[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
üldözési mániám van, de szerintem odafennt egyeseknek Csau elvtárs repülő sapkája jár az eszében, ezért se szeretne fegyvert látni a katonák kezében...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Az ilyen rövid időtartamú péniszméricskélő születésszámnak semmi értelme, mert azt kis meg kell nézni, hogy a korfa az adott időszakban hogyan néz ki.... Lehet a tiéd a világ no.1 családtámogatási rendszere, ha a megfelelő korban levő emberek száma kevesebb... Ezen felül azt sem mutatja meg, hogy milyen anyagi és társadalmi helyzetben levő emberek szülnek. Értsd, szegénységbe születő ember vagy olyan, akinek jövője is lehet....

A termékenységi rátáról adtam meg adatot és nem születésszámról. Az első azt mutatja, hogy 100 nő hány gyereket szül élete során, míg a másik meg azt, hogy az összes nő hányat szült egy évben.
Az jogos, hogy ez a pár év Fideszes kormányzás még nem elég arra, hogy messzemenő következtetéseket levonjunk, de az látszik, hogy 20 éve nem volt ilyen nagy a gyerekcsinálási kedv, mint most, ugyanakkor a legtöbb európai országban meg tovább csökkent.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 365
54 972
113
Sharid

Az új lakások és házak ára nem a CSOK miatt nő. Hanem azért, mert olyan EU-s szabvány van, hogy ma már lényegében csak passzív házat lehet építeni. Az meg nem olcsó szerzett.
Egy modern, 30 cm-s Ytong fal mindenre elegendő lenne elvileg, de a szabvány miatt rá kell raknod még legalább 10 cm dryvit rendszert. Az egy családi háznál önmagában 2-3 millió Ft-os plusz tétel. És akkor az egyéb költség növelő tényezőkről nem is beszéltünk még....
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Khmmm.. tegnap idősebb kutyásokkal beszélgettem.
anno családjukban 5-7 testvér, csak épp kettő meghalt gyerekkorban, jó részük pedig a mai nyugdíjkorhatárt se érte meg,... nem vonzó jövőkép
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ráadásul ha megnézed a többi európai országot, akkor láthatod, hogy a legtöbb országban 2010 és 2016 között tovább csökkent. Pár országban csak stagnált ez a mutató, vagy épp egy kicsit nőtt. Egész Európában csak Lettország hozott össze ennél nagyobb növekedést (2001-es 1,22-es mélypontról 2016-ra 1,74-re tornázták fel, versenyre keltek Oroszországgal :) ).
Szóval igen, abban igazad van, hogy egyre kevesebb nővel nagyon nehéz összehozni egyre több gyereket, de legalább a számok azt mutatják, hogy ez a kormány nemcsak az előzőnél csinálja jobban, de összehasonlítva a többi európai kormánnyal is kiemelkedőt csinált. Ebben tényleg jobbak eddig, mint mások.

