J-10 Firebird / Vigorous Dragon (Csengdu, Kína)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 435
18 036
113
Nem igazán értem, hogy miért. Jó, mondjuk először oda is a MIG-21 tovább gondolás JF-17-est adták el, ami szerintem, főleg alap változatban egy elég korszerűtlen valami volt.
Szóval lehet azért ilyen sovány a J-10-es vevőkör, mert sokáig nem volt exportra ajánlott technika. De ez csak egy tipp, mert nem tudom.
De abban biztos vagyok, hogy a J-10-es konstrukció sokkal fejlettebb a JF-17-esnél.
Nah meg a MIG-29/F-16 párosnál is. Innen nézve én sokkal nagyobb export sikereket várnék tőle. :)
Szerintem az ár a nagyon nagy kérdés. Olcsóbban szállít Kína, de a J-10 az már nagyon nem a filléres kategória.
Két dolog jut eszembe, az egyik, hogy akik Kína stabilabb piacai, azoknak már drága.
Akik pénzesebbek, lehet, hogy egyrészt nem bíznak annyira a típusban, a supportban, másrészt elérhető lehet amerikai, európai típus is, nem dupla áron.
Aztán bármikor áttörhet a fal a J-10-nél is, elég megnézni, a Rafale-nak mennyi időbe tellt, mire exportsiker lett.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 349
81 893
113
Nem igazán értem, hogy miért. Jó, mondjuk először oda is a MIG-21 tovább gondolás JF-17-est adták el, ami szerintem, főleg alap változatban egy elég korszerűtlen valami volt.
Szóval lehet azért ilyen sovány a J-10-es vevőkör, mert sokáig nem volt exportra ajánlott technika. De ez csak egy tipp, mert nem tudom.
De abban biztos vagyok, hogy a J-10-es konstrukció sokkal fejlettebb a JF-17-esnél.
Nah meg a MIG-29/F-16 párosnál is. Innen nézve én sokkal nagyobb export sikereket várnék tőle. :)
A fegyvervásárlás nem csak a technikáról szól, hanem nagyon komoly politikai indíttatása is van. Aki nyugati fegyvert vesz az nyugati függésbe kerül, aki oroszt az oroszba, aki kínait az meg kínaiba.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 707
57 065
113
A potenciális ellenfeleknek osztogatnád a saját High-Tech repcsidet ?

Ezt most megint nem értem....

A fegyvervásárlás nem csak a technikáról szól, hanem nagyon komoly politikai indíttatása is van. Aki nyugati fegyvert vesz az nyugati függésbe kerül, aki oroszt az oroszba, aki kínait az meg kínaiba.

Hát, erre nélküled nem jöttünk volna rá. :rolleyes:

Szerintem az ár a nagyon nagy kérdés. Olcsóbban szállít Kína, de a J-10 az már nagyon nem a filléres kategória.
Két dolog jut eszembe, az egyik, hogy akik Kína stabilabb piacai, azoknak már drága.
Akik pénzesebbek, lehet, hogy egyrészt nem bíznak annyira a típusban, a supportban, másrészt elérhető lehet amerikai, európai típus is, nem dupla áron.
Aztán bármikor áttörhet a fal a J-10-nél is, elég megnézni, a Rafale-nak mennyi időbe tellt, mire exportsiker lett.

Ez így reális lehet. Én is gondolkodom, hogy végül is lehet afrikának és dél-amerikának is már drága, más országok pl. ázsiában meg inkább félnek kínától. Egyéb piac meg nem igen van.
De például Szerbiának jobban jöhetett volna ez a típus, mint a 200 misis Rafale :D
Biztos vagyok benne, hogy fele ennyibe se került volna és lett volna rá kínai hitel.
Észak-Afrikában látok még fantáziát. Pl. Algéria esetén.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 707
57 065
113
Otthonra High-End repcsiként lesz a J-10-es.

Az esetleges, jövőbeni ellenféllé válló országok meg elégedjenek meg a Low-End JF-17-essel.

És, hogy lesz mondjuk Egyiptom vagy Algéria ellenfél? o_O
Ráadásul az igazi top szintjük a J-11-esek meg az import Szu-35-ösök voltak.
Most már a J-20-as. Semmi logikája annak amit mondasz. Nem szomszédos országoknak, meg nem az USA-nak árulják ezeket!
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 349
81 893
113
Ezt most megint nem értem....



