[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Ehh...! Akartam szolni, hogy a magyar biztpol topikbol at kellene koltoztetni a beszelgetest a kantinba, de latom elkestem. :)
(Hu, molni! Ez durva volt.)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Eh hát. Épp írtam egy hozzászólást, amikor lezárták a topikot.
Most meg már kispadra lett küldve Molni is és Zsolti is. Kár értük, remélem nem kaptak sokat.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 805
56 338
113
Szerintem kicsit alacsony a Webmester toleranciaszintje. Pàr sör mellett ennél élènkebb vitàhoz vagyok szokva. Aztàn nevetve megyünk haza.... Persze off topic, az biztos.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 433
11 313
113
A biztpol topikból:
március 17., 23:01
...
...
misinator
Amig ott dolgoztam azt figyeltem meg, hogy akik nem leptek le azoknak mindig van valami egyeb beveteluk. Peldaul orokoltek vagy valamilyen vallalkozasuk van mellette. Ha csak az egyik csaladtag dolgozik az eu-ben kozepfoku szakmai papirral, akkor a hazastarsa valamilyen masik teruleten sokkal jobban keres stb, stb. Pusztan ket eü-s fizetesbol megelni lehetetlen vallalkozas. (Levelezon alapdiploma szerintem nagyon sokat segitenene.)

Igen, az elég gyakori az egészségügyben, hogy a házastárs máshol dolgozik/jobban keres, ezért marad a delikvens az eü.-ben.
A dolgozók az autóban kiváló riportalanyok:)
Ha nem is lehetetlen megélni, de azzal határos:-(
Én úgy szoktam fogalmazni, hogy az eü.-ben dolgozni garantált, hosszútávú...
...elszegényedés.
Mi - a már beteges - szüleimmel élünk egy családi házban, nekünk ez az "egyéb bevétel".
Gyarapodásról, fejlődésről, megtakarításról szó nincs.
Akik ilyen jövedelemnagysággal (alacsonysággal) élnek, s úgymond megtakarítanak, gyakorlatilag csak előre spórolnak a később megjelenő elkerülhetetlen kiadásokra.
Ebben a szituációban a családi költségvetés olyan, mint a parázstaposás a meg-megerősödő szélben.
Ide-oda ugrál az ember, hogy csitítsa az izzást.

Alapdiploma:
Az egyes személy esetén jogos ajánlás.
Bár nem tudom, hogyan tudnám hasznosítani az általam szeretett munkakörben.
Diplomás gépkocsivezető? (A diplomás ápoló mintájára)
Hm, nem is hangzik rosszul:)

Amikor ezt a - szerintem - fából vaskarikát bevezették, akkor eufóriában voltak a beiskolázott ápolónők, hogy akkor már az orvosok jobban fogják őket respektálni, meg magasabb szintű munkát fognak végezni, az alantasabb munkát /akiket ők is már a saját tanulmányaik alatt lenéztek.../ a segédápolók fogják gürizni stb.
Amikor azt mondtam, hogy a főorvos úr ugyanúgy át fog nézni rajtad - na jó, jobb esetben legeltetni fogja rajtad a szemét - és ugyanúgy a szart fogod pucolni a beteg alól, akkor meg megsértődtek.

Természetesen ez a részemről a gyakran látott jelenség alapján kialakult sztereotípia, remélem nem érted félre, nem veszed magadra.

Visszatérve az alapdiplomára:
Társadalmi vetületében ez nem megoldás:
Tele van az ország bölcsészdiplomással, nem véletlenül keletkezett a vicc, hogy mit kérdez a bölcsészdiplomás az első munkahelyén a szintén frissen végzett mérnöktől:
- Ketchuppal, vagy majonézzel?

A probléma az, hogy egy családban két állami alkalmazott, aki nem eü., de szakmunkát végez - sőt: legyen udvaros, vagy konyhalány - hogy kereshet ilyen összetett, "kifinomult" adó és bérrendszerben a hivatalos, egy főre eső statisztikai létminimum alatt?!