Még tavaly év vége fele olvastam egy japán szülészorvos nyilatkozatát azzal kapcsolatban, hogy amerikai(!!!) sjw-k azért kampányolták, hogy japánnak több menekültet (7-et fogadtak be, abból 3 egy hónapon belül börtönbe került csoportosan elkövetett erőszakért) kell befogadnia, mert nagyon alacsony a születések száma.
Lényege az volt, hogy a japán nők "nagyon rossz" szülési rátája 0,1-gyel magasabb, mint az amerikai, vagy nyugat-európai fehér nőké. Még ez is a reprodukciós szint alatt van, de Japán egyik fő problémája az, hogy túlnépesedtek, ezért a napi megélhetés túl sokat emészt fel a családi kasszából. Lesz néhány évtized tömény sz***s a megnövekedett adóterhek miatt, hogy a kevesebb fiatal eltartsa a sok öreget, de ők se élnek örökké és a robotizációval is növelhető a termelékenység egy-egy dolgozóra levetítve. Idővel be fog állni a népesség 50-60 millió környékére, ami már elegendő életteret biztosít mindenki számára, egy élhetőbb Japánt eredményezve.
Közben lehet, hogy Észak-Amerikában és Európában már 1 milliárdan fognak nyomorogni, összességében tönkretéve a saját jövőjüket a "népességfenntartással"...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Még tavaly év vége fele olvastam egy japán szülészorvos nyilatkozatát azzal kapcsolatban, hogy amerikai(!!!) sjw-k azért kampányolták, hogy japánnak több menekültet (7-et fogadtak be, abból 3 egy hónapon belül börtönbe került csoportosan elkövetett erőszakért) kell befogadnia, mert nagyon alacsony a születések száma.
Lényege az volt, hogy a japán nők "nagyon rossz" szülési rátája 0,1-gyel magasabb, mint az amerikai, vagy nyugat-európai fehér nőké. Még ez is a reprodukciós szint alatt van, de Japán egyik fő problémája az, hogy túlnépesedtek, ezért a napi megélhetés túl sokat emészt fel a családi kasszából. Lesz néhány évtized tömény sz***s a megnövekedett adóterhek miatt, hogy a kevesebb fiatal eltartsa a sok öreget, de ők se élnek örökké és a robotizációval is növelhető a termelékenység egy-egy dolgozóra levetítve. Idővel be fog állni a népesség 50-60 millió környékére, ami már elegendő életteret biztosít mindenki számára, egy élhetőbb Japánt eredményezve.
Közben lehet, hogy Észak-Amerikában és Európában már 1 milliárdan fognak nyomorogni, összességében tönkretéve a saját jövőjüket a "népességfenntartással"...

A túlszaporodás relatív dolog, hisz nagyon sok mindentől függ, az ország mérete, a földrajz, éghajlat, fejlettség, stb.
Pl. minél fejlettebb egy ország, annál nagyobb lakosság tud ott élhető körülmények között élni.
Japánról még el is tudom fogadni, hogy túlszaporodott, hisz 378000 km2-en (és az is nagyrészt hegyvidék) lakik 127 millió lakos. De a nyugat-európai országokra már nem lehet rámondani, hogy túlszaporodottak lennének, kelet-európára meg főleg nem. Magyarországon pl. 107 ember jut egy km2-re, pedig az ország 90%-a lakható, Japánban meg 335 jut.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113

Japán pont olyan, mint amilyen országot Blogen is faragna Magyarországból. Bezsúfolni mindenkit a gigavárosokba, márthát így sokkal hatékonyabban lehet elkölteni a pénzeket. Minek a sok száz kis falvacsnának külön-külön utat, iskolát, óvodát fennt tartani? Jah, meg egyáltalán kikerülni körgyűrűvel, amikor le lehet dózerolni is. :)
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci and b4l4g3

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 860
15 257
113
Én a jelenlegi programok mellé lakásépítésekbe fognék még. És miből lenne pénz rá? Bár messze nem tartom annyira rossznak, mint amilyennek beállítják mások, de azért a lakosság nagy része stadionozik, így népszerű döntés lenne, ha a stadionépítéseket befagyasztanám és az abból származó pénzen lakásokat építenék.

Kicsit utánaszámoltam. Vegyünk egy klasszikus kocka torony panelt, 45 nm-es kétszobás lakásokkal, 150 lakással / paneltorony, egy nagyjából 25 millió / lakás költséggel, ami nagyjából megfelel a mostani ingatlan áraknak. Egy ilyen kocka 3,75 milliárdból jön ki, nagyjából annyiból, mint a felcsúti Pancho aréna (3,8 milliárd). Szóval Felcsút pl. választhatna egy 15-16 emeletes panel (kb. 300 lakónak) meg egy stadion között.

2010 és 2020 között, tehát 10 év 350 milliárdra becsülik a stadionépítésre fordított pénzt (ennek a 2/3-a a Puskás Ferenc nagystadion, a nagy része kis költségvetésű, az 5 nagyobb megyei városban épül 10-18 milliárd / db áron egy-egy nagy. Viszont ebből már most látható, hogy az egy évre jutó összeg kb. lófasz 35 milliárd, vagy mondjuk, 10 db 15 emeletes kocka panel torony épülhetne belőle, 1500 lakással. Országosan, évente.

