[HUN] Zlin 242/143

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
552
1 246
93
A Magyar Honvédség új kiképző és futárrepülőgépei
 

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 780
8 333
113
nlmaysivwfmkzi7bi5wj.jpg

v1.1 :)
 
  • Tetszik
Reactions: marton and fishbed

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
Ez itt a nagy baj szerintem, sokan azt sem tudják, hogy vannak hírek is és csak a forumra koncentrálnak, pedig az itt csak másodlagos. Emlékszem amikor még csak a hírekhez szóltunk hozzá, nem is voltak biztpol viták és anyázások! :(:confused:

Igen! A BIZTPOL tehet mindenről! Meg a gyíkemberek és Orbán Viktor meg Vlagyimir Putyin!:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
Igen! A BIZTPOL tehet mindenről! Meg a gyíkemberek és Orbán Viktor meg Vlagyimir Putyin!:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
@ghostface Én nem azt mondtam, hogy a biztpol tehet mindenről, csak megjegyeztem, hogy egyesek még a főoldali híreket sem olvassák el, csak beböfögik ide a mondanivalójukat! Ennyi, bocsi az off-ért.
ON Nagyon jó ez a szürke festés, nekem tetszik. Vagány kinézete van tőle. Kicsi, savanyú, de legalább a miénk! :D
 
T

Törölt tag 1586

Guest
@ghostface
...Nagyon jó ez a szürke festés, nekem tetszik. Vagány kinézete van tőle...
Életemben nem láttam még olyat hogy egy alapfokú kiképző gépet "low visibility" szürkére fessenek!
Láttam már metál feketét, pirosat, sárgát kompozit gépek esetében fehéret - de világos rejtő szürkét még soha. :confused:
Ez nem véletlen. Egy kiképző gépnél fontos hogy könnyen észre lehessen venni mind a földről, mind a levegőből.

Remélem ez csak valami ideiglenes állapot addig amíg valamelyik magyar műhelyben majd átfestik valamilyen "high visibility" színre.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Életemben nem láttam még olyat hogy egy alapfokú kiképző gépet "low visibility" szürkére fessenek!
Láttam már metál feketét, pirosat, sárgát kompozit gépek esetében fehéret - de világos rejtő szürkét még soha. :confused:
Ez nem véletlen. Egy kiképző gépnél fontos hogy könnyen észre lehessen venni mind a földről, mind a levegőből.

Remélem ez csak valami ideiglenes állapot addig amíg valamelyik magyar műhelyben majd átfestik valamilyen "high visibility" színre.

Igen gyakori a zöld/sárga színkombó, de nem ritka a szürke/sárga sem a világban. Néhány példa:
2010_06_01_LFBG_P09.jpg


img_0216.jpg


german-training-aircraft-bj90cj.jpg
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Igen gyakori a zöld/sárga színkombó, de nem ritka a szürke/sárga sem a világban.
Nem tudom észrevetted-e de az összes általad linkelt képen is rajta vannak azok a baromi nagy piros - narancssárga csíkok (szárnyvégen, légcsavar kúp, vezérsík vége, az egész motorház, belépő, oldalkormány, stb...) amik pontosan a láthatóság miatt kerültek oda.
A felségjelzés pedig különösen nem low visibility egyiken sem...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Nem tudom észrevetted-e de az összes általad linkelt képen is rajta vannak azok a baromi nagy piros - narancssárga csíkok (szárnyvégen, légcsavar kúp, vezérsík vége, az egész motorház, belépő, oldalkormány, stb...) amik pontosan a láthatóság miatt kerültek oda.
A felségjelzés pedig különösen nem low visibility egyiken sem...

Ezek szerint nem vetted észre, hogy írtam is, hogy rajtuk van. Az mondjuk tényleg furcsa, hogy nincsenek egyezményes feltűnő színű jelzések, hogy nem harci gép. A szürke-narancssárga amúgy igen dizájnos színösszeállítás, majd talán becsíkozzák ezeket is, ha rájönnek, hogy ez így nem lesz jó!
 