Hát, erre nélküled nem jöttünk volna rá. :rolleyes:



Ez így reális lehet. Én is gondolkodom, hogy végül is lehet afrikának és dél-amerikának is már drága, más országok pl. ázsiában meg inkább félnek kínától. Egyéb piac meg nem igen van.
De például Szerbiának jobban jöhetett volna ez a típus, mint a 200 misis Rafale :D
Biztos vagyok benne, hogy fele ennyibe se került volna és lett volna rá kínai hitel.
Észak-Afrikában látok még fantáziát. Pl. Algéria esetén.
Akkor minek kérdezed?
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 983
16 052
113
És, hogy lesz mondjuk Egyiptom vagy Algéria ellenfél? o_O
Ráadásul az igazi top szintjük a J-11-esek meg az import Szu-35-ösök voltak.
Most már a J-20-as. Semmi logikája annak amit mondasz. Nem szomszédos országoknak, meg nem az USA-nak árulják ezeket!

Kína tervezi is Afrikát gyarmatosítani.

Nem lehet a légierőt egyetlen vagy akár kettő kegyetlen drága repcsire alapozni, hanem kell egy megfizethetőbb modell is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 349
81 893
113
Mennyibe is kerül a J-10-es? :rolleyes:



És szerinted ezt invázióval éri el? o_O
De maradjunk inkább csak a technikai dolgoknál.
Ha nem csak annyit néznél ki a kínaiakból mint amire az oroszok képesek, akkor nem kérdeznél butaságot. Kínának az oroszokkal ellentétben megvan a gazdasági és egyéb ereje az úgynevezett soft powe-hez így nem kell inváziózgatniuk a gyarmatosításhoz.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 707
57 065
113
Ha nem csak annyit néznél ki a kínaiakból mint amire az oroszok képesek, akkor nem kérdeznél butaságot. Kínának az oroszokkal ellentétben megvan a gazdasági és egyéb ereje az úgynevezett soft powe-hez így nem kell inváziózgatniuk a gyarmatosításhoz.

Már megint ott tartunk, hogy két egyszerű magyar mondatot sem sikerült megértened... :confused:
A szokásos oroszozás helyet menj már el valami magyar tanárhoz, azt tanuld már meg értelmezni rendesen a saját anyanyelvedet!
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 272
83 623
113
A hírek szerint augusztus második felében Egyiptom szerződést írt alá kínai Chengdu J-10CE vadászrepülőgépek szállítására. Az információt hivatalosan nem erősítették meg, és „a kínai védelmi ipar magas rangú tisztviselőivel kommunikáló emberektől” származnak az Egyiptomban zajló nemzetközi légi kiállítás- légibemutató részeként.

A vásárlásra javasolt J-10CE vadászgépek számát nem hozták nyilvánosságra, de az ismert, hogy részben le kell cserélniük az egyiptomi légierő elavult F-16-os vadászgépeit, amelyek modernizálását és harckészültségben tartását az egyiptomi hadsereg úgy döntött, hogy megtagadják. .

Egyiptom kínai vadászgépek iránti érdeklődéséről már korábban is beszámoltak, de akkor az egyiptomi hadsereg érdeklődésének tárgya nem annyira a J-10C, hanem inkább az ötödik generációs Chengdu J-20 és Shenyang J-31 vadászrepülőgépek voltak.

2021-ben Pakisztán lett a J-10C első külföldi vásárlója. A Chengdu (Chengdu) J-10 "Swift Dragon" egy kínai negyedik generációs, mindenidőkárási körülmény között használható többcélú vadászrepülőgép.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 435
18 036
113
Ez így reális lehet. Én is gondolkodom, hogy végül is lehet afrikának és dél-amerikának is már drága, más országok pl. ázsiában meg inkább félnek kínától. Egyéb piac meg nem igen van.
De például Szerbiának jobban jöhetett volna ez a típus, mint a 200 misis Rafale :D
Biztos vagyok benne, hogy fele ennyibe se került volna és lett volna rá kínai hitel.
Észak-Afrikában látok még fantáziát. Pl. Algéria esetén.
Szerbia szerintem egyértelműen politikai döntés volt. Hiába harcias vucic, azért nem akarja magát elvágnu az eu-tól, a franciàkkal meg hagyományosan elég jó a kapcsolat. Közelebb is van, mint Kína, a support szempontjából azért ez nem mindegy.

