[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.
M

molnibalage

Guest
Ja, igen, a munkaerőhiány kb tombol, körbevándorlás az van, hol van már az "ide nem jöhetsz többet vissza" időszak...
Ahol dolgozom itt is van olyan, aki 2-3 éve ment el és most jött vissza ide. :)

<blockquote rel="molnibalage">Targoncavezetőként akkor jobban keresel, mint én mérnökként. Mondjuk túlóra nincs, rugalmas munkaidő meg van. (Cafeterivál sincs 290 ezer nettó csak 260.)

Mi tart akkor ott azon a helyen? Ez nagyon gyenge pénz...</blockquote>
Az, hogy nem feketén kapom, minden teljesen jogtiszta, normális kollégák és a maximálisan rugalmas munkaidő és.

Ha a nap közepén valami dolgom van és elmegyek senki nem szól érte, mert nem is lehet. Ennek értékét igen nehéz pénzben kifejezni. Ezzel évi 5-6 szabadnapot simán meg lehet spórolni.

Az időmet is én osztom be. Ha alacsony a terhelés, akkor van idő mást csinálni. Az F-15 írás kb. fele és az új Összefoglaló kb. 80%-a a munkahelyen ülve született meg.

Lehet, hogy máshol 15-20%-kal többet kapnék, csak ezek az előnyök vagy léteznének vagy nem. Ezen felül legalább egy ismerősöm szerint alul értékelem a saját tudásomat a munkaerő piacon. Ebben lehet, hogy van valami...
 
M

molnibalage

Guest
Simán? Nem mondanám. Vagy Mo-n kívül érted?

Az ismertségi körömben 300-350+ nettó azért már keménynek számít. Viszont akkor lehet, hogy megnézem, hogy máshol mire értékelnek, mert ha tényleg ez a plafon, ennyiért már azért megéri váltani...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 842
113
Balázs, Te is tudod, hogy mérnökként simán kereshetsz 400+ nettót...

Elég sok ismerősöm van 400 nettó környékén. Autóipari összeszerelésen kapnak a mostani béredhez hasonló összeget. A kezdőm volt annó 7 éve 300 körül.

A CAD/CAM vonal jól fizet. Szerszámtervezés, szimuláció, gépgyártásban jó pénzek mennek. Itt Bp. akad pár ilyen cég.
 
M

molnibalage

Guest
Ezekhez nem értek, én áramlástechnikai mérnökként végeztem és folyamattervező mérnökként dolgozok gáz, olaj és energetikai iparban némi kitlérővel erre-arra.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 842
113
Ezekhez nem értek, én áramlástechnikai mérnökként végeztem és folyamattervező mérnökként dolgozok gáz, olaj és energetikai iparban némi kitlérővel erre-arra.
Az áramlástechnika viszont itthon is keresett, főleg CFD-vel. (Bosch, Audi. Ausztriában is akad pár cég, akik biztonsági szelepeket meg ilyen okosságokat csinálnak). A HVAC vonal meg kint népszerű.
 
M

molnibalage

Guest
Olyat sem csináltam egyetem óta és ott is nagyon keveset. Nincs gyakorlatom benne, csak az elméletét értem és meg tudnám tanulni.

A villamoságtól meg irtózom, mint ördög a szentelt víztől. :)
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 842
113
Gépészmérnökként végeztem, anyagmérnök vagyok, majd lettem gyártástámogató (egyedi acélszerkezet-gyártás). Egyre többször futottam bele tervezési problémákba, képeztem magam tovább a tervezési vonalon. Mivel a hegesztés a gyártás szerves része, elvégeztem a hegesztő szakmérnökit. Mellette anyagvizsgálói képesítéseket szereztem, tervezői jogosultságot. Mindig muszáj tovább nyomni.

Az írásaidat olvasva számomra tiszta soe, Neked is komoly képességeid vannak, amiket bűn lenne parlagon hagyni. Nem vagy pilóta, sem légvédelmis, mégis, megcsinálod ezeket a magasszintű munkákat. Ahol megtalálsz mondjuk egy AMRAAM kinematikai görbét, ugyanúgy találhatsz a mérnöki pályádat tovább ívelő cuccokat és azok nem ennyire kacifántosak, mint mondjuk a légvédelmi rendszerek... Energetikai vonal + áramlástan egy bomba kombó. Az átlag mérnökök sírva futnak tőle. Folyamatmérnökként tudsz folyamatok szintjén gondolkodni, nem csak kész termékben, mint ahogy az szokás.. :)

A helyedben mindenképen futnék egy kört + beleásnám magam programok kezelésébe. Szerintem csuklóból el tudsz jutni egy komoly szintre...

