és néha belebrummogott Boncz Géza.
Totál marhaságot nyögött be mindig, de Markosék becsurrantottak a röhögéstől... :D :D:D
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 362
14 240
113
Ahogy már kétszer leírtam és az elején is jeleztem az Aero magazinban megjelenteket foglaltam össze.
Nem is személyednek szólt sem molni, sem az én kritikám, hanem e sorok megalkotójának.
Csak páran itt próbálnak érzelmileg manipulálni és embereket lejárati ilyen bemagyarázásokkal (amúgy elég szarul).

Ezt szerintem nagyon jól összefoglaltad.

Az F-35 lesz az 5. Generációs F-16 és a NATO tagállamok zömének (vagyis a teljes NATO-nak) ez lesz az alapgépe ahogy szépen csökken az ára. Ez a 2030-as évek realitása. És a FCAS programban részt vevő országoknak kurvára fel kell kötni a gatyát ha ebből a tortából egy kis szeletet ki akarnak szedni.

Ez lenne a legjobb.
A román öregebb F-16 flottát a jelenlegi modernizált + 1 további század (akár E/F) Gripen remekül lecounterelné a belengetett korszerűsítéssel és fegyverzettel.
Ha viszont bárkinek lesz hamar F-35, már nem érik meg az árukat, márpedig erről beszélnek a szomszédban (remélem hülyeséget).
Részemről erre gondoltam, de én paranoid vagyok...
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
OFFTOPIC Szerintem eleve rossz a topic, nem vadászgépben kellene gondolkodni, az MH-nak inkább drónokra kellene gyúrnia, és elkezdeni drónpilótákat képezni, hogy legyenek mire megérkezik valami. Látom sokaknál már magyar felségjeles F35 a háttérkép, és erre merül álomba esténte, de ezt nem tartom realisztikusnak, sem a fegyvernem jelentős felduzzasztását. Meg értelmét sem sokat látnám, és ez az a fegyvernem, amit a legdrágább üzemben tartani nagy létszámban, ugyanakkor már látszik, hogy a következő generáció már opcionális pilótákkal fog csak érkezni.
 
M

molnibalage

Guest
OFFTOPIC Szerintem eleve rossz a topic, nem vadászgépben kellene gondolkodni, az MH-nak inkább drónokra kellene gyúrnia, és elkezdeni drónpilótákat képezni, hogy legyenek mire megérkezik valami. Látom sokaknál már magyar felségjeles F35 a háttérkép, és erre merül álomba esténte, de ezt nem tartom realisztikusnak, sem a fegyvernem jelentős felduzzasztását. Meg értelmét sem sokat látnám, és ez az a fegyvernem, amit a legdrágább üzemben tartani nagy létszámban, ugyanakkor már látszik, hogy a következő generáció már opcionális pilótákkal fog csak érkezni.
Egy a drónok picit túl általános, mert ez a kézből indított mikro heliik a Global Hawk-ig mindent jelent.
 
M

molnibalage

Guest
Akkor azt is megkérdezem, hogy a már megvett stealth gépet hogyan teszed mév stealthebbé?
Nagyjából sehogy, esetleg lehet picit jobb festés, de a geometriai stealth adott.
Egy nem stealth géppel meg mi a fenét csinálsz? Ja, semmit.

Bocs, de ez tipikus kretének által felhozott hülyeség, hogy a stealth gép nem lehet még stealth-ebb.
És a többi, ami eleve nem is az?
Csak mert közben mindenki, aki csak él és mozog, passzív radarokat szenzorfúziós érzékelő rendszereket fejleszt.
És? Mindegyik időjárásfüggő az IR megoldások.
A passzív radarokkal is kérlek mást fárassz.
Meg soha nem látott pénzek vannak az EW és a SIGINT fejlesztésekben.
Ez rizsának szép. Aminek mi köze van ahhoz, hogy neked track-et kell képezni olyan környezetben, ahol nem egy cél van, hanem lehet 20-40 db és zavarnak összevissza. Te tényleg azt hiszed, hogy ezek a repcsik ellen vannak? Ha a cél nem sugároz ki, akkor te mit akarsz bemérni vele? Vagy csak a célok töredéke, mert a kötelékben 1-2 gép használ radart a többi meg kussol és kapja data linken az adatot?
Azt az ellentmondást hogyan gondolod feloldani, hogy egy lopakodó UAV mindig sokkal kisebb radarkeresztmetszettel fog rendelkezni, mint egy emberes stealth gép?
És ezt miből vezetted le?
Tehát amikor megjelennek a Loyal Wingman szerű harci drónok, akkor gyakorlatilag az F-35 festése gyakorlatilag feleslegessé válik. (Annak minden nyűgjével)
És ezt miből vezetted le?

