Nem baj, ha kötelezővé teszik, de akkor valakinek vállalnia kell a felelősséget. Egyébként ha annyira biztos a cucc, akkor ennek semmi akadálya. Jól körülhatárolják az esetszámot, tömegre lebontva és minden ok. Igaz akkor is - egy szövődményes betegségnél/halálnál - felvetődik a kérdés, hogy ki felel a kötelező oltás kacsán keletkezett kárért. Szóval, ha kötelező valami és bajt okoz, mondhatja az érintett (még ha másképp is gondolta az oltás pillanatában), hogy ő biza nem akart oltakozni, csak ráerőltették és lám most ez van. Ettől a pillanattól kezdve az állam teljes mértékben felel.
Ugyanis a Ptk. szerint nem lehet a kártérítési felelősséget kizárni, illetve arról lemondani érvényesen.
A 6:526. § [A károkozásért való felelősség korlátozása és kizárása] ezt mondja:
"A szándékosan okozott, továbbá az emberi életet, testi épséget vagy egészséget megkárosító károkozásért való felelősséget korlátozó vagy kizáró szerződési kikötés semmis."
Vagyis a "szándékos károkozásért való felelősség érvényesen nem zárható ki és nem korlátozható". Ez a kötelező oltás esetén nem áll, mert a nem azért teszik kötelezővé, hogy kárt okozzanak az oltakozóknak.
Azonban a szakasz második része aggodalomra adhat okot mind a gyártónak mind az államnak, egy esetleges kötelezően beadandó esetlegesen és ritkán kárt is okozó oltás esetében. Ugyanis, a törvényhely értelmében az "emberi életet, testi épséget vagy egészséget megkárosító károkozásért való felelősség érvényesen nem zárható ki és nem korlátozható, függetlenül attól, hogy a károkozó magatartás szándékos, vagy gondatlan, megvalósít-e bűncselekményt vagy sem."
Na szóval, ha csak hatályon kívül nem helyezik ezt a kártérítési törvény-szakaszt, akkor lesz keresni valója a károsultnak. Ha meg hatályon kívül helyezik, csak hogy kibújjanak a kötelező oltás felelőssége alól, na akkor AZ TÖBB MINT GYANÚS LESZ.