J-20 Mighty Dragon (Chengdu,Kína)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Jó kérdés, erről a kínai katonai fórumokon is többször szó volt. Nos az egyik lehetséges magyarázat, hogy kínában létezik ugyebár internetrendörség, a katonai tartamlú fórumok adminjai, hogy elkerűljék a bajt, előbb általában rákérdeznek, hogy kitehetnek-e új képeket, ha valaki beküld ilyeneket. Ezálltal az állam is beleszól és fokozatosan adagolja az infókat. Ebben lehet valami, de van pár gyenge pontja. Az állami szervek minek szarakodjanak ilyesmivel? Ha eddig minden prototípusról rengeteg fénykép és videó került fel, minek pöcsöljenek ilyesmivel? Lehet megmondták az adminoknak, hogy kitehetnek bármit ami a repülőtér környékén készűlt és kész.
A fórumok viszont látogatottság alapják kapnak pénzt a reklámok után, tehát érdekeltek, hogy minnél többen és többször látogassák az oldalt. Ha csak fokozatosan adalgolják az újdonságokat valszeg több a látogató mintha egyből kitennék.
Bármely verzió lehetsége, sőt ezek kombinációja is.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
A19_GOOB64_T8_E0001.jpg

A19_GOOGQ4_T8_E0001.jpg

A19_GOOS24_T8_E0001.jpg
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Csak ezzel a csillogó festéssel a szaudiaknak el lehetne adni belőle több százat.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
<i>Mackensen megelőztek :D</i>

Nem baj, akkor kompenzálom egy első videóval. Van hozzá "Trónok harca" zene is:)
Mackensen megelőztek :D
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Továbbra is fenntartom, az összes eddigi 5. gen közül szerintem ez a gép néz ki a legbrutálisabban.
Bár személy szerint sokra tartom a japán kultúrát és Japánt, de a videón bemutatott japán 5. gen makett egy viccnek néz ki ehhez a géphez képest.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Ez egy hatalmas gép. Nem csak mint újonság, de méretre is. Az 5. gen gépek között messze ez a legnagyobb. A japán gép szerintem inkább techdemó, egy akkorka gépbe két hajtómű túl sok lenne szerintem, habár a japánok másként látják a világot, szóval lehet ha nekik abban a formában felel meg.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Ha már szóbajött a japánok új csodarepcsije, ha szépen lefestenék szürkére, az YF-22-höz nagyon hasonlítana.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
Ez egy borzasztó gép!Úgy általában nem szépek az 5.gen. gépek (ezért nem is jók mint tudjuk)de ez borzalom.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Külsőre nekem csak ezzel, meg az F-35-el van bajom... Illetve még a PAK-FA-nál a jelenlegi hajtómű kinézetével. A többi amúgy szerintem külsőre is szép darab. :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
mintha számítana, hogy hogyan néz ki, Lényeg a funkcionalitás, a T-72, AK-47 vagy egy kalapács sem különösen szép darab, de teszi a dolgát.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
A gépbe nem csekély mennyiségű elektronika és üzemanyag fér. Ez már önmagában fél győzelem lehet, bár az 5. gen vs 5. gen hipotetikus légiharca tényleg érdekes kérdéseket vethet fel, a 4. gen ellen pedig bőségesen soknak tűnik.

A Raptor jól néz ki, az orosz masina is egyedi de ez a kínai masina brutál agresszív. Az 5. generáció MiG-31-ese made in China.

A japán gép egyébként elölről PAK-FA hátulról meg F-35 jegyeket mutat, legalábbis számomra.

Tegyük fel, hogy az USA mellett az oroszok is értenek valamit a repüléshez, a PAK-FA esetében a a Raptorhoz, az F-35-öshöz vagy a J-20-ashoz képest eltérő formavilágot használnak.
A szögletes, zömében közel sík lapokból felépülő sárkányhoz képest egy lágyabb átmenetekkel operáló sárkánynál a burkolat formai kialakítása és összeépítése eleve bonyolultabb feladat.
Nekem ebből az következik, hogy eltérő az orosz filozófia az 5. gen esetében a légi harcászatról és nem véletlen az, hogy nem az amerikai iskolát követik.
Ha ezek a gépek valóban csak kisebb távolságból észlelhetik majd egymást, akkor bizony ez közeli légiharcot fog jelenteni, ami dogfight néven fut.
Manőverezési jellemzők terén az F-22 erővel pótolja azt, amit a PAK-FA sárkánya alapból tudhat - dogfight esetén ez akár döntő szempont is lehet.