Ez kb. ugyan az az analógia, mint a harci helikopterek páncélozása.
Egy ideig volt értelme, de rakéta ellen oly mindegy a helikopter páncéljának vastagsága. Így már inkább csak kolonc.
A világ helikoptereinek nagy része mindig is gyak. páncélozatlan volt.
A COIN környezetben kaptak olyan "páncélt", ami talán egy kézifegyvert megfogja, de semmi több.
A jenki harci heliken szinte semmiféle páncélozás nincs.
A Mi-28 van eszetlenül elvileg, értelme szerintem semmi.

De mi köze van a páncélnak a stealth-hez? Semmi.
A páncél nem rejt, a stealth meg igen.
A stealth annyira avult el, hogy az F-117 megjelenése óta duma az van, de valódi ellenszert senki nem talált ki.
Van Nyebo-M teniszpálya méretű antennával és ideális esetben 100 km észlelési távolsággal.
Amikor egy nem stealth gépet egy néhány m2-es radar meg 200 km-ről is követésbe besz.

Ej...
De te azon rugózól, hogy nem lehet még lopakódbb egy gép, amit az Sz-400 MFR-je sem érzékel ~ 30 km-nél távolabb zavarásmentes környezetben, ami nettó sci-fi feltételezés.

Az a baj, hogy láthatólag nem ismered a rakéta kinematika korlátai és mivel jár az, ha a folyamatos track megszűnik.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 008
32 978
113
Akkor azt is megkérdezem, hogy a már megvett stealth gépet hogyan teszed mév stealthebbé?
Csak mert közben mindenki, aki csak él és mozog, passzív radarokat szenzorfúziós érzékelő rendszereket fejleszt. Meg soha nem látott pénzek vannak az EW és a SIGINT fejlesztésekben.
Azt az ellentmondást hogyan gondolod feloldani, hogy egy lopakodó UAV mindig sokkal kisebb radarkeresztmetszettel fog rendelkezni, mint egy emberes stealth gép?
Tehát amikor megjelennek a Loyal Wingman szerű harci drónok, akkor gyakorlatilag az F-35 festése gyakorlatilag feleslegessé válik. (Annak minden nyűgjével)
Ez kb. ugyan az az analógia, mint a harci helikopterek páncélozása.
Egy ideig volt értelme, de rakéta ellen oly mindegy a helikopter páncéljának vastagsága. Így már inkább csak kolonc.
Ja.Csak az a gond,hogy 40 év alatt nem sikerűlt olyan rendszert,ami anulálná a stealth gépeket.......
Ja,csak amig nincs MI,márpedig az nincs,addig lehetetlen olyan dront fejleszteni,ami felveszi a versenyt az ember vezette géppel.
És valójában a vezető hatalmak továbra is számolnak a harci helikopterekkel,és fejlesztik is őket,mert szükség van rájuk.A dronok azokat sem szoritják ki belátható időn belül,hanem kiegészitik.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 441
113
Saját véleményem szerint, tény, hogy az 5 gen. repülőgépek terjednek el a világon a közép és nagyhatalmaknál (mert Ők megengedhetk), illetve a gazdagabb államoknál (Svájc, Norvégia) ugy hogy szük előbbinek nincs rá szüksége. Utóbbi ahogy a finnek is, meg ténylegesen egy orosz expanziót éreznek a sarkvidéken. Valószínüleg a svéd is venne, ha nem lenne repülőipara. (Ahogy most Patriotot is beszereztek.). Új gép beszerzésére én sem költenék sokat, ugyanakkor vegyük észre, hogy kompromisszummal, légtérvédelemre, légirendészeti feladatokra a modernizált Griff C/D és az letárolt airframe-s, és egyéb alkatrészekből összeépített C/D+ reális védelem számunkra, valamint a Griff jó bombahordozó is akár környéken, akár expedíciós feladatban is, ha már az 5. gen gépek lerombolták az ellenség légvédelmét (márha ilyen kéne a koalíciós műveletben). gyakorlatilag elvégezheitk ua. mint az F-15/16/Rafale/EF gépek is a NATO-ban. De nekünk nem szükséges jóval nagyobb bekerülési és nagyobb költségű repült órás repülőgép, ha nem akarunk bajszot akasztani az oroszokkal. Márpedig a környező államoknak nincs és nem is lesz pénze F-35-re... A polák bárataink középhatalom, nagyobb GDP, terület, népesség - és orosz fóbia, amerikai dörgölőzés, mert a EU német/francia technika helyett erre tették le a voksot, elsősorban ameirkai lobby és az ott élő lengyelek miatt. Ja persze azért nekik is megy katonai segély, meghát Ők engedték az ellenrakéta és akár csapásmérő robotrepülőgép támaszpontot is az USA-nak, (a románok mellett).
Tehát nekünk két század griff legalább 15-20 évre megoldaná a légirendészet, a koalíciós műveletekben való részvételt (Akik F-35-re kardoskodnak azok miért nem akarnka Merlint, AH-64-est, meg UH-60M-t, Chinookot. Azok is jobbak tisztán katonia-technikai szempontnól a H145M-nél és a 225M-nél, de utóbbi gazdaságosabb, meg európai.

