[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 842
65 498
113
Mert hanyag és neki nem számít meg szarik bele. A saját lakásomat meg én csinálom és adok rá. A munkatársa is maga csempézett és meg nem mondtam volna, hogy ő csinálta... Persze sok szabadidő, de nem kerül több százezerbe...
A fene tudja, én nem vesződnék vele, lassabban is menne nekem meg xarabb is lenne. Utána meg verhetem le, törhetem fel. Praktikeres lapoknál még ha az ember magának csinálja hagyján,de másnál az se megy. Meg térdelsz végig. Bár magamnak nagy lapoknál még nem nagy területre neki is állnék, ha minden kötél szakad, magamnak csak, viszont az új részre 11000 ft/nm -es járólapokat vettem 15x30-ast, Mainzu Aterrát , eszembe se jutott hogy kísérletezzek. Lakóparkok, meg egyéb nagy területek kivitelezésénél meg nincs idő tökölni, ott olyan rakja úgyis aki látott,rakott már ilyet. Amúgy még egy, a rakási minta se mindegy, meg a csempe -járólap anyaga. Nem mindhez jó egy sima átlag csempevágó.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kurfürst

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 842
65 498
113
Sokkal olcsóbb és nem olyan nehéz megcsinálni, neten tényleg mindent meg lehet manapság már találni. Én is építkezek (egyenlőre csak melléképületek), mindent egyedül, munka után. Igaz, hogy tovább eltart, de még az anyag is olcsóbban jön ki. Ha magának csinálja az ember, akkor nem pocsékol. :)

Na de ha már összegyült itt ennyi építési vállalkozó, lenne egy kérdésem.
Házat bővíthetem én magam? Vagy mindenképp fel kell fogadjak egy céget?
Bővíthetsz, de csak feketén, ha nem jelented be sehova,senkinek. De ez elég bukó mert repülőgépről ha jól tudom évi 2x légifotót csinálnak fentről és azon látszik, tényleg látszik, négyzetméter pontosan. Melléképületre más vonatkozik, ha nincs alapja és nem nagyobb egyben 70(?) nm-nél és a beépítési max %-ot nem haladja meg akkor a helyi önkörmányzat se foglalkozik vele. Viszont amint hozzáépíted a házhoz onnéttól, terv, E-napló, energetika, műszaki felügyelet, vállalkozó,számla, stb... Ez alól akkor van kivétel ha van valami építőipari szakmád és vagy bedolgozol valaki alá vagy kiváltod az ipart. Plusz még akkor dolgozhatsz rajt (én is így voltam) ha a vállalkozó beír az adott napokra hogy az ő felügyeletével dolgoztál az építkezésen. Szóval ha van építési vállalkozó haverod és belemegy akkor neki elég csak a számlát kiállítani meg a szerződést aláírni a munkáról, te meg csinálhatod. Ellenőrök kis építésekhez nagyon nem mennek ki,pláne vidékre.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 842
65 498
113
Ha feketén felhúzod és lebuksz általában lebontatják, bontási terv,engedély,bontó vállalkozó,sitt elhelyezés. Ismerősömnél a lábazatot kellett lebontani, akkor buktak be valamivel. Annyi engedményt tettek fű alatt hogy az alap maradhat, de lapátoljanak rá földet és úgy fényképezzék le. Meg még ugye megy a büntetés is. De szerintem ez már területi illetékesség függő ,meg ismeretség hogy mennyire szállnak beléd. Valami 2012-es jogszabálycsomag van ,fenn van a neten, ott tájékozódhatsz hogy mi hogyan van. Ha jól tudom viszont 10 év után elévülnek a dolgok, szóval ha addig nem buksz le nyertél, de hogy bizonyítod hogy már 10 éve ott van? Passz. :)
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 842
65 498
113
Hivatalos úton 3 év alatt kell felépíteni és átadni, ha kicsúszol onnéttól +1 év haladékot kérhetsz,ha abból is kicsúszol bontás az egészre.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 098
3 049
113
Sokkal olcsóbb és nem olyan nehéz megcsinálni, neten tényleg mindent meg lehet manapság már találni. Én is építkezek (egyenlőre csak melléképületek), mindent egyedül, munka után. Igaz, hogy tovább eltart, de még az anyag is olcsóbban jön ki. Ha magának csinálja az ember, akkor nem pocsékol. :)

Na de ha már összegyült itt ennyi építési vállalkozó, lenne egy kérdésem.
Házat bővíthetem én magam? Vagy mindenképp fel kell fogadjak egy céget?


