Igen. 10 napja folyamatosan csökken a napi új esetek 7 napos mozgó átlaga. A teszt pozitivitást kicsit nehezebb korrekt módon követni, de a tömeges tesztelés heti egyszeri löketeivel korrigálva, 9 napja a teszt pozitivitás 7 napos mozgó átlaga is csökken. 5 napja folyamatosan csökken a kórházban ápoltak száma és az elmúlt 6 napból 5 napon a lélegeztetőn lévők száma is csökkent. Sőt már a halálozás 7 napos mozgó átlaga is egy hete csökkenőben volt. Most egy picit megtorpant.
Kérdés, hogy a karácsony előtti bevásárlási roham, a karácsonyi/szilveszteri rokon/barát látogatás, belföldi utazgatás és utána a visszatérés a munkába, iskolába mit fog okozni. Hagyományosan, az influenza és egyéb felső légúti vírusok esetén ez szokta igazán beindítani a terjedést, aminek a hatása január 2. - 3. hetétől szokott látványosan megmutatkozni.Ha akkor sem fog nagy erővel beindulni, akkor a 2. hullámot sikerült - egy szomorúan magas szinten, de - megfogni. Viszont az látszik, hogy ahol lazítottak az intézkedéseken, ott újra begyorsult a terjedés. Azaz tavaszig-nyárig, illetve az oltásig erre kell berendezkedni, ami most van.
Másik kérdés, hogy az egészségügy hogy fogja bírni még jó pár hónapon át a tartósan nagyon magas terhelést. Ez még a COVID lecsengés idejére is elhúzódik majd, mert ahogy csökken a COVID nyomás, jönnek a halasztott beavatkozások és előjönnek azok a panaszok, amikkel most inkább nem fordulnak orvoshoz.
Minél előbb át kellene oltani a népesség lehető legnagyobb részét, hogy azután utolérhesse magát az egészségügy, az oktatás, az emberi kapcsolatok és a gazdaságot se fogja vissza folyamatosan a járvány (Épp elég baj, hogy gazdasági válságnak járvány nélkül is van oka. Nagyon túl volt húzva pénzügyi eszközökkel a világgazdaság.)