Iszkander / 9K720 Iskander / SS-26 Stone SRBM (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 079
11 757
113
FN23ZRFUYAIxwI6

1/7
A két hete Ukrajnában először látott rejtélyes lőszer egy fejlett ellenintézkedés, amelyet az orosz Iskander-M ballisztikus rakéták vetettek be, hogy elkerüljék a légvédelmi rendszereket. Történet
@CAT_UXO
és
@ArmsControlWonk
elemzésével:
2/7 A leghosszabb ideig azon töprengtünk, mire valók ezek a kör alakú sapkák a rakéta alján. Most már tudjuk: ezek a behatolást segítő csövek fedelei. Repülésének végállomása során az Iskander-M akár hat áthatolást segítő eszközt is ki tud kakálni. De mik azok?
3/7 Általánosságban elmondható, hogy a behatolást segítő eszközök (PENAID-ok) három különböző módon működhetnek: fizikailag, csaliként, radarvisszaadását használva; termikusan, fáklyát használva a hőkereső fegyverek meghamisítására, elektronikusan pedig a radarok és elektronikák meghamisítására vagy zavarására.
4/7 Az Iskander-M PENAID mindhárom. A test radar visszatérése rendetlenséget okoz a rakéta körül. A PENAID végén egy fáklya található, amely erős hőjelzést hoz létre. A PENAID belsejében egy rádióadó található a radarok zavarásához vagy meghamisításához.
FN23gSkVEAMYF6Y
FN23uZJUcAMwNnG

FN23vcrVEAE1lAK
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 079
11 757
113
5/7 Ahogy
@CAT_UXO
megjegyeztük, a GRAU index 9B899. Öt különböző sorozatszámot láttunk, a legmagasabb a 2257, plusz még legalább kettő, aminek a sorozatszámát nem látjuk.
FN24X81VgAAZ3ro

FN24j5kVkAIlK0m

6/ Ismeretes, hogy két cég érintett a 9B899-ben. Az AI Bergről elnevezett Központi Rádiótechnikai Kutatóintézet a 2010-es évek közepén írt ki szerződéseket, a sztavropoli rádiógyár, a "Signal" pedig azt állítja, hogy 2008-ban kezdte meg a 9B899 gyártását.
Érdekes módon úgy néz ki, mintha: 1) abban a fórumbejegyzésben „titkosnak” írták le 2) rádiókutató labor vásárolta meg 3) olyan létesítmény gyártotta, amely nagyjából ugyanekkor szerződött elektronikus megfigyelőberendezések gyártására is http://zakupki-torgi.ru/notifications223/2484335/… http://signalrp.ru/company/history/
7/7 Nyilvánvalóan van még itt további elemzés, de le kell zárni: - Hol kaphatok egyet? -Azt hiszem, megtaláltam
@Ascii211
új küldetését.
BIT
Kicsit többet üldöztem akkor és mostanáig, és rájöttem néhány dologra. Néhányan azt hitték, hogy a többi jelölés "ЗАБ", ami a gyújtólőszerek jelzésére szolgál -- , de az "üzem/gyár" (ЗАВОД) rövidítése. Nem kapcsolódó példa a 2. képen.
FN32R71UcAEPNCN

FN33IrlVQAI8uCf

2/ A rejtélyes lövedékünk egy másik példánya egy másik gyári kódból, amely világosabban mutatja a különbséget a 3, B stb. között. Szintén fontos megjegyezni -- a dokumentációban, hogy általában a számjelet (" № ") használják" ebből az N### formátumból. Kerestem egy listát 2/
FN33ejuVcAIa3ZX

3/a gyárak közül, amelyek tartalmazhatnak egy 839-et és egy 985-öt (a legjobb tippem a kevésbé olvasható). Sok ehhez hasonló elnevezést találtam, de mindenféle nyilvántartásban megjelentek, például az önszabályozó szervezeteknél (I nem hiszem, hogy ezt jelzik). 3/
4/ A többi fotót megnézve a részletekért: A hátsó kúp belsejében elszenesedés van, valamint olyan anyagszálak, amelyek úgy néznek ki, mintha elszenesedtek volna + elválasztó töltet deformálta őket (ez farostlemezre emlékeztet, de fémes; esetleg kötegben). 4/
FN34vNoUYAAg9yH

