Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Egy kis történelmi visszatekintés(vulkán kitörés,búbópestis):)

Akkor túl vagyunk a történelem legrosszabb évén? Igen, de már majdnem 1500 évvel​


Csak pár éve tudjuk, mi is történt 536-ban.


A 2020-as évet sokan már a felénél elkönyvelték az emberiség valaha volt legrosszabb évének – így tett többi között a Time magazin is, amely december elejei lapszámának címlapjául egy áthúzott évszámot választott. Nem csoda, hiszen nem igazán volt a történelemben olyan járvány, ami egy adott évben a világ minden pontján jelentkezett, és megfertőzött több mint 90 millió embert, valamint megölt 1,9 milliót. E mellett pedig volt tűzvész Ausztráliában és az Egyesült Államokban, vulkánkitörés a Fülöp-szigeteken, földrengés Török- és Horvátországban, áradás Kínában – hogy csak a legnagyobb természeti katasztrófákat említsük.

TIME's new cover: 2020 tested us beyond measure. Where we go after this awful year https://t.co/5raFYUSgeZ pic.twitter.com/im3NWiBqJC
— TIME (@TIME) December 5, 2020

De vajon tényleg a tavalyi év volt a legszörnyűbb? És itt most nem 2021-nek előlegezzük meg ezt a címet amiatt, hogy az összeesküvés-hívők és a maszkabálra igyekvők megostromolták a világ vezető hatalmának egyik központi épületét, és ki tudja, mikorra lesz elegendő ember beoltva a koronavírus elleni vakcinával, vagy hogy egyáltalán elérjük-e a nyájimmunitást.
Michael McCormick, a Harvard történésze szerint ugyanis a világtörténelemben valójában 536 volt a legrosszabb év. Igaz, ezzel az állítással még 2018-ban rukkolt elő, viszont a véleménye mellett az elmúlt év végén is kitartott, amikor a Slate Gist című podcastjának adott interjút.

Hogyan lehet 2020-at űberelni?​

536 márciusáig még abban a kora-középkori évben is minden rendben volt:
  • A Bizánci Birodalom az észak-afrikai provinciák után visszaszerezte (Rómát is beleértve) Itáliát, illetve az Ibériai-félsziget déli részét a barbároktól (vandáloktól, vízigótoktól, keleti gótoktól), perzsáktól.
  • A fővárosban, Konstantinápolyban is sikerült leverni a Nika-felkelést.
  • Végéhez közeledett a Hagia Szophia építése, amely majdnem a 13. századig a legnagyobb egyházi épület volt, és egyben sokáig az egyik legmagasabb is a maga ötvenöt méterével.
Aztán márciusban kialudt a Nap.
És ez így is maradt – különböző beszámolók alapján – egy-másfél évre az északi földteke jelentős részén, Európában, a Közép-Keleten és Ázsia bizonyos részein. Prokopiosz bizánci történetíró szerint „a nap, akárcsak a hold, fényét világosság nélkül bocsátotta ki egész évben”, ez pedig azon kívül, hogy nem lehetett napozni, több problémát is magával hozott:
  • Igen hűvös volt még a nyár is, 1,5–2,5 Celsius-fokos hőmérséklettel. Kínában még havazott is – ez az évtized volt egyébként az elmúlt 2300 év leghidegebbje.
  • Írásos források szerint emiatt nagyon rossz volt a termés tíz éven át Írországban, Skandináviában, Mezopotámiában és Kínában.
  • Ennek következtében éhínség lépett fel szerte a világon. Írországban például négy éven át nem készült kenyér.
Ennek fényében 536-ot nemcsak egyetlen évként kell kezelni, hanem egy korszaknak a kezdeteként is: egészen addig Flavius Belisarius (Belizár) hadvezér komoly gyorsasággal verte le – segítséggel – a konstantinápolyi lázadást, hódította vissza a birodalomnak Észak-Afrikát, Szicíliát, Rómát – vagyis a Bizánci Birodalom megpróbált úgy kinézni, ahogy a dicső korszakában –, utána viszont jelentősen lelassult a terjeszkedés, sőt az akkori uralkodó, I. Iusztinianosz császárságának végére eléggé megroppant a birodalom.
Az emberek éheztek és legyengültek, a helyzetet pedig tovább súlyosbította az 541 végén kirobban bubópestis-járvány. Ez volt a történelem (egyik) első pandémiája, mert bár a pestis azelőtt is terjedt már a Mediterráneumban, csak kisebb területekre korlátozódott, és véletlenszerű gyakorisággal jelent meg. Az 541-ben Pelusiumból, Egyiptom Alexandria utáni második legnagyobb kikötőjéből elinduló járvány viszont elterjedt az egész mediterrán térségben, majd Európában és az Arab-félszigeten is. A jelenlegi koronavírus-járványnál jóval komolyabb károkat okozott, egyes tanulmányok szerint az európai népesség 25–60 százaléka is meghalhatott, vagyis akár 100 millió ember 200 év alatt, ugyanis 750-ig úgy nyolc-tíz évente újra és újra felütötte a fejét.

