Ennek a járványnak jól láthatóan van egy 2-3 hetes tehetetlensége. Bármilyen intézkedés első eredményei kb. 1 hét múlva látszanak és 2-3 hét kell, hogy teljesen kifejtse a hatását. Ugyanaz igaz fordítva is. Ha egy indolt intézkedést elmulasztanak, akkor az első héten még szinte semmi negatív nem látszik. 2-3 héten belül látszik mérsékeltebb emelkedés. De ha alacsony értékről kezd emelkedni, akkor még 2-3 hét múlva sem tűnik katasztrofálisnak. Újabb 2-3 hét múlva már ütemesen romlik a helyzet, de ha addig elkényelmesedtek a döntéshozók és társadalom, akkor még ebben az esetben sem lépnek. Ismét eltelik 2-3 hét és olyan szinten ugrik meg a terjedés, hogy aki ekkor, erőteljesen elkésve kap csak észbe és lép, az már csak egy nagyon magas szinten tudja megfogni, vagy ott se.
Hogy is néz ki ez Magyarországon:
- A potenciális nyaralási célországokban már június végén, július elején elkezdett jól láthatóan emelkedni a fertőzésszám. Ennek ellenére nálunk el lett engedve a nép külföldre. Csak későn, július közepétől került bevezetésre némi korlátozás, de Horvátország, Szlovénia, Spanyolország, Csehország, Ausztria, Franciaország, Szlovákia, Belgium, Hollandia, stb... végig, vagy majdnem végig zöldben voltak, annak ellenére, hogy már a lista bevezetésének pillanatától a korlátozott országok közé kellett volna őket sorolni. Ebben a fázisban elég lett volna komolyabban korlátozni a külföldről való beutazást, mivel nálunk nagyon minimálisra esett a belső terjedés. De mivel külföldön is fokozatosan futott fel a terjedés, a behurcolt estek Magyarországon is csak mérsékelt növekedést eredményeztek július 2. felétől. A korábbi, napi átlag 10 alatti új esetszám átlag 14-re, max 26-ig emelkedett 07.13 és 08.05 között. A június második, július első felének 6 alatti napi új esetszám átlagához képest ez átlag bő 2-szeres növekedés.
- A következő fázis a folyamatos behurcolás mellett, a gócos belső terjedés, a behurcolt fertőzés második lépcsőjeként. Magyarországon 500 fő alatt nyáron nem korlátozták érdemben a rendezvényeket. Az eredmény ismert gócos terjedések tantestületi ülésen, esküvőn, bulikon, baráti összejöveteleken, hitgyülis találkozókon, stb.. Pedig csak annyit kellett volna tenni, hogy nem csak a fesztiválokat, hanem az esküvőket, elhalasztott ballagásokat, egyházi összejöveteleket, céges csapatépítéseket, bulikat, baráti találkozókat, rendezvényeket, nagy céges megbeszéléseket, azaz minden csoportosulást is korlátoznak max. 10-20 fő felett. Ez ugyan némileg csökkentette volna az idegenforgalmi ágazat rendezvényekből származó bevételeit, de ha ezzel együtt a külföldi nyaralást megakadályozva, belföldi nyaralásra szorítják rá az embereket, akkor a belföldi egyéni turisztikai kereslet növekedése ezt a kiesést bőven ellensúlyozta volna. A behurcolás miatti esetek mellet a másodlagos gócos terjedés 08.06-tól 30, majd 40 feletti, 08.21-re 52 esetes csúcsot okozó, 08.06 és 08.25 között átlagosan 33 napi új esetre növekedést eredményeztek. Megint az előző időszak átlagához képest bő 2-szeres a növekedés.
- Azután néhány napja, az augusztus 20-24-i hosszú hétvége után (valójában már a hosszú hétvégén, hiszen a tesztelés a tényleges fertőződéshez képest 5-7 napos lemaradásban van) beindult az exponenciális közösségi terjedés. Ez már sokkal intenzívebb, látványosabb felfutással jár. Az oka a már említett behurcolás és csoportos rendezvények mellett, hogy a tünetesek nem veszik komolyan a tüneteiket és nem maradnak otthon, az emberek egy része nem tartja a távolságot, nem viselik, vagy nem megfelelően (orrot és szájat is eltakaróan) viselik a maszkot, nem fordítanak elég figyelmet a kézmosásra, felület fertőtlenítésre, nem kerülik el a zárt, forgalmas helyeket, vagy csökkentik minimumra a bent tartózkodást, vagy legalább ha viselnének bent maszkot, nem kerülik el a fölösleges testi érintkezést, stb... Ebben a fázisban a szept 1-től érvényes teljes beutazási korlátozás már annyit ér, mint halottnak a puszi, hiszen az esetek nagy többségét már belföldi közösségi terjedés teszi ki, így elsősorban azt kellene közösségi intézkedésekkel korlátozni. De a közösségi korlátozó intézkedések még váratnak magukra.
- Most pedig jön az iskolakezdés, az összes külföldi nyaraló hazaérkezése, tömegközlekedési zsúfoltság, visszarendelések otthoni munkavégzésről, céges rendezvények.
- Ha ez után sem teszünk semmi érdemit, akkor pedig októbertől jön a hidegebb idő miatti zárt helyre húzódás, a napsütés csökkenése. Novembertől pedig a felső légúti járvány szezon és szokásos influenza szezon súlyosbíthatja majd a helyzetet.
A jól látható mintázat és napi esetszám ugrások ellenére sem a politika, sem a társadalom nem reagál időben és hatékonyan, mert a tavaszi gyors és hatékony reakció miatt alacsonyan szinten megfogott és júniusra szinte teljesen lecsengett első hullám, valamint a gazdasági válság elaltatja őket.
Pedig Magyarországnak eddig szerencséje is volt. Nálunk később kezdődött az első hullám is és ezt az előnyt jó időben meghozott intézkedésekkel hatékonyan kihasználtuk. Később kezdődött, pár nappal ezelőttig lassabban futott fel a második hullám is, mivel az első hullám után igen alacsony szintre csökkent a terjedés és idő kellett ahhoz, hogy a közösségi robbanáshoz szükséges kritikus tömeget elérjen. Ezt az időbeli előnyt most úgy néz ki, hogy nem használjuk ki, aminek meglesznek a következményei. Nem kellene teljes kijárási korlátozást bevezetni, mint tavasszal. Sokat finomíthattunk már az eszköztáron. De az meg fogja bosszulni magát, hogy semmit nem csinálunk.