A védőoltásokat nem lehet össze-vissza kombinálni, elvileg minden kombinációt végig kéne futtatni pát 10.00 beteges vizsgálaton, azt meg egyik gyógyszergyárnak sem érdeke, hogy a másik gyógyszerét futtassa. És nem azért, mert ártalmasak kombinálva, hanem ert a hatékonyságot igazolni kell.
Pedig a gyakorlatban már most is kombinálgatják őket és fogják is kombinálni.
- Vannak országok, ahol az Astra 2. adagja helyett Pfizert adnak be és erre sem csináltak több 10 ezres mintán 3. fázisos vizsgálatot.
- Az angolok vizsgálták az Astra feljavításának lehetőségét Szputnyikkal való kombinálás útján. Mert azt azért ők is belátták, hogy ugyanabból a csimpánz adaenovírus vektorból a harmadik adagnak már kevés pozitív hatása lenne.
- Cili néni is azt nyilatkozta nemrég, hogy már vizsgálják a vegyes oltások lehetőségét és a gyakorlatban kísérleteznek vele.
- Hallottam olyan orvosról, aki már a 4. adag COVID oltáson is túl van, 3 különböző oltóanyagból. Értelemszerűen két Pfizerrel kezdte. Ő a vegyes oltások híve. Ezen kívül tudok olyan nem egészségügyis emberről, akinek rokoni, ismerősi körében többen dolgoznak az egészségügyben és 2 Sinopharm után rövidesen kap Pfizert, Modernát, vagy Szputnyikot harmadiknak, mert több antitestet szeretne és a kapcsolataival ezt el is tudja intézni.
- A EU 2022-2023-ra annyi Pfizert rendelt, hogy EU szerte mindenki Pfizer emlékeztetőt fog kapni. Az is, akinek az alap immunizálása más oltóanyagokkal történt. És híre hamva sincs annak, hogy az EMA gőzerővel nagy mintás teszteket indított volna a kombinációk vizsgálatára.
- Mi pedig teljes elölt vírusos oltóanyag gyártására építünk gyárat.
Tehát elég esélyes, hogy aki most Astrát, vagy Szputnyikot kapott, az jövőre emlékeztetőnek Pfizert kap EU-s beszerzésből, 2023-ban pedig magyar teljes elölt vírusos oltást.
- A teljes elölt vírusos oltás áll a legközelebb a természetes úton kiállt fertőzéshez és a korábbi fertőzöttek is kapnak mindenféle típusú oltást. Ez olyan, mintha Sinopharmot kombinálnának valami mással.
- Hasonló a helyzet akkor, amikor az oltott személy vad vírussal találkozik. Olyan, mintha a korábbi oltása mellé kapna Sinopharmot is. Csak a vad vírus mellé nincs adjuváns. Viszont az vad, azaz - a védettség miatt ugyan kis hányadban, de - fertőz testi sejteket, mert a vérben lévő ellenanyag nem képes 100%-ban azonnal lekötni az összes bejutott vírus antigénjeit. Csak legfeljebb a vírus szaporodása a szervezetben olyan mértékben gátolva van, hogy az nem önfenntartó folyamat és rövid úton elhal. De ez a korlátozott sejtfertőzés hasonló hatással jár, mint az adjuváns a Sinopharm oltóanyagban. Ha pedig meg már lecsökkent az ellenanyag szint a vérben, akkor elve biztos, hogy egy rövid ideig szaporodni fog a szervezetben a vírus. Csak elég gyorsan tud reagálni az immunrendszer, hogy ezt a szaporodást a tünetmentes szinten, vagy nagyon enyhe és rövid ideig tartó tünetek szintjén megfogja. De a vad vírussal való utólagos találkozás is hasonló hatást ér el, mint egy harmadik adag oltás. Leginkább, mint egy harmadik oltás a Sinopharmból, ami ugyanaz, mint a vad vírus, csak nem szaporodik.
Szóval egyetértek abban, hogy a gyártók általában ellenérdekeltek a kombinációk vizsgálatában. De a való életben mindenképpen lesz, sőt már van is nagyobb számban kombináció, mind a különböző oltóanyagok közt, mind a természetes fertőzés, vad vírussal találkozás és az oltóanyagok közt. Megismételt 3. fázisos vizsgálat nélkül is.
Nem gondolom, hogy mindenképpen végig kellene vinni egy 3. fázisos tesztelést két olyan oltóanyagnál, amelyek biztonságossága és hatékonysága külön - külön tesztelve és igazolva van. Mint ahogy a gyógyszerek kombinálása esetén sem próbálják ki az összes létező kombinációt más gyógyszerekkel több 10 ezer emberen, hanem a gyakorlatban kombinálják a gyógyszereket és ha negatív kölcsönhatást találnak, akkor ellenjavallt lesz, ha pedig pozitívat, akkor ajánlott.
Az eseteleges mutációk miatt módosított oltások tesztelésével és engedélyezésével sem fognak sok hónapot eltölteni, hagyva, hogy a mutáns közben szabadon terjedjen. Legalábbis a Pfizer esetében már beígérték, hogy pár hét az átállás és a gyártás megkezdésétől heteken belül már a módosított oltással tudnak élesben oltani. Nyilván amelyik oltóanyaggal szemben politikai alapú ellenállás van az EU szerveinél, annál a módosított változattal kapcsolatban is és képesek lesznek hónapokig húzni az időt, de ennek a szakmaisághoz már semmi köze.
Mellesleg a Sinopharm jól tárolható, tehát el is lehet tenni néhány hónap múlva beadandó emlékeztetőnek.