Szó sincs róla, hogy tényekkel lehetne alátámasztani, hogy az orosz, vagy a kínai oltóanyagok bármelyike is kockázatosabb lenne, mint a AstraZeneca, a Sanofi-GSK, vagy a Johnson and Johnson szintén még tesztelési fázisban lévő oltóanyag jelöltje.
Valójában az elsőnek "előtörzskönyvezett" orosz oltóanyagot (Szputnyik-V) ugyan a 2. klinikai fázis után előtörzskönyvezték, de ugyanúgy megcsinálják (mostanra megcsinálták) vele a 3. fázist is, 60 ezer önkéntesen tesztelve. Szeptemberben kezdték a 3. fázisos tesztelést, ami a WHO listán is szereplő, elismert vizsgálat. Már az eredményeket értékelik. Csak ezután fogják széles körben elérhetővé tenni:
https://www.pharmindex-online.hu/hi...uljelentkezes-a-vakcinatesztelesre-moszkvaban
A kínaiak a hadsereg tagjainak adott oltóanyagot leszámítva, 3 db civileknek szánt oltóanyagot, a Sinovac 1 és a CNBG két vakcináját több százezer kínainak adták be már szeptember eleji állapot szerint is:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...i-vakcinat-kina-szerint-sikeres-a-szer-447740
A Sinovac és CNBG oltóanyagait ezen kívül hatásosság szempontjából már nyáron elkezdték tesztelni 3. fázisban. Szeptember eleji hír szerint 10 országból (ebből ismert Szerbia, Pakisztán, Egyesült Arab Emírségek, Peru, Marokkó, Bahrein, Jordánia és Argentína) 50 ezer emberen tesztelik ezeket, mivel Kínában nincs érdemi járvány terjedés.
A WHO lista 10 db 3. fázisban lévő oltóanyagot sorol fel. Ebből 4 kínai (1 Sinovac, 2 CNBG, 1 Wuhan Institute of Biological Products/Sinopharm), 1 közös jenki/német/kínai (BioNTech/Fosun Pharma/Pfizer) és egy orosz (a Szputnyik-V). A kínai oltóanyagok közül az első 3-at már július óta tesztelik 3. fázisban.
Itt a WHO lista:
https://www.who.int/publications/m/item/draft-landscape-of-covid-19-candidate-vaccines
Valójában a kínai és orosz vakcinák kerülnek a legtöbb önkéntesen 3. fázisos tesztelésre (nemzetközileg is), méghozzá WHO által elismert vizsgálatokkal. Plusz a saját lakosság előzetes nagy számú oltása miatt ezekről fog rendelkezésre állni biztonságosság szempontjából is a legmegalapozottabb tapasztalat. Ráadásul a kínai oltóanyagok tartanak a legelőrébb a tesztelés terén.
Ehhez képest az EU által emlegetett gyártók közül csak az Oxfordi Egyetem/AstraZeneca oltóanyaga tart már számottevő ideje a 3. fázisos tesztelésnél. A Johnson and Johnson (Janssen Pharmaceutical Companies) oltóanyagáról egy hete volt hír, hogy elkezdték a 3. fázist. A Sanofi-GSK vakcinája máig csak az 1/2 fázisnál tart a WHO lista szerint.
Tehát azon oltóanyagok közül, amiről az EU tárgyal, egy sem fejezte még be a 3. fázist és nincs kiértékelt teszteredmény. Semmi alapja nincs egy olyan kijelentésnek, hogy ezek jobbak, kevésbé kockázatosak, hatásosabbak lennének az orosz, vagy kínai oltóanyagoknál. Az idézett cikk nem is arról szól, hogy szakmai alapon tudnák kifogásolni az orosz, vagy kínai oltóanyagokat,
hanem politikai alapon nem hajlandók beengedni az EU-ba azokat:
"Ezt az Európai Bizottság szóvivője, Eric Mamer közölte, aki azt is kijelentette, hogy az orosz vagy kínai vakcina soha nem lesz része az EU járványügyi stratégiájának."
"Mamer közölte, hogy Brüsszel nem tárgyal sem orosz, sem kínai gyártókkal, és nem is tervezi ezt, mivel az Európai Unió már megállapodott más gyártókkal."
Az a szégyenletes helyzet, hogy az EU-s vezetők előre beígérték az üzletet pár gyártónak, első helyen az AstraZenecanak, függetlenül attól, hogy ő vakcináik időben mikor érkeznek, biztonságosabbak lesznek--e, illetve hatásosabbak lesznek-e mint a versenytárs oltóanyagok.