FN35VyWVsAAG_li

5/ Úgy tűnik, hogy a tönkrement orrkúp nem tartalmaz más, ráburkolt anyagot -- , csak sima fehér polimert. Ez arra késztet, hogy azt higgyem, hogy legalább az orrrész üreges, és potenciálisan több üreges térfogat juthat mélyebbre a test többi részébe. 5/
FN35tgrUcAMKR17
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 079
11 757
113
6/ A cégnek, amely azt állítja, hogy megtervezte és gyártotta az egységet (9B899 termék, "System-200"), volt egy múzeuma (azóta új múzeumot építettek a helyére), amelyről panorámaképet készítettek egy "VR-túra" alkalmával. " Egy példány ül a sarokban. http://signalrp.ru/company/museum/pano/… 6/
FN36gCKVEAULzr1

7/ A tetején néhány tábla lóg, amelyek az eredetileg 2007-ben kigondolt, néhányszor átdolgozott, majd végül a CNIRTI-nél (a rádiólabor, ЦНИРТИ) által összeállított és tesztelt tervezési történetéről -- beszélnek. Azóta láttam a CNIRTI beszerzési szerződéseit... 7/
8/ ERI” (elektronikus rádióműszerek) és egyéb „integrált áramkörök” kategóriába sorolt alkatrészek és egyéb elektronikus alkatrészek bekérése 2014-ben, 2015-ben, 2020-ban. Volt olyan bírósági ügy is, amelyben a CNIRTI beszerzési vezetője kicsavart egy titán megrendelést. bárok 8/
9/ for the same product. So, presumably, since two facilities that specialize in cutting-edge (by Russian standards) radio R&D and have built other EW systems as part of the Russian military's strategic focus, it seems that these are 1) contain some portion of titanium 2) may be 9/
10/ jammers, beacons, some other sort of signal relay, or (my best guess) decoys that are deployed from either an aircraft or a missile. When I was reviewing the various write-ups online for Iskanders to see where the claim came from that it was a component of it, I saw that 10/
11/ többen megemlítették, hogy a 2013 óta épített Iskanderek a teljes sebesség elérése után valamikor csalikat fognak bevetni a tervezési stratégia részeként, hogy ne lőjék le őket (ez a mérnökök első számú prioritása). Azt hiszem, eredményes lehet, ha megpróbálkozunk a felállással 11/
12/ locations of where these components are known to have been found, along with known Iskander impacts around the same time, to see if there's a rough trajectory that makes sense towards a possible launch site. I believe that "System-200" was just Signal's internal name for the 12/
13/ projektet. Meg akartam próbálni kizárni, hogy ez nem egy S-200 része, és átfésülve ezeket, és úgy gondoltam, hogy ez valószínűtlen. Úgy tűnt, hogy a plakáton egy pár Iskander egy kilövőplatformon és annak egy másik repülési fázisa látható. Volt valakim 13/
FN3_uFoUcAYO0nq

14/ a Bellingcat Discord-ból lefordítani, amit tudtak belőle, annak ellenére, hogy nagyon homályos, és ami néhány apróság, amit kaptunk, többnyire dátumok és alkalmazottak nevei voltak -- , a funkció leírása nagyon kevés volt. Részletesebben megnézve a lebontást, amelyet valaki az egyikről csinált 14/
FN4AhQvVIAApj2O

15/ ábrán látható, hogy van egy fényes fémdoboz, amely keskenyebb átmérőjű, mint az eszköz többi része, amely csak úgy tűnik, hogy a „fúvóka” rész felé dől vissza. Ahogy mások is javasolták, ez talán egy hőelem lehet. A rakéta ezen része gyakran elszíneződött úgy, hogy 15/
FN4A7OIVkAEcYJW

