[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Nem mindent én írok azért!

A Gripen szócikk nagyon régi cikk - néha javítgatom, de mostanra eléggé kaotikus lett. Újra kellene írni, szerkeszteni, de k. nagy meló szóval nem kezdtem hozzá.
Amúgy is publikus forrásokat használok: szóval amit MS20 Block2 frissítésről tudni lehet azt SAAB anyagai alapján írom. Milyen egyéb egyedi fejlesztésre szerződtünk (pl. Targo sisak integráció?), azt nyilván nem tudhatom. Ha tudnám sem írnám le wikire.

Egybéként sem szeretek meglévő cikkeket szrkeszteni: imkább olyantémáról írok, amiről korábban nem volt cikk.
Vagy 50+ szócikket írtam a magyar wikire az elmúlt 2 évben. Mostanra szinte minden új és potenciálisan beszerzendő MH eszközről van már tartalom magyarul cikk a Wikipédián.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Amúgy a cikkeim is hozzájárulnak a toborzáshoz valamennyire: nagyon látványosan megugrott a Lynx és a PZH szócikkek olvasottsága amikor ment a toborzó kampány. (Mondjuk a PZH cikk csak kisebb részben az én írásom)
Aki nem tudod angolul vagy más idegen nyelven, az onnan tájékozódott hogy mi ez a kütyű, amire majd fel kell ülni. Vélhetően páran az alapján is dönthettek úgy hogy jelentkeznek, mert "hálytekk" a cucc. (Vagy legalábbis a Lynx egyszer majd biztos az lesz :p )
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 032
2 488
113
Csak vicceltem - nyilván IRIS-T rakéta nem vehető mástól mint a DIEHL-től.
Amúgy ez annó be is jelentették összeggel együtt, szóval nem lett volna értelme dugdosni ezt a doksit.
Ebből az összegből elvileg hány db rakéta vehető? Nyilván valami logisztikai elemmel együtt a csomagban.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Ebből az összegből elvileg hány db rakéta vehető? Nyilván valami logisztikai elemmel együtt a csomagban.
a háború előtti publikusan ismerhető árakkal számolva 32-34-re becsülöm.

Ha 16 együléses gépünk lesz, akkor mindegyik kaphat 2 darabot a szárnyvégekre. Ez nem sok, de azért ma már ritka, hogy IRIS-T (látó)távon belül lövöldözzenek egymásra. Inkább METEOR meg AMRAAM-ból kell több - utóbbiból egész sok lesz...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Ez igaz, de robotrepülőgépekre jobb ilyet indítani, mint a Meteort vagy AMRAAM-ot.
Utóbbira írod, hogy sok lesz a NASAMS beszerzések miatt? Vagy Meteor is sok lesz?
NASAMS-hez vettünk vagy 120 AMRAAM-ot, ami felrakható a Gripenre is - ahol épp szükség van rá. Továbbá korábbról van még 40 AMRAM-C5 rakétának. 160 AMRAAM rakéta összesen...
Meteor meg majd lesz...
 
  • Tetszik
Reactions: Tumpek and Venom85

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 032
2 488
113
NASAMS-hez vettünk vagy 120 AMRAAM-ot, ami felrakható a Gripenre is - ahol épp szükség van rá. Továbbá korábbról van még 40 AMRAM-C5 rakétának. 160 AMRAAM rakéta összesen...
Meteor meg majd lesz...
Én is ezeket a számokat tudom. 16 Gripen egyszeri javadalmazása 4x16, azaz 64 AMRAAM. 6x12 AMRAAM a NASAMS-ba az 72. 64+72=136 darab. A maradék 24 darabért pedig megverekszenek a túlélők... Szóval kelleni fog az a Meteor, legalább 130 darab.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Én is ezeket a számokat tudom. 16 Gripen egyszeri javadalmazása 4x16, azaz 64 AMRAAM. 6x12 AMRAAM a NASAMS-ba az 72. 64+72=136 darab. A maradék 24 darabért pedig megverekszenek a túlélők... Szóval kelleni fog az a Meteor, legalább 130 darab.
Azért vedd figyelembe hogy az összes szomszédunknak együtt nincs 120 katonai repülőgépe.
Shahedekre meg nem AMRAAMot meg Meteort kell lövöldözni. Ezeket inkább Mistrallal, MANPADSszal meg gépágyúval szedném le földről.
 
