Irak-iráni háború (1980.09.22 – 1988.08.20.)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 717
113
Az iraki-iráni háború rövid története (1980-1988)

Az iraki–iráni háború kezdete, a Kadiszíja Szaddám hadművelet



 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 528
13 482
113
Azért az finoman túlzas hogy sikeres volt az Irakiaknak az Irak-Irani háboru.Eggyik célt se teljesült amiért elindította szaddam a háborút(határvita rendezése,siíta Iszlám állam "megbuktakása"Iránban).Annak ellenére hogy Irán ellen fegyverembaró volt érvényben korlározottak voltak a forrásaik a nyugati eredetű fegyverrendszereik üzemeltetéséhez.Miközben ők rengegeg fegyvert kaptak persze nem ingyen a Szovjetektől nyugati állakoktól(leginkább Franciáktól)és támogattákaz Irakiakat igaz hogy nagyrészt "hitelekkel" a töbi arab állam.Háború végére Irak pénzügyi összeomlás szélére került kőolajtermelése is "padlón" volt es ez vezetett közvetve Kuvait lerohanásához es utána a Sivatai viharhoz.Iráni Iszlám köztársaság meg azóta is fentvan és hatalmi "tényező" a térségben.

Sokszor felmerült, és leírtuk, az ok a Zagrosz-hegység, azért nem tudtak bevonulni, különben az irániak végső elkeseredésükben nőket és 9 - 10 éves kisgyermekeket soroztak be és adtak a kezeikbe gépkarabélyt, RPG-t, vizelettel átitatott műtős maszkot, és Mickey Mouse gázmaszkot.

3013px-Iran-geographic_map.svg.png

Fo4eFIC.jpg

AahjEOD.jpg
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 528
13 482
113
Egymáshoz mérhető erők közötti tank csata utoljára kb. az irak-iráni háborúban lehetett. (ha a mostani ukrajnait nem számoljuk) '91-es Öböl-háborúban az iraki tankok inkább voltak céltárgyak, nem voltak összemérhetőek a koalíciós erőkkel.

Az Irak - Irániban a T-55-ös - T-62-es vs M60-as Patton - Chieftain között kiegyenlített ütközetek zajlottak. Mihelyst színre lépett a T-72-es, onnantól egyoldalú lett, mint az Öbölben az Abrams vs. T-55-ös párharc.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 065
113
Az Irak - Irániban a T-55-ös - T-62-es vs M60-as Patton - Chieftain között kiegyenlített ütközetek zajlottak.

Mondjuk amikor az Irániak 2 nap alatt kb. 400 tankot vesztettek el, ott konkrétan a T-55+T-62 páros mészárolta le őket.
A titok az volt, hogy tudták merre jönnek az Irániak és beásták magukat az amúgy is kicsi szovjet tankok.
A T-62-es nyila mindent kilőtt szemből is, e mellet ő ugye álló helyből lőtt.
Az Iráni tankok menetből, nagyobb távolságból egyszerűen nem tudtak ilyen kicsi célt (T-62 torony) eltalálni.
1991-ben hasonló taktikát akartak csinálni, csak az USA nem Irán volt lehetőségek tekintetében.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 528
13 482
113
Persze, amennyiben a légicsatákat is kiegyenlítettnek hívod.

Elméletileg, technológiailag egyenrangúak lehettek volna, a homogén acél miatt. A 115-ös, és a 120-as is oda-vissza beütötte a másik, az más, hogy az irakiak jobban tudták használni az övéiket, és esett meg így, hogy 50 kilőtt / tönkre ment T-55-ösre és T-62-esre jutott 200 kilőtt / tönkre ment Patton és Chieftain.

A T-72-es volt a szintlépés, a többrétegű páncélzata miatt.

Levegőben az F-4-es Phantom II és a MiG-23-as Flogger, sőt még a MiG-21-esek is egyenrangúak voltak. Az F-14-es Tomcat volt ott is a szintlépés. Azt visszapöckölhették volna a Mirage F1-esekkel, de gyorstalpaltatott pilótákat ültettek rájuk, és azok is kudarcot vallottak.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 528
13 482
113
Gyakorlatilag pedig le lettek mészárolva. Pont.

