Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Ezt nem jelentheted ki szerintem teljes bizonyossággal....
Éppen annyi bizonyossággal jelenthetem ki amit gondolok, mint azok a tudósok/kutatók/orvosok, akik egy éve, egy csomó biztos dolgot jelentettek ki a forgalomba éppen csak bevezetett oltásokkal kapcsolatban. Az is egy feltételezés volt, és nem is jött be úgy ahogy jelezték. Ez is egy feltételezés, és lehet, hogy ez sem jön be úgy ahogy én gondolom és írtam ;) .
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
W

Wilson

Guest
Éppen annyi bizonyossággal jelenthetem ki amit gondolok, mint azok a tudósok/kutatók/orvosok, akik egy éve, egy csomó biztos dolgot jelentettek ki a forgalomba éppen csak bevezetett oltásokkal kapcsolatban. Az is egy feltételezés volt, és nem is jött be úgy ahogy jelezték. Ez is egy feltételezés, és lehet, hogy ez sem jön be úgy ahogy én gondolom és írtam ;) .
Nem mindegy kiről beszélünk, ha pl Karikó kijelentéseit nézem ő annyiban tévedett, hogy ő 12 hónapos védettséget mondott ami végül pont a fele lett 6 hónap.Az összes többi kijelentése a Pfizer oltasaval kapcsolatban igaznak bizonyult.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Személyes élmények. 2020 decemberében és januárjában nem tudtam úgy sétálni 20-40 perces, hogy több mentőautót ne halljak és volt, hogy csordában mentek. Pedig akkor közel sem volt akkora esetszám, mint most.

Ehhez képest az elmúlt 1 hétben egész békeidő beli volt a forgalom. Néha, néha hallottam szirénázó mentőt.
Ez alapján lehet, hogy tényleg kevésbé veszélyes az Orikon és a védőoltások is lehet, hogy hatnak érezhetően.
Amint a statisztika is mutatja, nagy esetszám mellett, töredék beteg kerül kórházba. Az angliai omikron hullám is azt bizonyította, hogy nagyon virulens a vírus, de kevésbé súlyos lefolyást okoz a megbetegedés, mint a korábbi mutációk (Dánia, Hollandia is ezt tapasztalta, így pl. a Hollandoknál kemény lazítások lesznek már a jövő héten). Ez reményre ad okot.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Nem mindegy kiről beszélünk, ha pl Karikó kijelentéseit nézem ő annyiban tévedett, hogy ő 12 hónapos védettséget mondott ami végül pont a fele lett 6 hónap.Az összes többi kijelentése a Pfizer oltasaval kapcsolatban igaznak bizonyult.
Neked mindegy, hogy a jósdában (amiben egyébként hiszel) 20 év hátralévő időt jósolnak, aztán lesz belőle 10, úgy, hogy Te közben 20 éves projektbe vágsz bele.

Karikó és Pfizer. Ha jól emlékszem, 2020 őszén olyan nyilatkozatok jelentek meg, hogy az oltás megvéd attól, hogy elkapd a vírust. Később lett a javított mantra, hogy elkaphatod, de nem terjeszted. Következő szint: Elkaphatód, terjeszted is de nem betegszel meg. Következő javítás: Elkaphatod, terjeszted is, meg is betegszel, de nem súlyosan. Aztán jöttek azok a nyilatkozatok, mi szerint: lehet, hogy súlyosan megbetegszel, de nem kerülsz kórházba,...nem kerülsz lélegeztető gépre,.... oda is kerülhetsz, de nem halsz meg:rolleyes:.
Javítsatok ki ha valamit kihagytam.
Vagyis én azt látom, hogy még ők, mint gyártók, sem ismerték a hatását a saját oltásuknak. De ennek ellenére, már elkezdték adni a jónépnek. Minek lehetne ezt nevezni?????
Na de nem baj, fő, hogy megvéd, legalább a haláltól. Remélem ezt az ígéretüket már nem módosítják ;) .
 
W

Wilson

Guest
Amint a statisztika is mutatja, nagy esetszám mellett, töredék beteg kerül kórházba. Az angliai omikron hullám is azt bizonyította, hogy nagyon virulens a vírus, de kevésbé súlyos lefolyást okoz a megbetegedés, mint a korábbi mutációk (Dánia, Hollandia is ezt tapasztalta, így pl. a Hollandoknál kemény lazítások lesznek már a jövő héten). Ez reményre ad okot.
Igen csak itt lépő képbe az oltások szerepe, az oltatlanoknál az omikron is tud súlyos fertőzést, okozni míg a három oltást kapott embereknél nagy százalékban lényegesen enyhébb lefolyású az omikron fertőzés...

