Szakemberek szerint nagy esély van arra, hogy a mostani járványt okozó COVID-19 koronavírus nem tűnik el, hanem tagja lesz azoknak a légúti fertőzéseknek, amelyek a szezonális influenzához hasonlóan évszakokhoz kötötten visszatérően fertőznek.
„Egy ideig biztosan velünk marad, hiszen már meghonosodott az emberek körében, és nem fog eltűnni védőoltás nélkül” –
mondta a Business Insidernek Amesh Adalja, a Johns Hopkins Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó szakértője.
A szakember szerint van alapja azoknak a reményeknek, hogy a tavasz beköszöntével megáll a vírus terjedése, vagy legalábbis lelassul annyira, hogy legyen idő védőoltást kifejleszteni ellene. A hideg idő azért segíti a légúti megbetegedéseket okozó vírusok terjedését, mert ilyen körülmények között keményebb a gélszerű védőburkuk, ennek köszönhetően pedig elég hosszan életképesek maradnak ahhoz, hogy a levegőben vagy tárgyak felületén keresztül eljussanak egy új gazdaszervezetbe.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy örökre meg is szabadulhatunk tőle. Négy másik koronavírus már eddig is okozott szezonális megbetegedéseket, és általában enyhe megfázás jellegű tüneteket produkálnak, ugyanakkor mindegyik okozhat tüdőgyulladást is, amely a COVID-19-nek is a legveszélyesebb szövődménye. Amesh Adalja szerint ezekhez fog társulni az új koronavírus is.
Ez a mostani események tükrében elég ijesztően hangzik, de valójában eddig egyik koronavírus sem követelt annyi áldozatot, mint a szezonális influenza.
Ez utóbbi példája pedig azt is mutatja, hogy egy légúti betegség akkor is fennmaradhat, ha védőoltás van ellene.
Az új vírusról ugyanakkor még meglehetősen keveset tudunk, a szakemberek igyekeznek minél gyorsabban minél többet megtudni genetikai felépítéséről és hatásmechanizmusáról. Egy kínai kutatás szerint – amelyet a salon.com
szemlézett – a COVID-19 olyan irányban változott a korábbi koronavírusokhoz képest, ami az ebolával, a HIV-el és néhány madárinfluenza-vírussal rokonítja.
A kínai szakemberek szerint a COVID-19 ezerszer sikeresebben kötődik a gazdasejtekhez, mint a 2002-2003-as koronavírus-járványt okozó SARS, amellyel 80 százalékban azonos a genetikai felépítése. Azzal ellentétben azonban a furin nevű fehérjén keresztül fertőz, ami az eddigi koronavírusokra nem volt jellemző, az ebolára és a HIV-re viszont igen.
Örökre velünk maradhat az új koronavírus
Pontosan az ilyen hibák nem férnek bele...!
Tegnap
számoltunk be arról, hogy a Facebookon egy számos veszélyes valótlanságot állító lánclevél terjed "Egy olasz orvos a koronavírusról" címmel. Cikkünkben bemutattuk, hogy a lánclevél számos hazugságot, sőt, józan ésszel is belátható butaságot állít a koronavírus fertőzésről.
Azt reméltük, hogy cikkünkkel megakadályozzuk, hogy kétségbeesett laikusok puszta jóindulatból tovább terjesszék a butaságot. Amint azonban egy olvasónk felhívta rá a figyelmünket, a Magyar Gyógyszerészeti Kamara (MGYK) budapesti szervezete gyakorlatilag az álhírek tömegét tartalmazó lánclevél szerkesztett változatát küldte ki a budapesti gyógyszerészeknek, koronavírus-tájékoztató hírlevél gyanánt.
A gyógyszerész kamara egy kamu lánclevelet küldött ki a budapesti patikusoknak a koronavírusról