[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 983
5 427
113

F-16AM/BM Block 15 MLU​

Within the Peace Carpathian program, the F-16AM/BM Block 15 purchased by the Romanian Air Force were modernized to the MLU 5.2R standard. This version includes many features that offer capabilities similar to the Block 50/52 variants. Among the key elements of the upgrade process are: the PW F100-PW-220E engine; standard F-16 C/D Block 50/52 cockpit, compatible with night vision systems; two multifunction displays; modular mission computer; modernized fire control radar; hybrid navigation system; advanced friend-enemy identification system; electronic warfare management system and Link 16 data transmission system.
In addition, the package also included the integration of other devices such as the Sniper Advanced Targeting Pod as well as the JHMCS helmet for the use with the AIM-120C-7 AMRAAM, AIM-9M and AIM-9X Sidewinder missile
Itt a válasz arra mennyire elaggott szarok.Jó ma már így se a csúcs 4 gen gépek között.De ez igaz a mi gépeinkre is ha nem lessznek "felhúzva" gripenC+ "szintre"(aesa radar +gripen-e rendszerei.)
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 983
5 427
113
Hat eppenseggel az LM szerint fwl lehetne huzni az F16A sarkanyt akar 16 k repult oraig is...
Stoval a szokasos Kamm fele SAAB propitol megreszegult marhadagot olvashattuk.

Mas.Sajnos ahogy a szarazfoldi eroknel,ugy a legieros jarcaszati alkalmazas teren is van nemi hianyossag.Es az ukran tapasztalatok sem alkalmazhatoak egy az egyben az eltérő katonagoldrajzi viszonyok miatt.A helyzet az,hogy a Meteor sem egy csodaszer,nem tudja onmagaban az sem rllensulyozni teljes mertekben a kisebb lezszam,gepteljesitmeny, és a goldrajzi hatranyokat.
Valaki meg lehyen olxan jo nexzen utana,hogy az olahok megkaptak r sz ALE50 vontatott csalit? Azthiszem a norveg gepeken rajt van,a luzitanoken nincs,meg.Mert csak es onmagaban eleg jol ved a Meteortol.....Es nekunk nincs ilyen a gepeinken....
Hogy mennyire jól véd a korszerű legiharc,légvédelmi rakéták ellen ki fog derülni ha lessz az Ukránoknak átadott gépek legalább egy részén.Alied Force idején hatásos volt.De a szerb légvédelem már akkor se rendelkezett az akkori "csúcs"komplexumokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Én ezt szoktam nézni mikor MLU-ról beszélünk (nagyon sok változata van), Románia 6.2-re húzza fel a gépeit a következő években. Szerintem az a csali nincsen integrálva sem az ALE-50.
https://www.f-16.net/f-16_versions_article2.html
Persze ahány fasor, annyi F-16 változat.
A román gépek 10.000 őrát bírnak újabb megerősítés nélkül valami cikk szerint, és nekik ebből átlagosan 2000 óra maradt hátra, azért nagyon sokat már nem érdemes talán velük mókolni. Akkor vegynek inkább letárolt USAF gépet.
Holland es a norveg gepeken azt hiszem van vontatott csali.Norvegokon aktiv zavaro ado is.Aktiv szecskat meg barmire lehet venni.Plusz a zsidok is barmikor kopacsolnak ra egz vontatott csalit,csak fizessek ki.
LM szerint sarkanymegerositessel 16 k repult oraig lehet kitolni a szolgalati idot Persze nem ingyen...
Innentol kezdve konyveloi kerdes.Egz új Gripen 6k repult oras élettartamú.Es eleg valoszinu,hogz egy F16MLU felhuzasa,elettartam novelese olcsobb,mint egy új Gripen E.Maga a vas,biztosan nagyobb yeljesitmenyu,mint a Gripen.Harcelektronika meg attol fugg,ki mit vesz bele.Hstsr a csillagos eg.LM tobbfele lehetoseget kinal,plusz az Elta is komplett harcelektronikat ajalgat.De a kettot vegyiteni is lehet.
Es a Gripen C+ AESA. Se eppen olcsó.Kolumbiaiak 2019 es aron 70 milkara taksaltak.Igaz,ok magat a hasznalt gepet is meg kellet volna hozza venniuk.( igy latszik,hogy mennyire baszott olcsó a Kfir NG ajanlat az akkori maga 35 milkajaval.Es egz Gripen E teljesitmenyu gepet adna,annal is korszerubb,5G szintu harcelektronikaval- az IAI igerete szerint)
 

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
740
2 586
93
Hogy mennyire jól véd a korszerű legiharc,légvédelmi rakéták ellen ki fog derülni ha lessz az Ukránoknak átadott gépek legalább egy részén.Alied Force idején hatásos volt.De a szerb légvédelem már akkor se rendelkezett az akkori "csúcs"komplexumokkal.
De az is megvan ugye, hogy az Allied Force is 1999-ben volt?
 

