Szia,
Ertelmes egyeb lepeseket feltetelezve hogyne lehetne tesztelessel kezdve megfogni a jarvanyt:
-eloszor tesztelni,
-utana karantenba tenni, aki pozitiv tesztet produkalt
-ha megszegi a karantent, akkor eloszor fajo penzbuntetes, utana szabadsagvesztes (ehhez persze el kell kuloniteni egy foghazepuletet a tunetmentes/enyhe tunetu covid-os bunozoknek)
-mindenkit, akivel elotte talalkozott, ideiglenesen karantenba tenni, tesztelni azonnal es kb. 3 nappal kesobb (ertelem szeruen ket negativ teszt eseten felszabaditani a karantenbol azonnal, ahogy megvan az eredmeny; egy negativ majd pozitiv teszt eseten csak azokat tesztelni, akikkel a karanten alatt talalkozott, mar ha egyaltalan talalkozott barkivel is).
Csak ehhez sok mindent fel kell vallalni, pl. annak megszervezeset, hogy aki karantenban van, az az allamtol kap egy alap szintu elelmiszer ellatast (a tappenzen felul), hogy valodi legyen a karanten.
Ezt már sokszor végig zongoráztuk ezen a fórumon.
Valójában a teszt semmitől nem véd meg. Ami véd, az az oltás és hagyományos védekezés. A tesztelés csak a diagnózist és ezáltal a gyógyítást segíti, a járványterjedés követésére jó és csak nagyon kis számú esetnél alkalmas arra, hogy a teszteléssel felderített esetekre korlátozott, célzott, hagyományos védekezési eszközökkel legyen fékezhető a járvány. Csak a kis számú, pontszerű behurcolt eseteknél, illetve az elszigetelhető, zárt közösségi gócoknál lehet tesztelésre alapozva védekezni, de a gyakorlatban ez is csak átmenetileg késleltetni tudja a közösségi terjedés beindulását, megakadályozni nem.
Ez a vírus lappangási idő alatt és tünetmentes hordozókon keresztül is fertőz. Tehát nem lehet tudni kit érdemes tesztelni, mert az éppen megtalált esetek és azok közvetlen, nyilvánvaló kontaktjai a potenciális fertőzőknek csak kisebb részét teszik ki. Amikor tömeges, közösségi a terjedés, akkor teszteléssel csak úgy lehetne a járványt fékezni, ha néhány naponta a teljes lakosságot végig tesztelnék. Erre sem kapacitás nincs (a töredékére sem) és a költsége sem lenne elfogadható.
Még az is messze olcsóbb és kivitelezhetőbb lenne, ha kötelezően mindenkit beoltanának 3 adaggal, mint az, hogy pár alakalommal végig teszteljék az országot. A szlovákok megpróbálkoztak országos teszteléssel több körben és nem értek el vele semmit.
A gyakorlati tapasztalatom szerint azok az országok amelyek lakosság arányosan sokat tesztelnek (mert gazdagok) nem tudták érdemben jobban megfogni a járványt. Ausztriában elvégeztek eddig több, mint 88 millió tesztet. Egy lakosra már majdnem10 teszt jut. Meg tudták fogni az eddigi hullámokat? A csehek 5-ször annyit teszteltek, mint mi. Mégis náluk erősebbek voltak idáig a hullámok. Az angolok szénné tesztelték az országot. Az eredmény ismert. Bahrein, Omán, Emirátusok, Luxemburg, Ciprus lakosságarányosan 5-12-szer annyit teszteltek, mint mi. Mit értek el vele? Izrael 4-szer annyit tesztel, mint mi. Meg lehet nézni a járvány mutatóikat.
Egyedül a kínaiak csinálják meg azt, hogy akár 10 milliós városokat is végig tesztelnek napok alatt. De még náluk sincs kapacitás arra hogy mindenkit egyénileg teszteljenek, hanem kohorsz tesztelést használnak. És még náluk sem a tesztelés az alapja annak, hogy ők hagyományos módszerekkel elejét tudták venni a tömeges terjedésnek (az első hullám után). Hanem az a megoldás náluk is, hogy lezárják és karanténba küldik 2-3 hétre a 10 milliós városaikat is. Nem csak azt, aki pozitív tesztet produkált és a kontaktjait, hanem az egész várost mindenestül.
Nálunk egész egyszerűen nincs kapacitás arra hogy nagy tömegeket teszteljünk. Jelenleg a nálunk elvégzett PCR tesztek 7 napos mozgó átlaga napi 12.325. Ennek a mutatónak a csúcsértéke 35.183 volt és a valaha elvégzett legtöbb napi tesz 42.553 volt. Még ha a kapacitást és a tényleges teszt számot napi 100 ezerre emelnénk is, akkor sem lehetne egy 10 milliós országban ezzel a módszerrel a tömeges terjedést megfékezni.
Mint ahogy a kontakt kutatásra sincs kapacitás tömeges terjedés esetén. Jelenleg 0,69 karanténban lévő jut egy aktív esetre. Ennek a mutatónak a csúcsértéke az első hullám utáni időszakot nézve 17 volt 2020 júliusban, amikor gyakorlatilag nem nagyon voltak esetek és nem volt közösségi terjedés. De azzal sem sikerült a 2. hullámot megelőzni, vagy akár érdemben késleltetni. Az első esetek után, tavaly március közepén próbálkoztak ezzel a járvány fékezéssel, amikor 51 karanténozott jutott egy aktív fertőzöttre. Majd március végén jött a lezárás, mert akkor sem sikerült a közösségi terjedést körbe teszteléssel kontakt kutatással, egyéni karanténnal megelőzni.
Egy ilyen agresszívan terjedő vírus ellen a kontakt kutatás eleve keveset ér. Igazából karantéba kellene küldeni mindenkit, akikkel a fertőzött a megelőző napokban kapcsolatba került. A villamosok, buszok összes utasát. Az összes munkatársát. Az összes vásárlót, akivel együtt volt a boltban. A gyermekének összes osztálytársát. És így tovább... Több ezer embert. Akkor talán valóban hatékony lenne. De egy eset miatt több ezer embert kiveni a munkából és a mindennapi életéből itt, Európában nem realitás. Egyedül a kínaiak csinálnak ilyet, de ők is fel fogják adni a zéró toleranciát, miután kellően erősnek ítélik majd a társadalom oltással szerzett védettségét.
A értelmetlen teszt fetisizmus a ballib sajtó gumicsontja.
Ami működik az az oltás. Ha pedig a kórházak telítődése fenyeget, akkor a közösségi járványellenes intézkedések (maszk, távolságtartás, csoportosulás korlátozása, szolgáltatások korlátozása, stb...), a végén a közösségi karanténnal.