16/ úgy tűnik, mintha jelentősen felmelegítenék, és a körülötte lévő narancssárga műanyag borítás elkezd feketülni. Úgy tűnik, hogy van egy kiemelkedés (lila kör), ami számomra még messzebbnek (és kissé szélesebbnek) tűnik, mint maga a fényes tartály. Piszkosabb 16/
FN4Bb9DUcAMHyOl
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 079
11 757
113
17/ és ezért úgy gondolom, hogy ez csak egy védő hővezető betét lehet, ha ez a fényes doboz valóban hőelem. Sok különböző dizájn létezik, amelyek talán megfelelnek a számlának (magyarázó kép azoknak, akik nem ismerik) -- íme, nagyjából ráraktam egyet: 17/
FN4B-5WUcAEL-Z8
FN4CFGnVIAEVyZ5
FN4CLG0VUAINBey
FN4CN4BVcAI9RdX

18/ Ha ez a helyzet, akkor ez megfelelne azoknak a vezetékeknek, amelyek ugyanarról az oldalról nyúlnak ki, ahol az akkumulátor kivezetései lennének. A központhoz közelebbi dugók is találhatók, amelyek talán segítenek csatlakozni az eszköz belsejében lévő hardverhez. A következő kép az alja 18/

Kép
19/ body that mounts onto that rear section. Notice that the outer polymer shell has a thin sheet of metal inside of it. I had wondered if, perhaps, the whole metal tube was just a resonator of some sort for channelling some kind of electromagnetic signal, but it looks like there 19/
20/ olyan belső alkatrészek, amelyek belenyúlnak (legalábbis részben). Ezek úgy néznek ki, mintha a régi Signal múzeumban található készülék fő polimer- és fémcsöves részei mellett lennének néhány egyéb alkatrész. Először azt hittem, hogy ezek össze vannak csavarva 20/
FN4DX8BUYAM8Ey2

21/ a fémcső alja, de némelyik úgy néz ki, mintha elég vékony lenne ahhoz, hogy belecsúszhasson a csőbe, különösen, ha olyan vékony, mint ahogyan a lebontott fotók mutatják. Az sem világos, hogy a múzeumi kiállítás a régi vagy az új verzió volt-e -- , az egyik átdolgozásé 21/
22/ "a hajótest kialakításának megváltoztatása a termék egészének súlyának csökkentése érdekében." Talán nagyon vékony titán. Ugyanennek a fotópéldának a másik széle azt mutatja, hogy milyen könnyen összegyűrődik és magára -- úgy néz ki, hogy túlélje a repülést, nem pedig az ütközést. 22/
FN4EZFvVEAAak2Y
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 079
11 757
113
23/ Egy másik dolog, amit meg kell jegyeznünk, ha ennek valóban az a célja, hogy ugyanazt a rádiójelet adjon, mint egy Iskandernek, az az, hogy a borda geometriája (lapos hátsó) hasonlít az újabb Iskanderek robbanófejéhez. Talán a véletlen egybeesése, de legalábbis átfedést sejtethet a tervezőcsapatban. 23/
FN4E5eLVEAAowZ4
FN4FF9XVUAAn5LP

FN4FLDjVkAE-VP6

24/ Úgy tűnik, van egy gyűrűs horony, amely tisztább, mint a környező műanyag, ami számomra azt jelzi, hogy ez volt az a hely, ahol a hátsó rész különült el valamikor az elszenesedés után. Nem tudom, hogy ez a "fúvóka" tartalmazott-e valaha saját hajtóanyagot, vagy 24/
FN4GFhTVgAMG6pg