Igen, észak-afrikában dőlhet kicsit a j-10 export domino. Esetleg még dél-afrika, jó kis kínai hitellel.

Kb tényleg ennyi. A közé-ázsiai isztánok a nadrágfoltjukon néznek ki, délkelet-ázsia off, esetleg még thaiföld lehetett volna exportpiac, de ők meg nyugati vonalon vannak haditechika terén.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 435
18 036
113
Off, egyébként egyiptom így beszarás. Így négy, 100 %-ig független lábon áll majd a légierejük (a függetlent úgy értem itt, hogy az adott géptípus minden alkatrészét a gyártó ország állítja elő, nem lehet embargózni). Az persze más kérdés, hogy szaudi pénz nélkül leáll az egész.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 410
14 378
113
Nem igazán értem, hogy miért. Jó, mondjuk először oda is a MIG-21 tovább gondolás JF-17-est adták el, ami szerintem, főleg alap változatban egy elég korszerűtlen valami volt.
Szóval lehet azért ilyen sovány a J-10-es vevőkör, mert sokáig nem volt exportra ajánlott technika. De ez csak egy tipp, mert nem tudom.
De abban biztos vagyok, hogy a J-10-es konstrukció sokkal fejlettebb a JF-17-esnél.
Nah meg a MIG-29/F-16 párosnál is. Innen nézve én sokkal nagyobb export sikereket várnék tőle. :)
A kínai repipar leggyengépp láncszeme a saját hajtómű hiánya vol. A közelmúltig az oroszoktól függtek hajtóművek terén. A helyzet kb tíz éve kezdett megváltozni.
Ami a JF-17-et illeti, az inkább pakisztáni projet, amit a kínaiakkal csináltattak meg. Talán így a leghelyese.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 410
14 378
113
A fegyvervásárlás nem csak a technikáról szól, hanem nagyon komoly politikai indíttatása is van. Aki nyugati fegyvert vesz az nyugati függésbe kerül, aki oroszt az oroszba, aki kínait az meg kínaiba.
Egyiptom ezt úgy próbálja kisakkozni, hogy mindegyik féltől vesz vadászokat. Ezért már szinte viccesen szines a vadászgéppalettája.
Ugye a nyolcvanas évektől vesz Amerikától és van F-4 és F-16-osa, franciáktól vettek Mirage 2000 és Rafalet vadászokat, csak ott asszem nek kaptak hozzá BVR rakétákat. Az oroszoktól meg Mig-29-eseket.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 410
14 378
113
Amúgy nem ördögtől való Egyiptom részéről a kínai beszerzés. Nem előzmények nélküli a dolog.
Annó vettek Kínától J-6 vadászokat.
5-egyptian-airforce.jpg

Aztán ott van a JL-8 gyakorlógép, amit K-8 típusjelzéssel licencben gyártanak.
27723638044_33a2224389_h.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: arbalest

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 435
18 036
113
Ami a JF-17-et illeti, az inkább pakisztáni projet, amit a kínaiakkal csináltattak meg. Talán így a leghelyese.
Nem vagyok ennyire képben vele, eredetileg nem tisztán kínai projektnek indult? A J-7-esek helyére?
Csak időközben a repiparuk fejlődése, a Szu-27/J-11 és a formálódó J-10 feleslegessé tették odahaza, a pakisztániak meg felkarolták, nekik jól jött.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 410
14 378
113
Nem vagyok ennyire képben vele, eredetileg nem tisztán kínai projektnek indult? A J-7-esek helyére?
Csak időközben a repiparuk fejlődése, a Szu-27/J-11 és a formálódó J-10 feleslegessé tették odahaza, a pakisztániak meg felkarolták, nekik jól jött.
Pakisztán volt a kezdeményező fél. Nekik kellett egy viszonylag olcsó multifunkci vadász, amivel váltani tudják az elavulófélben lévő flottájukat (Q5, J-7, Mirage III, Mirage V) és akár az F-16 is. Ők állították fel a kritériumrendszer is és fordultak Kínához segítségért.
Ők meg leporolták a régi Super J-7 terveket, meg talán a román vadászgépből is ihletett merítettek és fejlesztették ki a JF-17-et.
 
  • Tetszik
Reactions: arbalest