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
740
2 586
93
Az ugye megvan,hogy az ukran legvedelem 80 as evek vegi S300 es Buk tendszereit nem tudtak elnyomni az oroszok....
De nem is egy masszív expedíciós légihadjáratot folytatnak egy töredék méretű és fejlettségű, magányos, szinte minden irányból támadható ország ellen. Nem arcoskodni akartam, bár tényleg félreérthető, amit írtam, hanem arra utaltam, hogy ami akkor csúcs volt, az majdnem negyed évszázad (!) után messze nem biztos, hogy, ha szembe kerül azokkal az eszközökkel, amiket azóta fejlesztettek ki (akár pont az AF tapasztalataira is figyelemmel), érdemi eredményt mutat majd. A hsz első felével teljes mértékben egyetértek: majd elválik a gyakorlatban, hogy ma is hozza-e azt a teljesítményt, amit 1999-ben hozott.
 
  • Vicces
Reactions: Negan

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 983
5 427
113
De nem is egy masszív expedíciós légihadjáratot folytatnak egy töredék méretű és fejlettségű, magányos, szinte minden irányból támadható ország ellen. Nem arcoskodni akartam, bár tényleg félreérthető, amit írtam, hanem arra utaltam, hogy ami akkor csúcs volt, az majdnem negyed évszázad (!) után messze nem biztos, hogy, ha szembe kerül azokkal az eszközökkel, amiket azóta fejlesztettek ki (akár pont az AF tapasztalataira is figyelemmel), érdemi eredményt mutat majd. A hsz első felével teljes mértékben egyetértek: majd elválik a gyakorlatban, hogy ma is hozza-e azt a teljesítményt, amit 1999-ben hozott.
Természetesen tisztában vagyok hogy 99-ben volt.És írtam is hogy az akkori szinten se képviselték a "csúcsot"a Szerb légvédelmi komplexumok.És a jelenlegi Ukrán légvédelmi komplexumok se(Keleten is van jobb a buk,S300 korai verzióinál).És nyugaton is már jó ideje nem a Patriot a "csúcs"
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Ma a magyar Gripenek radarjainak képességei messze nem a "80-as évekbeli teknyika" szinvonalát tükrözik. Nem kell úgy tenned, mint ha ehhez is értenél, kb. lövésed sincs arról mit tudnak ezek a radarok a gépeinkben.
PS05 rgy 80 as evekbeli fejlesztes.Persze azota mar kapott nemi upgradet.Ahogy az APG66 is,ami azt illeti,joval tobbet.
Egyebkent a sved valamivel jobb,de nem sokkal.
Hogy a mi radarjaonk milyenek,azt a franc se tudja.Vajda eredetileg A gepeket vett.A mi gepeinkhez amit csak lehet,felhasznaltak a second hand A gépekből.Jogy a radar ij gyartas volt,vagy atszereltek a regi gepbol,azt nem tudom.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
De nem is egy masszív expedíciós légihadjáratot folytatnak egy töredék méretű és fejlettségű, magányos, szinte minden irányból támadható ország ellen. Nem arcoskodni akartam, bár tényleg félreérthető, amit írtam, hanem arra utaltam, hogy ami akkor csúcs volt, az majdnem negyed évszázad (!) után messze nem biztos, hogy, ha szembe kerül azokkal az eszközökkel, amiket azóta fejlesztettek ki (akár pont az AF tapasztalataira is figyelemmel), érdemi eredményt mutat majd. A hsz első felével teljes mértékben egyetértek: majd elválik a gyakorlatban, hogy ma is hozza-e azt a teljesítményt, amit 1999-ben hozott.
Igyanugy 30 rves technikak voltak a kulonben meglehetosen vegyes NATO erokkel szemben,ahogy most is 30+ eves dzovjet technika van a legujabb orosz technikat is felvonultato tamadoval szemben.
Az egyik szerb MiG29esy kulonben holland F16AM lotte le.
USAF kapacitasahoz kepest meg szerbiaban bombazgatas folyt csak.Toredeket veteytek be 91 hez kepest.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
PS05 rgy 80 as evekbeli fejlesztes.Persze azota mar kapott nemi upgradet.Ahogy az APG66 is,ami azt illeti,joval tobbet.
Egyebkent a sved valamivel jobb,de nem sokkal.
Hogy a mi radarjaonk milyenek,azt a franc se tudja.Vajda eredetileg A gepeket vett.A mi gepeinkhez amit csak lehet,felhasznaltak a second hand A gépekből.Jogy a radar ij gyartas volt,vagy atszereltek a regi gepbol,azt nem tudom.
A mi gépeink a svéd MK4 csomagnál valamivel jobb, új gyártású elektronikával készültek. A géptörzsben régebbi "A"-k szerkezeti elemeit felhasználva.
A radar is új, az PS05/MK3 csomagnak megfelelően készült, mára MK4 szintre van modernizálva.
 