E napló .....1. magán építkező + műszaki ellenőr+ tervdoksi
2. generalkivitelező+ terv doksi és mindent Ő intéz
Csak olyan építményre nem kell engedély aminek nincs alapja és 25 légm3 kisebb a belseje .. és belefér a beépítési %-ba..Ez a % helységenként változó
Ahogy írtak nézik levegőből és csináljak a képet
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 098
3 049
113
Bővíthetsz, de csak feketén, ha nem jelented be sehova,senkinek. De ez elég bukó mert repülőgépről ha jól tudom évi 2x légifotót csinálnak fentről és azon látszik, tényleg látszik, négyzetméter pontosan. Melléképületre más vonatkozik, ha nincs alapja és nem nagyobb egyben 70(?) nm-nél és a beépítési max %-ot nem haladja meg akkor a helyi önkörmányzat se foglalkozik vele. Viszont amint hozzáépíted a házhoz onnéttól, terv, E-napló, energetika, műszaki felügyelet, vállalkozó,számla, stb... Ez alól akkor van kivétel ha van valami építőipari szakmád és vagy bedolgozol valaki alá vagy kiváltod az ipart. Plusz még akkor dolgozhatsz rajt (én is így voltam) ha a vállalkozó beír az adott napokra hogy az ő felügyeletével dolgoztál az építkezésen. Szóval ha van építési vállalkozó haverod és belemegy akkor neki elég csak a számlát kiállítani meg a szerződést aláírni a munkáról, te meg csinálhatod. Ellenőrök kis építésekhez nagyon nem mennek ki,pláne vidékre.

Ez igaz de kell FMV végig akkor is + gépész + villany+ építész fmv...
Amúgy ez a magamnak megcsinálom is embere válogatja .... van az a fajta haver is akit is hívok “jó az úgy tesó”!!!
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Csak olyan építményre nem kell engedély aminek nincs alapja és 25 légm3 kisebb a belseje .
Ez mindenre vonatkozik? Pl ha építek téglából tyúkólat, értelemszerűen alappal, arra is? Légi felvételről honnan látják, hogy a tető alatt, akár burkolva alappal, vagy anélkül van építve egy melléképület/géptáróló/stb.? Vagy látják, hogy valami van építve és kijönnek?
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 586
16 186
113
Ez mindenre vonatkozik? Pl ha építek téglából tyúkólat, értelemszerűen alappal, arra is? Légi felvételről honnan látják, hogy a tető alatt, akár burkolva alappal, vagy anélkül van építve egy melléképület/géptáróló/stb.? Vagy látják, hogy valami van építve és kijönnek?
2017-es ép. trv. az irányadó. Fejből nem tudom, de sok ésszerűsítés van benne. Olyasmit is bejelentésskötelessé enyhített, ami betonalapos, 4,valahány méteres magasságot nem meghaladó, nem tartós emberi tartózkodású épület. Amúgy annó az építészünk leírta, hogy mindenben az építőanyag gyártó utasítása az irányadó...oké, de akkor minek kell ő?!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 842
65 498
113
Ez mindenre vonatkozik? Pl ha építek téglából tyúkólat, értelemszerűen alappal, arra is? Légi felvételről honnan látják, hogy a tető alatt, akár burkolva alappal, vagy anélkül van építve egy melléképület/géptáróló/stb.? Vagy látják, hogy valami van építve és kijönnek?
Én csináltam két elol nyitott garázst, amihez csatlakozott derekszogben egy kiulo plusz nyári konyha, erről senkinek se szóltam meg az onkormanyzatnak sem. Alapja nincs, de le van betonozva kb 25 cm vastagon az egész, oldala hullám lemez, meg bontott tégla fal. Mikor a bővítéshez kikertuk a térképmásolatot vagy mit, bele volt írva az epuletekbe hogy a garazsnal 75nm, kiulo 25nm, nyári konyha 15nm. Nem Google napból lövik az adatokat meg muholdrol, hanem repülőről. Földmérő mondta ezt mikor kijött belőni az épületet újra, kívül, belül. Na az is pl 50000ft költség volt.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 842
65 498
113
Lehet hogy régi házaknál ahol már van mindenféle épület az udvaron ott nem derülne ki, de egy új építésű háznál egy szűz telken szerintem necces. Pincét még csak úgy lehet terv és engedély nélkül hogy max 2m mely, és max 10 légköbméter. Tehát max 5nm az egész.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 842
65 498
113
Gyakorlatilag ami a házhoz csatlakozik arról kell minden. Max meg úgy tudsz csalni hogy fedett teraszt csinaltatsz és ha átvették befalazod és megcsináltatsz benn mindent.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Ez igaz de kell FMV végig akkor is + gépész + villany+ építész fmv...
Amúgy ez a magamnak megcsinálom is embere válogatja .... van az a fajta haver is akit is hívok “jó az úgy tesó”!!!
Álcaháló alatt építesz, in Atlanti Fal Style, és utána műgyeppel borítod.....
Bővíthetsz, de csak feketén, ha nem jelented be sehova,senkinek. De ez elég bukó mert repülőgépről ha jól tudom évi 2x légifotót csinálnak fentről és azon látszik, tényleg látszik, négyzetméter pontosan. Melléképületre más vonatkozik, ha nincs alapja és nem nagyobb egyben 70(?) nm-nél és a beépítési max %-ot nem haladja meg akkor a helyi önkörmányzat se foglalkozik vele. Viszont amint hozzáépíted a házhoz onnéttól, terv, E-napló, energetika, műszaki felügyelet, vállalkozó,számla, stb... Ez alól akkor van kivétel ha van valami építőipari szakmád és vagy bedolgozol valaki alá vagy kiváltod az ipart. Plusz még akkor dolgozhatsz rajt (én is így voltam) ha a vállalkozó beír az adott napokra hogy az ő felügyeletével dolgoztál az építkezésen. Szóval ha van építési vállalkozó haverod és belemegy akkor neki elég csak a számlát kiállítani meg a szerződést aláírni a munkáról, te meg csinálhatod. Ellenőrök kis építésekhez nagyon nem mennek ki,pláne vidékre.
Álcaháló alatt építesz, in Atlanti Fal Style, és utána műgyeppel borítod.....
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
2017-es ép. trv. az irányadó. Fejből nem tudom, de sok ésszerűsítés van benne. Olyasmit is bejelentésskötelessé enyhített, ami betonalapos, 4,valahány méteres magasságot nem meghaladó, nem tartós emberi tartózkodású épület. Amúgy annó az építészünk leírta, hogy mindenben az építőanyag gyártó utasítása az irányadó...oké, de akkor minek kell ő?!

