[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 732
113
De írok egy valós példát is, egyik jó ismerősöm építési vállalkozó. Ez inkább szolgáltató mint ipari szektor ezért is írom be ezt is. Így oszlanak meg a terhei egy adott munkára lebontva:
Bérek: 40% (nagyjából bruttó 200 körül fizet)
Anyagköltség: 40% (nettó, mert az ÁFÁ-t a vevő fizeti végül)
Egyéb költség: (üzemanyag, egyéb adók stb...)
(A béreket általában az anyagköltséghez szokás rögzíteni az építő iparban.)
Ezt most X-esítem, hogy érthető legyen majd a változás:
Bérek: 4X
Anyagköltség: 4X
Egyéb: 2X
Összesen: 10X
(Haszon+ÁFA még 2X+3X a megrendelő felé, neki 15X-be fáj a meló.)

Az új minimálbéres rendszerben amiről beszéltem:
Bérek: 6X
Anyagköltség: 4X
Egyéb: 2X
Összesen: 12X
(Haszon+ÁFA 2X+3X a megrendelő felé, neki 17X-be fáj majd a meló.)

Ebben az esetben 20%-al nőttek a terhei (kiadásai), de közben a melósai nettóban kétszer olyan jól keresnének, mint eddig....
A megrendelő oldalán még kisebb az árnövekedés.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
zeal:
Igen fizetésekkel egyértelműen korrelál az oktatás színvonala minősége ez az egyik hanem legföbb tényező.
Ezen felűl igen egy nemzet sorsát/anyagi helyzetét detto meghatározza az oktatás szinvonala.
Akkor térjünk vissza oda, hogy MOon Europában a legrosszabbak közt van az oktatás szinvonala.

pl fel tudnánk venni kb 300 végzett kodolni fősuli+hobbi szinten tudó informatikust. Próbaidő kezdőfizu 300.000Ft, próbaidő után 380-400.000Ft, seniorok 600.000Ft+ és nem ritka a millió fölötti fizu sem. De alig találni alkalmas jelöltet. És ha jól olvastam MO viszonylatban 20.000+fő hiány van ezen a területen. Mert az oktatás olyan amilyen. Megy a meló Lengyelekhez, Románokhoz Indiába...

cég/fizu:
Még mindig nem érted. Teljesen mindegy a cég mit ismer be vagy mit nem. Ha van rá kereste (nyereséges) ÉS munkaerő piac miatt rá van kényszerítve akkor emel. Ha nem nem.

Kényszeríteni meg elég nehéz piacgazdaságban. Ha nincs miből akkor bezárja a boltot. Ha van miből de olcsobban megussza ha outsourcolja a munkát akkor azt fogja tenni. Jellemzően pont az történik amit mondrál. Bezár itt megfogja a kulcsembereket és viszi ki a termelést/szolgáltatást oda ahol olcsobb.

Az elmúlt 1+évben amúgy elég kemény a bérnyomás és emelkednek is a fizuk. De ennek fő oka, hogy mennek nyugdíjba a ratkó unokák (kb évi 180-200.000fő) miközben érettségizik kb 90.000fő. Évente +100.000 fővel több a nyugdíjas és -100.000el kevesebb a "termelő" adófizető. Nem túl bíztató vagy igen?
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Fade
Bologatok. :)
Abban remenykedem titokban, hogy mivel nem is tudnak minden munkat elkoltoztetni (pl. a tanulopenzt megfizettek a tokesek Kinaban, vagy pl, Toroko-ban, India sem tokeletes stb.) ezert alakulni fognak itt a berek es az majd hazahozza a "kalandozo" magyarokat. A balul sikerult unios politika eddig keptelen volt az orszagok (sot meg az orszagreszek) kozotti kulonbseget eltuntetesere, de ez talan most valtozhat. (pl. Nemeto gazdagszik, de a volt ndk es nszk kozotti kulonbseg megsem csokkent.)
ceg/fizu
Magyarorszagon csak akkor emelnek, ha mar nincs mas lehetoseguk. Nem rendelkezunk olyan munkaltatoi kulturaval es felelossegvallalassal, mint amit elbirnanak a cegek anyagilag is.
Esti mese:
Michael Moore
https://www.youtube.com/watch?v=r_Uxol105hE

(Melyik cegrol beszeltel? Csak erdeklodom.)
 