25/ ha egy elválasztó töltetből származik, és esetleg bármelyik a már hiányzó alkatrész orrában helyezkedhetett volna el, amely esetleg csatlakoztatva lehetett -- , de minden bizonnyal úgy tűnik, hogy valami megpirult benne. Már nem vagyok olyan biztos benne, hogy a hátsó részen csak a 25/
26/ egyszerű fáklya/ejtőernyő. Íme egy hasonló konstrukció egy másik rakétától (levegő-levegő rakétától, nem Iskandertől vagy akár közelről), amely egy kúpos stílusú fúvókát mutat, zöld vezetékekkel, amelyek a portöltetekhez (14, 17, 19) csatlakoznak egy „elsődleges indításban” kis tolóerős motor” célja 26/
FN4HDHTVkAIF3Xy

27/ csak rúgd ki ezt az izét az indítócsövéből. Szabadalom rajzokkal + jelmagyarázat itt (oroszul): https://findpatent.ru/patent/219/2191985.html… Fontosnak tartom, hogy a 18-as az a gyújtóalkatrész, amely talán a mi rejtélyes elszenesedett darabunk lehet, amely szétváláskor megsemmisült? Szellemi táplálék 27/
28/ Aki többet szeretne ebbe belekötni, több közbeszerzési szerződésben a продукт (Termék) 9Б899 „ПМЖИ.462.723.001” néven szerepel. Azt tapasztaltam, hogy az orosz dolgok keresése jobban működik, ha az orosz kifejezésekre keres (nem angolra), és inkább a Yandexen. 28/

Másolva innen
 
M

molnibalage

Guest
Az, hogy ezeket bevetették erősen utalhat arra, hogy az ukrán Sz-300V bizony működősképes és működik az Iszkander ellen is.
Ebből mindenki szűrje le azt, hogy egy HSM mennyit ér és mennyire van túlhypolva...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Az, hogy ezeket bevetették erősen utalhat arra, hogy az ukrán Sz-300V bizony működősképes és működik az Iszkander ellen is.

Lehet én értelek fére, de ez inkább arról szól, hogy az S-300V az működne, de az Iskander a rakétacsalikkal áttörte a védelmet.
Idáig én még mindig nem láttam lelőtt Iskanderről képet....
És itt fölmerül egy jóval régebbi beszélgetés, ahol arról beszélgettünk, hogy mire lenne képes a Patriot pl. az Iskander ellen.
Én még mindig utóbbira fogadnék.
 
M

molnibalage

Guest
Lehet én értelek fére, de ez inkább arról szól, hogy az S-300V az működne, de az Iskander a rakétacsalikkal áttörte a védelmet.
Idáig én még mindig nem láttam lelőtt Iskanderről képet....
És itt fölmerül egy jóval régebbi beszélgetés, ahol arról beszélgettünk, hogy mire lenne képes a Patriot pl. az Iskander ellen.
Én még mindig utóbbira fogadnék.
Ha az lelőnék, akkor arról te nem nagyon látnád a végeredményét.
Amúgy, ha nem működne az Sz-300V, akkor minek kéne csalizni? Hiszen akkor semmi szükség rá és lemérni sem lehetne, hogy mire jó.
Csali nélkül a PAC-3 3000 m/s-ig jó. Az Iszkander lassabb. 2+2 = 4
 
M

molnibalage

Guest
Csak, hogy kontextusba helyezzük...

1986 El Dorado Canyon.
Az F-117 és BGM-109 bevetését elvetették, hogy nehogy ilyen piszlicsáré balhéban estleg odavesszen.

Itt meg bevetik az Iszkander és hozzá a csalit...
... de vonatott csali nincs vadászgépeken.

Tetszik érteni az orosz logikát?
A BM-nek, amit, ha lelőnek whatever, de adunk csalit.
Az embervezette gépnek meg nincs ilyen védelme.

Pont úgy "érték az ember", mint régen.
Kicsit furcsa érzése van az embernek Oo-ra nézve mostanában no...
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 079
11 757
113
Csak, hogy kontextusba helyezzük...

1986 El Dorado Canyon.
Az F-117 és BGM-109 bevetését elvetették, hogy nehogy ilyen piszlicsáré balhéban estleg odavesszen.

