Kalasnyikov variánsok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nem nagyon látok rá példát. A legsikeresebb ilyen a CETME/HK G3 puska (és változatai) volt, de manapság nem tudok róla, hogy modern gépkarabély ilyet használna. Mára szinte mind ilyenek rövid gázdugattyú-hátrasiklásos rendszereket használnak.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 124
15 733
113
Nem nagyon látok rá példát. A legsikeresebb ilyen a CETME/HK G3 puska (és változatai) volt, de manapság nem tudok róla, hogy modern gépkarabély ilyet használna. Mára szinte mind ilyenek rövid gázdugattyú-hátrasiklásos rendszereket használnak.

A FAMAS is súlyzáras volt.

Pedig elvileg számos előnye lenne 8pl. a hátralökés csökkenése, tisztább működés, nem kell megfúrni a csövet, stb. Ráadásul ahogy olvasgattam róla, egész egyszerűnek tűnő megoldások is vannak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 488
79 556
113
A FAMAS is súlyzáras volt.

Pedig elvileg számos előnye lenne 8pl. a hátralökés csökkenése, tisztább működés, nem kell megfúrni a csövet, stb. Ráadásul ahogy olvasgattam róla, egész egyszerűnek tűnő megoldások is vannak.


Költséges gyártani a kis tűrésű alkatrészek miatt amik ráadásul csak a legkiválóbb anyagokból készülhetnek.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 124
15 733
113
Költséges gyártani a kis tűrésű alkatrészek miatt amik ráadásul csak a legkiválóbb anyagokból készülhetnek.

Értem. mondjuk a számítógép vezérlésű gépek mellett szerintem az előbbi megoldása már nem lehet probléma.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A FAMAS is súlyzáras volt.

Pedig elvileg számos előnye lenne 8pl. a hátralökés csökkenése, tisztább működés, nem kell megfúrni a csövet, stb. Ráadásul ahogy olvasgattam róla, egész egyszerűnek tűnő megoldások is vannak.


Anno bennem is felmerült, hogy akár jó lehet a görgőkkel késleltetett megoldás is:
De kiderült, hogy rosszabbul tűri a szennyeződéseket, költségesebb gyártani és "lőszerérzékeny".

https://forum.htka.hu/threads/gépkarabélyok.320/page-21#post-51407

http://www.hkpro.com/forum/hk-long-gun-talk/146068-roller-lock-reliability.html#post1085145


Szóval katonai karabélyhoz a jelenlegi megoldások közül a gázdugattyús a legjobb.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 124
15 733
113
Anno bennem is felmerült, hogy akár jó lehet a görgőkkel késleltetett megoldás is:
De kiderült, hogy rosszabbul tűri a szennyeződéseket, költségesebb gyártani és "lőszerérzékeny".

https://forum.htka.hu/threads/gépkarabélyok.320/page-21#post-51407

http://www.hkpro.com/forum/hk-long-gun-talk/146068-roller-lock-reliability.html#post1085145


Szóval katonai karabélyhoz a jelenlegi megoldások közül a gázdugattyús a legjobb.

A lőszerérzékenységet azt én is olvastam, az árat is - bár szerintem ez napjainkban már nem komoly tétel - viszont a szennyeződésről azt olvastam, hogy erősen túlzó a dolog,ráadásul egyszerű tisztítani (+ ugye lőporgázok eleve nem kerülnek a rendszerbe).

Az minden esetre tény, hogy az AK fegyvercsalád után a görgős záras CETME/G3 család a legnagyobb számban gyártott fegyverrendszer (+ az MG42 és származékai is azt használják), és tudtommal elégedettek vele + pl. a Danuvia géppisztolyban alkalmazott Király-Pál-féle félszabadon hátrasikló tömegzár volt, és ahogy olvasom jól bírta az orosz frontot (sár, fagy) ami azért szerintem valami.

Szvsz az van, hogy a második vh után, amikor kiforrottak a gépkarabélyok, a kor technológiai szintjén a gázelvételes fegyvereket volt a legegyszerűbb nagy szériában gyártani, és a legtöbben megmaradtak ennél.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 748
28 530
113
A-545
Ck0TvhQEKYE.jpg
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 124
15 733
113
Az AK fegyvereknél alkalmazott dobtárak a gyakorlatban mennyire "katonai minőségűek"? Úgy értem mennyire megbízhatóak? Vannak közelítőleg olyan jók, mint a normál 30-as tár?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A lőszerérzékenységet azt én is olvastam, az árat is - bár szerintem ez napjainkban már nem komoly tétel - viszont a szennyeződésről azt olvastam, hogy erősen túlzó a dolog,ráadásul egyszerű tisztítani (+ ugye lőporgázok eleve nem kerülnek a rendszerbe).

