Érdekes --előrelátott-- balsejtelem látszik sajnos beigazolódni, az alábbi grafikonból látható módon, aminek hazai politikai vetülete is van(majd a végén térek ki erre), az egészségügyi/társadalmi lehetséges okok után.
Íme a grafikon, ami a fertőzötteken belüli halálozási arányt mutatja, a V4-ek vonatkozásában (+Ausztria):
Látható, hogy kiemelkedően rossz a hazai halálozási mutató, ami minden gusztustalan politikai belemagyarázás ellenére (amit most is kérek mellőzni !!! ) nem a hazai egészségügy állapotának tulajdonítható, hisz a hazai összeg sokszorosát költő Ausztria eredménye ezt nem tükrözi.
Képzeletbeli korrekcióra szorul a Szlovákiai kiemelkedően jó adat is, mert nálunk is voltak hozzászólások a --minden szándékosság nélkül, de eltérő, valamival lazább kategorizálást lehetővé tevő statisztikai kategorizálást alkalmaztak--.
Ennek ellenére is valószínűleg övék a legjobb érték.
A mi legrosszabb értékünk pedig a korábbi hazai évtizedek "legvidámabb barakk" munkaidő utáni építésének köszönhető.
Erről a társadalmi, családi, egyéni pihenési idő rovására történő ön-kizsákmányolásról a józanabb szociológiai tanulmányokban már korábban is sötét jövőképet rajzoltak. Olyat, mint ami most történik.
A (köz-)gazdasági eredmények következménye látszik
- az elhízás,
- egészségtelen életmód,
- magas stressz szint,
- alkoholfogyasztási statisztikákon,
ahol rendre a többi ország előtt vagyunk.
A kockázati tényezők összeadódtak!
Ennek a jelenségnek a kezelése nem népszerű politikai feladat, mert a rossz hír hozója sosem népszerű, százalékokat veszít.
Ezeket a politikai lehetőségeket a külföldi kibicek pedig "semmi sem drága" alapon ki is használják, így blokkolva gyakorlatilag a hatékony korrekció lehetőségét. A szocializmus évtizedei gyakorlatilag felszámolták az ilyen korrekcióra képes többgenerációs családi modellt és a korábbi ilyen hibajavító célú társadalmi mechanizmusokat.
A Polgári Körök nevű kezdeményezés építhette volna újjá ezeket a formákat, de a modern életmód csábításai, médiazaja és politikai érdekek zűrzavar elnyomta ezt.
A korábbi --anyagilag előnyös-- évtizedek önkizsákmányolása nem lett egyéni és családi és közösségi szinten kompenzálva!
A politikai kockázat miatt az ehhez szükséges tájékoztatás minden jelentős politikai erő részéről elmaradt(a jelentéktelen politikai erőknek nem volt ilyen kockázata, de ehhez nem is volt elég média-súlya).
Ez a kockázati tényezők összeadódása után az arányos halálozási adatok duplájában jelenik meg.
"Köreimnek" ez a véleménye. Mivel nekem is, összegeztem, megosztottam.