Ez nagyon hiányzott már...
Percről percre: Koronavírus a világban – az Index csütörtöki hírösszefoglalója
index.hu
íme a forrás...A Guardian azért ezzel a hírrel kapcsolatba nem ment le egy Blikk színvonalra ellentétben az Ziiiiiiindexxxxxeeeeelllllllllll....
A tudósok szerint egy új Covid-változat, amely „rendkívül nagy számú” mutációt hordoz, további betegséghullámokat indíthat el azáltal, hogy megkerüli a szervezet védekezőképességét.
Három országban mindössze 10 esetet erősítettek meg genomiális szekvenálással, de a változat komoly aggodalmat váltott ki egyes kutatók körében, mivel számos mutáció segíthet a vírusnak elkerülni az immunitást.
A B.1.1.529 variáns 32 mutációt tartalmaz a tüskeproteinben, a vírus azon részében, amelyet a legtöbb vakcina az immunrendszer Covid elleni felerősítésére használ. A tüskeprotein mutációi befolyásolhatják a vírus azon képességét, hogy megfertőzze a sejteket és terjedjen, ugyanakkor megnehezítheti az immunsejtek számára a kórokozó megtámadását.
A változatot először Botswanában észlelték, ahol mostanra három esetet szekvenáltak. További hatot
Dél-Afrikában , egyet pedig Hongkongban erősítettek meg egy Dél-Afrikából hazatérő utazóval.
Dr. Tom Peacock, a londoni Imperial College virológusa egy genommegosztó
weboldalon közzétette az új variáns részleteit , megjegyezve, hogy „a tüskemutációk hihetetlenül magas száma arra utal, hogy ez komoly aggodalomra adhat okot”.
Egy
sor tweetben Peacock azt mondta, hogy „nagyon-nagyon sokat kell figyelni a szörnyű tüskeprofil miatt”, de hozzátette, hogy kiderülhet, hogy ez egy „páratlan klaszter”, amely nem túl fertőző. „Remélem, ez a helyzet” – írta.
Dr. Meera Chand, az Egyesült Királyság
Egészségbiztonsági Ügynökségének Covid-19 -t felelős igazgatója elmondta, hogy az ügynökség világszerte tudományos testületekkel együttműködve folyamatosan figyelemmel kíséri a Sars-CoV-2 változatok állapotát, amint azok világszerte megjelennek és fejlődnek.
„Mivel a vírusok természetéből adódóan gyakran és véletlenszerűen mutálódnak, nem szokatlan, hogy kis számú eset fordul elő új mutációkészletekkel. Minden olyan változatot, amely a terjedésre utaló jeleket mutat, gyorsan kiértékeljük” – mondta.
Az új mutáció első eseteit Botswanában gyűjtötték be november 11-én, illetve Dél-Afrikában pedig három nappal később. A
Hongkongban talált eset egy 36 éves férfi volt, akinek negatív PCR-tesztje volt, mielőtt Hongkongból Dél-Afrikába repült volna, ahol október 22-től november 11-ig tartózkodott. Hongkongba való visszatérésekor negatív lett, de november 13-án, amikor karanténban volt, pozitív lett.
Angliában
már nincs vörös lista , amely korlátozná a külföldről érkező utazókat. A nem teljesen beoltott személyeknek negatív eredményt kell adniuk repülés előtt, és érkezéskor két PCR-tesztet kell elvégezniük. A teljesen beoltottaknak a leszállást követő két napon belül Covid-tesztet kell végezniük.
A tudósok figyelni fogják az új variánst, nincs-e jele annak, hogy lendületet kap és egyre szélesebb körben elterjed. Egyes dél-
afrikai virológusok már aggódnak, különös tekintettel arra, hogy a közelmúltban megnövekedett a megbetegedések száma Gautengben, egy Pretoriát és Johannesburgot magában foglaló városi területen, ahol a B.1.1.529 változatot észlelték
Ravi Gupta, a Cambridge-i Egyetem klinikai mikrobiológia professzora elmondta, hogy
a laboratóriumában végzett munka során kiderült, hogy a B.1.1.529 mutációi közül kettő növelte a fertőzőképességet és csökkentette az antitestek felismerését. „A jelenlévő mutációk alapján minden bizonnyal jelentős aggodalomra ad okot” – mondta. „A vírus egyik kulcsfontosságú tulajdonsága azonban, amelynek a pontos mértéke eddig ismeretlen, az a fertőzőképessége, mivel a jelek szerint ez okozta elsősorban a Delta változat előretörését.
Francois Balloux professzor, az UCL Genetikai Intézet igazgatója elmondta, hogy a variáns nagyszámú mutációja nyilvánvalóan „egyszeri robbanásban” halmozódott fel, ami arra utal, hogy egy legyengült immunrendszerű személy krónikus fertőzése során alakulhatott ki, pl egy kezeletlen HIV/AIDS-betegben.
"Meg van az esély arra, hogy az Alfához vagy Deltához képest a semlegesítő antitestek "gyengén" ismerik fel" - mondta. „Nehéz megjósolni, mennyire fertőző lehet ebben a szakaszban. Egyelőre szorosan nyomon kell követni és elemezni kell, de nincs ok a túlzott aggodalomra, hacsak nem kezd "felgyorsulni" a közeljövőben.”
The B.1.1.529 variant was first spotted in Botswana and six cases have been found in South Africa
www.theguardian.com