Az minden esetre tény, hogy az AK fegyvercsalád után a görgős záras CETME/G3 család a legnagyobb számban gyártott fegyverrendszer (+ az MG42 és származékai is azt használják), és tudtommal elégedettek vele + pl. a Danuvia géppisztolyban alkalmazott Király-Pál-féle félszabadon hátrasikló tömegzár volt, és ahogy olvasom jól bírta az orosz frontot (sár, fagy) ami azért szerintem valami.

Szvsz az van, hogy a második vh után, amikor kiforrottak a gépkarabélyok, a kor technológiai szintjén a gázelvételes fegyvereket volt a legegyszerűbb nagy szériában gyártani, és a legtöbben megmaradtak ennél.

Linkeltem a HK fórumról a srác hozzászólását, amiben leírja az okokat és én hiszek neki (mert szerintem esélyesen vagy a HK-nál dolgozik/dolgozott, vagy legalábbis közvetlen kapcsolatban lehet velük az általa írtak alapján). Tisztításra is azt írja, hogy kb. 3-szoros idő, szemben a gázdugattyúsokéval. De ez nyilván csak a görgőkkel késleltetett megoldásra vonatkozik.
A Danuvia-nál olyamit használtak, mint most a FAMAS-nál. De én azt olvastam valamikor, hogy a FAMAS-ra is sok volt a panasz (nyilván nem véletlenül cserélik le). Azt már meg nem mondom, hogy csak ergonómiai, vagy megbízhatósági is.
Amúgy gázdugattyúsoknál sem áramolnak vissza jobban a lőporgázok, mint a görgőkkel késleltetett esetén. Csak a gázhengerbe kerülnek, azt meg általában egyszerű szétkapni, tisztítani.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 124
15 733
113
Linkeltem a HK fórumról a srác hozzászólását, amiben leírja az okokat és én hiszek neki (mert szerintem esélyesen vagy a HK-nál dolgozik/dolgozott, vagy legalábbis közvetlen kapcsolatban lehet velük az általa írtak alapján). Tisztításra is azt írja, hogy kb. 3-szoros idő, szemben a gázdugattyúsokéval. De ez nyilván csak a görgőkkel késleltetett megoldásra vonatkozik.
A Danuvia-nál olyamit használtak, mint most a FAMAS-nál. De én azt olvastam valamikor, hogy a FAMAS-ra is sok volt a panasz (nyilván nem véletlenül cserélik le). Azt már meg nem mondom, hogy csak ergonómiai, vagy megbízhatósági is.
Amúgy gázdugattyúsoknál sem áramolnak vissza jobban a lőporgázok, mint a görgőkkel késleltetett esetén. Csak a gázhengerbe kerülnek, azt meg általában egyszerű szétkapni, tisztítani.

Igen, a FAMAS-ról én is sok helyen olvastam, hogy túl van bonyolítva, de szvsz ez nem csak a tömegzárnak köszönhető. A különféle röntgenrajzok alapján már eleve az egész elsütőszerkezet alapból bonyolult.


Mondjuk ezt a beszélgetést át lehetne pakoltatni az általános gépkarabély topikba.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 124
15 733
113

A videó youtube fiókjának tulajdonosa alapján az orosz gyárnak is köze lehet hozzá, meglehet van izraeli leányvállalatuk.

Ha jól nézem, az M-10X-hez hasonlóan már ez is felső tok/alsó tok rendszerű, szóval a tokfedél probléma megoldva és a videót elnézve a jobb/balkezesség is (legalábbis felhúzókar és tűzváltókar esetén).

Számomra mondjuk túldizájnolt, de gondolom a civil piacra szánják.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 124
15 733
113
Azt tudja valaki, hogy a puskalőszert (7,62x51) tüzelő AK-k tokja ugyanoylan hosszú-e, mint a hagyományos 39M lőszert tüzelő verzióké?

A Zastava M77 volt pl. iylen, de pusztán a képek alapján nem tudom eldönteni.