 
W

Wilson

Guest
Neked mindegy, hogy a jósdában (amiben egyébként hiszel) 20 év hátralévő időt jósolnak, aztán lesz belőle 10, úgy, hogy Te közben 20 éves projektbe vágsz bele.

Karikó és Pfizer. Ha jól emlékszem, 2020 őszén olyan nyilatkozatok jelentek meg, hogy az oltás megvéd attól, hogy elkapd a vírust. Később lett a javított mantra, hogy elkaphatod, de nem terjeszted. Következő szint: Elkaphatód, terjeszted is de nem betegszel meg. Következő javítás: Elkaphatod, terjeszted is, meg is betegszel, de nem súlyosan. Aztán jöttek azok a nyilatkozatok, mi szerint: lehet, hogy súlyosan megbetegszel, de nem kerülsz kórházba,...nem kerülsz lélegeztető gépre,.... oda is kerülhetsz, de nem halsz meg:rolleyes:.
Javítsatok ki ha valamit kihagytam.
Vagyis én azt látom, hogy még ők, mint gyártók, sem ismerték a hatását a saját oltásuknak. De ennek ellenére, már elkezdték adni a jónépnek. Minek lehetne ezt nevezni?????
Na de nem baj, fő, hogy megvéd, legalább a haláltól. Remélem ezt az ígéretüket már nem módosítják ;) .
Nem mondtak olyat, hogy az oltások megvédenek a koronavírus fertőzéstől, nem értem miért kell ezt mindig felhozni, azt mondták az elejétől fogva, hogy X százalékban megvédenek a súlyos/halálos kimeneteltől, de ezt már annyiszor leírtuk linkeltük ebben a topikban....
 
W

Wilson

Guest
Felesleges etetned egy trollt.
Néha én is azt érzem, hogy felesleges újra és újra elmondani a tényeket, mert úgyis lesz valaki aki időről időre előjön azzal, hogy az oltások rosszak nem érnek gyakorlatilag semmit, és különben is azt mondták az orvosok meg a kutatók, hogy az oltások 100%-ban megvédenek a koronavírustól/feketehimlőtől/Motabától/veszetségtől/agylágyulástól stb ....
 
M

molnibalage

Guest
Nem mondtak olyat, hogy az oltások megvédenek a koronavírus fertőzéstől, nem értem miért kell ezt mindig felhozni, azt mondták az elejétől fogva, hogy X százalékban megvédenek a súlyos/halálos kimeneteltől, de ezt már annyiszor leírtuk linkeltük ebben a topikban....
Konkrétan gecira unalmas már. A kezdet kezdetén 2020 márc-ápr- körül még pont azt latolgatták, hogy ha annyi a wihani repro ráta, mint mérik, akkor 90%-os hatékonyságú oltással 65% táján lett volna a nyájimmunitás.

A bibi az, hogy a jelek szerint az oltások, megbetegedés vagy továbbadás elleni védelme messze 90% alatt van ahogy látom.
Viszont a súlyos lefolyás és halál ellen úgy tűnik működnek.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 054
5 551
113
A következő Covid-19-változat, amely a világ figyelmét felkelti, fertőzőbb lesz, mint az omikron, de az igazi kérdés, amelyre a tudósoknak választ kell adniuk, hogy halálosabb lesz-e, vagy sem - közölték kedden az Egészségügyi Világszervezet tisztviselői.

Bár az omikron kevésbé virulensnek tűnik, mint a vírus korábbi törzsei, az esetek puszta mennyisége világszerte jelentős nyomást gyakorol a kórházi rendszerekre.

Van Kerkhove szerint a következő variáns fertőzőképesebb lesz mint az omikron, mivel csak így válhat dominánssá.

A nagy kérdés az, hogy a jövőbeni változatok több vagy kevésbé súlyosak lesznek-e

Óva intett attól, hogy bevegyük azokat az elméleteket, amelyek szerint a vírus továbbra is enyhébb törzsekké fog mutálódni, amelyek kevésbé betegítik meg az embereket, mint a korábbi változatok.