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
523
2 774
93
Sugarhajtasu dronokbol is csak a lopakodokat erdemes megvenni,mert a tobbit rovid uton lekapja az A2AD legvedelem.
Azokat meg belathato ideig nem nagyon fogjak osztogatni- meg hadmuveletileg alkalmazhato nincs is,egyenlore.
Dronok meg nagyon sokaig teljesitmenyben el fognak maradni az ember vezette gepektol.
Publikus infókat olvasva, amik alapján 2030 van emlegetve, mikorra már tervezik a nagyok(usa, kína, stb) hadrendbe állítani a loyal wingman drónokat. De persze előbb is sikerülhet, és jelen pillanatban tesztelik ezerrel. De e téren vannak kissebb játékosok is mint pl a törökök, akikkel valszeg lehetne társulni. Szóval magyar szempontból stratégiai fontosságú lenne nem lemaradni erről a lehetőségről. Pláne ha 'unmanned', no meg az sem másodrangú szempont hogy 'low cost'.
Amúgy meg az lenne a cél, hogy inkább ezeket a drónokat szedje le az ellenséges légvédelem, és ne a pilóták legyenek kitéve életveszélynek. De addig a célpontokról lesz pontos infó, és akár támadhatja is ezeket. Egyszóval hatalmas potenciál van ebben a loyal wingman koncepcióban. Csak MI-t módjával..
 
  • Imádom
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 072
33 107
113
Publikus infókat olvasva, amik alapján 2030 van emlegetve, mikorra már tervezik a nagyok(usa, kína, stb) hadrendbe állítani a loyal wingman drónokat. De persze előbb is sikerülhet, és jelen pillanatban tesztelik ezerrel. De e téren vannak kissebb játékosok is mint pl a törökök, akikkel valszeg lehetne társulni. Szóval magyar szempontból stratégiai fontosságú lenne nem lemaradni erről a lehetőségről. Pláne ha 'unmanned', no meg az sem másodrangú szempont hogy 'low cost'.
Amúgy meg az lenne a cél, hogy inkább ezeket a drónokat szedje le az ellenséges légvédelem, és ne a pilóták legyenek kitéve életveszélynek. De addig a célpontokról lesz pontos infó, és akár támadhatja is ezeket. Egyszóval hatalmas potenciál van ebben a loyal wingman koncepcióban. Csak MI-t módjával..
Elso gond,hogy nincs valojaban MI.
Masodik,hogy mint Ukrajna is mutatja,a nem lopakodo nagyobb dronokat a jobb legvedelem siman leszedi.
Harmadszor,hogy Ukrajna tanusagakent az amcsik elhataroztak,ukra lesz ember vezette felderito heli,mert a dron nem kepes maradektalanul potolni az embert.
Meg mindig az ember az esz a gepben.Es eszetlenul harcolva nem lehet győzni
Kisero dronok iskisero dronok lesznek- fogyoeszkozek
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 616
8 180
113
Elso gond,hogy nincs valojaban MI.
Masodik,hogy mint Ukrajna is mutatja,a nem lopakodo nagyobb dronokat a jobb legvedelem siman leszedi.
Harmadszor,hogy Ukrajna tanusagakent az amcsik elhataroztak,ukra lesz ember vezette felderito heli,mert a dron nem kepes maradektalanul potolni az embert.
Meg mindig az ember az esz a gepben.Es eszetlenul harcolva nem lehet győzni
Kisero dronok iskisero dronok lesznek- fogyoeszkozek
Ez egy jo osszegzes.
Leginkabb az elso es az utolso a fo indok - azert erre a funkciora nem egy jelenlegi AI modellt (LLM = large language model) betanitani, hanem egeszen masmilyet.