T

torsen

Guest
torsen:

<i><b>". Kérdezem én az inflációt követő módon csökkennek pl. az adókulcsok."</b></i>

Amúgy tényleg én vagyok a hülye, hogy olyanokkal állok le vitatkozni akik ekkora veretes baromságot írnak le....

Amúgy tényleg én vagyok a hülye, hogy olyanokkal "vitatkozok" akik tudnak gyártani nekik tetsző (értsd rögeszméikbe illeszkedő) példákat, ismernek olyan embereket akik..., stb. Csak a leírt szöveg lényegét nem értik.

Kedves barátom Rád mondta volna dr. Magyar István tanár úr a BME-n, hogy "tengelyember". Részemről, ahogy a román rajzfilmek végén látható: "SFIRSIT".
 

formosa

Member
2015. május 18.
427
2
18
Panzerfaust írta: "Júdáspénzért kiárusították az állam vagyonát azok akik - és rokonaik - ma az MSZP-ben és DK-ban ülnek"

Ejnye, ejnye Tanár Úr! A fideszt ki tetszett "felejteni" a felsorolásból! Pedig arra a mondásra még én is emlékszem, hogy: A mi kommunistánk jó kommunista, a ti kommunistátok viszont ... kommunista!"

Mo-on ezek a "kommunista rokonok" jelentik a politikai egyensúlyt, és a biztosítékot arra, hogy mindkét oldal hallgasson a másik befolyásos "rokonairól".
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 156
15 811
113
Az adósság újratárgyalása vörös posztó volt akkoriban. Tiltott gyümölcs. Miért ? Mert ha megtagadtuk volna a fizetést, bedöntik az országot MDF-estül, ellenzékistül együtt. Ezért nem vitázott Antall e kérdésben.
A termelőkapacitásunk leépítése gőzerővel folyt már a 80-as évek végén, a koronát a 90-es módszerváltás tette rá, a felelőtlen elvtársak magatartása által. Hiába hivatkoznak, hogy menthetetlen volt, ez nem igaz. Júdáspénzért kiárusították az állam vagyonát azok akik - és rokonaik - ma az MSZP-ben és DK-ban ülnek, illetve "megérdemelt" és kiemelt nyugdíjukat élvezik. Csehszlovákia, Lengyelország éppen ezt kerülte el. A cseszkók például úgy, hogy hoztak egy olyan törvényt, aki a régi nómenklatúrában szerepet vállalt, annak coki, tűnés.
Meg lehet tekinteni, a kuponos privatizáció eredményesebb volt mint a miénk, ezt a jelenlegi gazdasági eredmények igazolják.
Folyamatosan létezett működő cseh könnyű- és nehézipar, míg nálunk gyakorlatilag megszűnt, és most kezd valami éledezni. Élelmiszeripar szintén kiárusítva, mára a magyar agrárium a nyugat tökéletes kiszolgáltatottságában kizárólag csak tőlük függően működik.
Az elkúrás első - és végzetes - lépcsője: Surányiék potom áron adtak el az aranykészletből 62 tonnát, maradt valamivel több mint 3 tonna, miközben Romániának több mint 100 tonnája van. A ranglista 100-as mezőnyében a 82.-ek vagyunk.
Az kádári korszaból ránkmaradt államadósság nemhogy csökkent volna, a csillagos egekbe emelkedett, majd 20e milliárd Ft.
Ilyen háttérrel elég nehéz saját akaratból monetáris politikát folytatni.


Antal azért nem tárgyalt erről, mert egy gyáva, megalkuvó inkompetens f*sz volt (aki ránézásre még az alapvető szájápolás technikákat sem ismerte).

Megjegyzem a bedöntés/államcsőd hatásait - akárcsak a bankrendszer csődjéét - mindig igyekszenek erősen túlbecsülni az ellenérdekeltek/érintettek, hogy ezzel első számú céllá tegyék annak elkerülését.