  • Tetszik
Reactions: Tumpek and honved

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 112
31 076
113
Én is ezeket a számokat tudom. 16 Gripen egyszeri javadalmazása 4x16, azaz 64 AMRAAM. 6x12 AMRAAM a NASAMS-ba az 72. 64+72=136 darab. A maradék 24 darabért pedig megverekszenek a túlélők... Szóval kelleni fog az a Meteor, legalább 130 darab.
Gripenek egy részének legvedelmi jarort kene adniuk,amihez kell a 3 pottartaly.Vagyis azokon csak 2 bvr raketa fer el
Persze ez függ az aktuálisan alkalmazott legvedelmi harceljarastol
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 032
2 488
113
Azért vedd figyelembe hogy az összes szomszédunknak együtt nincs 120 katonai repülőgépe.
Még szerencse. De a rakéta fogyóeszköz. Kell, mert bármilyen konfliktusban bizonytalanná válhat a pótlása.
Shahedekre meg nem AMRAAMot meg Meteort kell lövöldözni. Ezeket inkább Mistrallal, MANPADSszal meg gépágyúval szedném le földről.
Világos, nem is ezekre gondoltam. Vannak jóval nagyobb méretű, hatótávolságú csapásmérő és felderítő drónok, márkától és gyártó országtól függetlenül. De említsünk példának egy Tu-141-est, ami már járt nálunk látogatóban.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 112
31 076
113
Azért vedd figyelembe hogy az összes szomszédunknak együtt nincs 120 katonai repülőgépe.
Shahedekre meg nem AMRAAMot meg Meteort kell lövöldözni. Ezeket inkább Mistrallal, MANPADSszal meg gépágyúval szedném le földről.
A raketak talalati aranya nem 100%.Plusz megint ideznem a hindu Bisont esetet,ami Elta poddal elharitotta a paki AMRAAM rakétát.Olahoknak van ilyen Elta podjuk.....
Tomeges, ráadásul tobbcelpontu drontamadas eseten meg a vadaszgepek kepesek gyors legelharito tüzero athelyezesre.Illetve azok is reszet kepezik a rettegett legvedelemnek.Es az is kerdeses,hogy tomeges tobbcelpontu tamadas eseten lesz e elegendo foldi kozelkorzeti legvedelmi eszköz,hogy mendenhova jusson.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 652
14 634
113
Azért vedd figyelembe hogy az összes szomszédunknak együtt nincs 120 katonai repülőgépe.
Shahedekre meg nem AMRAAMot meg Meteort kell lövöldözni. Ezeket inkább Mistrallal, MANPADSszal meg gépágyúval szedném le földről.

Majd meg kell kérni a shaded drónokat hogy azok felé repüljenek.

De amúgy nem hiszem, hogy nekünk az oroszok ellen kéne készülni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Majd meg kell kérni a shaded drónokat hogy azok felé repüljenek.
A shahed drónok arra repülnek ahol értékey célpont van, amik nagyjából tudhatóak hogy hol vannak - nyilván nem kell nekünk bemutatni hogy hol van saját fontos infrastruktúránk. Skyrangerből kellene sok (80-100 db) olcsó (teherautós) alvázon, meg MANPADS. Ezzel elég hatékonyan lehetne védeni az infrastruktúrát.
De amúgy nem hiszem, hogy nekünk az oroszok ellen kéne készülni.
Én meg a szomszédokkal való összecsapásban nem hiszek, de ez meg egy másik topik lenne.
Amúgy meg shahed-szerű drónokat bárki össze tud barkácsolni - lassan "köznevesülni" fog ez az elnevezés.