Erre nincs garancia. Reméljük, hogy így lesz, de erre nincs garancia, és nem is számíthatunk rá

- mondta, megjegyezve, hogy az embereknek addig is be kell tartaniuk a közbiztonsági intézkedéseket. Ráadásul a Covid következő iterációja még jobban kikerülheti a vakcinák védelmét, és még kevésbé teheti hatékonnyá a meglévő vakcinákat.

 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 054
5 551
113
Személyes élmények. 2020 decemberében és januárjában nem tudtam úgy sétálni 20-40 perces, hogy több mentőautót ne halljak és volt, hogy csordában mentek. Pedig akkor közel sem volt akkora esetszám, mint most.

Ehhez képest az elmúlt 1 hétben egész békeidő beli volt a forgalom. Néha, néha hallottam szirénázó mentőt.
Ez alapján lehet, hogy tényleg kevésbé veszélyes az Orikon és a védőoltások is lehet, hogy hatnak érezhetően.
A 444- en van egy jó statisztika, hogy hogyan állunk pl tavalyhoz képest, meg a mostani trendekről.

A lélegeztetőn lévő betegek száma szerencsére jóval alacsonyabb, ez egyértelműen annak a jele, hogy a tüdőt az omikron szinte alig támadja, de árnyalja a képet, hogy tavaly minden lélegeztetett beteg fel volt tüntetve, idén egy módosítás után csak a ténylegesen altatásban lévő betegek vannak feltüntetve.
A kórházban ápoltak száma lassan emelkedik és közelíti a tavaly ilyenkori adatokat, bár tény, hogy sokkal nagyobb esetszámokkal, ha egy jóval súlyosabb lefolyású variáns lenne az omikron az egészségügy már a padlón lenne...

A pozitív tesztek aránya elképesztő, abszolút nem tartjuk kordában ezt a hullámot még annyira sem mint az előzőeket, viszont a megyénkénti növekedési számokból az látszik Budapest növekedése egyre lassul, ott közeli lehet a plató, a többi megyéé még szárnyal és ugye a szennyvízadatok sem sok jót sejtetnek a következő 7-10 napra.

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 054
5 551
113
Biztosan lesznek még kisebb-nagyobb amplitúdóval fellendülő járványhullámok - vetítette előre a koronavírus kilátásaival kapcsolatban a Portfolio-nak adott interjújában Jakab Ferenc virológus. A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjában működő virológiai laboratórium vezetője úgy vélekedett, hogy jelen pillanatban az oltás az egyetlen hatékony fegyverünk a vírus ellen és nagyon fontos a harmadik oltás felvétele, ugyanakkor szerinte nem javasolt, hogy négyhavonta oltsuk a lakosságot, és a jövőben felértékelődhetnek a koronavírus ellen kifejlesztett gyógyszerek. A szakemberrel beszéltünk a nyájimmunitás fogalmáról, a többrétegű védekezési stratégia fontosságáról, a hosszabb távú koronavírus-ellenes megoldásról, a pécsi kutatásokról és fejlesztésekről, személyes céljáról, az iskolateremtés lehetőségéről, az élettudományok, azon belül is a biológiai és mikrobiológiai kutatások szerepéről, valamint a vakcinaellenes hangokról is.

Portfolio: Amikor beszélgetünk épp az omikron variáns által kiváltott ötödik hullám fut nagyon gyors ütemben felfelé Magyarországon és a 4. koronavírus elleni oltással kapcsolatban jelent meg ajánlás idehaza. Mi kell ahhoz, hogy elmondhassuk, hogy eljött a járvány utolsó hulláma? Vagy hozzá kell szoknunk ahhoz, hogy tartósan velünk marad ez a fertőző betegség, csak egyre kevésbé súlyos hullámokban tör ránk és végső soron olyan lesz, mint egy influenzajárvány?

Jakab Ferenc: Ezt most nem tudjuk megmondani és számos nyitott kérdés van még, amire nem tudjuk a választ a jelenlegi információk alapján.

Kizártnak tartom, hogy az omikron variáns elhozza a járvány végét.

