JAS-39 Gripen (Saab,Svédország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Terminátor
Megnéztem. Milyen következtetésre kellet volna jutnom belőle szerinted? Én ugyan is nem tudom, hogy te mire gondolsz. Az ábrákon szereplő gép mennyiségeket és típusokat (Tornado,Mirage F1,Mirage 2000, AMX, F16) folyamatosan vonják ki és nagy részüket nem pótolják új típussal. Az új gépekből, már nagyságrendekkel kevesebbet szerez be mindenki. Nálunk az egy db századot, ennek ellenére elég karcsúnak találom!
Én arra jutottam, hogy Svájcnak, még van legalább 10-15 éve egy típusváltásra.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 385
74 252
113
Terminátor
Megnéztem. Milyen következtetésre kellet volna jutnom belőle szerinted?

Este valamiért úgy értettem a hozzászólásodat hogy nekünk akarsz annyi gépet mint amennyi Svájcnak van. Sorry, benéztem. Ugyanígy látom én is, mint te.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 385
74 252
113
Ablaktörő svéd Gripen

http://forum.scramble.nl/viewtopic.php?f=48&t=106092
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 385
74 252
113
A svájci "nem" következményei

http://www.20min.ch/schweiz/news/story/200-Stellen-bei-Ruag-betroffen-31442148
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 385
74 252
113
"Tibenský, who was appointed on 1 May, said that as Bratislava will be withdrawing its Mikoyan MiG-29 fighter aircraft from service in around 2016-17, Slovakia will most likely lease Saab Gripen multirole combat aircraft to prevent a gap occurring in its supersonic fighter capability."

http://www.janes.com/article/38100/slovakia-prepares-for-major-defence-acquisitions#.U3tCPUgE5KA.twitter
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Vajon mit fognak bérelni a tótok ? Ha a cikk szerinti magyar és a cseh példát veszik alapul, akkor csak a Gripenről lehet szó. Nemdebár ?
http://www.jetfly.hu/rovatok/repules/katonai/legierok/szlovakia-berelt-gepekkel-valtja-mig29-es-flottajat/
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Nem mintha nem olvastam volna, csak úgy néz ki, újra elővették brindzáék a tervet.
http://www.janes.com/article/38272/slovakia-prepares-for-major-defence-acquisitions
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 915
22 455
113
Vajon mit fognak bérelni a tótok ? Ha a cikk szerinti magyar és a cseh példát veszik alapul, akkor csak a Gripenről lehet szó. Nemdebár ?
http://www.jetfly.hu/rovatok/repules/katonai/legierok/szlovakia-berelt-gepekkel-valtja-mig29-es-flottajat/

Cseh(esetleg kinkeservesen Magyar)/Lengyel - Gripen/Falcon koprodukció játszik...legalább is ez lebeg a szemük előtt. Mindenféleképp valakivel össze akarnak borulni, hogy olcsón ússzák meg a dolgot (kiképzés, logisztikai tényezők)...
Én egyedül a csehekkel tartom valószinűnek az együttműködést...korábban ecseteltem már hogy miért.


Nem mintha nem olvastam volna, csak úgy néz ki, újra elővették brindzáék a tervet.
http://www.janes.com/article/38272/slovakia-prepares-for-major-defence-acquisitions

