Ez sem igaz. Augusztusban kezdték a Szputnyik V. 3. fázisos tesztelését és szeptember közepén már közzétették az addig tapasztalt mellékhatásokat. Ekkor még híre -hamva sem volt a Pfizer oltás mellékhatásairól szóló információknak. Parancsolj egy szeptember 15-i cikk:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...znek-mellekhatasai-az-orosz-vakcinanak-448852
Az oltást több szempontból tesztelik: biztonságosság, ellenanyag termelés és hatásosság. Biztonságosság és ellenanyag termelés szempontjából a 60 év felettieket is tesztelték. Rájuk sem veszélyes az oltás. Sem, az orosz, sem az amerikai, sem a többi. Náluk is van ellenanyag termelés (bár kisebb mértékben, mint a fiatalabbaknál, hiszen az ő immunrendszerük már nem reagál olyan erőteljesen).
A gond a hatékonyság tesztelésével van. Nem csak az orosz vakcinánál, hanem mindegyiknél ugyanez a dilemma merül fel: A hatékonyságot úgy lehet tesztelni, hogy az önkéntesek egy része oltóanyagot kap, míg a másik része placebót (sós vizet). Majd megkérnek mindenkit, hogy élje a szokásos életét és tegye ki magát fertőzésveszélynek. A hatékonyságot úgy mérik, hogy az oltott csoport megbetegedési arányát osztják a kontroll csoport megbetegedési arányával. Sajnos a hatékonyság teszteléséhez mindenképpen kellően nagy fertőzésveszély szükséges, különben a kontroll csoportban sem lesz elég megbetegedés ahhoz, hogy értelmezhető, következtetésre alkalmas eredmények jöjjenek ki. Akiket vakcinával oltanak be, azokat jó eséllyel egy idő után nagy arányban védeni fogja az oltás. De a kontroll csoportban szükségszerűen meg kell, hogy betegedjen az önkéntesek egy része. Az a probléma, hogy ha erre olyanokat kérnek meg, akik megbetegedés esetén sokkal nagyobb eséllyel kerülnek súlyos állapotba, vagy halnak meg, az nem túl etikus. Ezért bánnak óvatosan a hatékonyság tesztelésnél a veszélyeztetett csoportokkal. Viszont ha etikusan járnak el, és a veszélyeztetetteket arra kérik, hogy a lehető leginkább védekezzenek, tartsanak távolságot, csökkentsék minimumra a kapcsolataikat, ne járjanak tömegbe, hordjanak maszkot, stb... akkor rájuk nézve nehezen lesz mérhető a hatékonyság a lecsökkentett fertőzésveszély miatt.
Nem az oltóanyag biztonságossága kérdéses a 60 év felettiekre. Azt tesztelték. Hanem a hatékonysága. Azért persze erre is lehet következtetni az ellenanyag termelés arányából és mértékéből, de az éles hatékonyság tesztelés csak erős megszorításokkal végezhető náluk.
Részesei a tesztnek:
"The trial subjects will be randomized into five age strata: 18-30, 31-40, 41-50, 51-60, and
60+ years."
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/record/NCT04530396?term=Gam-COVID-Vac&draw=2
Azonban a 60 év feletti önkénteseken való tesztelés csak októberben kezdődött, kb. 2 hónappal a többiek hatékonysági tesztjének megkezdése után, mivel a kontroll csoport bevonása előtt megvárták, hogy az első körben oltott 60 év felettiek 2 adag oltás és 2 x 21 nap idő eltelte után milyen ellenanyag termelési eredményeket produkálnak és őket más protokoll szerint tesztelik:
https://www.fontanka.ru/2020/10/16/69507209/
https://rg.ru/2020/10/31/pervaia-gruppa-dobrovolcev-starshe-60-let-poluchila-vakcinu-sputnik-v.html
Van köztük 80 év feletti is
De ez az óvatosság nem csak az orosz oltásra igaz, hanem az összes többire is. Csak az orosz oltás ellen megy egy lejárató kampány, így azt, ami mindegyikre igaz, csak az orosznál próbálják különleges hátrányként beállítani.