Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
A koronavírus járvány mielőbbi megállítására van szükség. Ellenkező esetben komoly társadalmi és gazdasági krízisre lehet számítani. Olyan válságra, amilyen talán nem is volt Magyarországon – nyilatkozta a Hírklikknek Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.
Ha a járvány elhúzódik, akkor az ország eddigi legmélyebb válságára kell felkészülni

Ahogy azt már korábban írtam, a munkahelyet nem a "munkaadó" teremti, hanem a kereslet. Azonban egy válság idején - így most a koronavírus miatt is - a kereslet zuhanhat. A keynesiánus közgazdaságtan lényege, hogy mindenki elhalasztja a beruházásait (és a fogyasztását), ameddig azt érzékeli, hogy neki sem lesz jövedelme, mert nem lesz kereslet a termékére (vagy a munkájára). Ha azonban elhalasztja a költéseit, ezzel mások keresletét csökkenti. Ezen a negatív multiplikátor hatáson keresztül már meg is van a válság. A magángazdaság ebből az ördögi körből képtelen kitörni. Az állam segítségére van szükség. Egy hagyományos válságnál igen fontos a minimálbér, mivel ez megállítja a negatív spirált: egy bizonyos szintnél kevesebb jövedelme nem lehet az embereknek. (Nem, nem árazódnak ki a cégek, de erről már máshol írtam.) Most azonban más a helyzet. Nem egyszerűen csökkenni fognak a bérek, hanem egy idő után a cégeknek nem lesz miből fizetni azokat. Első áldozatok a légitársaságok, a turizmus, a rövidtávú lakáskiadás, a rendezvényszervezés, a kultúra. De közvetlenül szinte bármilyen iparágban baj lehet, hiszen a lezárt határok miatt leállnak a multik évtizedek alatt létrejött nemzetközi termelési láncai. Elég egy komponens hiánya, és máris áll a lánc. (A pozsonyi Volkswagen már most felfüggeszti a termelést.) Mit tehet ilyenkor az állam? Egyrészt likviditási segítséget adni a cégeknek (ezt például az EU már fel is ajánlotta), ami azonban csak átmeneti megoldás lehet. Szükség lesz arra is, hogy konkrétan megélhetési forrást adjon az állam azoknak, akiknek a cége ezt nem tudja kifizetni már. Állami alkalmazottaknál egyértelmű amúgy is. Ezzel az állam mesterségesen fenntartja a keresletet. Milton Friedman (aki amúgy piaci fundi ideológiája miatt sok szempontból bírálható) szintén javasolta ezt: helikopterpénznek nevezve el. Természetesen jobb, ha nem a magasból szórjuk azt a nép közé. Adható elektronikus kártyán, amit olyan boltokban lehetne csak elkölteni, olyan termékekre, amelyet ha lehetséges hazai cég, hazai munkaerőt foglalkoztatva, fenntartható módon termel. Meglehetősen közel van ez a feltétel nélküli alapjövedelem gondolatához. Sok ellenzője van, itt írtam róla részetesebben - a finn álkísérlet kapcsán - hogy szerintem miért lesz elkerülhetetlen mégis. Hogy mennyire nem a jövő ez a helikopter pénz ügy, Szingapúr, Makaó és Hong Kong máris megcsinálta. Az amerikai republikánus politikus, Mitt Romney szintén javaslatot tett rá.
Gazdasági tanulságok a koronavírusból 6.: Jön a helikopterpénz
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 349
113
Most olvastam el Szijjártó mai nyilatkozatát.. Asszongya, hogy mivel speciális a kapcsolat ausztriával,ezért azt az 56ezer,ingázó, magyar munkavállalót nem korlátozzák a munkavégzésben,amíg az osztrákok nem intézkednek másképp.. Hát bazzeg..Náluk már 1221en vannak regisztrált betegek,nálunk meg 50en.. Ez az 56ezer ember, meg szépen megfertőzz itthon mindenkit..Aztán mikor rábaszunk és itthon többen lesznek a fertőződtek,majd lezárják a határjukat és széttárják a karjukat.. Na most basztunk rá igazából..
Lecsokkent a forgalom azert. Vendeglatosoknak kampo, azok repulnek, tobb helyen feldobtak az uzemek hogy maradjanak a magyarok, berelnek nekik szallast, ne ingazzanak, ne menjenek haza. Na ez sokakat nem erdekelt, plane hogy Becsbol ki be ozonlik a nep hordjak szet a virust es a magyar az meg a toroknel is lejjebb van a rangsorban. Az autoipari beszallitok meg szepen zarnak be ott is, pl ocsemeknek is elso korben ket het munkaszunet mert leallnak. Aztan hogy mit fizetnek erre, vagy ket het mulva elindulnak-e az jo kerdes mert csak ennyit kozoltek. Epitoipar szinten vissza fog venni ha a hivatalok, epitoanyag kereskedesek bezarnak. Meg oszinten ki fog itt epitkezni, autot venni, mukormoshoz menni ha kijarasi tilalom lesz? Senki.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 806
25 414
113
EU zavarok
Összeugrott Macron és Merkel az uniós határzáron, ma nagy döntés várható
https://www.portfolio.hu/unios-forr...nios-hatarzaron-ma-nagy-dontes-varhato-419911

A lényeg:
"A szerb államfő szerint a mostani helyzet jól megmutatja, hogy mennyire nem létezik az európai szolidaritás, hiszen Olaszország sem kap igazi segítséget többszöri kérése ellenére sem a tagállamoktól az egészségügyi vészhelyzetének kezelésében, és több tagállam is megtiltotta az egészségügyi felszerelések exportját még az EU-n belül is."
..

Szerintem az ő kedvük el is ment az európai uniós integrációtól ezzel egy hosszú időre...
(marad az Eurázsiai Unió és Oroszország nekik)
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetét vezető tudós most azt mondja, fájdalmas időszak jön, de muszáj tanulnunk belőle, mert ha nem, ennél is durvább vírusok jönnek.

Ezt mondom én is, ez csak egy "próba járvány", a java majd csak máskor jön egy másik vírussal !!! (fennek meg "főpróbának" nevezte)
 
  • Tetszik
Reactions: jurgenbauer

sata

Well-Known Member
2014. július 20.
432
548
93
De ez az EU lényege. Szabad mozgás, szabad munkavállalás!
Mit akarsz, kijárási tilalmat?
..
Sikerült szétb@szni az amúgy is agyalágyultakból álló EU-t teljesen!
..
Ha ennek a pszichózisnak vége, az olaszok kilépnek, meg lehet hogy még páran!
Ha nem akarunk úgy járni mint a többiek,akkor igen.
Mert így totál felesleges minden intézkedés.
 

sata

Well-Known Member
2014. július 20.
432
548
93
Lecsokkent a forgalom azert. Vendeglatosoknak kampo, azok repulnek, tobb helyen feldobtak az uzemek hogy maradjanak a magyarok, berelnek nekik szallast, ne ingazzanak, ne menjenek haza. Na ez sokakat nem erdekelt, plane hogy Becsbol ki be ozonlik a nep hordjak szet a virust es a magyar az meg a toroknel is lejjebb van a rangsorban. Az autoipari beszallitok meg szepen zarnak be ott is, pl ocsemeknek is elso korben ket het munkaszunet mert leallnak. Aztan hogy mit fizetnek erre, vagy ket het mulva elindulnak-e az jo kerdes mert csak ennyit kozoltek. Epitoipar szinten vissza fog venni ha a hivatalok, epitoanyag kereskedesek bezarnak. Meg oszinten ki fog itt epitkezni, autot venni, mukormoshoz menni ha kijarasi tilalom lesz? Senki.
Viszont megvannak azok a területek,ahol nem küldhetik el őket,mert szolgáltatni kell.
Élelmiszeripar : nem csak hentesek,hanem pékek
Osztrák posta, újságkihordók
Ha marad 5000 ember,aki aktív marad kint,mint ingázó munkavállaló, nyugati megyékben meg fog ugrani a fertőződtek száma.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Ezt mondom én is, ez csak egy "próba járvány", a java majd csak máskor jön egy másik vírussal !!! (fennek meg "főpróbának" nevezte)

Nézd, ha jól emlékszem fennek egy nagy multinál dolgozik. Szóval vagy jogász, vagy közgazdász, vagy mérnök. Nincs is ezzel semmi baj! ;)

Viszont természettudományos kérdésekben (a járványok terjedése is az, míg maga a járványügy az orvosi terület) mindig is a hálózati rendszerekben, vagy tér és idő összefüggési komplex rendszerekben gondolkodni és elemezni tudó természettudományos végzettségű (fizikus, biológus, földrajzos, környezettudományos, stb. vagy járványügyi szakképesítésű orvosi, esetleg matematikus végzettségűek) emberek meglátásait venném szigorúan alapul, még akkor is ha egy átlag embernek nem csak első, hanem második olvasatra is sokkal durvábbnak és pánikkeltőbbnek tűnnek, mint amit az általa olvasott hírforrásokban a szeme elé mernek tenni, kb. 8bites szinten is fogyasztható silányságban, és klikkelés vadász címadásokkal!
És a járványok terjedése sem más, mint orvosi és hálózatkutatási rendszerkérdés szűkebb értelemben. Ezért is működnek viszonylag jól a extrapolációs matematikai modellek a jelenlegi COVID-19 járvány esetében is. Szó mi szó, a modell eredmények mindig bőven közelebb állnak a valósághoz, mint amit a politika vagy egy pártállam, vagy egy vallási teokrácia hivatalosan kommunikálni mer.
 
  • Tetszik
Reactions: jurgenbauer

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
A WHO főigazgatója azt mondta: "teszteljenek, teszteljenek, teszteljenek MINDEN GYANÚS ESETET !"

Nekünk nem kell tesztelni, mert mi olyan különleges nép vagyunk, akik vezetői Isteni képességekkel rendelkeznek, "ránézésre" megmondják ki a fertőzött, és amúgy is megmondták már NEKÜNK, hogy a tesztek nem érnek SEMMIT !!! :D:D:D:D:D (nagyon-szépen köszönjük Emese bácsi az "igehirdetést" !!! :D:D:D)
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 806
25 414
113
A WHO főigazgatója azt mondta: "teszteljenek, teszteljenek, teszteljenek MINDEN GYANÚS ESETET !"

Nekünk nem kell tesztelni, mert mi olyan különleges nép vagyunk, akik vezetői Isteni képességekkel rendelkeznek, "ránézésre" megmondják ki a fertőzött, és amúgy is megmondták már NEKÜNK, hogy a tesztek nem érnek SEMMIT !!! :D:D:D:D:D (nagyon-szépen köszönjük Emese bácsi az "igehirdetést" !!! :D:D:D)

Mindenkit letesztelnek, akit kell! (többször is)
Ne keltsd a pánikot!
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 806
25 414
113
Reggel amúgy (csúcsidőben) olyan üres volt a metró, hogy a kocsi elejéből a végéig el lehetett látni, kb. 20-an ha ültek két oldalt! :rolleyes::D
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Jelentősen lecsökkent a kínai koronavírus-fertőzések száma, a betegség egyik első epicentrumaként számon tartott közép-kínai Vuhanban már csak egyetlen új fertőzöttet diagnosztizáltak - számolt be a keddi kínai állami tájékoztatások alapján a német Welt. Kínában hétfőről keddre összesen 21 új megbetegedést regisztráltak. Kína szárazföldi területein december óta 80 881 személy betegedett meg az új típusú koronavírussal, 3226-an életüket vesztették. Globálisan eddig több mint 78 ezer ember kapta el az új típusú koronavírust, a legtöbben Kínában. A kínai egészségügyi bizottság március 12-én hivatalosan is bejelentette, hogy az ország túl van a koronavírus-járvány csúcsán. Január végén számoltunk be róla, hogy a járvány kiindulópontjának számító Vuhant vesztegzár alá vették Kínában.
Koronavírus: Vuhanban már csak egyetlen új fertőzöttet regisztráltak
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 806
25 414
113
Amúgy lassan oda jut az EU, hogy az oroszveszélytől rettegők elkezdhetik a fosingerezés következő fázisát.
Mert!
..
Mert!
..
Ha én egy olyan Putyin lennék! :rolleyes:
..
Akkor...!
..
Na akkor lassan támadnék! :rolleyes::D:D
Minden adott!
..
Hóbagoly gyere föl a bunkerból! :D
..
..
Lassan kinézek portyázni élelem után (Budapest belváros), majd beszámolok! :rolleyes:;)
 
T

Törölt tag 008

Guest
Nézd, ha jól emlékszem fennek egy nagy multinál dolgozik. Szóval vagy jogász, vagy közgazdász, vagy mérnök. Nincs is ezzel semmi baj! ;).....
Pontosan, nem vagyok virológus és nem is biztos, hogy vírusosfos főpróbája. Háború, új társadalmi forma, biológiai hadviselés de lehet csak egy új full kontrol szuperállam.
Nem tudom, ha tudnám megtenném a tőzsdén a téteket és utána mindenkin röhögnék a jachtomon. Egyszerűen ez csak egy fura érzés. Sok dolgot értelmetlennek és indokolatlannak látok, más lépést meg indokoltan mégsem teszik meg.

Apropó mi értelme rövidíteni a nyitvatartást? Tömörítsük össze az embereket? Ráadásul aki dolgozik még annyira se tudjon elmenni vásárolni mint eddig?
Arról nem beszélve, hogy így kevesebb munkás kell, ergo pont a "nem akarunk elbocsájtásokat" elvet fossuk arcon.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Mindenkit letesztelnek, akit kell! (többször is)
Ne keltsd a pánikot!
Ééén ? Páánikot ??? Ne viccelj már !!! :D:D:D Hol ??? Mikor ??? Mivel ??? :D:D:D Csak a nagyvezér idehirdetését mondtam el, aki szerint nem kell tesztelni, és a tesztet meg úgy sem érnek semmit !!!!:rolleyes::D:D Ezt hivatalosan nyilatkozta a sajtóban !!! ;) Te a nagyvezér nyilatkozatát "pánikkeltésnek" mered nevezni ??? :D:D:p Komolyan ??? :eek::D:D (én csak a hivatalos álláspontot ismertettem, mert követjük a nagyvezér utasításait ! Már ez is baj ??? :eek: :D:D)
 
T

Törölt tag 008

Guest
Amúgy lassan oda jut az EU, hogy az oroszveszélytől rettegők elkezdhetik a fosingerezés következő fázisát.
Mert!
..
Mert!
..
Ha én egy olyan Putyin lennék! :rolleyes:
..
Akkor...!
..
Na akkor lassan támadnék! :rolleyes::D:D
Minden adott!
..
Hóbagoly gyere föl a bunkerból!
..
..
Lassan kinézek portyázni élelem után (Budapest belváros), majd beszámolok! :rolleyes:;)
És így már érthető, hogy Dél-korea miért nem játszadozott ezzel. Ha ők bedőlnek másnap 1,2 millió északi katona elintézi, hogy ne terjedjen a vírus. A 7,62-es jó ellene.
Technikailag háborúban állnak.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 806
25 414
113
Ééén ? Páánikot ??? Ne viccelj már !!! :D:D:D Hol ??? Mikor ??? Mivel ??? :D:D:D Csak a nagyvezér idehirdetését mondtam el, aki szerint nem kell tesztelni, és a tesztet meg úgy sem érnek semmit !!!!:rolleyes::D:D Ezt hivatalosan nyilatkozta a sajtóban !!! ;) Te a nagyvezér nyilatkozatát "pánikkeltésnek" mered nevezni ??? :D:D:p Komolyan ??? :eek::D:D (én csak a hivatalos álláspontot ismertettem, mert követjük a nagyvezér utasításait ! Már ez is baj ??? :eek: :D:D)

A teszt valóban semmit nem ér, ha valami hipochonder balf@szt letesztelnek, aztán hazarohan,
bezárja az összes reteszt, átöltözik, ruháját bevágja a kályhába, letusol, aztán, aztán, aztán vár!
..
És közben hazafelé elkapta! :D:D