És igen, a privatizáció és a kárpótlás megvalósult formája is hatalmas bűn volt, és sajnos ebbe nnemcsak az mszp/szdsz, de az mdf is benne volt.

90/94-ben egyedül az FKgP-nek volt viszonylag korrekt kormányprogramja.



fade
Az oktatassal lehet megalapozni a magasabb hozzaadott erteket es ezaltal az elhetobb fizeteseket.
Hogy kepes-e ra vagy van-e kenyszeritve (motivalva) a ceg a beremelesre... Hát, szerintem a munkaltatok tobbsege soha(!) nem ismerne be, hogy kepes emelesre. Egyszeruen muszaj kenyszeriteni oket. Ha ez szamukra problemat jelent (az eu-ban vagyunk, kultura, jogallam, demokracia, blabla) akkor be kell zarni vagy kivinni nyomorultabb helyekre, de azt a kockazatot szerintem kevesen vallalnak. (Fekete Afrika vagy az iszlam vilag? Pl.: vittek ki autogyarakat a kozeli Toroko.-ba is. Szerintem mar megbantak ezt a dontesuket. :/ )


Az oktatási színvonalunk azért romlik mert egyre több a cigány. Őket meg a francnak van kedve tanítani ennyi pénzért.
 
M

molnibalage

Guest
Okés. Akkor üzleti gazdaságtan faék szintű alapszint következik, avagy egy termék költség elemei.
....
....
...

Ennél egyszerűbben ezt nem tudom elmagyarázni.
Fip barátom az a baj, hogy az ország nagy része nem termelő üzemben dolgozik, tehát a költségszerkezet, amit felvázolsz - asszed én ilyet nem ismerek - totálisan téves. Én mérnökként pl. szinte csak bérköltséget jelentek meg van szofverlicensz és épület fűtés és légondi fajlagos költsége. Szerinted az én béremet hogyan tudnál élből megkétszerezni? Vagy egy árufeltöltőét vagy egy aszfaltozó munkásét, egy óvónőét, stb...?

Kapjál már picit a fejedhez...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 156
15 811
113
<blockquote rel="fip7">

Okés. Akkor üzleti gazdaságtan faék szintű alapszint következik, avagy egy termék költség elemei.
....
....
...

Ennél egyszerűbben ezt nem tudom elmagyarázni.
Fip barátom az a baj, hogy az ország nagy része nem termelő üzemben dolgozik, tehát a költségszerkezet, amit felvázolsz - asszed én ilyet nem ismerek - totálisan téves. Én mérnökként pl. szinte csak bérköltséget jelentek meg van szofverlicensz és épület fűtés és légondi fajlagos költsége. Szerinted az én béremet hogyan tudnál élből megkétszerezni? Vagy egy árufeltöltőét vagy egy aszfaltozó munkásét, egy óvónőét, stb...?

Kapjál már picit a fejedhez...
</blockquote>

Az azonnali kétszerezés az esetedben talán túlzó, de a kérdés az, megéri-e a munkád a munkáltatódnak a dupláját.

Az árufeltöltőét simán, mivel az minimálbéres, sé ha azt emelik, emelni kell, mert ugye kel lX árufeltöltő.

Óvónőnél dettó ugyanez a helyzet.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Sajnos nincs idom most jobban belefolyni.

@Tarzaan: koszi a linkeket, rapillantottam, de tisztessegesen atnezni nem tudtam egyelore. Jo lenne tudni a metodikat hozza, mert gyanithatoan vannak kulonbsegek, amik nem jelennek meg benne (pl. lehetseges adokedvezmenyek, stb.)

Oktatas: nem a ciganyok miatt van szarban az oktatas, ez sokkal regebbrol datalodo tortenet. Sok tenyezoje van a dolognak, ha lesz idom, akkor irok majd errol.