Ezek a wingmanek lesznek, valoban, a modern UAVk, a jelenlegiekbol valoszinuleg csak a loitering (ongyilkos) meg a HALE recon dronok maradnak meg, a TB2-feleknek kapaltak, azokat levaltjak a gepekbol ES tavolrol is vezerhetoek, amelyek alapvetoen a rizikot fogjak atvenni a fightertol avagy felfogni a beerkezo Meteort stb.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 616
8 180
113
Az ugye megvan,hogy az ukran legvedelem 80 as evek vegi S300 es Buk tendszereit nem tudtak elnyomni az oroszok....
Ekkora marhasagot. :D Hogyne tudnak, ok epitettek, baszki. :D
Csak ugye ahhoz ott kellene grasszalni felettuk, kozepmagasan, amit a nyugato legvedelmi raketak miatt nemigen mernek.

Ha nincsennek felderítesi adatok CM-el az életben nem szedünk ki HIMARS indítót.
Huh? Tudod hogyan mukodik a Taurus? Eleg egy muholdkep, meg azonositasra kep, es akar maga is megtalalja. Azt meg nehezen hinnem, hogy az erdelyi lakossag kozott ne lenne segitokesz ember egy ilyen helyzetben...

Oroszok se ezekre lövik el őket.Taurus me nincs napirenden a gépeinkhez könnyen lehet előbb lessz pl az Ukránoknak mint nekünk.
Haboruban is az ukranok vannak, nem mi. MIt szeretnel mondani...? :confused:

Legnagyobb gond ezekkel pont az élettartam nem az elavultság.
Mindketto, de valoban, nincs mar bennuk sok.

Avionikát 2000 körüli szintre húzták fel.Block 20 eredetileg 80-as években lett volna de a 2000-es évek elején korszerűsített F16A gepek kapták ezt a "típusjelölést".Nem csak maga a gép fontos hanem milyen fegyverzet csomagot vásarolnak hozzá.
Egyelore semmilyet. Nem is nagyon valogathatnak, mert a 5.x platform miatt az ujabb cuccok egyelore nem mennek.

Közelmúltik a mi gépeinkhez is minimális szinte semmire se elég fegyverzez volt rendszeresítve szerncsére ez változott a közelmúltba.Jön az Iris-t,meteor meg némi csapásmérő fegyverzet is.Nem vitatom korszerűbbek a gépeink viszont az F16MLU nem a 80-as évek szintjén álló F16-verzió.
Nem, azt irtam, hogy egy 40 eves gep, 1995-2000 kozotti elektronikai szinvonalon.
Mindekozben a Gripen 2000 utan erkezett, eleve joval fejlettebben, es azota is fejlesztettek.

F-16AM/BM Block 15 MLU​

Within the Peace Carpathian program, the F-16AM/BM Block 15 purchased by the Romanian Air Force were modernized to the MLU 5.2R standard. This version includes many features that offer capabilities similar to the Block 50/52 variants. Among the key elements of the upgrade process are: the PW F100-PW-220E engine; standard F-16 C/D Block 50/52 cockpit, compatible with night vision systems; two multifunction displays; modular mission computer; modernized fire control radar; hybrid navigation system; advanced friend-enemy identification system; electronic warfare management system and Link 16 data transmission system.
Latatlanban lefogadom, hogy roman irta, ok kezdtek terjeszteni mindenhol, hogy az MLUval a kokorszaki F-16A majd F-16C Block 52 "szintuve" lesz - mert az az elso C, de persze ez egy szorakoztato hulyeseg. :) Nem veletlenul sem a norvegok, sem a portugalok nem allitottak ilyen marhasagokat, mert nem volt kisebbsegi komplexusuk (ti. nem lyukassegu csoro senkik, mint a romanok, es vettek uj gepeket.)

Igen, ezt pontosan az az elavult, 1995-2000 kozotti elektronikai szinvonal, amirol irtam. Sot, szo szerint emlitettem, hogy csak ekkor kaptak ezek az ocskavasak MFD kijelzot eloszor. :cool:

In addition, the package also included the integration of other devices such as the Sniper Advanced Targeting Pod as well as the JHMCS helmet for the use with the AIM-120C-7 AMRAAM, AIM-9M and AIM-9X Sidewinder missile
Wikipedia? :D Hadd tippeljek, roman szerkesztes volt ez a bekezdes? :p

Nezzuk - jo regen kerult bele az a romanos szoveg:
curprev 14:17, 17 September 2021Alin2808 talk contribs‎ 126,153 bytes +1,676‎ Added information for the Romanian Block 15 MLU F-16s undo