A politika az elmúlt nyóc'..ööö...izé... az lassan idejétmúlt lemez... szóval az elmúlt 20 évben mindig pontosan kiporciózta az <b>aktuális</b> társadalmi és gazdasági viszonyok között, hogy mi az a minimális összeg, amiért még talál hasznos hülyét.
A legutóbbi időben számos területen már erre sem adnak, ennyibe néznek.
Pontosítok: ennyibe sem néznek.
S nem az a gond, hogy a kisbetűs misinator mennyi fizut kap állambácsitól, hanem hogy ez egy üzenet a gazdasági élet, egyáltalán; a társadalom felé.
S hosszú távon a társadalmat morálisan romboló üzenet.
Szerintem.

Ui:
Mindenkinek köszönöm a - számomra - pozitív hozzászólását.
Ilyenkor megnyugszom, hogy frusztráltságom nem /nemcsak :)/ téves helyzetértékelésből fakadó önsajnálat, hanem többek valóságérzékelésével találkozik.


Elnézést, ez elég hosszúra sikeredett.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 433
11 313
113
Balázs, Zsolti.
Kifejezetten elszomorít, hogy idáig fajult a vitátok.
Ez - minden ellentétetek dacára - nem méltó hozzátok:-(
Nem tudom, hogy meddig vagytok kitiltva, de a magam részéről remélem, hogy nem lesz hosszú idő.
Hülyén, okítóan hangzik, de nem annak szánom; remélem okultok belőle, s idővel lecsillapodnak bennetek az indulatok.
Én visszavárlak Titeket.
Tisztelettel:
misinator
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 438
23 571
113
Ezzel csak nyerhetünk!
A Brit nagykövetség támogatásával :)
http://szabadakereskedelem.hu
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 117
113
Ezt még a lezárt biztpol Magyarország topikba szántam anno, de ide rakom, mert itt nem akkora off:

"Mi lett itt amióta nem voltam :)

Pár dolgot hozzátennék:

1. A forint alapú lakáshitel sokkal stabilabb kiadást jelent, mint az albérlet.

2. Több lakás van ma hazánkban, mint amennyi szükséges. Az más kérdés, hogy ezen ingatlanok nagy része katasztrofális állapotban van. 30+ évesek, teljesen más kor igényei szerint tervezve. Borzasztó az energia hatékonyságuk.

3. A gyerekvállalás egy bizonyos jövedelmi szint fölött nem pénzügyi dolog. Az egyetlen komoly kockázat szerintem az ha elveszted az állásodat. Viszont ez a piacgazdaság velejárója.
Ma már nincs olyan, mint a mamámnál, hogy egész életében egy munkahelye volt csak, a Csepel autó. Ott kezdett és onnan is ment nyugdíjba. Ezt ma már nyugodtan el lehet felejteni szerintem.

4. Írtak itt pár példát arra, hogy hogyan lehetne megoldani az ország gondjait. Hát nekem ez a szakmám, elhihetitek nem ilyen egyszerű dolog az!
Sajnos egy hozzászólásba nem fér bele egy ilyen produkció.

5. Molninak írtátok, hogy alapítson pártot ha ilyen okos. Hát ez sem ilyen egyszerű. Én csináltam már végig választást helyi szinten és elhihetitek, hogy az ide írók szellemi színvonala több 100 %-al meghaladja az átlag polgárok szellemi színvonalát.
Személyes példa az, hogy valódi, közpolitikai programmal kampányoltam, valóban független jelöltként és nem tudtam nyerni.
Mondjuk az eredmény nem lepet meg, az előző választási tendenciákból látszódott az, hogy ez nem jöhet össze, de jó móka volt, nekem megérte :)

6. A fiatalok (18-45) nagy része nem szavaz. Ez óriási baj!
Mivel a nyuggerek szavaznak így a társadalmunk vezetése is nyugger stílusú, gyakorlatilag a múltban élünk.
És akkor feldobta itt egy tanult ember, hogy Hightech dolgokban erősítsünk, meg IT....
A tipikus magyar nyugger választópolgárok és az ő választottjaik azt se tudják, hogy ezt eszik vagy isszák :)
Ehhez fiatalítani kellene a demokráciánkat. Emlékszem, szintén személyes tapasztalat, hogy beszéltem a választópolgároknak a programom részeként, ajánlásgyűjtés közben a TQM-ről az önkormányzati ügyviteli feladatok terén. 500-ból 500 ember nem tudta, hogy miről beszélek :)

7. Még mindig az a véleményem, hogy duplázni kellene a minimálbért. E nélkül már rövidtávon ki fog fulladni a gazdasági növekedésünk és "beragad" az ország.

8. Az egészségügy és az oktatás is nehéz téma. Ebben a hónapban a területekért felelős szakállamtitkárokat láttam a TV-ben beszélni a témáról. Két felkészült és nagy tudású ember volt akik tök jól elmondták, hogy mi a gond és, hogy min lehetne és kellene változtatni."
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 805
56 338
113
Fip7:
Szòval a te munkàd lenne az ország gondjait megoldani ? Hozzàlàthatnàl éppenséggel....:))
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
@fip7
Mi ráérünk, és ha kedved van hozzá engem speciel nagyon érdekelnének a meglátásaid. Szerintem nem vagyok ezzel egyedül ;)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 117
113
aquarell

"Szòval a te munkàd <b>lenne </b>az ország gondjait megoldani ? Hozzàlàthatnàl éppenséggel....:))"

Valóban az én dolgom <b>lenne</b>. De sajnos a választópolgárok másként gondolták :-(
Sajnos kis hazánkban nem divat olyat megválasztani aki rendelkezik az adott munkához szükséges végzettséggel...
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
aquarell

"Szòval a te munkàd <b>lenne </b>az ország gondjait megoldani ? Hozzàlàthatnàl éppenséggel....:))"

Valóban az én dolgom <b>lenne</b>. De sajnos a választópolgárok másként gondolták :-(
Sajnos kis hazánkban nem divat olyat megválasztani aki rendelkezik az adott munkához szükséges végzettséggel...

Nem ígértél elég nagyot és elég egyszerűen. Majd legközelebb segítek, csak szólj :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 117
113
silurusglanis

Hát akkor majd lehet írok egy hosszabb hozzászólást ha van rá igény. De ma semmikép sem, talán holnap :)
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 835
113
na jó, a lakás-hitel-gazdaság hármasról írok egy kevésbé szenvedélyeset - bekerült a moderált cuccok közé..
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 117
113
Látom van igény a véleményemre szóval írok pár hozzászólást, de próbálok tömör lenni, és kevésbé kifejtő mert ez nem egy tanulmány, a hely és az idő is véges erre. :)

Először azt kell tisztázni mi az állam feladata. Ehhez most írok egy kis elméleti áttekintést. Én még így tanultam/értelmeztem:

<b>Az állam elsődleges feladata a biztonság megteremtése. </b>
Ezt három részre lehet bontani:
-külbiztonság
-belbiztonság
-gazdasági biztonság
Ha ezek teljesülnek abból következik a 4. <b>a szociális biztonság</b>, ami nem eszköz vagy feladat hanem <b>egy eredmény</b>, ami az első három részterület sikeres manadger-éséből fakad.

Külbiztonság:
Ezt az állam úgy teremti meg, hogy egy adott államhatáron belül létező entitásokat (<i>személyek, vállalatok, élővilág</i>) megvédi katonai vagy diplomácia eszközökkel az adott államhatáron kívül lévő entitásoktól. Magyarán más államoktól, migránsoktól, ellenséges vállalatoktól, bűnözői csoportoktól, terroristáktól stb...
Ehhez értelemszerűen kell egy normális külügy képzett diplomatákkal, egy hadügy hadsereggel, valamilyen direkt határvédelem és olyan törvényi környezet amely elősegíti ezen eszközök normális működését.

Belbiztonság:
Ide az államhatárokon belüli jogszolgáltatás, bűnüldözés és rendfenntartás tartozik.
Feladatok az élet, a magán-közösségi-állami vagyon védelme, az igazságszolgáltatás és ma már a "polgári lét" (PTK, Civil szféra keretei stb...) biztosítása/szabályozása.

Gazdasági biztonság:
Ebbe a gazdaság játékszabályainak lefektetése, védelme és stabilitása tartozik. Ezt a törvényeken, az adóhatóságon az igazságszolgáltatáson és hivatalokon <i>(pl.:versenyhivatal)</i> keresztül biztosítja az állam. Ide tartozik még a pénzügyi stabilitás is amit a pénzügyminisztérium és a nemzeti bank garantál.

A szociális biztonság akkor jön létre, ha az előbbi 3 területen az állam jól teljesít. Ilyenkor már csak az egyén képességein múlik a saját boldogulása/kiteljesedése.

Megjegyezném, hogy sok mai állami feladat ezeknek nem része!
Nem alapvető állami feladat az oktatás, az egészségügy, a nyugdíj, a tömegközlekedés vagy a segélyezés!
Ezen szférák egy része az angolszász országokban épp ezért nem is állami feladat.
Nálunk azért más a helyzet, mert más a szemlélet.
Ha az állam oktatást, egészségügyi ellátást, nyugdíjat, tömegközlekedést és segélyt biztosít akkor ezzel növeli a gazdasági szereplők termelékenységét és egyfajta plusz stabilitást hoz az állampolgárok életébe.
Ez szerintem is kedvezően hat egy ország fejlődési képességeire. Viszont fontos azt megjegyezni, hogy egyensúly legyen, vagyis ezen szférákra csak annyit költsünk amit még kényelmesen elbír az állam és az ország, illetve ezeknek mindig másodlagos szereplőknek kellene lenniük a "biztonság hármasával" szemben.
Én úgy érzem, hogy hazánkban a lakosság és az állam is fordítva ül a lovon, hiszen az utóbbi funkciókat tartjuk prioritásnak még az első hármat ami az állami létezés alapja csak másodlagosnak. És szerintem ez hatalmas probléma!

A másik téma amiről még röviden írni szeretnék az az állam vezetési szemlélete.
Most alapvetően nem akarok bele menni a demokrácia-autokrácia kérdéskörbe, hanem inkább arról írnék, hogy mi lenne az eredményes vezetői szemlélet.

Magánvéleményem szerint az állam akkor működik jól, ha olyan eredmény orientáltan vezetik, mint egy nagyvállalatot.
Viszont az eredményességet itt nem csak a pénzügyi mérleg szempontjából nézik hanem a társadalmi elégedettség-társadalmi fenntarthatóság kettőséből nézve.
Szerintem az angolszász országok ott hibáznak, hogy csak pénzügyi szempontból nézik a világot és magukat ezért mérik az országok teljesítményét a fogyasztásban vagyis a GDP-ben.
Szerintem ez egy hibás szemlélet.
Viszont az is igaz, hogy a kormányzás hatékonyságát mérni kell valahogyan.
Nálunk ezt választási eredményben mérik, ami szintén hibás megközelítés hiszen lehet népszerű egy olyan vezetés is ami amúgy hülye döntéseket hoz. (pl. alanyi jogon járó lóvé)

Szerintem az országok/kormányok teljesítményét érdemesebb lenne HDI-ben, vagyis emberi fejlettségi indexben mérni. Ez sem tökéletes, viszont egy kellően komplex és objektív mérőszám.
Ha itt előre tud lépni egy politikai vezetés akkor jól végzik a dolgukat, ha visszalépünk akkor pedig rosszul.
Szóval szerintem egy adott ország politikai vezetésének érdemesebb ilyen komplex mérő szám szerint mérnie a saját eredményességét. A HDI vagy egy hasonló index jó iránytű lehet a társadalmi elégedettség-társadalmi fenntarthatóság javításának tekintetében egy kormány és polgárai számára.

Szerintem a következő hozzászólásomat a témában holnap kapjátok meg tőlem, ott már konkrétan hazánkkal és azzal fogok foglalkozni, hogy milyen konkrét intézkedésekkel lehetne javítani az országunk helyzetén.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"A szociális biztonság akkor jön létre, ha az előbbi 3 területen az állam jól teljesít. Ilyenkor már csak az egyén képességein múlik a saját boldogulása/kiteljesedése. "

Ez igy konkretan.... szoval a fal adja a masikat.:)
Nem tudom, hogy honnan szedted.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 117
113
2ndt

Nem tudom mit nem értesz. Ha az állam nem biztosítja az első hármat akkor az állampolgár számára esély sincs a szociális biztonságra. Ehhez kel egy keret, amelyet az állam biztosít.
Az már az egyénen múlik, hogy ezzel tud-e élni.
 
Status
Not open for further replies.