A WHO szerint a pandémia halálos áldozatainak száma messze meghaladja az országok által jelentett számokat
A szervezet szerint a világjárvány első két évében közel 15 millióval több ember halt meg, mint amennyire normális időkben számítani lehetett volna. A vírus okozta halálesetek korábbi, az országok jelentéseiből származó száma hatmillió volt.
Az Egészségügyi Világszervezet csütörtökön közölte, hogy a világjárvány során közel 15 millióval többen haltak meg, mint amennyien normális időkben meghaltak volna, ami a Covid valódi áldozatainak megdöbbentő mértéke, és amely megmutatta, hogy országról országra mennyire alulszámolták az áldozatokat.
Mexikóban a WHO megállapítása szerint a világjárvány első két évében a halálos áldozatok száma kétszerese volt a kormány által a Covid halálesetekről hivatalosan összeállított adatoknak.
Egyiptomban a többlethalálozás nagyjából 12-szerese volt a hivatalos Covid-számnak.
Pakisztánban ez a szám nyolcszorosa volt.
Ezek a becslések, amelyeket a WHO által összeállított globális szakértői testület számolt ki, sok tudós szerint a legmegbízhatóbb mércéje a világjárvány teljes hatásának. Mivel a globális halálozási adatokban nagy hiányosságok vannak, a szakértői csoport a többlethalálozás kiszámítását tűzte ki célul: a 2020-ban és 2021-ben meghalt emberek száma és a között a különbség között, hogy hányan haltak volna meg ez idő alatt, ha a világjárvány nem következik be.
Számításaikban a bejelentett halálesetekre vonatkozó nemzeti adatokat kombinálták a helyi és háztartási felmérésekből származó új információkkal, valamint olyan statisztikai modellekkel, amelyek célja a kimaradt halálesetek figyelembevétele volt.
A szakértők szerint a legtöbb többlethalálozás magának a Covidnak az áldozata volt, de néhányan azért haltak meg, mert a világjárvány miatt nehezebb volt orvosi ellátáshoz jutni olyan betegségek miatt, mint például a szívroham. A korábbi, kizárólag az országok által jelentett halálesetek száma alapján számolt áldozatok száma hatmillió volt.
A világjárvány halálos áldozatainak nagy része 2021-re koncentrálódott, amikor a fertőzőbb változatok még olyan országokban is pusztítottak, amelyek a korábbi járványkitöréseket elhárították. A WHO által összeállított szakértők becslése szerint abban az évben a halálozások száma összességében nagyjából 18 százalékkal volt magasabb - további 10 millió emberrel -, mint a világjárvány nélkül lett volna.
A fejlődő országok viselték a pusztítás fő terhét, a vártnál közel nyolcmillióval több ember halt meg a világjárvány során az alacsonyabb és közepes jövedelmű országokban.
"Teljesen megdöbbentő, ami ezzel a világjárvánnyal történt, beleértve azt is, hogy képtelenek vagyunk pontosan nyomon követni" - mondta Dr. Prabhat Jha, a Szent Mihály Kórház és a Torontói Egyetem epidemiológusa, aki tagja volt a számításokat készítő szakértői munkacsoportnak. "Ennek nem szabadna megtörténnie a 21. században".
A számadatok már január óta készen álltak, de közzétételüket megakasztotta India kifogása, amely vitatja a számítási módszert, hogy hány állampolgára halt meg.
A W.H.O. becslései szerint a világméretű többlethalálozás közel egyharmada - 4,7 millió - Indiában történt. Az indiai kormány saját adatai szerint 2021 végéig 481 080 haláleset történt.
De India messze nem az egyetlen olyan ország, ahol a halálesetekről jelentősen aluljelentettek. Ahol a többlethalálozások száma messze meghaladta a Covid halálesetek bejelentett számát, ott a szakértők szerint a különbség azt tükrözheti, hogy az országoknak nehézséget okoz a halálozási adatok gyűjtése, vagy hogy szándékosan igyekeznek elfedni a világjárvány áldozatait.
Egyes országokban a kormányzati jelentések hibái széles körben ismertek voltak. Oroszország például 2021 végéig nagyjából 310 000 Covid-halált jelentett, de a W.H.O. szakértői szerint a többlethalálozás száma közel 1,1 millió volt. Ez tükrözte a kormánytól meglehetősen független orosz nemzeti statisztikai hivatal korábbi becsléseit.
Alekszej Raksha, egy független demográfus, aki kilépett az orosz állami statisztikai szolgálatból, miután panaszkodott a Covid halálesetek nem megfelelő számbavételére, azt mondta, hogy informális utasításokat adtak a helyi hatóságoknak, hogy sok esetben ne a Covidot regisztrálják a halál elsődleges okaként.
"A túlzott halálesetek megállapították a valós képet" - mondta Raksha úr. "Oroszország siralmas teljesítményt nyújtott a járvány elleni küzdelemben".
Más nemzetek esetében a W.H.O. szakértői a rendelkezésre álló korlátozott adatokat felhasználva olyan becslésekhez jutottak, amelyek megdöbbentően eltérnek a korábbi számításoktól, bár figyelmeztettek, hogy egyes számítások továbbra is nagyon bizonytalanok. Indonéziában például a szakértők nagymértékben támaszkodtak a fővárosból, Jakartából származó havi halálozási adatokra, és úgy becsülték, hogy az országban a szokásosnál több mint egymillióval több haláleset történt. Ez a szám hétszerese lenne a Covid halálozási adatainak.