Oh noes, egy szorostalpu! :D https://en.wikipedia.org/wiki/User:Alin2808

Dehogy van hozza JMCS, azt F-16C platformokhoz fejlesztettek. :)

Hat eppenseggel az LM szerint fwl lehetne huzni az F16A sarkanyt akar 16 k repult oraig is...
Stoval a szokasos Kamm fele SAAB propitol megreszegult marhadagot olvashattuk.
Kialudtad a mamorod a minapi sorszagu publikus, hajmereszto rohamod utan Lynx kapcsan?
Szokasos fogalmatlan hulyesegeid dolnek beloled.
Sehova nem "huzhato" semmi tovabb, mert ahhoz at kellene epiteni, baszki.


Én ezt szoktam nézni mikor MLU-ról beszélünk (nagyon sok változata van), Románia 6.2-re húzza fel a gépeit a következő években. Szerintem az a csali nincsen integrálva sem az ALE-50.
Nocsak, szoval nem huzta meg fel, ahogyan a szorostalpu allitotta a Wikin 2021-ben? :D

Ugyan, dehogy huzza fel. Egy kanyit nem fognak erre kolteni a minimumon kivul, raadasul nem is igen lenne ertelme, olyan oregek.


https://www.f-16.net/f-16_versions_article2.html
Persze ahány fasor, annyi F-16 változat.
A román gépek 10.000 őrát bírnak újabb megerősítés nélkül valami cikk szerint, és nekik ebből átlagosan 2000 óra maradt hátra, azért nagyon sokat már nem érdemes talán velük mókolni. Akkor vegynek inkább letárolt USAF gépet.

Dehogyy vesznek. Nincsen egy ruppojuk sem, ertsetek mar meg. Ha a magyar ktgvetes szerintetek szarban van, akkor nezzetek ra a romanra, egeszen eszement allami szektort tartanak el, nyakig ulnek a deficitben, es hozzajuk sehol nem aramlik befektetes ugy, mint Magyarorszagra.

Itt a válasz arra mennyire elaggott szarok.
Pontosan, jo nagy rakas szarok. Ezt irtam en is.

Jó ma már így se a csúcs 4 gen gépek között.
Hat nem csucs, hanem a legalja hulladek. AMiket idezett, az pontosan az a minimalcsomag, amit 2000 elott bele tudtak gyomoszolni, mert mar komolytalanok voltak a monokrom kepernyok, meg a 12Mhz procik (kb 100 ezres tranyoszammal. :D)Mara a belelapatolt ujabb FCC is a vicc, belemehetunk a reszletekbe, ha akarod...

De ez igaz a mi gépeinkre is ha nem lessznek "felhúzva" gripenC+ "szintre"(aesa radar +gripen-e rendszerei.)
Dehogy igaz. Ezeket az ocskavasakat ma is letorlik, mar BVR. :)
A problema sokkal inkabb az, hogy nincs normalis es eleg fegyver a Gripenekre.
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 616
8 180
113
PS05 rgy 80 as evekbeli fejlesztes.

Keso 90-esek, de sebaj. Az hagyjan, de azota a teljes CPU es algo is cserelve lett, akkor ugrtoo valami 100% a hatotavja. :cool:

Persze azota mar kapott nemi upgradet.Ahogy az APG66 is,ami azt illeti,joval tobbet.
Hahaha, mit is? :D
FYIO abbahagytak az F-16-ra a fejleszteset rogton v2-nel, a romanok-fele Block 15 MLUnal, tobbe sosem nyultak hozzajuk, mert az F-16 C mar APG-68-cal erkezett, ertelmetlen volt az elavulttal foglalkozni. :)

Egyebkent a sved valamivel jobb,de nem sokkal.
Ja, peldaul csak 2x olyan messze lat. Semmiseg. :D

Hogy a mi radarjaonk milyenek,azt a franc se tudja.Vajda eredetileg A gepeket vett.A mi gepeinkhez amit csak lehet,felhasznaltak a second hand A gépekből.Jogy a radar ij gyartas volt,vagy atszereltek a regi gepbol,azt nem tudom.
Az a baj, hogy fogalmad nincs az egeszrol, de nem birod ki, hogy ne trollkodj mindent, ami magyar. :)

Ma a magyar Gripenek radarjainak képességei messze nem a "80-as évekbeli teknyika" szinvonalát tükrözik. Nem kell úgy tenned, mint ha ehhez is értenél, kb. lövésed sincs arról mit tudnak ezek a radarok a gépeinkben.