Egyre kevésbé homály a sötét​

Noha korabeli írásbeli beszámolók voltak arról, hogy nem sütött a nap, a történészek egészen a közelmúltig nem igazán szenteltek komolyabb figyelmet annak, mi is történhetett 536-ban. Az okra csak 2015-ben jöttek rá. Az ezredforduló környékén egy újságíró, David Keys, és egy dendrokronológus (a fák évgyűrűi alapján való kormeghatározással foglalkozó) Mike Baillie munkái emelték újra a köztudatba, hogy 536-ban valami borzalmas történhetett. Ekkor még több eseményre is gyanakodtak, mi okozhatta a ködöt vagy felhőzetet, amely a Föld legnagyobb hőforrását, a napsugárzást blokkolta. Az egyik elmélet szerint egy meteorból szakadtak le olyan részek, amelyek porfelhőt alakítottak ki, egy másik elképzelés pedig azt valószínűsíti, hogy aszteroidák csapódtak az óceánba, ami miatt egy különös felhőzet vagy köd alakult ki. Esetleg egy hatalmas vulkánkitörés történhetett Észak-Amerikában vagy Európában.
2015-ben Grönland és az Antarktisz sarki jegéből vettek mintákat, amelyek végre egyértelmű bizonyítékot adtak. Eszerint 536-ban egy hatalmas vulkánkitörés volt, ahogy aztán egyébként 540-ben és 547-ben is, ami miatt még tovább kitartott a szokatlan hideg.

Egy vulkán ugyanis a kitörésekor ként, bizmutot és más anyagokat lövell ki az égbe, ahol ezek aeroszol fátylat alkotnak, amely visszatükrözi a napfényt a világűrbe. Ezt a fátyolt pedig a szél tovább görgethette délkeleti irányba egészen Ázsiáig.
Csak azt nem tudták 2015-ben megállapítani, hol is volt ez a vulkán. Pár évvel később aztán ezt is kiderítették McCormick harvardi munkatársai a Maine-i Egyetem klímaváltozással foglalkozó intézetének kutatóival közösen.
Ehhez a svájci Alpok egy gleccseréből kinyert, 72 méter hosszú jégmagot használtak fel. A jégrétegek egymásra fagynak az idő folyamán, és bennük megmaradnak a lerakódó szemcsék, legyen szó szaharai homokviharról, emberi tevékenységből fakadó vegyületekről vagy vulkánkitörések akár 2000 éves maradványairól. Az elmúlt évek technikája elért oda, hogy ezeket a rétegeket szét is tudják „szálazni” – McCormick szerint ebben az esetben 0,12 milliméter vastagságú rétegeket vágtak szét lézerrel, ami pár nap vagy hét alatti havazás maradványait tömöríti. Így a magból méterenként mintegy ötvenezer mintát vettek, szinte heti bontásban meg tudták nézni, hogy mikor voltak viharok, vulkánkitörések, és milyen szintű volt az ólomszennyezés.
Az 536 tavaszi mintákban egy egyetemi hallgató talált két vulkáni üvegszemcsét, amelyekről további vizsgálatok után arra jutottak, hogy valószínűleg egy izlandi vulkánból ered.
536 is lehetne könnyedén a sötét középkor korszakának a kezdete, nem csak azért, mert ténylegesen is sötét volt, hanem mert a három vulkánkitörés és az ezzel összekapcsolódó pestisjárvány alaposan akadályozta az emberiség fejlődésének folyamatát. Szakértők szerint egy évszázad kellett ahhoz, hogy a gazdaság újra lendületbe kerüljön – 640-től Franciaországban komolyabban is elkezdtek foglalkozni az ezüstbányászattal. Erre szintén a gleccserből vett mintából jöttek rá: a mintákban az ólomércből kiolvasztott ezüst miatt megnövekedett az ólomtartalom. Húsz évvel később ért a csúcsra az ólomtartalom, ekkorra, a kereskedelem felfutásával válhatott szűkössé az arany, amit aztán kénytelenek voltak ezüsttel kiváltani.

De közben is sok minden történt a vulkáni aktivitás okozta klímaváltozással összefüggésben:
  • A piramisairól híres mexikói Teotihuacan az ekkor tapasztalható szárazság, éhezés és az ebből fakadó felkelés miatt bomolhatott fel.
  • Míg egy évtizeddel korábban még Konstantinápolyt ostromolták, 636-ra felbomlott a perzsa Szászánida Birodalom.
  • Az indiai Gupta Birodalom is ekkor indult hanyatlásnak.
  • És ekkor kezdtek el terjeszkedni a török népek, aminek az avarok Kárpát-medencei megjelenése is a következménye.
Hála a tudománynak és a technológiának, nemcsak rájöhettünk, hogy mi történt 1500 éve, mi okozta azt a hatalmas tragédiát, hanem az is, hogy mennyi élet menthető meg általuk, hiszen míg a pestisnél alig több mint száz éve jöttek rá, mi okozza, hogyan lehet gyógyítani, addig a Covid-19-nél egy év alatt 90 százalék feletti hatékonyságú vakcinákat fejlesztettek ki.

Forrás:Hír24
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 736
113
A DK az orosz után a kínai vakcina ellen aláírásgyűjtéssel kampányol.... Majd ha a Szputnyik után Merkel Kínával is tárgyal a német gyártásról, hogyan számolnak el a felelőtlenségükkel??

Elvileg ma ment a szerbekhez 1 millió kínai vakcina. Lassan a tavaszi maszkbeszerzés után, az EU vakcinaügyben is kínosan balfasz marad. Jönnek nemzeti alapon a különmegállapodások.
EU megint a nyugati multik kedvében járt, ahelyett hogy minden vasat a tűzben tartva, a nyugati emberek érdekében cselekedett volna.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 629
3 428
113
Még mindig jók SAJNOS az őszi előrejelzéseim, és a legjobb esetben is csak legfeljebb május elsején lélegezhetünk fel, hogy túl vagyunk a nehezén. Az erre vonatkozó kormányzati forrásból származó hivatalos adatokat ma hozták nyilvánosságra. Három cikk következik amik ezzel a témával foglalkoznak.

vakcina1234

2021. január 16. 12:54 - Portfolio / MTI

A kormány szerint nagyon kevés vakcina érkezik Magyarországra​

Brüsszeli forrásból kevesebb mint félmillió ember beoltására elegendő vakcina érkezik Magyarországra március végéig az M1 aktuális csatorna kormányzati forrásból származó információi szerint.

A szombati adásban elhangzott, hogy a kabinet "egyértelműen elhibázottnak és lehetetlenül lassúnak tartja Brüsszel vakcinabeszerzését". A kormány számításai szerint ha csak Brüsszelre hagyatkozik Magyarország, akkor szeptember végénél előbb nem lehet feloldani a korlátozásokat, ezért a kabinet úgy döntött, hogy Magyarország nem vár Brüsszelre - tették hozzá.

A miniszterelnök utasítására a Pénzügyminisztérium a napokban több tízmilliárd forintot különített a brüsszeli keretszerződésen kívüli vakcinák beszerzésére. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kapott felhatalmazást a kormánytól a tárgyalásokra - hangzott el a műsorban.

MAGYARORSZÁG KÍNA MELLETT OROSZORSZÁGGAL IS EGYEZTET, AZ M1 ÉRTESÜLÉSEI SZERINT SZIJJÁRTÓ PÉTER RÖVIDESEN MOSZKVÁBA UTAZIK.

Kormánykörökben az orosz és a kínai vakcinát is hatékonynak és biztonságosnak tartják, hiszen mindkét készítménnyel már több millió embert beoltottak. A kínai és az orosz vakcinát használják az Egyesült Arab Emírségekben és Bahreinben is. Magyarország mindkét országgal felvette a kapcsolatot, és azok hatóságai pozitív tapasztalatokról számoltak be a Sinofarm kínai gyártó vakcinájával és az orosz oltóanyaggal kapcsolatban is. A kormány lehetségesnek tartja, hogy márciusig akár kétmillió ember beoltására is elegendő vakcina érkezik Magyarországra Brüsszelen kívüli forrásokból - hangzott el az M1-en.
--------------------------------------------------------------------------------------

2021.01.16. 15:00 - METROPOL

Sokkoló: ennyire kevés vakcina érkezik Magyarországra Brüsszelből tavaszig!​

Brüsszeli forrásból kevesebb mint félmillió ember beoltására elegendő vakcina érkezik Magyarországra március végéig az M1 aktuális csatorna kormányzati forrásból származó információi szerint.
--------------------------------------------------------------------------------------

2021. 01. 16. 13:39 - Világgazdaság / MTI

Tízmilliárdokat különítettek el további vakcinabeszerzésre​

Európai Uniós forrásból kevesebb mint félmillió ember beoltására elegendő vakcina érkezik Magyarországra március végéig, így a kormány további tárgyalásokat indított – derül ki az M1 aktuális csatorna kormányzati forrásból származó információiból.

A szombati adásban elhangzott, hogy

a kabinet egyértelműen elhibázottnak és lehetetlenül lassúnak tartja Brüsszel vakcinabeszerzését.
A kormány számításai szerint ha csak Brüsszelre hagyatkozik Magyarország, akkor szeptember végénél előbb nem lehet feloldani a korlátozásokat. Ezért a kabinet úgy döntött, hogy Magyarország nem vár Brüsszelre – tették hozzá.

A miniszterelnök utasítására a Pénzügyminisztérium a napokban több tízmilliárd forintot különített a brüsszeli keretszerződésen kívüli vakcinák beszerzésére.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kapott felhatalmazást a kormánytól a tárgyalásokra. Magyarország Kína mellett Oroszországgal is egyeztet, az M1 értesülései szerint Szijjártó Péter rövidesen Moszkvába utazik.

Kormánykörökben az orosz és a kínai vakcinát is hatékonynak és biztonságosnak tartják, hiszen mindkét készítménnyel már több millió embert beoltottak.

A kínai és az orosz vakcinát használják az Egyesült Arab Emírségekben és Bahreinben is.
Magyarország mindkét országgal felvette a kapcsolatot, és azok hatóságai pozitív tapasztalatokról számoltak be a Sinofarm kínai gyártó vakcinájával és az orosz oltóanyaggal kapcsolatban is.

Kormánykörökben lehetségesnek tartják, hogy márciusig akár kétmillió ember beoltására is elegendő vakcina érkezik Magyarországra Brüsszelen kívüli forrásokból – hangzott el az adásban.
 
  • Tetszik
Reactions: Tcat and laiki

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 996
31 069
113
A brazil gyógyszerfelügyelet visszautasította az Uniao Quimica engedélykérelmét 10 millió Szputnyik V vakcina regisztrálására vonatkozóan. Az Anvisa szerint a sürgősségi engedélyezés minimális feltételeit nem teljesíti az oltás, a harmadik fázisra vonatkozó tesztekkel van problémájuk. Az Anvisa szerint ugyanis az oltás harmadik fázis külön brazíliai lefolytatását követően jegyezhető csak be, ami még nem zajlott le az országban, ott is csak engedélykérésig jutottak.

Lényegében bürokratikus tökölésről van szó, de már innen hallom ahogy a nagyon minőségi hazai és nyugati sajtó visítani fog, hogy jaaaaj szar a Szputnyik...
 
  • Tetszik
Reactions: Miskolci Ogre

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
7 958
22 843
113
350587 fertőzött (+1438)
4408 kórházban (-192)
328 lélegeztetőgépen (-9)
111998 aktív eset (-953)
227325 gyógyult (+2304)
11264 elhunyt (+87)
2936435 mintavétel (+18339)
24874 hatósági házi karanténban (-804)
d69cfd146c82580399320d5db1bd3e6f.png
351828 fertőzött (+1241)
4345 kórházban (-63)
329 lélegeztetőgépen (+1)
111872 aktív eset (-126)
228615 gyógyult (+1290)
11341 elhunyt (+77)
2953710 mintavétel (+17275)
23083 hatósági házi karanténban (-1791)
7220941f60d3a900f962e1fbc285195c.png
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 868
32 454
113
-Orosz o.: Intézkedések ott is vannak, talán az érintkezések száma alapesetben sem olyan nagy, mint nyugat EU-ban és e miatt kevésbé gáz ott a helyzet, hisz kevesebb a szuperterjesztő, de mint kivétel felhozható.
Hogymi? Moszkva 12 milliós, Szentpétervár közel 5 milliós, ezen kívül van nagyjából 13 darab milliós város. Összesen 174 db 100 ezer fő feletti várossal rendelkezik Oroszország. Nem látom indokoltnak, hogy azt mondjuk, hogy sokkal kisebb az érintkezések száma, mint nyugaton, hisz csak a két legnagyobb városban annyian laknak, mint Hollandiában. Ha külön országot képezne a két nagyváros, akkor népességben Hollandia után következne az európai államok népesség szerinti rangsorában. Moszkva annyival nagyobb város a többi európai városnál, hogy négyszer annyian lakják, mint az unió legnagyobb városág, Berlint, majdnem hétszer annyian, mint Bécset. Csak London közelíti meg, majd 4 millióval lemaradva.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 498
59 973
113
A bécsi kormâny a lockdownt iskolâk bezárásával együtt meghosszabbitotta legalâbb febr. 8-ig.
Vendéglátâs, hotelek legkorâbban febr vègén nyithatnak. Ffp2 maszk hordâsa üzletekben, tömegközlekedésben kötelezö lesz pâr napon belül.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 567
85 028
113
A nyugat meglepődött azon, hogy Oroszország hatékony oltást hozott létre a COVID-19 ellen - mondta Federico Cuxo, a Tudományos Újságírók Világszövetségének végrehajtó bizottságának tagja. Szerinte az előítélet megakadályozza a nyugati országokat abban, hogy rájöjjenek "Oroszország visszatér a legfelső gyógyszerligába". Oroszország létrehozta a Sputnik V vakcinát a COVID-19 koronavírus ellen, amelyik az orosz tudósok gazdag történelmi tudományos fejlődésének eredménye volt - írja a Le Monde.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 567
85 028
113
A brazil gyógyszerfelügyelet visszautasította az Uniao Quimica engedélykérelmét 10 millió Szputnyik V vakcina regisztrálására vonatkozóan. Az Anvisa szerint a sürgősségi engedélyezés minimális feltételeit nem teljesíti az oltás, a harmadik fázisra vonatkozó tesztekkel van problémájuk. Az Anvisa szerint ugyanis az oltás harmadik fázis külön brazíliai lefolytatását követően jegyezhető csak be, ami még nem zajlott le az országban, ott is csak engedélykérésig jutottak.

Lényegében bürokratikus tökölésről van szó, de már innen hallom ahogy a nagyon minőségi hazai és nyugati sajtó visítani fog, hogy jaaaaj szar a Szputnyik...
Vagy amerikai nyomás/zsarolás lehet a háttérben.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 498
59 973
113
A nyugat meglepődött azon, hogy Oroszország hatékony oltást hozott létre a COVID-19 ellen - mondta Federico Cuxo, a Tudományos Újságírók Világszövetségének végrehajtó bizottságának tagja. Szerinte az előítélet megakadályozza a nyugati országokat abban, hogy rájöjjenek "Oroszország visszatér a legfelső gyógyszerligába". Oroszország létrehozta a Sputnik V vakcinát a COVID-19 koronavírus ellen, amelyik az orosz tudósok gazdag történelmi tudományos fejlődésének eredménye volt - írja a Le Monde.
Azèrt kitalálhattak volna egy mâsik nevet is mint Sputnyik. Erröl mindenkinek a SZU jut eszébe, ami nem túlsâgosan pozitiv.
 
  • Tetszik
Reactions: luperator

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 907
4 662
113
az előítélet megakadályozza a nyugati országokat abban, hogy rájöjjenek "Oroszország visszatér a legfelső gyógyszerligába".
Szia,

Szerintem inkabb az akadaly, hogy (eddig) nem hajlandoak erdemi informaciot adni a tesztelesrol az oroszok.
Aminek egy lehetseges oka, hogy nem teszteltek.
Ami keves informaciot megosztottak (a klinikai teszt 2. fazisarol, par honappal ezelott), azt meg nagyon amator modon meghamisitottak.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
A nyugat meglepődött azon, hogy Oroszország hatékony oltást hozott létre a COVID-19 ellen - mondta Federico Cuxo, a Tudományos Újságírók Világszövetségének végrehajtó bizottságának tagja. Szerinte az előítélet megakadályozza a nyugati országokat abban, hogy rájöjjenek "Oroszország visszatér a legfelső gyógyszerligába". Oroszország létrehozta a Sputnik V vakcinát a COVID-19 koronavírus ellen, amelyik az orosz tudósok gazdag történelmi tudományos fejlődésének eredménye volt - írja a Le Monde.
a google feldob egy hasonló nevű csapost, és kb ennyi róla
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 996
31 069
113
Azèrt kitalálhattak volna egy mâsik nevet is mint Sputnyik. Erröl mindenkinek a SZU jut eszébe, ami nem túlsâgosan pozitiv.
Azért van egy sajátságos logika az elnevezés mögött, még ha elsőre nem is esik le. Nemrégiben nyilatkozta az RFPI vezetője, hogy a Szputnyik V-ben a V "Victory"-ként a győzelmet jelöli, avagy győzünk a koronavírus felett és a fejlesztésben is. Na ezt a logikát alapján már ismerősként cseng az első műhold neve. Lényegében tehát párhuzamot vontak von az elsőként fellőtt műhold és az első bejegyzett vakcina között, avagy mindkettőben mi (azaz az oroszok) győztünk.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell and boki

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 907
4 662
113
Szia,

Hat, ez az elsoseg azert leginkabb csak egy nagy hazugsag:
-Majus 21: az Oxford-AstaZeneca lezarja a 2. klinikai tesztjet
-Junius 11: a Moderna lezarja a 2. klinikai tesztet
-Junius 19: A Pfizer-BioNTech lezarja a 2. klinikai tesztjet
-Julius 8: A Moderna publikalja a 2. klinikai tesztjet
-Julius 20: az Oxford-AstaZeneca publikalja a 2. klinikai tesztjet
-Augusztus 3: Sputnik V 2. klinikai tesztet lezarjak.
-Augusztus 11: A Sputnik V hasznalatat engedelyezik az oroszok.
-Augusztus 12: A Pfizer-BioNTech publikalja a 2. klinikai tesztjet.
-Szeptember 4: Sputnik V-rol publikaljak a 2. klinikai tesztet.
-December 5: Megkezdik a Sputnik V oltasokat Moszkvaban

Tehat a 2. klinikai teszt-fazissal nagyon lemaradtak az oroszok, a Pfizer-BioNTech mogott kb 6 het, a Moderna mogott kb. 7 het, az Oxford-AstaZeneca mogott pedig kb. 10 het lemaradasban voltak. Mivel technikailag nem tudtak behozni a lemaradast, hat csinaltak egy kamu bejelentest az engedelyezesrol. Mi sem mutatja jobban, hogy teljesen kamu volt, mint hogy az engedely utan 3.5 honappal, tobb mint 100 nappal tenyleg nekialltak oltani.
Az osszehasonlitas kedveert: az EU december 21-en engedelyezte a Pfizer-BioNTech-et, aztan 26/27-en elkezdtek oltani. Nem 100, hanem 5-6 nappal kesobb, es nem egy varosban, hanem az osszes EU orszagban.