Műszakilag, feketén - fehéren ugyanolyan kvalitású a Chieftain és a T-62-es, és aki előbb veszi észre a másikat, és lő pontosan, az nyer. Ugyanúgy beveri a Chieftain a T-62-est, ahogy a T-62-es a Chief-et. Az irakiak normálisan működtek, addig Irán az átesett egy forradalmon / erőszakos hatalomváltáson, és azzal járó tisztogatásokon. Ha nem forradalmi gárdistákat ültettek volna a Chieftain-be, akkor a T-62-esekkel ténylegesen kiegyenlített lett volna a küzdelem.

vWWWsDl.jpg


Az irániak a tisztogatásaik során még az F-14-es Tomcat pilótákat is megverették, volt, akire halálos ítéletet is kiszabtak, és szintén forradalmi gárdistákkal akarták pótolni őket, de rövid időn belátták, hogy nem megy, csak a harckocsizóknál zuhant mélységesen az állomány színvonala ...
 
Last edited:

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 528
13 482
113
Gyakorlatilag pedig 4:1 a T-55/62 kombónak a Chieftain ellen. Pont.

A háború az nem egy légüres térben zajló, hűbele-vágjunk-bele, ereszd-el-a-hajam meccs, hanem komplex dolgok befolyásolják, mint pl. a rendelkezésre álló vezetés, a közkatonák, az alkatrész utánpótlás, a terep, és a továbbfejlesztések.

Az iszlamista forradalom során a törzsőrmestertől / századostől kezdődően mentek a bebörtönzések / megveretések / kínzások / kivégzések / száműzetések, kishíján lefejezték a saját hadseregüket, és lett is olyan eredménye az elkövetkező háborúnak, amilyen, pont.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
A T-54/55-ösnél megértem a mennyiségre való hagyatkozást, az egálban volt a konkurens modellek ellen, és csak mennyiséggel tudott győzni.
Amúgy tényleg felesleges ez így. Nem, nem volt egálban. Lásd még Irak-Iráni háború.
A zsidók, és a búrok megtalálták egy gyenge pontját, csak azt az AMre javították. Annak a valós tesztelése nem történt meg.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 528
13 482
113
Amúgy tényleg felesleges ez így. Nem, nem volt egálban. Lásd még Irak-Iráni háború.

Az Irakiak zsákmányoltak nem egy Chieftain-t épségben, amit tovább is passzoltak az oroszoknak. Az oroszok alávetették lőtéri teszteknek, oda - vissza, és a következőkre jutottak:

Бронирование верхней лобовой детали корпуса и лобовой детали башни обеспечивает защит»:

от 100-мм калиберных и бронебойных подкалиберных снарядов танка Т-55 на дальности 500 м ;

от 115-мм бронебойных подкалиберных снарядов танка Т-62 на дальности 1600 м .



Mind a teknő felső íve, mind maga a torony azok 500 méterig viselik a T-55-ös űrméret alatti lövedékét, ellenben a T-62-es 115 milis nyíllövedéke már 1,600 méterről érzéketlenül átvágja azokat.

Kubinka vagy Leningrád környékén mivel uralkodnának más fizikai törvények, mint Bászra környékén ?


Nekem az a véleményem, hogy normálisan kiképzett személyzettel, és parancsnoksággal a T-55-ös ellen egyértelmű fölényben vannak, a T-62-es az, ami veszélyt rá, de óvatosan harcolva leküzdhető. Az, hogy az irániak miért szenvedtek durva veszteségeket, leírtam nem egyszer, a háború előtt röviddel tisztogatásokon esett át a seregük, kishíján lefejezték saját magukat. A normálisan kiképzett, és a dolgát értő katona helyére vallástudósi és költő végzettségű politikai biztost neveztek ki.