D-vitaminnal nem lehet ilyen vírus betegséget gyógyítani. Járványt megállítani pedig végképp nem.
A megfertőződéshez semmi köze a vitamin szintnek. Aki fertőzésnek teszi ki magát az adott eséllyel meg fog fertőződni. Ez csak a szabadon mászkáló hordozók arányától, a kontaktusok számától, emberek csoportosulásától, a zárt téreben tartózkodástól, a védekezéstől (maszk viseléstől, kézmosástól) függ. Aki pedig fertőző az meghatározott eséllyel fertőzni fogja a többieket, ha nem vonja ki magát a társadalmi érintkezésből, nem marad otthon, nem visel maszkot, stb... Vitaminnak ehhez semmi köze. Vitaminnal járványt fékezni kezelni nem lehet.
De még gyógyítani, megelőzni, vagy kezelni sem lehet vele érdemben a betegséget. A betegség lefolyása a immunrendszertől és a meglévő egyéb alapbetegségektől, kockázati tényezőktől függ. Azok akik meghalnak jellemzően idősek, legyengültek, alapbetegségekkel rendelkeznek. A vitamin pedig nem befolyásolja sem az életkort, sem az alapbetegségeket.
Még aki fiatal és egészséges, annak is csak akkor befolyásolhatja esetleg a vitamin szint az immunrendszerét, ha vitamin hiánya (vagy csökkent vitamin szintje) van. Az tény, hogy nálunk a legtöbbször D-vitaminból alakul ki hiány, de mivel ez egy zsírban oldódó, a szervezetben elraktározott vitamin, a hiány jellemzően télre, tavaszra alakul ki, amikor a kevés bőrt érő napfény miatt már kiürült a szervezet D-vitamin raktára. Most, november elején viszont nem vagyunk még időben távol a vénasszonyok nyarának napsütésétől és a járvány hatására most boldog-boldogtalan kapkodja be a D-vitamint tablettás formában is. Sokan a túladagolás határáig, vagy azon túl, amivel csak ártanak maguknak. Tehát most még jó eséllyel nincs hiány a legtöbb ember szervezetében. A járvány terjedés, a kórházi ágyak gyors ütemű betelése és a keményen emelkedő halálozás pedig ennek ellenére következett be idáig is.
Az orvosok sem bolondok. Ha a D-vitamin használna COVID betegségre, akkor az összes kórházi ápoltat tele nyomnák intravénásan D-vitaminnal és meg van oldva a probléma. Csak sajnos ez nem így működik.
Tavasszal például sokkal inkább ki volt ürülve a sötét tél után az emberek D-vitamin raktára és akkor még nem szedték marék számra a D-vitamin tablettákat sem. Mégis nagyságrenddel alacsonyabb szinten sikerült megfogni a tavaszi hullámot, mint ahol most tartunk. Ennek oka pedig nem a D-vitamin, hanem az akkori intézkedések és az emberek akkori magatartása volt.
Szóval a D-vitamint késő ősztől késő tavasziig ésszerű mennyiségben (nem túladagolva) érdemes ugyan pótolni, hogy ne alakuljon ki a hiány, de ettől nem fog kevésbé terjedni a járvány. Nem lesz érdemben kevesebb kórházi ápolt és halott sem.
A járvány ellen távolságtartással, kontaktszám csökkentéssel, a tünetesek szigorú otthon maradásával, helyes maszk hordással, kézmosással, a testi érintkezés kerülésével, a csoportosulás kerülésével, a nagy forgalmú, vagy sok emberrel telített, zárt helyek kerülésével lehet védekezni. És ha majd lesz, akkor leginkább az oltással.
Ugyanez igaz a C-vitaminra is, ha valaki C-vitamin túladagolástól reméli a csodát. Csak annyi a különbség, hogy a vízben oldódó C-vitamint nehezebb túladagolni. Legfeljebb csak hasmenés lesz a következmény és a vesekő kockázata nő meg.