Ácsi... ácsi..., álljunk meg egy szóra !
Már kezdetben is le kellett gyártani kisebb mennyiségben az oltóanyagot, eleve az első és a második fázisú tesztelésekhez, és ezt mindegyik meg is tette !!!! Akkor ? Ha a második fázist is sikeresen vette, el kellett volna kezdeni a tömeggyártás előkészítését, hogy mire a harmadik humán fázison is átmegy a vakcina, legyen meg az ipari méretű gyártásra a kivitelezés. Ez pénzügyi kockázatokkal jár, de minden azzal jár !!! Ezt kellett volna vállalni a kormányoknak akár összefogással is, hogy a gyártás technológiai része is megvalósuljon a teszteléssel párhuzamosan. Mindenki tudta, hogy nincs más lehetőség a vírus megfékezésére, csak a vakcina. Pláne tudniuk kellett, amikor a gyógyszer keresések is mind zsákutcába futottak !!! Nagyképűek voltak a nyári sikereik után kormányok ! Elbízták magukat. Azt hitték, uralják már a vírust, de ez hazugság volt, álom csupán. Ezért nem költöttek eleget a vakcina gyártási módok kifejlesztésére. Ez kb. olyan volt, mint elcseszni az időt egy újraélesztésnél. Amit elcsesztek azt már nem lehetett többé helyrehozni. Ehhez jött még a cégek titkolózása, ami szintén jelentősen lassította az új gyártói kapacitások kifejlesztését, persze ők is spóroltak, ahogy a kormányok nem adták oda nekik a technológiai fejlesztésekre a teljes összeget. Mindennek oka van, és ezt tudnám részletesebben szétcincálni. Az egyik fékezte a másikat, utólag meg a kormányok höppögnek hogy miért nincs nagyobb volumenű gyártás. Van erre a folyamatra rövid összefoglaló is: a kormányok nem NEM TOLTÁK BE A SZÜKSÉGES un. "KOCKÁZATI TŐKÉT", ÍGY AKADOZOTT AZ IPARI MÉRETŰ GYÁRTÓI KAPACITÁSOK KIFEJLESZTÉSE ÉS KIÉPÍTÉSE. De ha egyből az egyszerűbb összefoglalót írom, sokan nem értenék a lényegét, ez mikből áll össze és miért akadozik.
Hát ja...
"Tartsd a kéményt amíg felveszem a pénzt" mentalitás ?
"Olvasom a sajtót, és szinte hallom, hogy a baloldalon pukkannak a pezsgők.
Nem jön az orosz vakcina, sikertelen a keleti vakcinabeszerzés.
Taps, függöny.
Sajnálom, hogy én vagyok az ünneprontó, de ez nem igaz.
A következő hetekre jelentős szállítmányokat várunk, a vakcina folyamatosan érkezik a jövőben, jelenleg is 100 ezer adag van úton.
Az orosz fél minimális csúszással teljesíteni fogja az első ütemben vállalt 600 ezer adagos mennyiséget, aztán pedig a további 1,4 millió adagot.
Én lennék a legboldogabb, ha a brüsszeli beszerzéseknél csak annyi lenne a csúszás, amennyi az orosz első ütemnél lesz.
A brüsszeli beszerzések késése azonban más nagyságrendet jelent.
Azért, hogy a jövőben kis csúszás se legyen, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet munkatársai a jövő héten ismét Oroszországba utaznak, és további egy vagy két vakcinagyárban végeznek helyszíni vizsgálatot, így - ha mindent rendben találnak – ezekből is érkezhet oltóanyag Magyarországra.
Május végéig pedig 3,5 millió emberrel tudunk többet beoltani, mint egy hasonló méretű uniós ország.
Minden egyes beérkező vakcina egy vagy - a fertőzésveszély miatt - inkább több ember életét menti meg.
Már most jóformán egész Európa az orosz vakcinát akarja, legfeljebb a politikai támadások miatt nem merik bevallani.
A kínai vakcinával hasonló a helyzet, és a vágyakozók száma csak növekedni fog.
Nem vagyok ellendrukker, sőt! Remélem, hogy jut majd nekik is.
Mi azért vagyunk az unióban az elsők, mert már tavaly ősszel elkezdtük ezt a munkát.
A minap egy közeli uniós ország miniszterelnöke hívott, és negyedórán át kérdezgetett az orosz vakcináról.
Ami felettébb megtisztelő volt, de meg is lepett, miniszterelnökök azért nem szoktak rám csörögni.
Persze segítünk, ha tudunk, hiszen együtt vagyunk a bajban.
Az emberélet, a munkahely és az újraindítás ezúttal nagymértékben a gyorsaságon múlik, és a 3,5 millió embernek elegendő orosz és kínai vakcina hozzánk érkezik meg a leggyorsabban." (Menczer Tamás)
Tehát, kb. tavaly nyár óta próbálnak ruszki vakcinát szerezni. Gyárt vmelyik ország Sputnik Vt a ruszkikon kívül?
Diétás Magyar Múzsa egyik fő értéke (a lenyűgözően intelligens és szép szerzőgárdán kívül természetesen) a minőségi kommentszekció, amelyben ezúttal egy vendéglátós kommentelőnk fejtette ki, hogy ha neki az állandó beszállítója rendszeresen 60 valamit hoz, viszont valaki meg ígér százat, akkor bizony ő rácsap a lehetőségre. Mielőtt valaki más csapna rá, gondolom.