Ezt vesd össze azzal, hogy KSH adatok szerint 2017-ben csak Budapesten 3000 lakás kapott használatbavételi engedélyt (magyarán elkészült), országosan meg olyan 8000, 2018-ban pedig 10 000-re becsülik ugyanezt a számot Budapestre, országosan meg 28 000-re.

Az építőipart így továbbra is pörgetném (sőt pont a kisebb, hazai cégeket hoznám helyzetbe a családi házépítésekkel) és cserébe lassulna kicsit a lakásárak emelkedése. Persze a lakásokat nem csak úgy odaadnám a lakosságnak, hanem a piaci árnál kicsit olcsóbban kiadnám, így egyre több bevétel is lenne ebből a programból és egyre több lakást lehetne építeni.

Lásd a fenti matekot, nem pörgetne ez semmit, legjobb esetben csak 10%-al, de itt jön be hogy az építőipar így is kegyetlenül pörög - nincsen nagyon se munkás, se építőanyag, egyszerűen elfogytak, mindenki dolgozik valahol, lázasan megy a lakásépítkezés.

Ugyanemiatt viszont olcsóbb se lesz... ahol nincs se anyag, se mester, ott bizony az anyagárak és az építőanyag árak mennek felfelé és a végén a lakás sem lesz olcsóbb.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Kicsit utánaszámoltam. Vegyünk egy klasszikus kocka torony panelt, 45 nm-es kétszobás lakásokkal, 150 lakással / paneltorony, egy nagyjából 25 millió / lakás költséggel, ami nagyjából megfelel a mostani ingatlan áraknak. Egy ilyen kocka 3,75 milliárdból jön ki, nagyjából annyiból, mint a felcsúti Pancho aréna (3,8 milliárd). Szóval Felcsút pl. választhatna egy 15-16 emeletes panel (kb. 300 lakónak) meg egy stadion között.

2010 és 2020 között, tehát 10 év 350 milliárdra becsülik a stadionépítésre fordított pénzt (ennek a 2/3-a a Puskás Ferenc nagystadion, a nagy része kis költségvetésű, az 5 nagyobb megyei városban épül 10-18 milliárd / db áron egy-egy nagy. Viszont ebből már most látható, hogy az egy évre jutó összeg kb. lófasz 35 milliárd, vagy mondjuk, 10 db 15 emeletes kocka panel torony épülhetne belőle, 1500 lakással. Országosan, évente.

Ezt vesd össze azzal, hogy KSH adatok szerint 2017-ben csak Budapesten 3000 lakás kapott használatbavételi engedélyt (magyarán elkészült), országosan meg olyan 8000, 2018-ban pedig 10 000-re becsülik ugyanezt a számot Budapestre, országosan meg 28 000-re.



Lásd a fenti matekot, nem pörgetne ez semmit, legjobb esetben csak 10%-al, de itt jön be hogy az építőipar így is kegyetlenül pörög - nincsen nagyon se munkás, se építőanyag, egyszerűen elfogytak, mindenki dolgozik valahol, lázasan megy a lakásépítkezés.

Ugyanemiatt viszont olcsóbb se lesz... ahol nincs se anyag, se mester, ott bizony az anyagárak és az építőanyag árak mennek felfelé és a végén a lakás sem lesz olcsóbb.