3 éve elkezdtem a nukleáris technológiába beásni magam. Mára eljutottam oda, hogy várom, hogy a vizsgáim után jóváhagyjanak a kamaránál.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 842
113
Milyen programok kezelésébe?

CFD, 3D modellezés, FEM (hőmérséklet, terhelés, rezgés), esetleg egy kis MATLAB vagy MatCad (számítások ellenőrzése). Áramlástechnikai tervezőmérnököt itthon is keresnek. Ez továbbra is hiányszakma.
 
T

torsen

Guest
És addig is (vagy helyette) jelentkezz be a helyi Iparkamaránál vizsgabizottsági kamarai tagnak. Ha kapsz egy vizsgát, mint kamarai tag, szinte felelősség nélkül keresel vizsgázónként átlagban 2538Ft-ot. Ma egy átlagos tanfolyami csoport 16 fő. Egy vizsga áll egy gyakorlati részből (max 4 óra) és egy szóbeliből (15perc/fő) Így a nettó elfoglaltság (nevezzük annak, mert csak kifelé kell nézned a fejedből és hagyni, hogy a hallgatók hallgassanak és az elnök küszködjön) 16 fő esetén kb. 8 óra. Bevétel (számlázható) kb. 30000Ft, óránként 3750Ft. Szatyorszám élnek ebből "mérnökök", de jó kiegészítés is lehet, mert van potya 30000-d, nettó. Mellesleg kapsz egy (kór)képet a mai oktatásról is...na ez a nehéz része. Amúgy tanfolyam van dögivel, ömlik bele az állami és uniós támogatás, mérnökként 200 szakmát megjelölhetsz ahol képes vagy bizottsági tag lenni.
 
M

molnibalage

Guest
Ha lenne segítség ehhez, akkor fel is tudnám szívni magam. Szofvert szerezni amúgy sem lehet otthonra, ez nem az a kategória...

Mármint mit és milyen szinten? Anno 8 éve valamelyik nem 3DS Maxban repülő háromnézeti rajzából csináltam 3D modellt, de mivel skinezni és animálni nem tudtam és bepakolni Falcon 4.0 leszármazottba, ezért hagytam a fenébe, inkább arra mozdultam rá, amit most is láttok. Repmodell, fizika, stb.

, FEM (hőmérséklet, terhelés, rezgés)
Ennek legfelejebb elméleti alapján ismerem, egyetem óta nem foglalkoztam még szinte semmilyen szinten ezekkel.

, esetleg egy kis MATLAB vagy MatCad (számítások
ellenőrzése).
Itt haltam meg anno. Hiába tudtam, hogy mit akarok leprogramozni logikailag nem voltam képes rá. Egyszerűen az én szememben az összes programnyelv úgy volt megírve, hogy kínszenvedés volt használni őket. A blokséma prgramozást simán ment, de leprogramozni nem tudtam.


Áramlástechnikai tervezőmérnököt itthon is keresnek. Ez továbbra is hiányszakma.
Én rendszerszintű modellezéssel foglalkozom, pl. egy komplett tűzivíz körvezeték hálózatot mondjuk Stoner PS-sel. Az ÁT tervezőmérnök amennyire tudom egyedi berendezéseket tervez és fejleszt. Ettől én már nagyon elvátolodtam sajnos.

Persze amilyen munkaerő hiány van, ha az alapok megvannak akkor lehet, hogy ettől függetlenül alkalamzna valaki azzal a felkiáltással, hogy majd menet közben megtanulom.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Ahogy tarzaan írta, bizony nem csak a pénz a lényeg.

Gondoljatok bele abba, hogy saját magatok egyedül képesek lennétek-e havi szinten kitermelni azt a bruttó költséget, ami nullszaldósan fedezné a jelenleg aktuális alkalmazotti nettó jövedelmeteket?
Ebbe értsd bele a munkaeszközeid fenntartási/fejlesztési rezsijét (pc-től a kapáig), könyvelés/bérszámfejtés költségét, üzemanyag + gk szerviz, iroda/telephely/akármi rezsijét illetve az éves prémium és/vagy cafeteria, (ha volt eddig) költségeit.