Tegyük fel, hogy a japánok mégsem totál hülyék a repüléshez (ez azért sanszos) és ők is nemcsak tanulmányozták a riválisokat, hanem valamilyen szempont szerint felállították a saját filozófiájukból eredő prioritásokat. A gépük ezt mutatja.

Miután alapvetően semmit sem konyítok a repüléstechnikához (ezt azóta tudom, mióta olvasom a htka-t) így maximum csak laikus észrevételeim lehetnek, így előre is bocsánat olyan szempontok figyelmen kívül hagyásáért, amiről azt sem tudom, hogy van.
Ellenben lehet, nem lenne hülyeség így elemezni a gépeket és megpróbálni felismerni a mögöttes harcászati-hadászati filozófiát.
Ez szerintem sok mindent elárulhat az alkalmazó hadsereg alapvető szándékairól.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ez egy borzasztó gép!Úgy általában nem szépek az 5.gen. gépek (ezért nem is jók mint tudjuk)de ez borzalom.

Én úgy vagyok ezzel, hogy a PAK-FA, F-22, YF-23 kifejezetten tetszik, vagyis szerintem szépek, a J-20 és F-35 csúnyácska, az X-32 rettenetes, a J-31, ATD-X, YF-22 meg se nem szép, se nem csúnya igazán.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 485
113
http://youtu.be/bP27DS6i6IQ

Mintha már láttam volna egy ehhez hasonló esztétikus megoldást...
Megvan!
imgres


http://www.google.hu/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fimg338.imageshack.us%2Fimg338%2F9936%2F611k.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fdefenceforumindia.com%2Fforum%2Fmilitary-history%2F31767-soviet-armed-forces-soviet-army-1946-1991-a-2.html&h=237&w=700&tbnid=WGyT9BoWAwPTjM%3A&zoom=1&docid=ImRlrE7N23LTdM&ei=fLPHU5ToKMqp4gS66IGIBQ&tbm=isch&client=firefox-a&ved=0CCcQMygKMAo&iact=rc&uact=3&dur=399&page=1&start=0&ndsp=16

1956 Szuhoj T-3
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 773
113
Montezuma

Az 5 gen vs. 5 gen légiharc problémáit már én is pedzegettem párszor. Szerintem a szűk keresztmetszet a dologban a BVR rakéta. Ugyanis az aktív radaros verziók radarja nagyon pici. Egy nagyon nehezen észlelhető gépet így csak nagyon közelről vesz észre a rakéta. Ráadásul az aktív védelem is hatékonyabb egy 5 gen. gép esetén a rakétával szemben.

Én arra tippelek, hogy az oroszok a PAK-FA-val ismét jó döntést hoztak. Ugyanis a legtöbb ütközet valószínűleg látóhatáron belül fog zajlani 5. gen gépek között.

Mondjuk a Mig-29/Szu-27 is ugyan ezt az elvet követte, mivel az AIM-7 és az R-27 találati aránya igen alacsony volt. Ezt a képletet borította az AIM-120 megjelenése, de én úgy látom, hogy most újra "visszarendeződik" a helyzet.

A kínaiak meg szerintem is egy 5 gen. Mig-31-ben gondolkodnak, ezen véleményemet már régebben is kifejtettem. Ugyanis egy ilyen géppel szárazföldi bázisaikról is elérhetik a közeli országok teljes légterét.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
A gépbe nem csekély mennyiségű elektronika és üzemanyag fér. Ez már önmagában fél győzelem lehet, bár az 5. gen vs 5. gen hipotetikus légiharca tényleg érdekes kérdéseket vethet fel, a 4. gen ellen pedig bőségesen soknak tűnik.

A Raptor jól néz ki, az orosz masina is egyedi de ez a kínai masina brutál agresszív. Az 5. generáció MiG-31-ese made in China.

A japán gép egyébként elölről PAK-FA hátulról meg F-35 jegyeket mutat, legalábbis számomra.

