[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 725
2 271
113
Mintha a svédek összekötnék a tagságuk elfogadását a mi Gripenjeink jövőjével...

„Ezen a találkozón nem lesz semmilyen tárgyalás a NATO-ról” – mondta Ulf Kristersson svéd miniszterelnök az EU-csúcsra tartva, ahol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel is találkozott.

"Minél gyorsabban hozza meg Magyarország a ratifikációs döntést, annál gyorsabban beszélhetünk olyan dolgokról, amelyeket csak akkor lehet megvitatni, ha Svédország is tag. A Gripen harci repülők ügye fontos kérdés, egy régóta tartó együttműködés, amelyet tovább lehet fejleszteni, ha Svédország is NATO-taggá válik"

– fogalmazott Kristersson a svéd Dagens Nyheter lap tudósítása szerint, amit a hvg.hu szúrt ki.

Vagyis amíg a svédek nem vállnak teljes jogú taggá, addig a gripen téma jegelve!Ugyanabból a kottából játszanak csak az svédül van írva!Kinek van nagyobb szüksége a másikra.Vagy ki bírja tovább?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 099
36 583
113
Vagyis amíg a svédek nem vállnak teljes jogú taggá, addig a gripen téma jegelve!Ugyanabból a kottából játszanak csak az svédül van írva!Kinek van nagyobb szüksége a másikra.Vagy ki bírja tovább?
1-2 hónapon belül lemeccselik szerintem és marad a Gripen - nincs pénzünk másik flottára, meg műszakilag sincs sokkal jobb opció egyelőre. F-35 lehetne jobb, de arra pláne nincs lé...
A SAAB-nak sem megy túl jól a Gripen-üzletága, szóval nekik is kell minden pénz. A letárolt/használt C/D gépek senki másnak nem kellenénk csak nekünk, szóval ők sem nagyon ugrálhatnak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 331
34 109
113
rossz szemüvegen keresztül nézitek a dolgokat. van egy szerződésünk ha ezt bontja a svéd annyit kifizet hogy abbol 14 f35 öst veszünk.
és olvassátok újra. bla bla bla bla amelyet tovább lehet fejleszteni, ha Svédország is NATO-taggá válik" +4 gripen ocson. (de lehet több)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 099
36 583
113
rossz szemüvegen keresztül nézitek a dolgokat. van egy szerződésünk ha ezt bontja a svéd annyit kifizet hogy abbol 14 f35 öst veszünk.
és olvassátok újra. bla bla bla bla amelyet tovább lehet fejleszteni, ha Svédország is NATO-taggá válik" +4 gripen ocson.
Bontásra nem gondoltam, inkább a 2026 utáni supportról illetve a további gépekrő lehet szó.
Ha marad a durci (nem valószínű!) akkor support nélkül bajosan tudnánk üzemeltetni a flottát...
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 331
34 109
113
Bontásra nem gondoltam, inkább a 2026 utáni supportról illetve a további gépekrő lehet szó.
Ha marad a durci (nem valószínű!) akkor support nélkül bajosan tudnánk üzemeltetni a flottát...
alkatrészt nem vonhat meg tőllünk az embargó lenne pláne hogy a griff egy lego repülőgép színte mindene beszerezhető a piacról. Az hogy nem küld szakembereket azt megtehetné de a migekhez sem jöttek sűrűn mégis repültek csak elértük már azt a színtet hogy üzemeltetni tudjuk ha már ennyi ideje itt vannak ha ez sem megy sak svéd segítséggel akkor ez a madárka nem nekünk való.