Elő, de szintén indéztem korábban (talán a közép-eu biztpolban), hogy nincs pénz, gyakorlatilag semmire. Már pár éve nyert a Spartan, mégsincs belőle semmi...most próbál a hadügymin pénzt összekaparni rá. Még ebben a témában is megpróbálnak valami partnert keresni, lehet - ha végre aktuális lenne - pl. magyar beszerzéssel összekapcsolni. Addig semmi nagy dologra nem számithatunk a Tátra alatt sem.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Igazából nekem ez nem fáj, csak néhány észrevétel.
Ha mi olyan nagyon nagy barátok és szövetségesek lennénk-mint ahogy ez propagálva van-, akkor meg említenék a cseheken kívül a másik szomszédjukat is ez ügyben. Mármint arra gondolok, hogy van még a környéken más is, aki vadászgépet (a mi esetünkben vadászbombázó a cseheknél még csak vadász) bérel. Fel sem merül a "kiváló" és nálunk is sokkal "potens"-eb szövetségesünkben, hogy esetleg hozzánk forduljon ez ügyben, vagy velünk közösködjön az említett logisztikai fronton!
Ebből én azt a következtetést vonom le, hogy ott tartunk, mint 1920 óta mindig.
Miért kell nekünk mindig olyan szövetségesekkel körül venni magunkat, akikkel (legjobb esetben is) ferde szemmel nézünk egymásra?
Ha ki van mondva , ha nem, egyszerűen nem egyeznek az érdekeink a közvetlen szomszédainkkal!
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Igazából nekem ez nem fáj, csak néhány észrevétel.
Ha mi olyan nagyon nagy barátok és szövetségesek lennénk-mint ahogy ez propagálva van-, akkor meg említenék a cseheken kívül a másik szomszédjukat is ez ügyben. Mármint arra gondolok, hogy van még a környéken más is, aki vadászgépet (a mi esetünkben vadászbombázó a cseheknél még csak vadász) bérel. Fel sem merül a "kiváló" és nálunk is sokkal "potens"-eb szövetségesünkben, hogy esetleg hozzánk forduljon ez ügyben, vagy velünk közösködjön az említett logisztikai fronton!
Ebből én azt a következtetést vonom le, hogy ott tartunk, mint 1920 óta mindig.
Miért kell nekünk mindig olyan szövetségesekkel körül venni magunkat, akikkel (legjobb esetben is) ferde szemmel nézünk egymásra?
Ha ki van mondva , ha nem, egyszerűen nem egyeznek az érdekeink a közvetlen szomszédainkkal!

Hm... szerintem ez egy túlkomplikált következtetés, főleg, hogy szerintem az oldalról senki nem volt ott, amikor a szlovák vezetés fejében megszületett a döntés. Lehet, hogy minket is megkerestek, csak azt mondták odafent, hogy nem, mert így is öt felé mennek a Gripenek, meg ha esetleg megbolydul Ukrajna, akkor ne nekünk kelljen már Eperjesre járkálni.

Mindazonáltal a csehek csak négy hónapot vállaltak, aminek a végére ha nem rendezi a flottáját a Szlovák Légierő, akkor "légterének védelmébe a NATO további tagállamainak is be kellene kapcsolódniuk" - igen, ez így van a hírben, és szerintem ezek a bizonyos tagállamok elsősorban Lengyelország és Magyarország lennének, lévén ez a két ország tudná a legköltséghatékonyabb megoldást nyújtani, ugyanis pont ennek a két ország gépeinek nem kéne áttelepülnie Szlovákiába, hogy el tudja látni a légtérvédelmet (Kecskemét pl. közelebb van, mint Čáslav, Krakkó is, bár ott eredetileg nem települtek vadászgépek).

Viszont ha a Gripen-bérlés mellett döntenének a szlovákok, akkor szerintem sűrűn fognak Kecskemétre is járni (már ha van eszük és nem csak svéd és cseh tapasztalatok alapján akarnak gépet választani).

Egyébként Gripen kapcsán mi mennyire működünk együtt a csehekkel?
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Az utolsó mondatoddal egyet tudok érteni, részben.
Valóban a kérdésed egyben azonnal adja is a választ, de a mögöttes része már nem.
Ha jól vettem ki a cikkből, akkor ők valami féle közös üzemeltetésen törik a fejüket a csehek felé (mert azért az ős ellenségnek ki kiáltott magyarokkal azért még sem). Mi viszont nem akarunk közös üzemeltetést a csehekkel.
Ennek ellenére, azért szorosabbra fűzhetnénk velük a kapcsolatot ezen a téren!

Azt azért mindenki láthatja, hogy a mindenkori szlovák vezetésnek egy politikai öngyilkossággal érne fel, ha az egykori "uraiktól!" kellene segítséget kérniük.
Akár hogyan csűrhetjük-csavarhatjuk a dolgot, minket (a legjobb esetben is) mindig ferde szemmel fognak nézni és bizalmatlanok lesznek velünk szemben!
Annak az országnak rossz a kollektív lelkiismerete. Lehetünk mi akár milyen jó szomszédaik és hű szövetségesük, az irányunkban megmutatkozó gyanakvást, soha sem fogják levetkőzni!
Én úgy érzem, hogy nekünk több gesztust nem kell tennünk feléjük, tettünk már eleget (többet is, mint kellett volna.lásd: az ország elismerése, a területi követelésekről való lemondás, nem vétóztunk az EU és NATO- ba lépésük kapcsán)!
Nekik kellene felénk, hogy egy ilyen esetben pl minket is meg mernek keresni a bizalom jegyében. Csak ehhez meg kellene változtatni a politikájukat! Ha baj volt náluk, akkor a magyar utálattal azért lehetett szavazatokat és választást nyerni!
Ha lenne erre szándék náluk, akkor nem lesz egyszerű dolguk. Egy évszázada így nevelik a felnövekvő generációkat, hogy mi vagyunk az ellenség. Nem lenne egyszerű ezen változtatni!(sajnos nem az egyetlen ilyen szomszédunk!)

Kicsit eltértem a tárgytól, de szerintem ilyen tág összefüggései vannak a dolognak.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Lehet, hogy minket is megkerestek, csak azt mondták odafent, hogy nem, mert így is öt felé mennek a Gripenek, meg ha esetleg megbolydul Ukrajna, akkor ne nekünk kelljen már Eperjesre járkálni.

Erre azért még reflektálnék.

Ezt azért tartom valószerűtlennek, mert ismerve kis hazánk siker propaganda médiáját, ezt azonnal közhírré tették volna, mint ahogy a szlovén és horvát esetben is tették!
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
<blockquote rel="GrGLy">

Lehet, hogy minket is megkerestek, csak azt mondták odafent, hogy nem, mert így is öt felé mennek a Gripenek, meg ha esetleg megbolydul Ukrajna, akkor ne nekünk kelljen már Eperjesre járkálni.

Erre azért még reflektálnék.

Ezt azért tartom valószerűtlennek, mert ismerve kis hazánk siker propaganda médiáját, ezt azonnal közhírré tették volna, mint ahogy a szlovén és horvát esetben is tették! </blockquote>

Lehet kicsit sértőnek fog hangzani, de tényleg nem bántásból mondom: itt a hsz.-eidből az egyszerű "átlag magyar" véleményét hallom ki, aki gondolkodását tekintve ugyanúgy be van skatulyázva, mint az általa kritizált szlovákok.

Biztosíthatlak, hogy az a szakértői csoport, aki meg fogja írni a tanulmányt a Szlovák Légierő képesség-megőrzéséről/-fejlesztéséről, vastagon számításba fogja venni az Mo.-val való együttműködési lehetőségeket, bár nyilván a döntést már nem ők fogják meghozni, hanem az aktuális kormány, viszont a pénz és idő bűvös kettősében ennél már nagyobb csodák is történtek.

Nézzük reálisan a helyzetet:
Szlovákiának szűkös két éve van arra, hogy megoldja a légtérvédelmi problémáit, amit a csehek még meg tudnak toldani négy hónappal.

Egy opció az, ha maradnak a 29-esek, ekkor két út járható: felújítattják őket az oroszokkal (amire én nem látok sok lehetőséget, lévén az érvényes szerződések ellenére sem nagyon törődtek a flottával), vagy bepróbálkoznak a lengyeleknél.

Második opció az, ha új gépet rendszeresítenek, ami viszont rengeteg pénzbe kerül az első opcióhoz képest. Itt két típus a legesélyesebb: (használt) F-16 és Gripen. A pénz miatt viszont valószínűleg megpróbálják a közösködés útját járni.
F-16: nem sok társ akad a környéken: lengyelek és románok, esetleg a bolgárok, ha végre elszánják magukat egy gépbeszerzésre. A lengyelek más ligában játszanak, nem hiszen, hogy olyasvalakit vennének a nyakukba, akik nem veszik komolyan a dolgokat.
Gripen: svédekkel, csehekkel és természetesen velünk tudnának együttműködni. Egyébként én ezt a típust tartom a legesélyesebb jelöltnek, már csak a csehek miatt is, akikbe úgy néz ki mostanában két kézzel kapaszkodnak a szlovákok. Viszont egy ilyen együttműködéshez mindkét fél beleegyezése is kell, és a csehek azért kicsit más fajsúllyal kezelik a honvédelmi kérdéseket, mint szlovák barátaik.

Cinikusan azt tudnám mondani, hogy két hülye egy pár alapon pont mi lennénk a legideálisabb társ a szlovákoknak, már csak ha a haderőfejlesztés iránti elkötelezettséget nézzük.

Nos ugye említettem, hogy két évük van rendezni a dolgokat, de nézzük meddig is tartottak a környék gépbeszerzései: a csehek 5 évig tárgyaltak a típusról és a konkrét szerződésről, még egy év volt, amíg rendszerbe állt az első hat darab. Idehaza kicsit gyorsabban megvolt a típus, de utána még évekig tökörésztek a szerződéssel, mire meglett a végleges forma. Románia négy évig ült a beszerzésen, aztán majd 2015-16-ban érkeznek a Falconok, Bulgária mind a mai napig nem szánta el magát a beszerzésre, Horvátország pénz híján a 21-esek toldozgatja. No igen, de amíg a - már éppen sikeres - beszerzések lefutottak, addig volt mivel évekig védeni az eget a felsorolt országokban, a szlovák MiG-ek viszont egyáltalán nincsenek a toppon ilyen téren.

Szerintem egyébként valami baromira kényszermegoldás fog születni, vagy jön a NATO.

A megkeresésről: igen, a horvátot világgá kürtölte az állami média, amit aztán igen rövid határidőn belül cáfoltak is déli szomszédaink, a magyar PR-gépezet meg szerintem azért van olyan értelmes, hogy kétszer ne kövesse ugyanazt a hibát.

Ha már szlovák-magyar együttműködés, hihetetlen, de létezik:
http://htka.hu/2013/04/05/vedelmi-egyuttmukodesrol-targyalt-benko-tibor-pozsonyban/

Nekik kellene felénk, hogy egy ilyen esetben pl minket is meg mernek keresni a bizalom jegyében.

Hibás érvelés, ugyanis nem tudhatod, hogy megkerestek-e minket, vagy nem, csak hiszed.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@alfa74 Én is csak @GrGLy tudok csatlakozni.
Figyelemmel kisérem a Magyar külpolitikát és zavart egy ideig meg nem értettem, mert legkönyebb ellenségnek tartom a környéken, de valami nagyobba vágtuk a fejszét és több ellenség nem kell a környéken. Tehát az Oroszok támogatásval valamiféle közép europai tengely kezd kialakulni ( Bulgária, Szerbia, Magyarország és Szlovákia , talán a csehek és horvátok is benne vannak )
A Lengyelek nagyon orosz ellensek és nagyon amcsi barátok.
Tehát mi szlovákokkal a baráti és szövetséges kapcsolatott áppolunk kormányzati szinten és az hogy Te neked meg nekem mi van a fejünkbe a szlovákokkal szemben , semmit nem számít ebben az esetben.
Úgy hogy ne fend a késed a Szlovákokra, mert feleslegess :) :) Egyébként hibátlan a stratégiát választottunk, persze kockázatos mint minden ilyen időkben , amikor kormányok buknak el puccsal nap mint nap , meg nagyobb háborus konfliktusok alakulnak ki egyik napról a másikra ,de hát kockázat nélkül nincs győzelem
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 107
1 991
113
Egy pár évig erőltettük a szlovák-magyar air policig-ot, de a szlovákok mindíg kihátráltak belőle, így megállapodás soha nem született.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Egy pár évig erőltettük a szlovák-magyar air policig-ot, de a szlovákok mindíg kihátráltak belőle, így megállapodás soha nem született.

Igaz, viszont örökké nem hátrálhatnak. Mondjuk nem is a szlovák-magyar közös légtérvédelem a lényeg, hanem hogy ha NATO Air Policing lesz, akkor az hogy lesz. Szlovákia stratégiailag a nyugat számára nem egy fontos állam (megjegyzem Mo. sem annyira a két nyugati bástya, Lengyelország és Románia közé ékelődve, és az új formálódó Ukrajna mellett), szóval a Baltikummal ellentétben ide nem fognak tárt karokkal rohanni légtérvédeni a NATO-tagok. Ebből következik, hogy Air Policing esetén valószínűleg a legegyszerűbb megoldás születne: a szomszédok oldják meg Szlovákia légtérvédelmét (mint pl. Szlovénia esetén).

Szerintem egyébként lesz átmeneti Air Policing, mert két év alatt az még hagyján, hogy valahonnan előtúrnak gépeket, de biztosan nem tudják majd rendszeresíteni (főleg, ha figyelembe vesszük, hogy megy a csatározás a szlovák vezetésben, tehát valószínűleg el fog húzódni a politikai rábólintás a kérdésben).
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 961
18 491
113
Látható a Csehek és a Mi példánkon is, egy új, 4+ generációs harci repülő rendszeresítése mennyibe is kerül, tokkal, vonóval, még lízingbe is....
Szlovákia nem hinném hogy képes lenne erre, tekintettel arra, hogy egy századnyi mennyiség alatti gép darabszám rendszerbe állítása értelmetlen.
Elképzelhető hogy a MIG-29 kikopása után, északi szomszédunknál nem lesz "légierő".