Ka-50 Black Shark "Hokum A" / Ka-52 Alligator "Hokum B" (Kamov, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 379
8 565
113
Miért is?
  • Nem látok a flottára kiterjedő repülési tilalmat - mennek folyamatosan. Vagyis nincs nagy konstrukciós hiba, ami a folyamatos hajtás miatt kijönne
  • A hadrafoghatóság magas, mert még a mindenki vesszőparipája, a NIR-ezésre is futja a repidőből. Ha nem így lenne, csak annyira reptetnék őket, míg az irányított fegyverekkel lenne dolguk (kemény célok ellen)
  • Az önvédelemmel fel nem szerelt változatok bevetése tényleg értelmetlen volt (visszább is vonták őket, mikor látták, milyen kemény a NATO légvédelme) - de bőven van anyag arról, hogy a jól felszerelt gépek képesek voltak többszörös indítás ellen is megvédeni magukat
  • Összességében a heli ott van szinte mindenhol, harckocsiktól rohamcsónakokon át gyalogság ellen bevetik minden ellen - szóval egy aktívan használt fegyverről beszélhetünk. Nekem nem tűnik úgy, hogy le lenne szerepelve...
Magam részéről pont az oroszok bevetéseit látva értékeltem át a személyzetes helik jövőjét - szerintem lesz még helyük a drónok mellett is a jövőben, megfelelő önvédelem, nagy hatótávolságú fegyverzet és hálózatba kapcsolás mellett.
Nem csoda az Invictust is bőszen fejlesztik az amerikaiak...

Teljesen mindegy az oka, ilyen mértékű veszteség az leszereplés. Ráadásul még komolyabb légvédelem sem volt velük szemben, csak kézi. Kb aktív védelem kell rájuk, hogy legyen esélyük. Egyébként valszeg nem csak nekik. Nagy hatótávolságú fegyverek esetén meg kérdés, hogy van-e értelme ennyire páncélozni.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 328
13 662
113
Teljesen mindegy az oka, ilyen mértékű veszteség az leszereplés. Ráadásul még komolyabb légvédelem sem volt velük szemben, csak kézi. Kb aktív védelem kell rájuk, hogy legyen esélyük. Egyébként valszeg nem csak nekik. Nagy hatótávolságú fegyverek esetén meg kérdés, hogy van-e értelme ennyire páncélozni.
Hát ez az, melyik repülő eszközre nem igaz mindez manapság?
Stealth, EW, vontatott csali és hamarosan LW nélkül épeszű ember nem repül be harci zónába, akkora a fenyegetettség. A légvédelem mindkét oldalon elképesztően fejlődött, ennek fényében fél év(!) intenzív használat után ez a veszteségszám egyáltalán nem annyira meglepő.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 113
113
Az lehet de hatékonyak !
Mármint mi ellen?
Bennem is felmerült a kérdés, csak èn nem tettem fel.


Èrtem èn, hogy a NIR területcèl ellen van, de ilyent meg èn sem láttam.
Sem nyugati heliktől/sem ruszkiktol

Ezeknek a rakètablokkoknak kisebb távolságon is nagy a szórásuk.
Normálisan célozva
Itt ellőve ègbe világba, mit talál el?

Honnan tudjuk mennyire hatékony?
Csak állj meg az indítási iránynak szemben, előre kb 6km-et, ott lehet nevetgélni.
Hát mondanám odaallok, csak nem tudnám hova.

Itt hogy céloznak?

Kb 6km?
5700 vagy 6300. Nem mindegy.
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 609
8 797
113
Mármint mi ellen?
Bennem is felmerült a kérdés, csak èn nem tettem fel.


Èrtem èn, hogy a NIR területcèl ellen van, de ilyent meg èn sem láttam.
Sem nyugati heliktől/sem ruszkiktol

Ezeknek a rakètablokkoknak kisebb távolságon is nagy a szórásuk.
Normálisan célozva
Itt ellőve ègbe világba, mit talál el?

Honnan tudjuk mennyire hatékony?