Addig, amíg a válasz a nem, addig meg kell becsülni a munkahelyet és a fizetést, ráadásul alkalmazottként fele annyi nyűg sincs, mint alkalmazóként.

<i>260 ezer forint nettó legális fizetés kitermeléséhez és a felsorolt minimumok finanszírozásához kell legalább 800 ezer – 1 millió forint realizált nettó árbevétel havonta egyéni szinten, nagyobb cégstruktúrán belül ez valamennyit csökkenhet fajlagosan, de így is minimum a bruttó másfélszeresét kell nettó eredményként hozni a cégnek fő/hó a személyi nullszaldóhoz. </i>

Amíg alkalmazottként dolgozik valaki, addig kihasználhatja a munkaidőt nem csak beosztás- és fizetésbeli előrejutásra, hanem a művelt szakma/szakterület speciálisabb részeiben történő elmélyedésre és adott területen a kellő gyakorlottság megszerzésére. Sőt, továbbmegyek, a személyes szakmai kapcsolatok kialakítására is, szakterületen belül és átfedésekben is.

Ezek a „befektetések” később mind-mind kézzel fogható tőkévé kovácsolhatóak, ezért úgy kell felfogni az egészet, hogy még mindig egy „tanfolyamon” vagy, amiért még fizetést is adnak.

Azt is eldöntheti mindenki, hogy egyetlen szakterületen „specializálódik” tovább, méghozzá amilyen messzire csak bír vagy a célirányos „túlspecializáció” helyett több, kapcsolódó részterületen hozza fel magát szintre. Mindkettő jó megoldás a továbbfejlődéshez és a továbblépéshez.

Ne feledjétek, egy cégben/munkahelyen valójában csak kétféle csoport létezik: a tulajdonos(ok) és az összes többi.
Az összes többi kategóriáján belül viszont érdemes a hasznos csapatba tartozni az eltartott haszontalanok csapata helyett, még akkor is, ha az utóbbiban ücsörögni jóval kényelmesebb, ez nem vitás.
 
T

torsen

Guest
Katinkát is vádolják....
http://meteon.org/2016/08/07/megdobbento-dologgal-vadoljak-az-amerikaik-hosszu-katnkat/

Itt a válasz:
http://www.origo.hu/olimpia-2016/uszas/20160808-tiszeker-agnes-magyar-antidopping-csoport-dopping-hosszu-katinka.html
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 653
14 637
113
Ahogy tarzaan írta, bizony nem csak a pénz a lényeg.

Gondoljatok bele abba, hogy saját magatok egyedül képesek lennétek-e havi szinten kitermelni azt a bruttó költséget, ami nullszaldósan fedezné a jelenleg aktuális alkalmazotti nettó jövedelmeteket?
Ebbe értsd bele a munkaeszközeid fenntartási/fejlesztési rezsijét (pc-től a kapáig), könyvelés/bérszámfejtés költségét, üzemanyag + gk szerviz, iroda/telephely/akármi rezsijét illetve az éves prémium és/vagy cafeteria, (ha volt eddig) költségeit.

<b>Addig, amíg a válasz a nem, addig meg kell becsülni a munkahelyet és a fizetést, ráadásul alkalmazottként fele annyi nyűg sincs, mint alkalmazóként.</b>

<i>260 ezer forint nettó legális fizetés kitermeléséhez és a felsorolt minimumok finanszírozásához kell legalább 800 ezer – 1 millió forint realizált nettó árbevétel havonta egyéni szinten, nagyobb cégstruktúrán belül ez valamennyit csökkenhet fajlagosan, de így is minimum a bruttó másfélszeresét kell nettó eredményként hozni a cégnek fő/hó a személyi nullszaldóhoz. </i>

Amíg alkalmazottként dolgozik valaki, addig kihasználhatja a munkaidőt nem csak beosztás- és fizetésbeli előrejutásra, hanem a művelt szakma/szakterület speciálisabb részeiben történő elmélyedésre és adott területen a kellő gyakorlottság megszerzésére. Sőt, továbbmegyek, a személyes szakmai kapcsolatok kialakítására is, szakterületen belül és átfedésekben is.