Itt meg bevetik az Iszkander és hozzá a csalit...
... de vonatott csali nincs vadászgépeken.

Tetszik érteni az orosz logikát?
A BM-nek, amit, ha lelőnek whatever, de adunk csalit.
Az embervezette gépnek meg nincs ilyen védelme.

Pont úgy "érték az ember", mint régen.
Kicsit furcsa érzése van az embernek Oo-ra nézve mostanában no...
Alapvetően a gondolkodás megértésében keresendő a Probléma: az USA gyarmatosító érdek fenntartó stratégiai gondolkodást folytat.
Az OROSZ stratégia a védekező, terület megtartó.
Ebben az értelmezésben nem kell a repülőgépre a vontatott csali.
De ha szükséges mint látható megoldható.
 
M

molnibalage

Guest
Alapvetően a gondolkodás megértésében keresendő a Probléma: az USA gyarmatosító érdek fenntartó stratégiai gondolkodást folytat.
Az OROSZ stratégia a védekező, terület megtartó.
Ebben az értelmezésben nem kell a repülőgépre a vontatott csali.
De ha szükséges mint látható megoldható.
  1. Az szovjet és az örökös orosz csapatlégvédelem felépítése bármit sugall, csak nem védekező és területmegtartó célt...
  2. Az, hogy nem kell vontatott csali kb. akkora marhaság, mintha azt mondanád, hogy egy védekező hadviselést folytató vadászgépre nem kell infracsapda.

A légiharc során a gépnek védelem akkor is kell, akár támadó, akár védekező a felállás.
Az az értelmezés, amit írtál egész egyszerűen butaság, nincs ilyen technikai vetület.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Az elmúlt évtizedben az orosz légierő fejlesztését abszolúte elhanyagolták. A kevés fejlesztésre fordítható pénzt olyan eszement hülyeségekre pazarolták, mint a Tu-160 gyártásának újraindítása. Miközben nincs a gépeiken:
  • fejlett önvédelmi rendszer
  • korszerű felderítő/célzókonténer
  • elegendő és modern pgm
Nincs továbbá:
  • megfelelő sead képesség
  • megfelelő sigint/comint és ew képesség
  • elegendő korszerű többfunkciós harcigép
Kb ennyi itt a hiba. Ezért feltűnő, hogy bezzeg az Iszkandernél költöltettek az önvédelemre, pedig azért a most, ukránok által lelőtt pilóták is hálásak lettek volna!
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Az elmúlt évtizedben az orosz légierő fejlesztését abszolúte elhanyagolták. A kevés fejlesztésre fordítható pénzt olyan eszement hülyeségekre pazarolták, mint a Tu-160 gyártásának újraindítása. Miközben nincs a gépeiken:
  • fejlett önvédelmi rendszer
  • korszerű felderítő/célzókonténer
  • elegendő és modern pgm
Nincs továbbá:
  • megfelelő sead képesség
  • megfelelő sigint/comint és ew képesség
  • elegendő korszerű többfunkciós harcigép
Kb ennyi itt a hiba. Ezért feltűnő, hogy bezzeg az Iszkandernél költöltettek az önvédelemre, pedig azért a most, ukránok által lelőtt pilóták is hálásak lettek volna!
Az oroszok ennyit bevállalnak. nem szarják össze magukat, he egy-két pilótájukból hősi halott lessz.
A Sivatagi Vihar (1991) első két hetében 25 szövi gép veszett oda.
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Az, hogy ezeket bevetették erősen utalhat arra, hogy az ukrán Sz-300V bizony működősképes és működik az Iszkander ellen is.
Ebből mindenki szűrje le azt, hogy egy HSM mennyit ér és mennyire van túlhypolva...
Szerintem egyszerűen alapfelszereltség az újabb gyártású Iszkandereknél a csali. A tálibokat bombázó F-16 -kon is volt RWR, mégse vonjuk le azt a következtetést, hogy radaros SAM lett volna náluk.

Csak, hogy kontextusba helyezzük...