@Fip: Balazsnak igaza van abban, hogy sok vallalkozas eseteben a koltseg legnagyobb resze munkaber es ez nemcsak a kiemeltebb szellemi munkaknal van igy, hanem sokszor a betanitott munkak eseteben is. Ha erobol kinyirsz ipari mennyisegu kisvallalkozast itthon a beremelessel, akkor annak konnyen tobb munkanelkuli lesz a vege, a kulfoldi cegek meg fogjak magukat es elballagnak mashova (azzal egyutt, hogy ok eddig sem azonos feltetelekkel versenyeztek itthon). Ezzel egyutt sok igazsagod is van; a bereket valoban kene emelni, de ehhez nem eleg onmagaban az ero politikaja; reformok kellenenek nagyon sok teruleten, de ezeknek zero eselyt adok a jelenlegi leosztasnal.
 

Eltorro

Active Member
2010. szeptember 27.
1 394
2
38
Oktatas: nem a ciganyok miatt van szarban az oktatas, ez sokkal regebbrol datalodo tortenet. Sok tenyezoje van a dolognak, ha lesz idom, akkor irok majd errol.

A szakoktatás van a cigányok miatt szarban, odahaza a faluban most végzett a 8 általánossal az egyik félcigó, akit kérdeztem, hogy mit akar:

-Villanyszerelő leszek mert nem szeretek dolgozni.
-És tanulni?
-Azt se.

Inkább keresztülrugdossák általánoson 0 tudással, mert utána már nem az ő bajuk. Így a szakiskolákra tolják át a problémát, ami miatt, mint ahogy fentebb írták, értelmes magyar diák nem megy oda. Ami oda fog vezetni, hogy lassan nem lesz víz, villany gázszerelő... az országban.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
@Eltorro:

Ez is bonyolultabb ennel. Minden mindennel osszefugg, szakiskolakba jellemzoen nem a kiemelkedo ertelmi kepesegekkel rendelkezo emberek mentek husz evvel ezelott sem (es husz eve sem volt egyszeru szakmailag rendben levo szakembert talalni, ebbol kifolyolag).
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Pontositas:

Szakkozep: atlagos kepessegu diak
Szakmunkas: atlag alatti kepessegu diak
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 156
15 811
113
Sajnos nincs idom most jobban belefolyni.

@Tarzaan: koszi a linkeket, rapillantottam, de tisztessegesen atnezni nem tudtam egyelore. Jo lenne tudni a metodikat hozza, mert gyanithatoan vannak kulonbsegek, amik nem jelennek meg benne (pl. lehetseges adokedvezmenyek, stb.)

Oktatas: nem a ciganyok miatt van szarban az oktatas, ez sokkal regebbrol datalodo tortenet. Sok tenyezoje van a dolognak, ha lesz idom, akkor irok majd errol.

Valóban sok tényezője van, de talán ez a legfőbb.


@Fip: Balazsnak igaza van abban, hogy sok vallalkozas eseteben a koltseg legnagyobb resze munkaber es ez nemcsak a kiemeltebb szellemi munkaknal van igy, hanem sokszor a betanitott munkak eseteben is. Ha erobol kinyirsz ipari mennyisegu kisvallalkozast itthon a beremelessel, akkor annak konnyen tobb munkanelkuli lesz a vege, a kulfoldi cegek meg fogjak magukat es elballagnak mashova (azzal egyutt, hogy ok eddig sem azonos feltetelekkel versenyeztek itthon). Ezzel egyutt sok igazsagod is van; a bereket valoban kene emelni, de ehhez nem eleg onmagaban az ero politikaja; reformok kellenenek nagyon sok teruleten, de ezeknek zero eselyt adok a jelenlegi leosztasnal.

Az a piaci vállalkozás aki nem képes produkálni legalább azt a bérszínvonalat, ami a létminimumot biztosítja az alkalmazottnak az bizony akadálya a feljlődésnek, ezért nemhogy nem kell figyelembe venni őket, de kifejezetten kívánatos a megszűnésük.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
<i>"Az a piaci vállalkozás aki nem képes produkálni legalább azt a bérszínvonalat, ami a létminimumot biztosítja az alkalmazottnak az bizony akadálya a feljlődésnek, ezért nemhogy nem kell figyelembe venni őket, de kifejezetten kívánatos a megszűnésük."</i>

Es jobb lesz a munkanelkulieknek termeles nelkul segelyt fizetni?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 732
113
molnibalage

Nem egyénekre kell nézni egy vállalatnál a bérköltséget, hanem egyben az összes alkalmazottra.
Például egy takarítónő önmagában sosem termeli ki a fizetését mégis nélkülözhetetlen. Másik oldalról nézve egy igazgató is pont ilyen.
De ha az összes alkalmazott bérét a "bértömeget" egyben megnézed egy vállalatnál és rávetíted az összes legyártandó termékre/szolgáltatásra akkor a dolog nem lesz olyan vészes.

<i>" Szerinted az én béremet hogyan tudnál élből megkétszerezni? Vagy egy árufeltöltőét vagy egy aszfaltozó munkásét, egy óvónőét, stb...?"</i>

Senki sem mondta, hogy mindenkinek megkétszereződne a bére.
Kb. a munkavállalók 40%-ának nőne jelentősen a bruttója, meg kb. 70%-uknak a nettója.
Ez pont az alacsonyan kereső rétegeket érintené.
A többi embernél max. minimális (10-20%) mértékben változna fölfelé bármi.

2ndt
<i>
"Balazsnak igaza van abban, hogy sok vallalkozas eseteben a koltseg legnagyobb resze munkaber es ez nemcsak a kiemeltebb szellemi munkaknal van igy, hanem sokszor a betanitott munkak eseteben is."</i>

Én egyéni vállalkozom, a legnagyobb kiadásom a saját fizetésem, utána meg az adó :)
Mivel szellemi munkát végzek így egyéb költségeim lényegében minimálisak.
Ebből kifolyólag tisztában vagyok azzal, hogy vannak olyan vállalkozások ahol a bérköltség a meghatározó.
De ugye a hozzám hasonló vállalkozókat nem érinti a minimálbér, mert annyit keresünk amennyit önerőből bírunk :)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Ebből kifolyólag tisztában vagyok azzal, hogy vannak olyan vállalkozások ahol a bérköltség a meghatározó. "

Magyarorszag nem letezo iparaval hol nem meghatarozo a berkoltseg? Majd rakeresek erre, de a fodrasz vagy a pekseg a sarkon eppugy beleesik ebbe, mint a tervezomernok.

Az meg azert kicsit elrugaszkodott szerintem a valosagtol, hogy adjunk a mezgazdasagban dolgozo almeszedonek (amihez a nyolc altalanos sem kell) dupla bert, a mernokoket meg ne nagyon emeljuk. Enyhen rossz uzenete van a jovo tervezese szempontjabol es belathatatlan gazdasagi kovetkezmenyei. Volt mar nalunk ilyen, nem valt be.
 
M

molnibalage

Guest
Inkább keresztülrugdossák általánoson 0 tudással, mert utána már nem az ő bajuk. Így a szakiskolákra tolják át a problémát, ami miatt, mint ahogy fentebb írták, értelmes magyar diák nem megy oda. Ami oda fog vezetni, hogy lassan nem lesz víz, villany gázszerelő... az országban.
Vagy a diplomás gépszmérnök fogja ezt is csinálni, mert ő meg tudja tanulni, csak eddig nem volt értelme. Én azért nem csinálok ilyen munkát otthon egyedül, mert nincs kézügyességem hozzá.
 
M

molnibalage

Guest
Senki sem mondta, hogy mindenkinek megkétszereződne a bére.
Kb. a munkavállalók 40%-ának nőne jelentősen a bruttója, meg kb. 70%-uknak a nettója.
Ez pont az alacsonyan kereső rétegeket érintené.
A többi embernél max. minimális (10-20%) mértékben változna fölfelé bármi.

Az általad vázolt fizetés emeléssel a szakmunkások és betanított munkások bére az én béremet karcolgatná alulró. Ha szeritned ez reális, akkor jaj...

Ennyire nem érzed, hogy mekkora és mennyi baj van az erőből végigvihető ötletnek..?
 
Status
Not open for further replies.