Siti Nadia Tarmizi, a kormány Covid-19 oltási programjának szóvivője elismerte, hogy Indonéziában több haláleset történt, mint amennyit a kormány jelentett. Elmondta, hogy a probléma részben abból adódik, hogy az emberek nem jelentették rokonaik halálát, hogy elkerüljék a Covid áldozatainak temetésére vonatkozó kormányzati szabályok betartását. De azt is mondta, hogy a WHO becslései túl magasak.
Pakisztánban Dr. Faisal Sultan volt egészségügyi miniszter megvédte a kormány halálozási jelentéseit, mondván, hogy a nagyvárosok temetői temetések számáról szóló tanulmányok nem mutattak ki nagyszámú, megszámolatlanul maradt áldozatot a járványban.
Más, a világjárvány során súlyosan megsínylett országok esetében a W.H.O. becslései még megdöbbentőbb számadatokra világítottak rá, amelyek az amúgy is lesújtó halálozási adatok mögött rejtőzködtek. Peruban például a szakértők által becsült 290 000 többlethalálozás 2021 végére csak 1,4-szerese volt a Covid által bejelentett halálesetek számának. A W.H.O. becslése szerint azonban 100 000 perui lakosra 437 többlethalálozás jutott, így az ország a világ egyik legmagasabb egy főre jutó halálozási arányával rendelkezett.
"Amikor egy egészségügyi rendszer nincs felkészülve a tüdőgyulladásban súlyosan beteg betegek fogadására, amikor nem tudja biztosítani az élethez szükséges oxigént, vagy akár ágyakat sem tud biztosítani, hogy feküdjenek, hogy nyugalomban lehessenek, akkor azt kapjuk, amit kaptunk" - mondta Dr. Elmer Huerta onkológus és közegészségügyi szakember, aki egy népszerű perui rádióműsor házigazdája.
Az Egyesült Államokban a W.H.O. becslése szerint 2021 végére a vártnál nagyjából 930 ezerrel többen haltak meg, szemben az ugyanebben az időszakban hivatalosan regisztrált 820 ezer Covid-halálozással.
Mexikóban a kormány maga is nyilvántartást vezetett a világjárvány során bekövetkezett többlethalálozásról, amely nagyjából egybeesik a W.H.O. által készített adatokkal. Ezek a becslések - amelyek körülbelül kétszeresei az ország által bejelentett Covid halálesetek számának - azt tükrözik, amit az ottani elemzők a halottak megszámlálásának nehézségeinek neveztek.
"Rosszul reagáltunk, lassan reagáltunk. De azt hiszem, a legsúlyosabb az volt, hogy nem kommunikáltuk a sürgősséget, hogy minimalizálni, minimalizálni akartunk" - mondta Xavier Tello, egy Mexikóvárosban élő közegészségügyi elemző. "Mivel Mexikó nem vizsgálta vagy nem vizsgálja a Covidot, sok ember meghalt, és nem tudjuk, hogy volt-e Covidjuk."
A WHO számításaiban szerepelnek azok az emberek, akik közvetlenül a Covid miatt haltak meg, a Covid által súlyosbított egészségügyi állapotokban, vagy azért, mert a Covidtól eltérő betegségük volt, de a világjárvány miatt nem kaphatták meg a szükséges kezelést. A többlethalálozásra vonatkozó becslések figyelembe veszik azokat a várható haláleseteket is, amelyek a Covid-korlátozások miatt nem következtek be, mint például a közlekedési balesetek csökkenése vagy az elszigetelés, amely megakadályozta az influenza és más fertőző betegségek okozta haláleseteket.
A W.H.O. szakértői szerint a többlethalálozás kiszámítása összetett. Világszerte az országok mintegy fele nem jelenti rendszeresen az összes okból bekövetkezett halálesetek számát. Mások csak részleges adatokat szolgáltatnak. A W.H.O. afrikai régiójában a szakértők elmondták, hogy a 47 országból csak hat országból állnak rendelkezésükre adatok.
A tudósok azt is megjegyezték, hogy a többlet halálozási arány nem feltétlenül jelzi egy ország világjárványra adott válaszlépéseit: Az idősebb és a fiatalabb népesség a válaszlépéstől függetlenül különbözőképpen fog viselkedni egy világjárványban. A W.H.O. szakértői pedig azt mondták, hogy nem számoltak a hőhullámok vagy konfliktusok hatásaival.
Ahol hiányoztak a halálozási adatok, ott a statisztikusoknak modellezésre kellett hagyatkozniuk. Ezekben az esetekben az országspecifikus információk, például a megfékezési intézkedések, a betegség korábbi aránya, a hőmérséklet és a demográfiai adatok alapján készítettek előrejelzéseket, hogy összeállítsák a nemzeti számokat, majd ezekből regionális és globális becsléseket készítsenek.
A W.H.O. tisztviselői arra használták fel számításaik közzétételét, hogy a halálesetek jelentésére irányuló nagyobb beruházás mellett érveljenek.
"Ha alulbecsüljük, akkor alul is fektethetünk be" - mondta Dr. Samira Asma, a WHO adatokért, elemzésért és hatáskifejtésért felelős főigazgató-helyettese. "Ha pedig alulszámolunk, akkor elmulaszthatjuk a beavatkozások célzását ott, ahol a legnagyobb szükség van rájuk."