Errol van szo.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 696
76 690
113
Egyelore semmilyet. Nem is nagyon valogathatnak, mert a 5.x platform miatt az ujabb cuccok egyelore nem mennek.
Nem, azt irtam, hogy egy 40 eves gep, 1995-2000 kozotti elektronikai szinvonalon.
Mindekozben a Gripen 2000 utan erkezett, eleve joval fejlettebben, es azota is fejlesztettek.
Keso 90-esek, de sebaj. Az hagyjan, de azota a teljes CPU es algo is cserelve lett, akkor ugrtoo valami 100% a hatotavja. :cool:
Az első Gripen 1988-ban repült először és már abban is a PS-05 radar volt... A radart 1981-ben kezdték el fejleszteni és a Viggen radarján alapult. Az Mk3 frissítése kb. 2005-től volt elérhető, de nem biztos hogy akkor az került a magyar gépekbe, mert a cseh gépek is csak később kapták meg az Mk3 upgrade-et. Legutóbb az egyik magyar pilóta nyilatkozata alapján azt gondoltad hogy a magyar gépeken a radarok már megkapták az Mk4 upgrade-et is, de a 2022 elején bejelentett korszerűsítési tervekből kiderült hogy még csak ezután fogják majd egyszer valamikor megkapni, mert az "új radar" az az Mk4 lesz és nem az Mk5 AESA. Így a magyar gépekben jelenleg vagy Mk3 vagy Mk3+ szinten lehetnek a radarok. Általánosságban elmondható, hogy mindig a magyar gépek kapták meg utoljára a frissítéseket, az MS20-ról pedig már kiderült hogy ott sem vettük meg minden részét.
Latatlanban lefogadom, hogy roman irta, ok kezdtek terjeszteni mindenhol, hogy az MLUval a kokorszaki F-16A majd F-16C Block 52 "szintuve" lesz - mert az az elso C, de persze ez egy szorakoztato hulyeseg. :) Nem veletlenul sem a norvegok, sem a portugalok nem allitottak ilyen marhasagokat, mert nem volt kisebbsegi komplexusuk (ti. nem lyukassegu csoro senkik, mint a romanok, es vettek uj gepeket.)
Igen, ezt pontosan az az elavult, 1995-2000 kozotti elektronikai szinvonal, amirol irtam. Sot, szo szerint emlitettem, hogy csak ekkor kaptak ezek az ocskavasak MFD kijelzot eloszor. :cool:
Dehogy van hozza JMCS, azt F-16C platformokhoz fejlesztettek. :)
Most jöttek haza a román F-16-osok a baltikumi kitelepülésről. AIM-120C7, AIM-9X, Sniper, JHMCS volt rajtuk...
Hahaha, mit is? :D
FYIO abbahagytak az F-16-ra a fejleszteset rogton v2-nel, a romanok-fele Block 15 MLUnal, tobbe sosem nyultak hozzajuk, mert az F-16 C mar APG-68-cal erkezett, ertelmetlen volt az elavulttal foglalkozni. :)
Pl. tajvani F-16 A/B gépekbe AGP-66 V3 került (ezeket építik most át F-16V Block 70 változatra), de van még több változata is.
 

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
523
2 774
93
Ez egy jo osszegzes.
Leginkabb az elso es az utolso a fo indok - azert erre a funkciora nem egy jelenlegi AI modellt (LLM = large language model) betanitani, hanem egeszen masmilyet.

Ezek a wingmanek lesznek, valoban, a modern UAVk, a jelenlegiekbol valoszinuleg csak a loitering (ongyilkos) meg a HALE recon dronok maradnak meg, a TB2-feleknek kapaltak, azokat levaltjak a gepekbol ES tavolrol is vezerhetoek, amelyek alapvetoen a rizikot fogjak atvenni a fightertol avagy felfogni a beerkezo Meteort stb.
Nem vitatkozásból. De ki mondott olyat, hogy általunk ismert ilyen, vagy olyan AI modellt használnának erre(hadászati) a funkcióra? Honnan is tudhatnánk, hogy hol tartanak az AI fejlesztések, mondjuk titkos katonai projektekben szerte a világon? Szóval azt kijelenteni, hogy jelenleg mi van, és mi nincs, kicsit naiv hozzáállás. Szerény nyomott véleményem az, hogy hasznossága mellett nagyon veszélyes az AI, pláne a katonai felhasználás terén..