Hát mondanám odaallok, csak nem tudnám hova.

Itt hogy céloznak?

Kb 6km?
5700 vagy 6300. Nem mindegy.

Rengetegszer ki volt már elemezve ez a módszer pont itt és a Mi-28 topicban. Én nem tudom fejből, hogy ezzel a módszerrel pontosan hány km-re repül az Sz-8-as, de nekem nem is kell, a lényeg, hogy a gépszemélyzetek tudják. Valamint a gépek számítógépe a szoftverfrissítés után már mindenképp tudják. Én 6 km-re emlékszem a nyilvánosan elérhető információk alapján, de lehet, hogy az az Sz-13-ra vonatkozik. A lényeg röviden a következő: azért így indítják a rakétákat, hogy így garantáltan kívül maradjanak a vállról indítható lérak komplexumok hatósugarán. Mert ezzel az indítási móddal minimum 30%-al tudják növelni ezeknek a NIR-eknek a hatásos indítási távolságát. A módszert a szovjet-afgán háború óta használják. A neve "kabrirovanyije", de hívják a pilótaszlengben gradozásnak is. Nem véletlenül, mert lényegében úgy indítod a NIR-t, mintha egy Graddal lőnél, csak éppen nem a földről. Az orosz helikopterpilóták, fegyverrendszer operátorok és csatarepülőpilóták, sőt lényegében az összes, valamelyik orosz, felsőfokú katonai repülést oktató tanintézetben végzett pilóta mindegyike repülőmérnöki végzettséget is kap a "szárnyakon" kívül. Így biztosan ki tudják számolni, hogy milyen távolságból, a gépet milyen szögben felrántva kell elvégezni az indítást. Viszont, ha működik a fedélzeti számítógép, akkor az megcsinálja helyettük. Kivétel talán a régi Mi-24-esek és az SzM programon át nem esett Szu-25-ösök. A Szu-25 SzM, SzM3, a Mi-35M valamint a Mi-28N,UB,NM és a Ka-52, Ka-52M típusoknál ezt megoldja a számítógép. A hajózóknak csak a jel esetén indítaniuk kell a rakétákat. Ez a rakétaindítási módszer egyébként egy bombavetési módszer volt eredetileg, méghozzá több változatban. Ha valakit nagyon érdekel, akkor a neten megtalálhatja oroszul, a MiG-29-es kézikönyvében a harci alkalmazási fejezeteknél elég jól ki van fejtve, mindegyik módja. Még a hozzávaló HUD szimbolika is ott van, és azt is leírják pontosan, hogy a pilóta fülébe mikor milyen hangjelzést ad a számítógép, a bombázás előtt, és melyik jelnél kell oldania a bombát.
Én ezt a módszert rakétaindítási módként először a tavalyi vagy tavaly előtti azeri-örmény összeugrásnál láttam, egy azeri Mi-35M indított így NIR-t az örmények ellen. Itt a Ka-52-es,a Mi-28 és a Mi-24 topicban tudsz utánaolvasni a módszernek, ha visszalapozol, valamint láthatod, hallhatod a hajózókkal készült interjúkat. Ők pontosan kifejtik, hogy mikor, mire, miért használják ezt az indítási módot. A neten, ha tudsz oroszul, akkor főleg az eredeti, a bombázáshoz, több féle változatban használt "kabrirovanyije" módszerhez bőven találsz leírásokat, vázlatrajzokat, szépen berajzolt szögekkel, sebesség adatokkal, egyebekkel.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Mármint mi ellen?
Bennem is felmerült a kérdés, csak èn nem tettem fel.


Èrtem èn, hogy a NIR területcèl ellen van, de ilyent meg èn sem láttam.
Sem nyugati heliktől/sem ruszkiktol

Ezeknek a rakètablokkoknak kisebb távolságon is nagy a szórásuk.
Normálisan célozva
Itt ellőve ègbe világba, mit talál el?

Honnan tudjuk mennyire hatékony?

Hát mondanám odaallok, csak nem tudnám hova.

Itt hogy céloznak?