Megnéztem; 4,5 m max magasság és 100 légköbméter.
https://epitesijog.hu/144-mihez-nem-szukseges-epitesi-engedely

Pincét még csak úgy lehet terv és engedély nélkül hogy max 2m mely, és max 10 légköbméter. Tehát max 5nm az egész.

Azt írja: "A legfeljebb 2,0 m mélységű és legfeljebb 20 m3 légterű pince építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése."
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
E napló .....1. magán építkező + műszaki ellenőr+ tervdoksi
2. generalkivitelező+ terv doksi és mindent Ő intéz
Csak olyan építményre nem kell engedély aminek nincs alapja és 25 légm3 kisebb a belseje .. és belefér a beépítési %-ba..Ez a % helységenként változó
Ahogy írtak nézik levegőből és csináljak a képet

Legálisan szeretném csinálni mindenképp.

Legálisan lehet építeni mindenféle engedély nélkül 100 légköbméterig és 4,5 méter magasságig, de csak melléképületeket (nem lakóépületet). Ez biztos, megkérdeztem az építési hatóságokat.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 098
3 049
113
Legálisan szeretném csinálni mindenképp.

Legálisan lehet építeni mindenféle engedély nélkül 100 légköbméterig és 4,5 méter magasságig, de csak melléképületeket (nem lakóépületet). Ez biztos, megkérdeztem az építési hatóságokat.
Igen ... jól mondod 100, csináld könnyűszerkezetesből sokkal olcsóbb
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
Es gyorsabb, mi is most csináltunk egy tárolóépületet, könnyüszerkezetest.
Pikkpakk megvan, beton alap, faváz OSB, trapézlemez tető.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ez mindenre vonatkozik? Pl ha építek téglából tyúkólat, értelemszerűen alappal, arra is? Légi felvételről honnan látják, hogy a tető alatt, akár burkolva alappal, vagy anélkül van építve egy melléképület/géptáróló/stb.? Vagy látják, hogy valami van építve és kijönnek?

Igen, bármit építhetsz, csak ne haladja meg a 4,5 méteres magasságot, tetővel együtt és a 100 légköbmétert. Bármiből készülhet és természetesen alapja is lehet. Meg persze nem lehet lakóépület (szoba, nappali, konyha, stb.).
 
Status
Not open for further replies.