és mégegyszer a közlemény végét nézd. mindig ott a lényeg. (majdnem olyan mint személyes beszélgetésnél a DE utáni szöveg ami a DE elött van az lényegtelen
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 331
34 109
113
egyébként ha holnap kifizetnénk a gépeket akkor valami 50 milliárd körüli összeggel kellene kevesebbet fizetnünk mint a ha kivárnánk a 2026 ot. a +10 év 2036 ig a suportra hogy alá lett e írva vagy sem azt nem tudni (valószínűleg igen az ms 20 al de ugye ez nem volt nyilvános) ms 20 elött ugye nyíltan a levegőbe volt hogy repülőgépet váltunk és megy a gripen a levesbe.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 071
6 627
113
1-2 hónapon belül lemeccselik szerintem és marad a Gripen - nincs pénzünk másik flottára, meg műszakilag sincs sokkal jobb opció egyelőre. F-35 lehetne jobb, de arra pláne nincs lé...
A SAAB-nak sem megy túl jól a Gripen-üzletága, szóval nekik is kell minden pénz. A letárolt/használt C/D gépek senki másnak nem kellenénk csak nekünk, szóval ők sem nagyon ugrálhatnak.
Az ukránoknak kellenének, csak fizetni nem szeretnének értük (meg nem is igazán tudnának).
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 099
36 583
113
Az ukránoknak kellenének, csak fizetni nem szeretnének értük (meg nem is igazán tudnának).
Inkább utóbbi. Másik ami miatt jobb nekik az F-16, hogy ahhoz k. sok alkatrész van világ szerte - még Európában is.
A nem igazán elterjedt Gripent "levegőben tartani" macerásabb lenne nekik...
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Inkább utóbbi. Másik ami miatt jobb nekik az F-16, hogy ahhoz k. sok alkatrész van világ szerte - még Európában is.
A nem igazán elterjedt Gripent "levegőben tartani" macerásabb lenne nekik...
A svédek ellátnák őket alkatrésszel. Főleg úgy, hogy ez lenne a típus bemutatkozása, pontosan olyan a műveleti környezetben, amire tervezték. Tökéletes reklám lehetőség lenne, főleg ha ráraknák a meteort.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 481
31 919
113
alkatrészt nem vonhat meg tőllünk az embargó lenne pláne hogy a griff egy lego repülőgép színte mindene beszerezhető a piacról. Az hogy nem küld szakembereket azt megtehetné de a migekhez sem jöttek sűrűn mégis repültek csak elértük már azt a színtet hogy üzemeltetni tudjuk ha már ennyi ideje itt vannak ha ez sem megy sak svéd segítséggel akkor ez a madárka nem nekünk való.

és mégegyszer a közlemény végét nézd. mindig ott a lényeg. (majdnem olyan mint személyes beszélgetésnél a DE utáni szöveg ami a DE elött van az lényegtelen
Nincs már PG.Nincs üzemeltető ipari bázis.
Gripen nagyobbik fele valójában nem svéd gyártmányú alkatrészbázis-de attol még nem veszed le a polcrol.És mivel kevés számú üzemeltető van,nehéz alternativ alkatrészforrást,vagy ipari bázist találni.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 099
36 583
113
A svédek ellátnák őket alkatrésszel. Főleg úgy, hogy ez lenne a típus bemutatkozása, pontosan olyan a műveleti környezetben, amire tervezték. Tökéletes reklám lehetőség lenne, főleg ha ráraknák a meteort.
valahogy még sem ez lett az irány.
Összesen 200-nál nem sokkal több Gripen C/D épült, ennek nagy része még máig használatban van. Szóval kellő mennyiséget sem tudtak volna biztosítani nekik. Ha jól tudom a régi holland, dán és norvég F-16-osokból meg vagy 60-at sikerül nekik összerántani. Gripenből tuti nem lett volna ennyi...
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 481
31 919
113
A svédek ellátnák őket alkatrésszel. Főleg úgy, hogy ez lenne a típus bemutatkozása, pontosan olyan a műveleti környezetben, amire tervezték. Tökéletes reklám lehetőség lenne, főleg ha ráraknák a meteort.
Igazábol nem sokra mennének a Meteorral sem.Gripen radarja kicsi.Gripen maga is kicsi,kis teljesitményű gép,Meteorral még azt a teljesitményt is csökkentené.MiG31 és a Su35 az R37M rakétával továbbra is fölényben lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 099
36 583
113
Igazábol nem sokra mennének a Meteorral sem.Gripen radarja kicsi.Gripen maga is kicsi,kis teljesitményű gép,Meteorral még azt a teljesitményt is csökkentené.MiG31 és a Su35 az R37M rakétával továbbra is fölényben lenne.
Radarja gyenge ahhoz hogy jól ki tudja használni a Meteort - ezért is van szükség nekünk is upgradre.
Teljesítmény kicsi? BVR harcnál az tök mindegy, Amúgy 4 rakétával és egy hasi tartállyal 1,1 Mach-ot tut után égető nélkül ami nem rossz. A kis méret miatt nehezebb is észrevenni - a SU-35-nek meg kb. kisebb utasszállítóval felérő radarkeresztmetszete van...
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
valahogy még sem ez lett az irány.
Összesen 200-nál nem sokkal több Gripen C/D épült, ennek nagy része még máig használatban van. Szóval kellő mennyiséget sem tudtak volna biztosítani nekik. Ha jól tudom a régi holland, dán és norvég F-16-osokból meg vagy 60-at sikerül nekik összerántani. Gripenből tuti nem lett volna ennyi...
Az F-16osokat nagyon szépen ki lehetne vele egészíteni, még kisebb mennyiségben, direkt vadászként is. Vannak erről nagyon jó cikkek, utána lehet nézni.