Tegyük fel, hogy az USA mellett az oroszok is értenek valamit a repüléshez, a PAK-FA esetében a a Raptorhoz, az F-35-öshöz vagy a J-20-ashoz képest eltérő formavilágot használnak.
A szögletes, zömében közel sík lapokból felépülő sárkányhoz képest egy lágyabb átmenetekkel operáló sárkánynál a burkolat formai kialakítása és összeépítése eleve bonyolultabb feladat.
Nekem ebből az következik, hogy eltérő az orosz filozófia az 5. gen esetében a légi harcászatról és nem véletlen az, hogy nem az amerikai iskolát követik.
Ha ezek a gépek valóban csak kisebb távolságból észlelhetik majd egymást, akkor bizony ez közeli légiharcot fog jelenteni, ami dogfight néven fut.
Manőverezési jellemzők terén az F-22 erővel pótolja azt, amit a PAK-FA sárkánya alapból tudhat - dogfight esetén ez akár döntő szempont is lehet.

Tegyük fel, hogy a japánok mégsem totál hülyék a repüléshez (ez azért sanszos) és ők is nemcsak tanulmányozták a riválisokat, hanem valamilyen szempont szerint felállították a saját filozófiájukból eredő prioritásokat. A gépük ezt mutatja.

Miután alapvetően semmit sem konyítok a repüléstechnikához (ezt azóta tudom, mióta olvasom a htka-t) így maximum csak laikus észrevételeim lehetnek, így előre is bocsánat olyan szempontok figyelmen kívül hagyásáért, amiről azt sem tudom, hogy van.
Ellenben lehet, nem lenne hülyeség így elemezni a gépeket és megpróbálni felismerni a mögöttes harcászati-hadászati filozófiát.
Ez szerintem sok mindent elárulhat az alkalmazó hadsereg alapvető szándékairól.

Azt azért be kell látni, hogy itt nem arra kell tervezni, hogy majd egy fordulóharcban lenyomod a másikat. Gyakorlatilag egy nagyszabású légiharcban (és ez most akár kezdődhet ott, hogy 2x14 gép nekiment egymásnak, ami azért nem egy nagy szám) gyakorlatilag ha 10-30 másodpercnél tovább vergődsz közelharcban akkor effektív halott vagy. Bármilyen külső gépnek szabad préda vagy és ezzel semmit nem tudsz csinálni az esetek legnagyobb részében.

Ha feltételezzük azt, hogy viszonylag kis távolságig nem fogják észlelni egymást, akkor az egész arról szól, hogy kis távolságon, WVR határ mentén illetve azon belül a szemet kiegészítő szenzorokkal melyik gép tudja hamarabb észlelni a másikat. Itt jön képbe az AESA, a DAS, különféle IR érzékelők ésatöbbi. Ilyen távolságból nagyrészt aki hamarabb tüzel az nyert. Nyilván ezzel felfedi a helyzetét de egyszerűen valószínűtlen, hogy a cél bárhogy kikerülje az indított rakétát. Az már egész más kérdés, hogy utána hogyan kerül ki onnan.

Egyébként sok esetben a szűk keresztmetszet egy fordulóharcban a terhelés amit a pilóta kibír, főleg nagy sebességeknél hiába tudna aerodinamikailag jobban fordulni a gép ha egyszer az ember nem tudja kihasználni. Márpedig ezek a gépek jellemzően nem kis sebességű közelharcra lettek tervezve.

Az 5 gen vs. 5 gen légiharc problémáit már én is pedzegettem párszor. Szerintem a szűk keresztmetszet a dologban a BVR rakéta. Ugyanis az aktív radaros verziók radarja nagyon pici. Egy nagyon nehezen észlelhető gépet így csak nagyon közelről vesz észre a rakéta. Ráadásul az aktív védelem is hatékonyabb egy 5 gen. gép esetén a rakétával szemben.

Jah. A pár nyilvánosságra hozott HUD dogfight felvételről is látszik, hogy a Rafi radarja AAQ üzemmódban folyamatosan elveszti a tőle kb 1-2 mérföldre vagy annál közelebb lévő Raptort. Azért az nem semmi. WVR-en belül valszeg a modern IR rakéták elég hatásosak lesznek.