Még annyi, hogy a svéd a diplomáciában, marketingben kurva gyenge, lásd macron hány helyre el tudta szóratni a hasonló paraméterekkel rendelkező Rafale-t, (minden beszerzést nyer, ahol nincs F-35 (mert nem vehetnek). Érdekes módon a SAAB meg veszit, mert a politika nem segíti az eladásait.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 617
5 358
113
Állítólag 50m dolcsi az ára T50-A-nak könnyü kiképző elfogó vadászgép. Szerintem van benne USA-beszállítás.. Az F35-őt szerintem a jelenlegi USA vezetés nem is adna mi meg ekkora égést nem vállalunk be.
Szerintem bármit eladnak. 20 éve is azon sértődtek meg, hogy nem tőlük vásároltunk.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A további román HASZNÁLT F-16 beszerzés nekem csak azt mutatja, hogy ők is jó ~15 évre beleragadnak az F-16-ba és rohadtul nincs pénzük F-35A-ra.
Vagy pontosabban fogalmazva, lenne, csak kitörne a parasztlázadás, ha erre tolnának el +5 mrd USD-t.
A Románok egy elég világos menetrendet vázoltak fel:
  • most lesz 3 sz.d. (49 db) F-16 gépük, mert nincs pénzük F-35-re. DE világosan leírták hogy a cél az F-35. Az F-35 beszerzés átfutási ideje 5-6 év (lsd. Finnek), vagyis ha 10 év múlva (amikor a mostani F-16 ok végleg kifutnak) F-35 öst szeretnének repülni akkor azt 4-5 éven belül meg kell rendelniük.
  • a mi Gripenjeink még félidősek sincsenek, azzal az éves terheléssel amit kapnak még bőven repülhetnek akár további 20 évig is.
Rajtunk semmiféle olyan nyomás nincs mint a Románokon, vagyis hogy a gépeket 10 év múlva muszály cserélni.

A magyar politikának azt a kérdést kell megválaszolni hogy a kis K.Eui.i fegyverkezési versenyben kell e, akarjuk e ellensúlyozni a légierő terén jelentkező egyre nyilvánvalóbb technikai és mennyiségi lemaradásunkat?

  • Ha a válasz NEM: semmi gond, $1 milliárd elköltésével a mostani 14 gépes Gripen flotta olyan technikai szintre hozható hogy kényelmesen el légirendészkednek vele még vagy 20 évig. Kevesebb mint $1 millárdból megoldható a dolog.

  • Ha a válasz IGEN: na akkor lehet elkezdeni gondolkozni azon hogy hogyan?
Két alternatíva lehet:
a.) a meglévő Gripen C/D tipus mennyiségi és minőségi növelése
b.) F-35 (meglévő Gripenek leállítása)

Az biztos hogy a mostani Gripenek velünk maradnak az életük végéig, eladni nem fogjuk tudni őket, úgyhogy egy F-35 beszerzés esetén le kellene állítanunk őket.
Az én véleményem szerint egy vegyes flotta üzemeltetése ( Gripen C/D - Gripen E/F vagy Gripen C/D és F-35) olyan költségekkel járna hogy az gyakorlatilag kizárható.
a meglévő Gripen C/D flotta mennyisége egyszerűen és kis klts.gel bővíthető használt Svéd gépekkel (szerintem kb. $30 millió / gép)
a Gripen C/D gépek ismét csak elviselhető klts.gel ($30 millió / gép) olyan technikai szintre hozhatók hogy még 20 évig, ebben a K.Eu.i térségben F-16 ok ellenében megállják a helyüket.
A flotta bővítés - minimum még egy sz.d. nyi gép - , korszerűsítés, fegyverzet együtt szerintem kihozható $3 milliárdból