1986 El Dorado Canyon.
Az F-117 és BGM-109 bevetését elvetették, hogy nehogy ilyen piszlicsáré balhéban estleg odavesszen.

Itt meg bevetik az Iszkander és hozzá a csalit...
... de vonatott csali nincs vadászgépeken.

Tetszik érteni az orosz logikát?
A BM-nek, amit, ha lelőnek whatever, de adunk csalit.
Az embervezette gépnek meg nincs ilyen védelme.

Pont úgy "érték az ember", mint régen.
Kicsit furcsa érzése van az embernek Oo-ra nézve mostanában no...
Szerintem az egyik oka annak, hogy ez van, vontatott csali meg nincs, hogy ezt sokkal könnyebb volt kifejleszteni és legyártani. Úgy emlékszem már a 80 -as években gyártott ICBM -hez is voltak csali töltetek, szóval a technológia nagyrészt már rendelkezésre állt, csak át kellett szabni egy másik rakétára.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
Az elmúlt évtizedben az orosz légierő fejlesztését abszolúte elhanyagolták. A kevés fejlesztésre fordítható pénzt olyan eszement hülyeségekre pazarolták, mint a Tu-160 gyártásának újraindítása. Miközben nincs a gépeiken:
  • fejlett önvédelmi rendszer
  • korszerű felderítő/célzókonténer
  • elegendő és modern pgm
Nincs továbbá:
  • megfelelő sead képesség
  • megfelelő sigint/comint és ew képesség
  • elegendő korszerű többfunkciós harcigép
Kb ennyi itt a hiba. Ezért feltűnő, hogy bezzeg az Iszkandernél költöltettek az önvédelemre, pedig azért a most, ukránok által lelőtt pilóták is hálásak lettek volna!
e797fd369c36774fda61528c0948d3fa.jpg

De,költöttek rá,vannak ilyen rendszereik
Csak az indiaiak Su30ra való Elta podok integrációja is mutatja,hogy ezek a fejlesztések a gyakorlatban mennyit is érnek.(Derby integrációjának igénye meg az AAM rakéták értékét mutatják)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
1986 El Dorado Canyon.
Az F-117 és BGM-109 bevetését elvetették, hogy nehogy ilyen piszlicsáré balhéban estleg odavesszen.

Itt meg bevetik az Iszkander és hozzá a csalit...
... de vonatott csali nincs vadászgépeken.

Szerinted ez a háború piszlicsáré? o_O
Ne hülyéskedjünk már! Ennek a háborúnak az analógiája a Sivatagi Vihar.
Oda meg bőven ment BGM-109 meg F-117-is!
Aztán a sokkal kisebb Jugó balhéba is.

Tetszik érteni az orosz logikát?
A BM-nek, amit, ha lelőnek whatever, de adunk csalit.
Az embervezette gépnek meg nincs ilyen védelme.

Pont úgy "érték az ember", mint régen.
Kicsit furcsa érzése van az embernek Oo-ra nézve mostanában no...

Tetszik érteni a logikát?
Ahova a NATO ember vezette gépet küld, oda a ruszkik ballisztikus rakétát.
Amíg az öbölháborúban az erős légvédelmű célokra F-117-est küldtek, ami egy ember vezette gép, addig a szovjetek/oroszok az ilyen feladatra ballisztikus rakétát küldenek amiben nincs ember ;)

Ha meg nem lenne a ballisztikus rakétán csali akkor lelőnék és itt örömködnél, hogy milyen nyomik a ruszkik, te ezt már régebben jól megmondtad, hogy ma már simán le lehet lőni ezeket stb....
Most, hogy kiderült, hogy elég fejlettek ezek a fegyverek és rohadtul nem tudják őket csak úgy lelőni (egyet se láttam lelőve!) akkor meg jön a falsh duma, hogy bezzeg a repülőik....
Nem pont ugyan arra használják a repülőiket, mint a USA.

Ezért szerintem nagyon rossz nézőpontból nézed ezeket a dolgokat.