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
552
1 246
93
Allesmornak igaza van. Nem szabad elfelejteni, hogy nem csak kiképzőgépként akarják őket használni, már a beszerzési kiírásban is meg lett jelölve a felderítő feladatkör, mint teljesítendő kitétel. A mostani helyzetben a határellenőrzés a Honvédség és a fegyveres erők fő feladata, melyre jók ezek az alacsony sebességű gépek, egy adott esetben FLIR-rel is felszerelve. Felderítéskor pedig jó, ha nem látják meg messziről a narancssárga vagy egyéb rikítóbb színeket.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
T

Törölt tag 1586

Guest
A szürke-narancssárga amúgy igen dizájnos színösszeállítás, majd talán becsíkozzák ezeket is, ha rájönnek, hogy ez így nem lesz jó!
Remélem festenek rájuk valamit mert az alap kiképzőgépeknél a feltűnő festés nagyon nem dizájn elem.
Csak hogy világos legyen mire gondolok: ezek a gépek repült idejük 90%-át a repülőtér körzetében, jellemzően az iskolakörön vagy a reptér közelében lévő műrepülő légtérben fogják tölteni. Sok esetben nem is egy, hanem több gép lesz egyszerre a levegőben ugyanabban a légtérben + ott lesz a reptér egyék forgalma.
Fontos hogy ezeket a gépeket azonnal észre lehessen venni a földről, egymást is azonnal lássák, és a légtérben lévő más gépek pilótáinak is azonnal nyilvánvaló kell hogy legyen hogy egy kiképző géppel van dolguk.
Végül pedig ha ne adj isten esetleg beüt a gebasz a kutató mentő szolgálatnak is egyszerűbb egy rikító színű gépet észrevenni a levegőből.
A fentieket az egyszínű rejtő szürke szín egy szintén low visibility felségjelzésekkel hogy úgy mondjam nem segíti elő...
 
  • Tetszik
Reactions: Sharid and blogen

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 824
113
Allesmornak igaza van. Nem szabad elfelejteni, hogy nem csak kiképzőgépként akarják őket használni, már a beszerzési kiírásban is meg lett jelölve a felderítő feladatkör, mint teljesítendő kitétel. A mostani helyzetben a határellenőrzés a Honvédség és a fegyveres erők fő feladata, melyre jók ezek az alacsony sebességű gépek, egy adott esetben FLIR-rel is felszerelve. Felderítéskor pedig jó, ha nem látják meg messziről a narancssárga vagy egyéb rikítóbb színeket.
A négyüléseseket akarjuk felderítésre használni, nem a kiképzőgépeket, vagy tévednék?
(a gyár is ahhoz ajánlja a FLIRT talán)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
..Nem szabad elfelejteni, hogy nem csak kiképzőgépként akarják őket használni, már a beszerzési kiírásban is meg lett jelölve a felderítő feladatkör, mint teljesítendő kitétel..
Azokat a gépeket először meg kéne venni :)
Persze lehet hogy már megvették őket csak még nem érkeztek meg.
Amiről beszélünk azok a szürke gépek biztos hogy nem fognak felderíteni, hacsak nem a pilóta két szép szemével.
A felderítő változat így néz ki:
meg így

Felderítéskor pedig jó, ha nem látják meg messziről a narancssárga vagy egyéb rikítóbb színeket.

Nem tudom hallottad e már ezeknek a gépeknek a hangerejét? Még visszavett gázzal is kilóméterekről meghallani. A csendes nyári éjszaka a határon egy bokorban bujkáló migráns garantáltan sokkal hamarabb fogja meghallani a hangját, mint hogy észre venné a sárga festést.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 953
113
Azokat a gépeket először meg kéne venni :)
Persze lehet hogy már megvették őket csak még nem érkeztek meg.
Amiről beszélünk azok a szürke gépek biztos hogy nem fognak felderíteni, hacsak nem a pilóta két szép szemével.
A felderítő változat így néz ki:
meg így



Nem tudom hallottad e már ezeknek a gépeknek a hangerejét? Még visszavett gázzal is kilóméterekről meghallani. A csendes nyári éjszaka a határon egy bokorban bujkáló migráns garantáltan sokkal hamarabb fogja meghallani a hangját, mint hogy észre venné a sárga festést.
Épp ezért kellene a színes festés, úgy nem gyanús,mintha civil gép lenne. De ez a HM-ben nem így működik. Ez harci veréb lesz.