Ezek a „befektetések” később mind-mind kézzel fogható tőkévé kovácsolhatóak, ezért úgy kell felfogni az egészet, hogy még mindig egy „tanfolyamon” vagy, amiért még fizetést is adnak.

Azt is eldöntheti mindenki, hogy egyetlen szakterületen „specializálódik” tovább, méghozzá amilyen messzire csak bír vagy a célirányos „túlspecializáció” helyett több, kapcsolódó részterületen hozza fel magát szintre. Mindkettő jó megoldás a továbbfejlődéshez és a továbblépéshez.

Ne feledjétek, egy cégben/munkahelyen valójában csak kétféle csoport létezik: a tulajdonos(ok) és az összes többi.
Az összes többi kategóriáján belül viszont érdemes a hasznos csapatba tartozni az eltartott haszontalanok csapata helyett, még akkor is, ha az utóbbiban ücsörögni jóval kényelmesebb, ez nem vitás.

Mondjuk ebben az esetben felvetődik a munkáltató vállalkozói inkometenciájának kérdése is...

Mármint ha a jelenlegi bérviszonyok mellett valaki nem tudja megfizetni az alkalmazottját.
 
M

molnibalage

Guest
És addig is (vagy helyette) jelentkezz be a helyi Iparkamaránál vizsgabizottsági kamarai tagnak. Ha kapsz egy vizsgát, mint kamarai tag, szinte felelősség nélkül keresel vizsgázónként átlagban 2538Ft-ot. Ma egy átlagos tanfolyami csoport 16 fő. Egy vizsga áll egy gyakorlati részből (max 4 óra) és egy szóbeliből (15perc/fő) Így a nettó elfoglaltság (nevezzük annak, mert csak kifelé kell nézned a fejedből és hagyni, hogy a hallgatók hallgassanak és az elnök küszködjön) 16 fő esetén kb. 8 óra. Bevétel (számlázható) kb. 30000Ft, óránként 3750Ft. Szatyorszám élnek ebből "mérnökök", de jó kiegészítés is lehet, mert van potya 30000-d, nettó. Mellesleg kapsz egy (kór)képet a mai oktatásról is...na ez a nehéz része. Amúgy tanfolyam van dögivel, ömlik bele az állami és uniós támogatás, mérnökként 200 szakmát megjelölhetsz ahol képes vagy bizottsági tag lenni.
Én képtelen lennék ezt csinálni. Nem is hallottam, hogy valaki ezt csinálná.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 842
113
<blockquote rel="torsen">És addig is (vagy helyette) jelentkezz be a helyi Iparkamaránál vizsgabizottsági kamarai tagnak. Ha kapsz egy vizsgát, mint kamarai tag, szinte felelősség nélkül keresel vizsgázónként átlagban 2538Ft-ot. Ma egy átlagos tanfolyami csoport 16 fő. Egy vizsga áll egy gyakorlati részből (max 4 óra) és egy szóbeliből (15perc/fő) Így a nettó elfoglaltság (nevezzük annak, mert csak kifelé kell nézned a fejedből és hagyni, hogy a hallgatók hallgassanak és az elnök küszködjön) 16 fő esetén kb. 8 óra. Bevétel (számlázható) kb. 30000Ft, óránként 3750Ft. Szatyorszám élnek ebből "mérnökök", de jó kiegészítés is lehet, mert van potya 30000-d, nettó. Mellesleg kapsz egy (kór)képet a mai oktatásról is...na ez a nehéz része. Amúgy tanfolyam van dögivel, ömlik bele az állami és uniós támogatás, mérnökként 200 szakmát megjelölhetsz ahol képes vagy bizottsági tag lenni.
Én képtelen lennék ezt csinálni. Nem is hallottam, hogy valaki ezt csinálná.</blockquote>

Erre nemet mondtam, pedig lett volna rá lehetőség... Sajnos, ennél cifrább dolgok is mennek itthon
 
M

molnibalage

Guest
Asszem már kérdeztem, 5:32-nél ki ki az a magya súlyemelő? :)

https://www.youtube.com/watch?v=RXxbjtqIbKg
 
Status
Not open for further replies.