Az azért megérne egy misét, hogy szerinted miért nincsen anyag?
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 860
15 257
113
Három okot látok lehetségesnek:

a) Kereslet-kínálat közgazdasági szabályai
b) BETONFALÓ ORBÁNSÁTÁN
c) BETONFALÓ SOROSSÁTÁN
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 365
54 972
113
szpg9

Sajnos a miértre nem tudok megfelelő választ adni.
Nekem most például a szigetelő anyaggal gyűlik meg a bajom. 2 hete rendeltem, ha minden jól megy csütörtökön érkezik meg. És hiába magyar tüzépen rendeltem külföldről jön az árú.
Az egész építkezés csúszik, például az ablakok miatt is. Szerintem full átlagos ablakokról van szó, mégis Angliából érkeznek az elemek. Hónapos szállítási időkkel. Az ablakos ismerős szerint ez így olcsó.
Amennyire én tudom nem nagyon van hazai gyártás, inkább csak össze szerelés folyik itthon.
A kereslet meg óriási.
Én a közvetlen környezetemben ezt tapasztalom.
A munka díjak tavaly óta majdnem 30%-ot emelkedtek. És olyan sok a meló lehetőség, hogy a munkások már könnyen válogathatnak , hogy hova akarnak menni dolgozni.
Vannak olyan helyek ahova kerek perec megmondták, hogy nem mennek ki melózni, mert szerintük messze van vagy más bajuk van vele. Alvállalkozók dettó.
Ilyen állapotok vannak jelenleg.
De nem tudok átfogó képet adni erről. Kis kft. tulajdonosként én ezt így látom/tapasztalom. De nem látok rá az egészre.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Még most még hagyján, mi lesz pár év múlva munkaerőfronton. Akik nálunk rendszeresen dolgoznak, azok közül az utóbbi időkben: generálkivitelező elment nyugdíjba, 4 fős kőműves brigád fele nyugdíjjkörüli, vagy azóta nyugdíjas; villanyszerelő cég fele nyugdíjas, vizes 2-ből/3-ból egy nyugdíjas, a 2 fűtésszerelőből az egyik nyugdíjas. És általában pont a szakemberek és nem a segéderő a nyugdíjas korú. Közben meg a fiatalok valahogy nem kapálódznak az építőiparba.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
szpg9

Sajnos a miértre nem tudok megfelelő választ adni.
Nekem most például a szigetelő anyaggal gyűlik meg a bajom. 2 hete rendeltem, ha minden jól megy csütörtökön érkezik meg. És hiába magyar tüzépen rendeltem külföldről jön az árú.
Az egész építkezés csúszik, például az ablakok miatt is. Szerintem full átlagos ablakokról van szó, mégis Angliából érkeznek az elemek. Hónapos szállítási időkkel. Az ablakos ismerős szerint ez így olcsó.
Amennyire én tudom nem nagyon van hazai gyártás, inkább csak össze szerelés folyik itthon.
A kereslet meg óriási.
Én a közvetlen környezetemben ezt tapasztalom.
A munka díjak tavaly óta majdnem 30%-ot emelkedtek. És olyan sok a meló lehetőség, hogy a munkások már könnyen válogathatnak , hogy hova akarnak menni dolgozni.
Vannak olyan helyek ahova kerek perec megmondták, hogy nem mennek ki melózni, mert szerintük messze van vagy más bajuk van vele. Alvállalkozók dettó.
Ilyen állapotok vannak jelenleg.
De nem tudok átfogó képet adni erről. Kis kft. tulajdonosként én ezt így látom/tapasztalom. De nem látok rá az egészre.


Szerintem meg is válaszoltad. arra akartam kilyukadni én is, de örülök, hogy ti mondtátok, azért néz ki úgy, hogy anyaghiány van (de valójában nincsen csak ideje korán kell rendelned), mert MO-n nagyon szűkös a paletta, amihez hazai gyártásból hozzá lehet férni. A kereskedelmre vagy utalva. Készlet nincs, csak rendelést vesznek fel. Ismerős sztori. Amire rálátásom van, még az USA-ból is rendelnek speciális dolgokat. Ott 50 % előleg befizetés után állnak neki a gyártásnak és ha kifizetted a megrendelt cuccot 100 %-ban, akkor rakják fel neked hajóra. Hazai dolgok nélkül ki vagy szolgáltatva.
 
Status
Not open for further replies.