Számos kutatót és virológust tölt el aggodalommal a koronavírus egy új variánsának a megjelenése, amely egyes vélekedések szerint akár újabb járványhullámok kialakulását is okozhatja. A kialakult helyzetre reagálva az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rendkívüli ülést tart pénteken, amelynek...
www.portfolio.hu
Rendkívüli ülést tart a WHO a koronavírus új szupervariánsa miatt
A rendkívül alacsony regisztrált esetszám ellenére komoly aggodalmakat váltott ki kutatókból, ugyanis a vizsgálatok azt mutatják, hogy a B.1.1.529 variáns összesen 32 mutációt tartalmaz a tüskefehérjéjén, vagyis pont azon a részén, amelyet a legtöbb vakcina arra használ, hogy beindítsa az immunrendszer védekezőképességét a fertőzéssel szemben.
Ez mit jelent? Hatástalan lesz az mRNS vakcina ? Pfizer, Moderna??
Ez igen sok dolgot jelenthet:
- minden megy tovább az eddigiek szerint,
- sokkal kevésbé lesz ettől fertőző,
- vagy éppen sokkal fertőzőbb lesz, mert hatékonyabban képes kötődni a sejtekhez.
Ami a védőoltásokat illeti, itt is több dolog lehetséges:
- a harmadik dózis ez ellen is hatékony védelmet alakít ki,
- erősen csökken a hatékonyság, de mondjuk egy 4. dózis már hatékony lesz,
- a 10. dózis se segít, frissíteni kell a vakcinákat.
Másrészt pedig, ha a jelenlegi - tüskefehérjére kihegyezett - oltások elvéreznek ellene, akkor nagy eséllyel csak az inaktivált vírust tartalmazó vakcinák maradnak, mint utolsó bástya, elvégre ezek többek között a nukleokapszid ellen is termelhetnek antitesteket. De ebben az esetben feltehetően ezek hatékonysága is csökkenne.
Kérdés, hogy mekkora a fertőzőképessége: ha kisebb, mint a deltáé, akkor nem kell túlzottan aggódni, mert nem lesz képes túlnőni.
Személyes véleményem, hogy ha az immunrendszerünket már valamilyen formában (természetes úton, oltás révén) összeismertettük a koronavírussal, akkor nem lesz teljesen védtelen egy ilyen markánsabban eltérő mutánssal szemben.
De a biztonság kedvéért megidézem
@Redgreg kollégát, ő nálam sokkal járatosabb az immunológia rejtelmeiben.