Ugyan elképzelhető, hogy a gyors terjedés miatt végigfertőzi az egész populációt, és valamilyen szintű védettséget mindenki szerez, de egyrészt ez a védettség nagyon gyorsan el fog kopni. Másfelől azt is érdemes szem előtt tartani, hogy

ha az omikronnál egy durvább variáns érkezik, ami szintén nagyon erősen képes támadni a tüdőt, és szintén súlyos tüneteket okoz, akkor ugyanott vagyunk, ahol a part szakad.

Az omikron ellen megszerzett és az idén őszi-téli szezonra már amúgy is kikopóban lévő védettség nem fogja meghozni azt a kívánt immunitásszintet, ami egy ilyen variáns kivédéséhez szükséges. Azt gondolom tehát, hogy nem az omikron jelenti a végső megoldást a járvány leküzdésére. Hogy mit fog hozni a következő szezon, ezt most senki nem tudja megmondani. Azt gondolom, hogy

sajnos biztosan lesznek még kisebb-nagyobb amplitúdóval fellendülő járványhullámok,

de ezt még nem lehet megjósolni. Az biztos, hogy ez a vírus a felső légúti fertőzéseink palettájába be fog épülni, és hosszú távon számolni kell azzal, hogy ha nem is ilyen szintű járványokat, de kisebb-nagyobb fertőzéseket biztosan fog okozni.

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Wilson

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 054
5 551
113
Az omikron variáns most már egyértelműen uralkodó Magyarországon is. A betegek jelentős része orrfolyással, hát- és derékfájással, enyhe lázzal átvészeli a betegséget. „Aki háromszorosan oltott, az enyhe tünetekre számíthat, semmi olyanra, amit bőséges folyadékbevitellel, lázcsillapítással ne lehetne kezelni. Aki viszont több betegséggel küszködik, az ritkán, de a három oltás ellenére is kerülhet olyan állapotba, hogy kórházi ellátásra szorul. Kollégákkal beszélve most úgy látjuk, hogy valamelyest csökkent az osztályok leterheltsége” – osztotta meg a Portfolio-val tapasztalatait Zacher Gábor.

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Wilson

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Személyes élmények. 2020 decemberében és januárjában nem tudtam úgy sétálni 20-40 perces, hogy több mentőautót ne halljak és volt, hogy csordában mentek. Pedig akkor közel sem volt akkora esetszám, mint most.

Ehhez képest az elmúlt 1 hétben egész békeidő beli volt a forgalom. Néha, néha hallottam szirénázó mentőt.
Ez alapján lehet, hogy tényleg kevésbé veszélyes az Orikon és a védőoltások is lehet, hogy hatnak érezhetően.

Én azt gondolom, hogy is-is. Az omikron tényleg alapból is enyhébb lefolyású, de azért erősen szerepe van az oltottságnak is. Nem egy, nem két példát hallani rá, hogy egész családok/csoportok nyelik be az omikront, és nem meglepően mindig azok vannak közülük a legszarabbul, akik oltatlanok. Ez számomra azt mutatja, hogy a betegség lefolyására azért erősen hatással van, hogy a szervezetnek be lett-e mutatva már egy igen hasonló vírustörzs (vuhanira fejlesztett vakcina), vagy nem.
Ha lenne már kifejezetten omikron ellen fejlesztett vakcina (ami szerintem botrányos, hogy nincs még), jó eséllyel a fertőződést is sokkal jobban visszafogná, nem csak a súlyos eseteket.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 173
113
Én azt gondolom, hogy is-is. Az omikron tényleg alapból is enyhébb lefolyású, de azért erősen szerepe van az oltottságnak is. Nem egy, nem két példát hallani rá, hogy egész családok/csoportok nyelik be az omikront, és nem meglepően mindig azok vannak közülük a legszarabbul, akik oltatlanok. Ez számomra azt mutatja, hogy a betegség lefolyására azért erősen hatással van, hogy a szervezetnek be lett-e mutatva már egy igen hasonló vírustörzs (vuhanira fejlesztett vakcina), vagy nem.
Ha lenne már kifejezetten omikron ellen fejlesztett vakcina (ami szerintem botrányos, hogy nincs még), jó eséllyel a fertőződést is sokkal jobban visszafogná, nem csak a súlyos eseteket.
Van már, csak Ogre (meg még egy páran) szívrohamot kapna, hogy ha már nem is 20 év tapasztalata áll fenn, de még a kötelező teszteket sem végeznék el rajta...