Kb 6km?
5700 vagy 6300. Nem mindegy.
Szerinted miért csinálják ? Ha nem érnének el vele eredményt akkor pazarolnák a rakétákat meg a drága repórát ? Az a baj , hogy akik kritizálják fotelben ülnek akik meg használják azok meg gépben harci helyzetben ! Persze ehhez le kellene szokni arról , hogy "az oroszok hülyék" gondolkodásról !
 

Vontolla

Well-Known Member
2022. március 15.
339
2 244
93
Gondolkodj már... a teljes gépállomány több mint 10%-át elvesztették egynehány hónap alatt. Pusztán a manpadok miatt.
HTKA autistája.A legszakképzettebb szakÉrtelem nélkül.Vajon az Apache hogy szerepelt volna?De ez túl komoly kérdés.Te aztán biztos tudsz egy egzotikus országban valami sohasem hallott helikpoterről és be is bizonyítod heteken kereszetül hogy az jobb..
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 609
8 797
113
Hát eléggé leszerepelt ez a heli az ukrajnai konfliktusban. Nem tudta megvédeni magát a MANPAD-ek ellen.
A MANPAD-októl pont, hogy elég jól meg tudta védeni magát,ezt minden hajózó elmondta. A gondot inkább a csöves légvédelem okozta, vagyis a páncélzaton kéne javítani. Plusz az olyan rossz döntés a személyzet részéről, mint például a függésből indítás. A Mi-28N jóval gyengébben szerepelt. Nagyon emlékezetes a videó, amiből kiderül, hogy onnan látták a Mi-28N hajózói, hogy rakétát indítanak ellenük, hogy az egyikük észrevette az emelkedő rakéta füstcsíkját.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 113
113
Szerinted miért csinálják ? Ha nem érnének el vele eredményt akkor pazarolnák a rakétákat meg a drága repórát ? Az a baj , hogy akik kritizálják fotelben ülnek akik meg használják azok meg gépben harci helyzetben ! Persze ehhez le kellene szokni arról , hogy "az oroszok hülyék" gondolkodásról !
Igen.
Hogy céloznak? Miért nem válaszolsz?

Eladják a szart.
Igen.
Nem azt mondtam az oroszok hülyék, hanem hogy mit találnak el ezzel?
Usa afgánban mennyi lőszert, bombát használt el hogy minden talibra több tonna jutna.

Na innen a fotelből azoknak akik szerint ez nagyon jó harceljaras, megkérdeztem mennyire pontos!
Nem oroszoztam! Azt te teszed.
Ha amcsiktol látnám úgy is feltennem a kérdést.


Nir-ezest èn èlőben is láttam 24-estől.
Ennél sokkal nyugodtabb körülmènyek között is nem 6 kilométeren is rohadt nagyot szór.

Nem fotelből ülve. Nem gyaktèren.

Na itt ennek annyi èrtelmèt látom nehezebb rá bármit indítani. Ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Roni

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 927
113
Igen.
Hogy céloznak? Miért nem válaszolsz?

Eladják a szart.
Igen.
Nem azt mondtam az oroszok hülyék, hanem hogy mit találnak el ezzel?
Usa afgánban mennyi lőszert, bombát használt el hogy minden talibra több tonna jutna.

Na innen a fotelből azoknak akik szerint ez nagyon jó harceljaras, megkérdeztem mennyire pontos!
Nem oroszoztam! Azt te teszed.
Ha amcsiktol látnám úgy is feltennem a kérdést.


Nir-ezest èn èlőben is láttam 24-estől.
Ennél sokkal nyugodtabb körülmènyek között is nem 6 kilométeren is rohadt nagyot szór.

Nem fotelből ülve. Nem gyaktèren.

