Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113

Sajnos ez nagyon életszerű.

Én szerencsére vidéki háziorvosnál kaptam, eleve kevesebb az ember, bár itt sem kevésbé hülyék.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 2822

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Kurvára leszarom. Nem az én problémám. Elegem van abból, hogy más problémája engem izgasson és még én szopjak miatta.
Akkor is el lehetne, ha regelne a sok ember és nem basszák a felelősen cselekvők nyakába a sok gyök2 faszt.
Most majd ott liheg a nyakamba csak ezért kurva sok felelőtlen ember.

Ahogy már írtam.

K-I-B-E-B-A-S-Z-O-T-T-U-L elegem van, én és a többi szabálykövető szopjak más hülyesége, lustasága, nemtörődömsége miatt.
E-L-E-G-E-M V-A-N.


Mi az, amit olyan kurva nehéz ezen megérteni?
Mi lenne, a felnőttek képesek lennének felnőttként viselkedni?
Nem megy? Akkor tették volna kötelezővé az oltást és kész. Akkor kezeljük hülyegyerekként, aki láthatólag az?

Jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, hogy azzal nem lehet választást nyerni?
Leszarom.

De összecsődíteni egy rakás ember pont a hétvégi teraszozás után, és a nyakamba baszni, azt lehet ugye?
Hát elmennek a picsába....

Ez teljesen jogos kifakadás.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113
Mondjuk azt csendben jegyezzük már meg, hogy a TELJES védelem alakul ki addigra. Ez nem ki be kapcsolós rendszer. Hogy hopp most beadták, csend, aztán megint csend, aztán második, még mindig csend. Aztán letelik két hét, és hopp hírtelen minden rendben...
Persze, csak ugye sokan csak a papír miatt csinálják, amint megkapják a kártyát, mennek tobzódni.
Az ilyenek miatt jobb lett volna csak a második után két héttel küldeni.
 
T

Törölt tag 2822

Guest
Jön a kontrolling, hogy legyek kedves elmagyarázni, mi a nevem mellett az eddigi laza 2400€ orvosi költség!? Ja, hát az a gyorsteszt. Minek ennyi!? Mert napon belül érvényes és mindig úton vagyok, de szerintrm ennyiből lazán kijönne x oltás, duplán...

Átlagosan valahol 15 USD az ára egy vakcinának. Olcsóbb lett volna ha vesznek neked egy repülőjegyet és kivisznek egy országba ahol külföldieket is oltanak. Valahol azt olvastam, hogy sok német Szerbiába ment ki oltásért. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas and Wilson
W

Wilson

Guest
Az sajna itt nem úgy megy, ezt az opciót is mondtam - mert erre jön a német okoskodás, hogy akkor most a munkahely küld vagy sem/meg mi van akkor, ha útközben lebetegszem és akkor ki fizet.

Sok minden nem megy vissza Mo.-ra, de Merkelék fullban nyomják mind a kretént, mind az ad-hoc intézkedéseket...

Mondjuk úgy hogy 4 éve voltam utoljára Mo-n, az elutazás előtt az akkori agytröszt "különleges oltásokat" akart beadatni, mert 3 hétig voltam Budapesten munka ügyben...

Értem, mondjuk én a helyedben ha velem azt közölnék, hogy csak augusztusban kapok oltást tuti bereggelnék és beoltatnám magam astraval/pfizerrel/modenával ,(hogy a krautok ne kössenek bele a keleti vakcinákba) inkább mint, hogy állandóan tesztekre rohangáljak arról nem is beszélve, hogy a munkád miatt fokozottan veszélynek van kitéve (a covid miatt) az egészséged.De persze megértem ha neked más szempontok/körülmények is közrejátszanak.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
Persze, csak ugye sokan csak a papír miatt csinálják, amint megkapják a kártyát, mennek tobzódni.
Az ilyenek miatt jobb lett volna csak a második után két héttel küldeni.
A második hullám elején, amikor kevés volt a vakcina, több oltásnál is felmerült, hogy a második adagok beadása későbbre tolódhat. Amikor eldőlt, hogy a második AZ oltást csak 3 hónap után fogják beadni, akkor eldőlt az is, hogy az első után ki kell küldeni az igazolásokat. Ha páran nem mennek vissza a második oltásért, az marginális probléma. De ha sok százezren csak a nyár végén kaphatnák meg a védettséget igazoló kártyát, úgy, hogy közben már gyakorlatilag védettek, az nettó kicseszés lenne mindenkivel. A kocsmárossal, meg a könyvtárba járó törzsvendégeivel is. :rolleyes:
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Szerencsére a gyakorlatban egyes vakcinák esetén ennél jobb a helyzet, lásd itt és emitt. De a kínai valóban úgy tűnik, hogy csak a második adag után kezd el dolgozni.
Sejtes védelem nagyon hamar megjelenik a kínai után is. B sejtes válasz alakul ki lassabban. De ez meglehetősen logikus a technológiája miatt.
Persze, csak ugye sokan csak a papír miatt csinálják, amint megkapják a kártyát, mennek tobzódni.
Az ilyenek miatt jobb lett volna csak a második után két héttel küldeni.
Ebben igazad van. De erre kellene egy jó rendszer (nem lesz) aminél csak egy csippanás, és kiderül, hogy kaptál-e második oltást.

Btw kínai így pár órával a beadás után:
A beadó hölgy valóban profi volt. Már nem is vagyok biztos benne melyik nyom a beadás helye, és melyik nem. (Mondjuk ahogy kinézett, én is beadtam volna neki valamit :p )

Amúgy kicsit merev a bal kezem, és nagyon ropog, fáj a fejem, és egy picit a nyakam is merevebb mint szokott lenni. Eddig más tünet nincs.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113
A második hullám elején, amikor kevés volt a vakcina, több oltásnál is felmerült, hogy a második adagok beadása későbbre tolódhat. Amikor eldőlt, hogy a második AZ oltást csak 3 hónap után fogják beadni, akkor eldőlt az is, hogy az első után ki kell küldeni az igazolásokat. Ha páran nem mennek vissza a második oltásért, az marginális probléma. De ha sok százezren csak a nyár végén kaphatnák meg a védettséget igazoló kártyát, úgy, hogy közben már gyakorlatilag védettek, az nettó kicseszés lenne mindenkivel. A kocsmárossal, meg a könyvtárba járó törzsvendégeivel is. :rolleyes:
Én megértem ezt is, de racionális alapon ez így akkor sem kóser :)
Ha egyszer nem garantált a védettség, amit ad, ellenőrizni meg nem ellenőrzik, akkor tulajdonképpen mit igazol a kártya?
Hogy kaptál egy oltást, ami vagy védetté tett, vagy nem, de az biztos?
Ha meg nem foglalkozunk azzal, hogy valójában ki a védett, akkor mi a fenéért kártyázunk?
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Tulajdonképpen voltál te és mérleg, aki szerint az oltások miatt nyakra-főre hullanak az emberek, és volt kb. mindenki más, akik szerint piszok mód hatásosak.
Az igazságot sosem fogjuk látni és megtudni ! Mindig valakinek az érdeke szerinti véleményén fogunk rugózni ! Én bár megkaptam az oltás (parancsot nem baszunk meg mert szaporodik) de a hatásosságáról mit tudnék most nyilatkozni ? Hogy éreztem az oltás helyét ? Semmi mást ! Majd az idő eldönti , hogy a faszság netovábbja vagy tényleg hatásos ! Az meg tény , hogy a barátom dédszülei 80+-osak egy napon kapták meg az AZ-t még az elején és az egyik a13. a másik a 14. napon elhunyt COVID szövődménybe amikor meg beadták nekik semmi bajuk nem volt !
 
  • Szomorú
Reactions: Kim Philby

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
A Twitter-fiókja szerint ő egy harmadéves orvostanhallgató. Jelenleg szakember palánta, aki szakújságírással is foglalkozik.

Nem tudom, hogy egy orvosi egyetemen mennyit tanulnak erről a témáról.. Az viszont biztos, hogy nem juthat be a sejtmagba, mivel a vektor genetikai állományából hiányoznak alapvető gének (gátolják a vektorvírus szaporodását). Ezek tehetnék lehetővé, hogy olyan enzimek képződjenek, amelyek képesek lennének a megfertőzött sejt DNS-ébe bejutni és/vagy módosítani azt. Ennek hiányában képtelen a humán DNS-be történő integrációra.
És azt honnan vagy miképpen tudod bizton állítani , szent meggyőződéssel , hogy a gyógyszergyárak a megbízhatóság lovagjai ? Ja nekik dolgozol ! Tehát tolod a reklám szöveget (akár még meggyőződéssel is ) úgy , hogy biztosan nem láthatsz bele a kártyákba !
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 530
29 747
113

Csip...csip...csiripelnek a verebek.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 237
113
A Twitter-fiókja szerint ő egy harmadéves orvostanhallgató. Jelenleg szakember palánta, aki szakújságírással is foglalkozik.

Nem tudom, hogy egy orvosi egyetemen mennyit tanulnak erről a témáról.. Az viszont biztos, hogy nem juthat be a sejtmagba, mivel a vektor genetikai állományából hiányoznak alapvető gének (gátolják a vektorvírus szaporodását). Ezek tehetnék lehetővé, hogy olyan enzimek képződjenek, amelyek képesek lennének a megfertőzött sejt DNS-ébe bejutni és/vagy módosítani azt. Ennek hiányában képtelen a humán DNS-be történő integrációra.
" Az viszont biztos, hogy nem juthat be a sejtmagba, mivel a vektor genetikai állományából hiányoznak alapvető gének (gátolják a vektorvírus szaporodását)."

Ezt miből számítottad ki? Honnan tudod biztosra, hogy hiányoznak belőle?
 
T

Törölt tag 4082

Guest
És azt honnan vagy miképpen tudod bizton állítani , szent meggyőződéssel , hogy a gyógyszergyárak a megbízhatóság lovagjai ? Ja nekik dolgozol ! Tehát tolod a reklám szöveget (akár még meggyőződéssel is ) úgy , hogy biztosan nem láthatsz bele a kártyákba !
Én meg nem nekik dolgozom, és azért az elég elméleti amit a srác ír. Azért a vektor technika nem kifejezetten űrtechnika. Vannak könnyebb és nehezebb sejtbejuttatási módszerek, de általánosságban bsc 4. félévben volt erre az első gyakorlatunk.

Szóval elvileg persze lehet. Ahogy az is lehet, hogy elölt kórokozó transzferálja a fertőző ágenst
A gyakorlat viszont azt mondja, hogy a sabin cseppek legyengített kórokozóival is 57 óta alig pár pozitív eset fordult elő, pedig ott nagyságrenddel magasabb az esély a fertőzőképessé válásra.
Itt is ez a helyzet, elvileg előfordulhat géntranszfer a dnsbe. Gyakorlatban ez még éles vírusok esetén is ritka ha nem kifejezetten ezzel a hatásmechanizmussal működik.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 563
80 939
113
W

Wilson

Guest

"A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöksége az operatív törzsnek írt nyílt levelében üdvözölte, hogy a kormány a vakcinák hatékonyságát igazoló adatokat hozott nyilvánosságra. Ugyanakkor a Kincses Gyula elnök (képünkön) által jegyzett dokumentum szerint
az adatok a jelenleg közölt formájukban nem alkalmasak az egyes vakcinák hatásosság-különbségeinek megállapítására.

A MOK elnöksége szerint a táblázat jelen formájában alkalmatlan mélyebb következtetések levonására."
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Blitz97

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
És azt honnan vagy miképpen tudod bizton állítani , szent meggyőződéssel , hogy a gyógyszergyárak a megbízhatóság lovagjai ? Ja nekik dolgozol ! Tehát tolod a reklám szöveget (akár még meggyőződéssel is ) úgy , hogy biztosan nem láthatsz bele a kártyákba !
Érdekes, hogy megváltozott újabban a stílusod, amikor a bejegyzéseimre reagálsz. Pedig én kb. végig nyílt kártyákkal játszottam... :)
Másrészt a munkámtól teljesen független az, amit fent leírtam, tekintve hogy az egyetemen rajtam kívül még vagy 100 biomérnök évfolyamtársam is ugyanezeket tanulta.. Ha egy cukorgyárban dolgoznék, akkor is azt írnám le, amit korábban. A szekér tolásról meg annyit, hogy nem foglalkozom vakcinagyártással. Sőt a vállalatunk sem, így egyáltalán nem vagyok érdekelt a témában. :p
" Az viszont biztos, hogy nem juthat be a sejtmagba, mivel a vektor genetikai állományából hiányoznak alapvető gének (gátolják a vektorvírus szaporodását)."

Ezt miből számítottad ki? Honnan tudod biztosra, hogy hiányoznak belőle?
Mondjuk onnan, hogy a BME-n vagy 5 tantárgyban érintettük 5,5 év alatt különböző megközelítésből a vakcinagyártást, a vektorok létrehozását, tenyésztését, stb.
A genomjukba például lehet molekuláris biológiai technikákkal restrikciós endonukleáz hasítóhelyeket beépíteni, amiket felhasználva működésképtelenné tudunk tenni géneket. Ha ezek pedig nem működnek, akkor a génről fehérje sem fog átíródni.