F-35 beszerzés esetén látjuk az árkat, $150 millió/gép (supporttal együtt természetesen...)
1 sz.d. F-35 beszerzésének az égvilágon semmi értelme mert 1 sz.d. egyszerűen kevés ahhoz hogy egy háborúban jelentkező minden feladaot el lehessen látni. Valahol 30-40 db között van az a minium mennyiség amitől kezdve értelmezni lehet a légierő fogalmát.
30-40 F-35 = $4.5 - 6 milliárd - ezt a számot tesség ízlelgetni és összehasonlítani az előző alternatívákkal!
Uff, én beszéltem :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 008
32 978
113
Tehát nekünk két század griff legalább 15-20 évre megoldaná a légirendészet
Erre még sok is,egy superszónikus harci-gyakorló is elég lenne.
koalíciós műveletekben való részvételt
Jelképes szinten vagyunk e téren,nincs igazi jelentősége
Griff jó bombahordozó is akár környéken
gyakorlatilag elvégezheitk ua. mint az F-15/16/Rafale/EF gépek is
Hát ez az,hogy nem.Egyszerűen a mérete miatt.Kicsi,kis teljesitményű gép.Még az öreg F16MLU is körberöhögi e téren.Kevés hatótáv,kevés függesztő,kevés teherbirás.kicsi harcászati hatósugár.Mint anno az F5 a Mirage és F4 gépek között.Szó se róla,ügyes kis gép volt az F5,az egyik kedvencem.De a teherbirása,harcászati hatósugara fasorban sincs egy kortárs Mirage V vagy F1 géphez képest,az F4nek meg csak jelenthetett.Egyszerűen a mérete miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: Azzurro

K.Attila63

Active Member
2019. február 4.
158
143
43
A Románok egy elég világos menetrendet vázoltak fel:
  • most lesz 3 sz.d. (49 db) F-16 gépük, mert nincs pénzük F-35-re. DE világosan leírták hogy a cél az F-35. Az F-35 beszerzés átfutási ideje 5-6 év (lsd. Finnek), vagyis ha 10 év múlva (amikor a mostani F-16 ok végleg kifutnak) F-35 öst szeretnének repülni akkor azt 4-5 éven belül meg kell rendelniük.
  • a mi Gripenjeink még félidősek sincsenek, azzal az éves terheléssel amit kapnak még bőven repülhetnek akár további 20 évig is.
Rajtunk semmiféle olyan nyomás nincs mint a Románokon, vagyis hogy a gépeket 10 év múlva muszály cserélni.

A magyar politikának azt a kérdést kell megválaszolni hogy a kis K.Eui.i fegyverkezési versenyben kell e, akarjuk e ellensúlyozni a légierő terén jelentkező egyre nyilvánvalóbb technikai és mennyiségi lemaradásunkat?

  • Ha a válasz NEM: semmi gond, $1 milliárd elköltésével a mostani 14 gépes Gripen flotta olyan technikai szintre hozható hogy kényelmesen el légirendészkednek vele még vagy 20 évig. Kevesebb mint $1 millárdból megoldható a dolog.

  • Ha a válasz IGEN: na akkor lehet elkezdeni gondolkozni azon hogy hogyan?
Két alternatíva lehet:
a.) a meglévő Gripen C/D tipus mennyiségi és minőségi növelése
b.) F-35 (meglévő Gripenek leállítása)

Az biztos hogy a mostani Gripenek velünk maradnak az életük végéig, eladni nem fogjuk tudni őket, úgyhogy egy F-35 beszerzés esetén le kellene állítanunk őket.
Az én véleményem szerint egy vegyes flotta üzemeltetése ( Gripen C/D - Gripen E/F vagy Gripen C/D és F-35) olyan költségekkel járna hogy az gyakorlatilag kizárható.
a meglévő Gripen C/D flotta mennyisége egyszerűen és kis klts.gel bővíthető használt Svéd gépekkel (szerintem kb. $30 millió / gép)
a Gripen C/D gépek ismét csak elviselhető klts.gel ($30 millió / gép) olyan technikai szintre hozhatók hogy még 20 évig, ebben a K.Eu.i térségben F-16 ok ellenében megállják a helyüket.
A flotta bővítés - minimum még egy sz.d. nyi gép - , korszerűsítés, fegyverzet együtt szerintem kihozható $3 milliárdból


F-35 beszerzés esetén látjuk az árkat, $150 millió/gép (supporttal együtt természetesen...)
1 sz.d. F-35 beszerzésének az égvilágon semmi értelme mert 1 sz.d. egyszerűen kevés ahhoz hogy egy háborúban jelentkező minden feladaot el lehessen látni. Valahol 30-40 db között van az a minium mennyiség amitől kezdve értelmezni lehet a légierő fogalmát.
30-40 F-35 = $4.5 - 6 milliárd - ezt a számot tesség ízlelgetni és összehasonlítani az előző alternatívákkal!
Uff, én beszéltem :)
Eljön az az idő amikor mi leszünk meg Svédek Gripen üzemeltetők állítólag mi mindenből a legjobbat akarjuk de én nem értek hozzá amúgy is ez egy makett légierő. Sok Sok Tucanót meg T50-A avval királyok leszünk. :D