Na itt ennek annyi èrtelmèt látom nehezebb rá bármit indítani. Ennyi.
Mit találnak el, mit találnak el...
NIR-rel mit kell eltalálni? Területet. Ugyanis a repeszfelhő átfedése a lényeg, nem feltétlen a közvetlen találat. A legáltalánosabb Sz-8-as, a KOM fejrésze például egy kumulatív, alakos töltet megnyújtva, ahol a nyújtott rész köré repeszhatásnövelő bordázott burkolatot tettek.
Az ilyen rakéta ahová betalál, üt egy mély lyukat előre és körkörösen generál egy nagy repeszfelhőt.
Szétbontakozott menetoszlop esetén ha járművet talál, azt üti át, ha a szétszóródott élőerő közé esik, azokat teríti be repesszel. Ez innentől már csak statisztika. Sok rakéta, sok indítás előbb, vagy utóbb ér valamit, ha olyan a cél jellege.
Viszont fás-bokros terepen szétbontakozott, könnyen páncélozott célok és élőerő esetén nem kell önveszélyes módon egyenként keresgélni a célokat. Pl. hogy kinél van a Stinger, vagy az Igla.
Biztos távolságból megszórják az egész területet párszor és az majd ér valamit.
Drónnal, APKWS-el biztos precízebb lenne a járművek ellen dolgozni, de nem az előerő ellen, ráadásul az még zavarható is.
Ezt a "gradozásnak" nevezett indítási módot már a 2010 évek elején is láthattuk, különféle éleslövészetek felvételein, először Mi-24-esektől, majd sorban a többi géptől is.
A világ meg most csodálkozott rá, hogy van ilyen.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Mit találnak el, mit találnak el...
NIR-rel mit kell eltalálni? Területet. Ugyanis a repeszfelhő átfedése a lényeg, nem feltétlen a közvetlen találat. A legáltalánosabb Sz-8-as, a KOM fejrésze például egy kumulatív, alakos töltet megnyújtva, ahol a nyújtott rész köré repeszhatásnövelő bordázott burkolatot tettek.
Az ilyen rakéta ahová betalál, üt egy mély lyukat előre és körkörösen generál egy nagy repeszfelhőt.
Szétbontakozott menetoszlop esetén ha járművet talál, azt üti át, ha a szétszóródott élőerő közé esik, azokat teríti be repesszel. Ez innentől már csak statisztika. Sok rakéta, sok indítás előbb, vagy utóbb ér valamit, ha olyan a cél jellege.
Viszont fás-bokros terepen szétbontakozott, könnyen páncélozott célok és élőerő esetén nem kell önveszélyes módon egyenként keresgélni a célokat. Pl. hogy kinél van a Stinger, vagy az Igla.
Biztos távolságból megszórják az egész területet párszor és az majd ér valamit.
Drónnal, APKWS-el biztos precízebb lenne a járművek ellen dolgozni, de nem az előerő ellen, ráadásul az még zavarható is.
Ezt a "gradozásnak" nevezett indítási módot már a 2010 évek elején is láthattuk, különféle éleslövészetek felvételein, először Mi-24-esektől, majd sorban a többi géptől is.
A világ meg most csodálkozott rá, hogy van ilyen.
Volt egy olyan felvétel pár hónapja, hogy a Ka megszórta az erdősávot nem irányítottal, aztán kilőtte a tankot irányítottal.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 113
113
Mit találnak el, mit találnak el...
NIR-rel mit kell eltalálni? Területet. Ugyanis a repeszfelhő átfedése a lényeg, nem feltétlen a közvetlen találat. A legáltalánosabb Sz-8-as, a KOM fejrésze például egy kumulatív, alakos töltet megnyújtva, ahol a nyújtott rész köré repeszhatásnövelő bordázott burkolatot tettek.
Az ilyen rakéta ahová betalál, üt egy mély lyukat előre és körkörösen generál egy nagy repeszfelhőt.
Szétbontakozott menetoszlop esetén ha járművet talál, azt üti át, ha a szétszóródott élőerő közé esik, azokat teríti be repesszel. Ez innentől már csak statisztika. Sok rakéta, sok indítás előbb, vagy utóbb ér valamit, ha olyan a cél jellege.
Viszont fás-bokros terepen szétbontakozott, könnyen páncélozott célok és élőerő esetén nem kell önveszélyes módon egyenként keresgélni a célokat. Pl. hogy kinél van a Stinger, vagy az Igla.
Biztos távolságból megszórják az egész területet párszor és az majd ér valamit.
Drónnal, APKWS-el biztos precízebb lenne a járművek ellen dolgozni, de nem az előerő ellen, ráadásul az még zavarható is.
Ezt a "gradozásnak" nevezett indítási módot már a 2010 évek elején is láthattuk, különféle éleslövészetek felvételein, először Mi-24-esektől, majd sorban a többi géptől is.
A világ meg most csodálkozott rá, hogy van ilyen.
Mit talál el. Mit találn el.
Hát ez az.
Területet.