Igazábol nem sokra mennének a Meteorral sem.Gripen radarja kicsi.Gripen maga is kicsi,kis teljesitményű gép,Meteorral még azt a teljesitményt is csökkentené.MiG31 és a Su35 az R37M rakétával továbbra is fölényben lenne.
Autóskártya számok alapján az ukrán légierőnek meg kellett volna semmisülnie az első nap. Ehhez képest a mai nap lövöldözik a 29-eseik a HARM-okat, Szu-24-esek meg a SCALP-ot. Ilyen kontextusba helyezz egy olyan vadászt, ami ~150km-es hatótávú aktív rakétát tud visszaküldeni, elég fejlett elektronikai harc rendszerrel a fedélzetén.

Az oroszoknál az egész tervezést felborítaná, ha minden felbukkanó légicél csoport köré rajzolniuk kell egy N km-es NEZ kört, hogy "ide akkor nem megyünk", mert van egy pár Gripen Meteorral az ellenségnél. A gripen radarjának teljesítményét én nem ismerem, meg gondolom itt senki sem - de ha úgy döntenek hogy átadják öket, nem tartom lehetetlennek, hogy átalakított gépeket kapnának, akár AESA-val felszerelve. A műveleti környezet megkövetelné.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 331
34 109
113
Radarja gyenge ahhoz hogy jól ki tudja használni a Meteort - ezért is van szükség nekünk is upgradre.
Teljesítmény kicsi? BVR harcnál az tök mindegy, Amúgy 4 rakétával és egy hasi tartállyal 1,1 Mach-ot tut után égető nélkül ami nem rossz. A kis méret miatt nehezebb is észrevenni - a SU-35-nek meg kb. kisebb utasszállítóval felérő radarkeresztmetszete van...
ezt a 4 rakétát és póttartrájt utánégető nélküli dolgot én azért nem venném kézpénznek vízszintes repülésbe biztos nem tudja max zuhanásba. szupercirkálás fegyverzettel még a gripennél combosabb madaraknak sem nagyon megy . NG vel kevered szerintem vagy korábban a demoval de ezt a demo se fegyverrel érte el az ng igen de ott nem volt potos
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 099
36 583
113
ezt a 4 rakétát és póttartrájt utánégető nélküli dolgot én azért nem venném kézpénznek vízszintes repülésbe biztos nem tudja max zuhanásba. szupercirkálás fegyverzettel még a gripennél combosabb madaraknak sem nagyon megy . NG vel kevered szerintem vagy korábban a demoval de ezt a demo se fegyverrel érte el az ng igen de ott nem volt potos
de tudja, olvass utána! ;)
Alalival is lefolytattam itt egyszer ezt a vitát nem olyan rég, de aztán némi kutatás ő is belátta hogy igazam van. Ha feltúrod a fórumot megtalálod...
A Gripen-C 1,1 Machot tud, az Gipen-E 1,3-at légiharc konfigurációban - utóbbinak erősebb a hajtóműve..
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 099
36 583
113
ezt a 4 rakétát és póttartrájt utánégető nélküli dolgot én azért nem venném kézpénznek vízszintes repülésbe biztos nem tudja max zuhanásba. szupercirkálás fegyverzettel még a gripennél combosabb madaraknak sem nagyon megy . NG vel kevered szerintem vagy korábban a demoval de ezt a demo se fegyverrel érte el az ng igen de ott nem volt potos
Nincsen két század Gripenünk, nem is beszél egy hivatalos személy sem ilyenről.
Nincsen Aesa radar, csak lehetne, de valószínűleg nem lesz.
Abban igazad van, hogy a "C" tud szupercikkálni, de F-16 is tud.
"A clean F-16 (that is, no external stores except two missiles at wingtip stations) can cruise at Mach 1,1. With 6 missiles, Gripen C can cruise at Mach 1,1, Gripen E at Mach 1,3, Rafale C at Mach 1,4, Typhoon at Mach 1,5. F-22 with 8 missiles can cruise at Mach 1,7. Tornado F3 is also capable of supercruise. As it can be seen, supercruise is nothing new or special."
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 331
34 109
113
de tudja, olvass utána! ;)
Alalival is lefolytattam itt egyszer ezt a vitát nem olyan rég, de aztán némi kutatás ő is belátta hogy igazam van. Ha feltúrod a fórumot megtalálod...
A Gripen-C 1,1 Machot tud, az Gipen-E 1,3-at légiharc konfigurációban - utóbbinak erősebb a hajtóműve..
nemtudom azt nem olvastam de molnibalaget éveken át olvastam ebbe a témába pótóssal 4 rakétával egész biztos nem tudja. hullám ellenállás meg hasonlók meg szétcseszi brutálisan a gép karakterisztikáját meg ilyenek.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 099
36 583
113
nemtudom azt nem olvastam de molnibalaget éveken át olvastam ebbe a témába pótóssal 4 rakétával egész biztos nem tudja. hullám ellenállás meg hasonlók meg szétcseszi brutálisan a gép karakterisztikáját meg ilyenek.
lásd feljebb, megkerestem neked.