1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

[HUN] Zlin 242/143

Diskurzus a(z) 'Vadász-/csapásmérő/kiképző repülőgépek' témában - Phoenix által indítva @ 2017. március 24..

1. gigabiga

gigabiga Active Member

A legfontosabb feltétel teljesült: Nem lehet vele visszalőni! :)

antigonosz likes this.
  2. papajoe

papajoe Well-Known Member

Bizony,ez a lényeg a mi hadsergünknél.

3. Phoenix

Phoenix Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

A gépeket mind megvásárolták, hamarosan a másik kettő is megérkezik.

Repülőmérnökként elég sok gép hangját hallottam már, ezzel a típusokkal volt szerencsém repülni is. A határellenőrzésre nem szabad szemes ellenőrzést alkalmaznak, hanem kamerával végzik azt. A Készenléti Rendőrség helikopterei is FLIR toronnyal repülnek, ez a szándék a Honvédség gépei esetében is. Levegőből kamerákkal elég messzire ellátni, hőkamera elől pedig elbújni is nehéz.

4. rudi

rudi Well-Known Member

142-el nekem is van pár tucat órám ;)
    Mikor az egész 42-es családot a letiltották műrepülésről - ha jól emlékeszem 2007 táján - igen hamar kikoptak a magyar kisgépes repülésről.
    Gondolom ezek az új 242-sek már megerősített főtartóval készültek.

5. tarzaan

tarzaan Well-Known Member

Csak azt nem tudom, hogy ha már, akkor miért nem a magyar gyártású Magnus-tól vettek gépet?

6. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

A következő beszerzés papírrepülő lesz.

7. Panzerfaust

Panzerfaust Well-Known Member

8. Littlejohn

Littlejohn Well-Known Member

Bocsánat, hogy beleszólok, nekem csak Cessna 152-re van VFR szakszóm..... Ezek a gépek arra jók, hogy Simicska fővezér úr, és néhány pizsamagatyás lerepüljön a vadászházba vagy a Balcsi nyaralóba..... Tulajdonképp minek vettük ezeket? Nem értem? Ez volt most a legfontosabb? Inkább vettek volna 2 új helit... Mégegyszer bocs a kifakadásért...

fishbed likes this.
  9. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Már több helyen leírtam, nekem nagy "vágyálmom" teljesült ezzel a beszerzéssel. Ugyanis 1994 augusztusában, a debreceni műrepülő vb zárónapján tartott repülőnapon láttam a Zlin gyár akkor még vadonat új gépét, a 242-est. Szép volt, jó volt, vártam, hogy hazánkban is megjelenjen, de évekig nem történt semmi.
    Őszintén szólva már el is feledkezdtem a típusról, így azt se néztem, hogy gyártásba került-e ez a verzió.
    Erre láss csodát, több, mint húsz év eleteltével megérkeztek!
    Megérte várni :)

10. weasel007

weasel007 Well-Known Member

Akkor ez olyan, mint a viccben:
    Gyerekkoromban egy golf 3-ast és 100 ezer forintos fizetést szerettem volna, 2017-ben végre teljesült :)

11. weasel007

weasel007 Well-Known Member

12. emel

emel Well-Known Member

Ennyi pénzből (mármint 2-4 Zlin árából) nem vettek volna két helikoptert, de még egyet sem, legfeljebb repülőképes helikoptermodellt :). Viszont a pilóta-alapkiképzéshez a Jak-52-ek helyett kell valami, mert nem lehet rögtön nagy vagy gyors gépre tenni olyan 0-órás kezdőket, akiknek 40-60%-ából soha nem lehet pilóta (az orvosi alkalmasság csak az első lépcsőfok, de a gyakorlati képességekre és a mentális alkalmasságra nem biztosíték). Valamilyen olcsóbb és veszélytelenebb típuson kell elkezdeni az alapkiképzést és kiválogatni azokat, akiket ezután érdemes továbbképezni.

tindalos, Littlejohn, marton and 2 others like this.
  13. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

A data link és műholdas komm. korában futárgép szó önmagában röhejes...

antigonosz and honved like this.
  14. Telak2

Telak2 Well-Known Member

viszont nehéz lehallgatni :D

15. fapp_supervisor

fapp_supervisor Well-Known Member

Csomagfutár? :D

16. emel

emel Well-Known Member

Ez így önmagában igaz. Viszont milyen datalink és milyen SATCOM-rendszer van rendszerben a Magyar Honvédségnél?!

17. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Talán erre kellene költeni és nem stadinokra meg "szabadságharcra"...

endre likes this.
  18. silurusglanis

silurusglanis Well-Known Member

Ritka műszert vagy alkatrészt is szállíthatnak vele a harcolók közelébe (tudom, erőltetett de ezt jelentheti).

19. carpmat

carpmat Member

A futárrepülőgép kifejezés eléggé elhibázott volt már a tender kiírásakor tekintve, hogy a futárfeladat mint olyan jelenleg már nem létezik. A 4 fős 143-asokat feltehetőleg a felderítő funkció miatt veszik, a gépbe szerelt extra üzemanyag tartályokkal képes akár több mint 10 órán át a levegőben maradni. Ami majd kétszerese a 242-es által levegőben tölthető időnek.

Emellett nagyon remélem (bár itthon sajnos nem szokás gondolkodni, pláne közbeszerzéseknél), hogy a 143-asok már full IFR (instrument flight rules) felszereltséggel és certifikációval érkeznek, mert nem ártana, ha a gépek nem csak VMC-ben (visual meteorological condition) repülhetnének, hanem műszeres repülési körülmények között is. A VFR ONLY táblácska elég kiábrándító 400 millióért a 242-eseken...

fip7 likes this.
  20. honved

honved Well-Known Member

Futárkodunk oda, ahol nincs internet, vezetékes és mobil telefon, vagy katonai rádió összeköttetés. :) Viszont ezen hiányosságok birtokában, tuti van biztonságos, kiépített repülőtér, ott, ahova épp a körülmények folytán futárkodni kell, a parancsokkal. :)
    Komolyra fordítva, napjainkban is lehet olyan speciális, katonai szállítási feladat a haderőben, ahol gyorsan kell eljuttatni bizalmas infót, vagy valamit, adott területre. 93.000 négyzetkilóméteren viszont nem biztos a kis repülő létjogosultsága, tekintve azért nem valószínű hogy minden makadám úton le tud szállni. Netán igen ? Inkább néhány jó és gyors terepjáró, vagy erre való motorkerékpár. akkor már. :) Ne feledjük Oszama sem telefonált, nem is nagyon tudták 10 évig hol is keressék. Futárt küldött és fogadott. :)
    A felderítő feladat az már más, hiányt pótló, ha arra jók lesznek ezek a kis gépek és kiképzésre.
    Amennyiben jól olvastam, akkor továbbiak beszerzése is várható ?

Ezen oldal megosztása