Igen. Tudom mire való a nem irányított rakèta.

De a kérdésemre nem válaszoltál.

Hogy cèloz meg egy álltalad példának hozott menetoszlopot. Területet.

Ami egy vékony csík legtöbbször.

Nem véletlenül vannak akkora blokkok.

Itt pár darabot lő el, de már itt látszik mennyire nagyot szór ahogy elindítja.

Hány kilométerre lő?

Honnan tudja mikor kell indítani?

Mert egy gyakorlaton egyszerűbb.
Ismer minden tereptargyat, a cél távolságát.
Begyakorolják, hogy az elöljárók, kamerák kereszttüzében fasza legyen.


Valóságban honnan tudja hol indítson?
Milyen magasból?
Hány km/h-val?
Hány fokos szögben emeli meg?
Ha a cél 50m-rel lejjebb vagy feljebb van ugyanúgy kell csinálni mindent?
Csak a pilóta ügyessègèn múlik?

Egy pár rakétával amit itt is ellő mit èr el?
Nagy számok törvénye alapján valami közelébe lő, de ez így inkább lutri, ránézésre.

Az egyetlen èrtelme, amit èn is írtam, így vèdik magukat mindenféle csapatlègvèdelemtől.

Ez a felvétel ahol 1! gèp pár rakéta ellöveseert, ami azt sem tudják talál e, fogyasztani a repidőt szerintem is necces történet.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni and Bleroka

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 954
30 828
113
Mit talál el. Mit találn el.
Hát ez az.
Területet.

Igen. Tudom mire való a nem irányított rakèta.

De a kérdésemre nem válaszoltál.

Hogy cèloz meg egy álltalad példának hozott menetoszlopot. Területet.

Ami egy vékony csík legtöbbször.

Nem véletlenül vannak akkora blokkok.

Itt pár darabot lő el, de már itt látszik mennyire nagyot szór ahogy elindítja.

Hány kilométerre lő?

Honnan tudja mikor kell indítani?

Mert egy gyakorlaton egyszerűbb.
Ismer minden tereptargyat, a cél távolságát.
Begyakorolják, hogy az elöljárók, kamerák kereszttüzében fasza legyen.


Valóságban honnan tudja hol indítson?
Milyen magasból?
Hány km/h-val?
Hány fokos szögben emeli meg?
Ha a cél 50m-rel lejjebb vagy feljebb van ugyanúgy kell csinálni mindent?
Csak a pilóta ügyessègèn múlik?

Egy pár rakétával amit itt is ellő mit èr el?
Nagy számok törvénye alapján valami közelébe lő, de ez így inkább lutri, ránézésre.

Az egyetlen èrtelme, amit èn is írtam, így vèdik magukat mindenféle csapatlègvèdelemtől.

Ez a felvétel ahol 1! gèp pár rakéta ellöveseert, ami azt sem tudják talál e, fogyasztani a repidőt szerintem is necces történet.
Ennek a nagy távolsági gradozasnak csapódó gyujtos harci résszel sok értelme nincs.Kozelsegi gyujtos, növelt repeszhatású/kotegelt nyilas harci résszel viszont van.Vagy kazettás fejjel.Persze ehez a tuzvezeto rendszernek, és a navigációs rendszernek is alkalmasnak kell lennie hozzá.Plusz elengedhetetlen a jó felderítés,de az mindig kell, amúgy is.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka and Ocses

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 927
113
Mit talál el. Mit találn el.
Hát ez az.
Területet.