Valóban, a vendéglátásban, különösen a magyar vendéglátásban farkastörvények uralkodnak. Persze a mindenféle üzleti iskolák tankönyvei elmondják, hogy hosszú távon mekkora érték egy jó beszállítói csapat, de ezt nehéz átülteni a gyakorlatba, ha valaki például bérel egy teraszt áprilistól októberig, és az egész éves megélhetése azon múlik, hogy mennyi sört és hamburgert tud eladni.
A téma úgy került elő, hogy vannak országok pl. Izrael, amelyek még mielőtt bármilyen engedély lett volna, előre, készpénzért, méghozzá másra ráígérve vettek elég vakcinát. Mások még bőven a harmadik hullámmal fognak küzdeni, mikor ők már régen kóser koktélokat iszogatva csillingelnek majd a strandon.
Vannak olyan országok (UK, USA) ahol a már részlegesen meglevő adatok alapján vészhelyzeti engedélyeket adtak ki, és kb. egy hónappal hamarabb kezdtek oltani mint az EU-ban.
Ezekben az országokban közös, hogy erős kormányhatalom van. Benjamin Netanjahu ismert arról, hogy szeret nagy és látványos politikai lépéseket tenni, miként Boris Johnson sem a szürke bürokrata típusú miniszterelnök.
Ráadásul mindkét politikus rázós meneten van túl. Netanjahu épp csak hatalmon tudott maradni, Johnson a brexit katasztrofális következményeit kell hogy leplezze. Hasonló cipőben járt hivatali ideje végén Donald Trump és kell bizonyítani Joe Bidennek.
Vagyis épp rossz időszakukat élő, de egyébként az erős, határozott vezető imidzsével bíró emberek hoztak kockázatos döntést, amely döntés azért annyira nem volt kockázatos, mert noha az oltásokat nagyon gyorsan fejlesztették, a mögöttük levő technológia még a legújabb mRNS alapúnál is már ismert és kutatott eljárás.
Kockáztattak és nyertek. Meg merték húzni azt, amit egy vendéglátós meghúz. Nyilván így hogy nyertek, nem kell arról beszélni, hogy a tavaly nyáron még Sanyi büfé néven futó hely valamiért idén nyáron már Józsi büfé, mert Sanyinak nem jött be a kockáztatás. Egy egész országnál meg picit nagyobb a kockázat annál, mint hogy ki áruljon hamburgert a strandon.
Innen, a határozottak sikere irányából nézve idegesítő és fogcsikorgósan nevetséges nézni az EU-t, ahol Boris Johnsonok és Netanjahuk teljes antitézisei, a Charles Michelek és Ursula von der Leyenek tárgyalgattak (nyilván nem ők, de a frontember az frontember) a gyógyszergyárakkal.
Mikor az angolok már vidáman oltottak, itt még vidáman ment a totojázás, mindenféle jogi semmiségeken. Közben meg a gyógyszergyárak, akik maguk is vállalkozók nyilván szállítottak oda, ahol azonnal átvették az árut és fizetnek.
Az EU egészen drasztikus fenyegetőzés árán tudta valahogy rászorítani a gyógyszergyárakat arra, hogy kezdjenek végre szállítani, és március elejére fogjuk talán felvenni azt a fordulatszámot, ahol az angolok januárban voltak.
Könnyű lenne nagyon lehúzni az EU-t azzal, hogy lám-lám a vendéglátós mentalitás mennyivel jobb, mint a könyvelő-jogász mentalitás. Hiszen amazok oltanak, mi meg nem oltunk. De biztos így van ez?
Izrael a maga földrajzi és politikai környezetében teljesen egyedül van. A szomszédos országai vagy háborúba süllyedtek, mint Szíria és Libanon, vagy csak politikai érdekből tették félre hagyományos Izrael-ellenességüket. Izrael ostromlott erőd. Ellenségei veszik körül, és nincsenek (a közelben) barátai. Ráadásul kis ország, így akár tízmillió Pfizer vakcinával sem nagyon kavar bele a világméretű oltáskampányba. Röviden: nem kell senkire tekintettel lennie, mert rájuk sincs senki tekintettel.
Az Egyesült Királyság épp megcsinálta történelme egyik legnagyobb ballépését, kilépett a közeli szövetségi rendszeréből, ott is meg kell mutatni, hogy önállóan képesek beoltatni magukat.
Amerika meg...továbbra is szuperhatalom, ahol ráadásul nagyon jelentős hazai gyártókapacitása van az oltásoknak.
Az EU viszont azzal nézett szembe, hogy az oltásokért folytatott vetélkedés könnyen válhat harccá. Senki sem akarta, hogy a franciák és a németek elkezdjenek egymásra licitálni, és nyomást gyakorolni azokra az országokra (pl. Belgium) ahol még van gyár. A francia fürkészek és portyázók nem a dunakeszi futsal csapatnál kaptak kiképzést, hanem miután letudtak néhány tour-t az egykori gyarmatokon FAMAS gépkarabéllyal kézben, a Deuxiéme Bureau képezte őket tovább. Elég kellemetlen lett volna, ha egy ködös januári éjszakán a belga gyár udvarán azokkal a fiúkkal futnak össze, akik hasonlóan jó kiképzést kaptak, azonban H&K MP7 típusú eszközt visznek magukkal ilyen kirándulásokra, és sikeres bevetés utáni sörözés közben a Was wollen wir trinken-t dalolják.