Igen. Tudom mire való a nem irányított rakèta.

De a kérdésemre nem válaszoltál.

Hogy cèloz meg egy álltalad példának hozott menetoszlopot. Területet.

Ami egy vékony csík legtöbbször.

Nem véletlenül vannak akkora blokkok.

Itt pár darabot lő el, de már itt látszik mennyire nagyot szór ahogy elindítja.

Hány kilométerre lő?

Honnan tudja mikor kell indítani?

Mert egy gyakorlaton egyszerűbb.
Ismer minden tereptargyat, a cél távolságát.
Begyakorolják, hogy az elöljárók, kamerák kereszttüzében fasza legyen.


Valóságban honnan tudja hol indítson?
Milyen magasból?
Hány km/h-val?
Hány fokos szögben emeli meg?
Ha a cél 50m-rel lejjebb vagy feljebb van ugyanúgy kell csinálni mindent?
Csak a pilóta ügyessègèn múlik?

Egy pár rakétával amit itt is ellő mit èr el?
Nagy számok törvénye alapján valami közelébe lő, de ez így inkább lutri, ránézésre.

Az egyetlen èrtelme, amit èn is írtam, így vèdik magukat mindenféle csapatlègvèdelemtől.

Ez a felvétel ahol 1! gèp pár rakéta ellöveseert, ami azt sem tudják talál e, fogyasztani a repidőt szerintem is necces történet.
Úgy teszed fel ezt a kérdést, mintha nem olvastad volna már többször is, hogy a tűzvezető rendszer számítógépe indít, nem a pilóta ügyessége. Ennek jó kihasználásához vannak a csapatpróbákon a rendszerbeállító éleslövészetek, illetve Torzsok repterén működő harckiképző központ által kidolgozott harceljárások.
A lézertávmérő, illetve a radar, továbbá a drónos és egyéb felderítés adja meg a célkörzetet, a pilóta dolga ez alapján a megfelelő irányú rárepülés, a számítógép által meghatározott paraméterek szerint.
A számítógép megadja a felhúzás helyét és szögét, a pilóta ezt végrehajtva közben nyomva tartja a NIR lőgombját, a rendszer meg automatikusan adja le a megfelelő pillanatban a lövést.
Ez lényegében a Mi-24-esek bombázó üzemmódjának továbbfejlesztése.

De már hasonló, a tűzvezető rendszer által előre kalkulált íven félautomatikus bombahajítást tudott a Szu-22-esünk is. Idehaza 1988-ban Hajmáskéren 4km-re hajítottak célba a Szuhojok, a bombaaerodinamika alapján jó pontossággal.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 113
113
Úgy teszed fel ezt a kérdést, mintha nem olvastad volna már többször is, hogy a tűzvezető rendszer számítógépe indít, nem a pilóta ügyessége. Ennek jó kihasználásához vannak a csapatpróbákon a rendszerbeállító éleslövészetek, illetve Torzsok repterén működő harckiképző központ által kidolgozott harceljárások.
A lézertávmérő, illetve a radar, továbbá a drónos és egyéb felderítés adja meg a célkörzetet, a pilóta dolga ez alapján a megfelelő irányú rárepülés, a számítógép által meghatározott paraméterek szerint.
A számítógép megadja a felhúzás helyét és szögét, a pilóta ezt végrehajtva közben nyomva tartja a NIR lőgombját, a rendszer meg automatikusan adja le a megfelelő pillanatban a lövést.
Ez lényegében a Mi-24-esek bombázó üzemmódjának továbbfejlesztése.

De már hasonló, a tűzvezető rendszer által előre kalkulált íven félautomatikus bombahajítást tudott a Szu-22-esünk is. Idehaza 1988-ban Hajmáskéren 4km-re hajítottak célba a Szuhojok, a bombaaerodinamika alapján jó pontossággal.
Na.
Most válaszoltál a kérdésemre teljeskörűen.
Köszi.


Bár ezután is szkeptikus vagyok egy picit.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz