[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.
M

molnibalage

Guest
Köszönöm válaszod! Bevallom őszintén, reméltem tőled;)
Ha már bevallás, a barg-ot nem ismertem /nem emlékeztem rá iskolából?/
De abszolút logikus.

Nyilván megvan rá a technológia - mint a ahogy a kitörésgátlókra is -, de hétköznapi civilként akkor is feláll az ember hátán a szőr, hogy valaki 10 barg körüli nyomásra "pumpált" gázcsövet furkál - még ha az műanyag is -, meg sűríti a gázt, s ezt egy belvárosban...
Építsen egy tanyát a gázcső felé a pusztában, aztán felőlem úgy robbantja fel magát ahogy akarja.

Apropó, ilyen gázhálózatoknál - nagy vonalakban - hogyan oldják meg, hogy egy esetleges robbanás ne terjedjen végig a hálózaton?
1 bar a köznapi nyelvben és műszakiban is = 1 atm = 1x légköri nyomás
1 bara vagy bar(a) = az abszolút nyomás 1 bar
1 barg vagy ba(g) = 1 bar túlnyomás a légkörhöz képest
 

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
http://444.hu/2016/09/18/a-magyar-allam-nem-akar-a-gyerekek-tanitasara-kolteni

- 2008 és 2013 között Magyarországon csökkent a legnagyobbat a közoktatásra költött pénz mennyisége az összes vizsgált ország közül.
- a vizsgált országok közül a GDP arányában nálunk költi a legkevesebbet az állam köz- és felsőoktatásra
De legalább Mészáros, Farkasflóri, Matolcsy - sőt még az ágyasa és a többi fideszes tetű is jól keresett. Éljen!!!

Kéretik nem tetvezni.
-Mack-
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Hát ez szégyen, hogy nem csak az EU-ban de még az OECD-ben is nálunk fektetnek legkevesebbet az oktatásba. Pedig ezt tényleg mindenki támogatná, a stadionokra meg kommunikációra fordított milliárdok még a kormány szavazói között is vitatottak, de ha az oktatásba fektetnének többet azt tényleg senki nem ellenezné. Befektetés lenne a jövőbe míg a plakátkampányokra meg tanácsadókra elvert pénz a jövőben semmilyen hasznot nem hoz majd.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 677
14 689
113
Hát ez szégyen, hogy nem csak az EU-ban de még az OECD-ben is nálunk fektetnek legkevesebbet az oktatásba. Pedig ezt tényleg mindenki támogatná, a stadionokra meg kommunikációra fordított milliárdok még a kormány szavazói között is vitatottak, de ha az oktatásba fektetnének többet azt tényleg senki nem ellenezné. Befektetés lenne a jövőbe míg a plakátkampányokra meg tanácsadókra elvert pénz a jövőben semmilyen hasznot nem hoz majd.

A kormánynak - némiképp a korábbiak segítségével - sikerült egyfajta 22-es csapdába manővereznie az országot.

A jelenlegi bérviszonyok mellett hiába költenek többet az oktatásra, a jól képzett emberek vélhetően külföldre fognak költözni.

Ha viszont nem költenek, akkor Magyarország nem is oylan soká még szarabb hely lesz, vagyis a maradék értelmes ember még gyorsabb ütemben fog lelépni.

Az egyetlen megoldás az azonnali is jelentős mértékű béremelés lenne minden dimenzióban. Minimálbér, szakmunkás minimálbér, közalkalmazotti, stb, mindezt a munkavállalói jogok bővítésével és azok szigorú számonkérésével kombinálva.

Mivel azonban a fidesz maffia személyes érdekeivel ez pont ellentétes - az ő fő szavazóbázisuk a nyugdíjasok és a cigányok - , ezért a Fidesz kormánytól ilyen lépés nem várható, főleg, mivel a gyáriparos maffia is rendesen tömi őket.
 
T

Törölt tag 1526

Guest
A kormánynak - némiképp a korábbiak segítségével - sikerült egyfajta 22-es csapdába manővereznie az országot.

A jelenlegi bérviszonyok mellett hiába költenek többet az oktatásra, a jól képzett emberek vélhetően külföldre fognak költözni.

Ha viszont nem költenek, akkor Magyarország nem is oylan soká még szarabb hely lesz, vagyis a maradék értelmes ember még gyorsabb ütemben fog lelépni.

Az egyetlen megoldás az azonnali is jelentős mértékű béremelés lenne minden dimenzióban. Minimálbér, szakmunkás minimálbér, közalkalmazotti, stb, mindezt a munkavállalói jogok bővítésével és azok szigorú számonkérésével kombinálva.

Mivel azonban a fidesz maffia személyes érdekeivel ez pont ellentétes - az ő fő szavazóbázisuk a nyugdíjasok és a cigányok - , ezért a Fidesz kormánytól ilyen lépés nem várható, főleg, mivel a gyáriparos maffia is rendesen tömi őket.
Ez nem csak bérkérdés. Inkább az egészségügyre jellemző, hogy a létminimum közelében tengődnek az ápolók és a mentősök. Mivel az oktatásban diplomások dolgoznak ott azért egy fokkal jobb a bérhelyzet, persze ott is lehetne sokkal jobb, de önmagában a béremeléstől nem lesz jobb az oktatás színvonala. Infrastrukturális beruházások kellenének, információs központok és kutatólaborok ami nélkül nincs világszínvonalú oktatás és persze kéne koncepció is ami felzárkóztatná a magyar oktatást a fejlettebb modellekhez de sajnos nem csak a koncepció de még a szándék se látszik ehhez.
A szisztematikus népbutításra már annál inkább látszik a szándék a kormánypropaganda élen jár ebben és úgy tűnik nem is áll érdekükben, hogy olyan tanult embereket neveljenek az ifjúságból akik aztán majd nem veszik be az egybites kampányszlogenjeiket.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 677
14 689
113
Ez nem csak bérkérdés. Inkább az egészségügyre jellemző, hogy a létminimum közelében tengődnek az ápolók és a mentősök. Mivel az oktatásban diplomások dolgoznak ott azért egy fokkal jobb a bérhelyzet, persze ott is lehetne sokkal jobb, de önmagában a béremeléstől nem lesz jobb az oktatás színvonala. Infrastrukturális beruházások kellenének, információs központok és kutatólaborok ami nélkül nincs világszínvonalú oktatás és persze kéne koncepció is ami felzárkóztatná a magyar oktatást a fejlettebb modellekhez de sajnos nem csak a koncepció de még a szándék se látszik ehhez.
A szisztematikus népbutításra már annál inkább látszik a szándék a kormánypropaganda élen jár ebben és úgy tűnik nem is áll érdekükben, hogy olyan tanult embereket neveljenek az ifjúságból akik aztán majd nem veszik be az egybites kampányszlogenjeiket.

Az oktatásban az a fő gond, hogy egyre több a cigány/félcigány tanuló, és jelentős részük olyan szinten alul-szocializált, hogy sokhoz inkább állatidomár kéne, nem tanár. Nem egyszerűen az a gond, hogy őket kb. semmi társadalmilag hasznos dologra nem lehet megtanítani, de konkrétan magatartásukkal azt is akadályozzák, hogy másokat meglehessen.

Az is érdekes kérdés, milyen fejlettebb modellről beszélsz.

A nyugat-európairól vagy a távol-keletiről? Mert az egyikhez erre, a másikhoz arra kellene menni.

Megjegyzem 2016-ban egy motivált diáknak (kisebb gyerekek esetén szülőknek) minden szükséges lehetőség adott, hogy az iskolarendszer gyengeségeit kiküszöbölje önálló tanulás által. Persze ehhez ugye motivált gyerek/szülők kellenek.
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 730
3 833
113
Az oktatásban az a fő gond, hogy egyre több a cigány/félcigány tanuló, és jelentős részük olyan szinten alul-szocializált, hogy sokhoz inkább állatidomár kéne, nem tanár. Nem egyszerűen az a gond, hogy őket kb. semmi társadalmilag hasznos dologra nem lehet megtanítani, de konkrétan magatartásukkal azt is akadályozzák, hogy másokat meglehessen.

Az is érdekes kérdés, milyen fejlettebb modellről beszélsz.

A nyugat-európairól vagy a távol-keletiről? Mert az egyikhez erre, a másikhoz arra kellene menni.

Megjegyzem 2016-ban egy motivált diáknak (kisebb gyerekek esetén szülőknek) minden szükséges lehetőség adott, hogy az iskolarendszer gyengeségeit kiküszöbölje önálló tanulás által. Persze ehhez ugye motivált gyerek/szülők kellenek.
"Az iskolarendszer gyengeségeit kiküszöbölje önálló tanulás által" Itt mire gondolsz?
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 677
14 689
113
"Az iskolarendszer gyengeségeit kiküszöbölje önálló tanulás által" Itt mire gondolsz?

Internet.

Ha pl. érettségire meg akarsz tanulni angolul, akkor a net tele van audiovizuális anyagokkal. A mai fiatalokna koylan lehetőségei vannak, amiről 20 éve mi csak álmodni mertünk.

Egyfelől van egy rakás letölthető írott oktatási anyag (nyelvtani tesztek, tematikus írások), másfelől ott vannak azangol nyelvű internetes oldalak, valamint az eredeti nyelven letölthető tévésorozatok, fórumok.

Ha a történelem érdekel, ott van a wikipedia ill. egy rakás tematikus blog. Irodalom dettó. Fizika, kémia, földrajz dettó. Még matematikai oktatóvideók is vannak, sőt, kifejezetten az érettségi tételeket kidolgozó/megoldó videók is.

A youtube is tele van egész jó dokumentumfilmekkel, akár magyarul is.

Ma már szinte minden tudás elérhető, csak idő és akarat kell hozzá.

*****

Én azt nem értem, miért nincs már évek óta digitalizálva (videóanyagra gondolok) és nyilvánossá téve a teljes általános-, középiskolás-és felsőoktatási tananyag. Egyrészt a szülő számára is segítene a gyerek tanulmányának egyengetésében, másrészt a gyerek számára is a tanulásban 8vizsga előtti felkészülés, az órán nem értett dolgok újra átrágása).

Ha tizenéves bloggerek meg tudják oldani, hogy csináljanak egy tutorial videót mondjuk egy program krekkeléséről, akkor ez is csak szándék kérdése.
 
M

molnibalage

Guest
Ilyesmikre gondolsz?

Mert ilyenekből ingyenes sajnos nagyon kevés van, magyarul meg szinte semmi. Miért? Mert részben a felsőoktatás konkurenciája, amiért sok pénzt lehet legombolni. Viszont itt az önmagába harapó kígyó esete. Az ilyen emberek is élnek valamiből.

Szóval egy tudásszint felett ingyen nem fogsz csak úgy anyagokban botlani. Ezen felül a felsőoktatásban egy rakás gyakorlat nem váltható ki, ha a nyugati szintből indulunk ki. Ennek is meg vannak a határai.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Én azt nem értem, miért nincs már évek óta digitalizálva (videóanyagra gondolok) és nyilvánossá téve a teljes általános-, középiskolás-és felsőoktatási tananyag. Egyrészt a szülő számára is segítene a gyerek tanulmányának egyengetésében, másrészt a gyerek számára is a tanulásban

Erre vannak a tankönyvek. Általános iskolai szinten pl. teljesen jó, ha már azt tudja, ami a tankönyvben elérhető. Meg ugye ezért is van a füzet. Utána már egyre speciálisabb a feladat, de szerintem minden megoldható.
 
M

molnibalage

Guest
Erre vannak a tankönyvek. Általános iskolai szinten pl. teljesen jó, ha már azt tudja, ami a tankönyvben elérhető. Meg ugye ezért is van a füzet. Utána már egyre speciálisabb a feladat, de szerintem minden megoldható.
Tankönyv....?

Általános iskolában is alig használtam és hála istennek középiskolában is olyan előadő tanáraim voltak, hogy a könyv használata szinte a feladatgyűjteményben merült ki. Történelemkönyvet kb. általános iskola vége óta nem láttam...

Úgy voltam színjeles fizikából, hogy középiskolában könyvet ki sem nyitottam...

A tankönyvek nagy része az én tapasztalatom alapján teljesen felesleges volt. A jó előadó és tanár az, ami fontos. Pl. hogy a fiizkából élő példán keresztül mutassa be a fizikát. Én pl. nagyon szívesen lennék vendégelőadó akár megfelelő középiskolában, ha létezne erre lehetőség.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and 2ndt
M

molnibalage

Guest
Házzteszem egyetemen kb. az első félév után kb. 4 db könyvet, ha megvettem... A tankönyvek nagy részére a méregdrága hulladék jelző illik.
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Balázs, de nem erről volt szó az idézett részben, amire reflektáltam. Vagy legalábbis akkor mást értettünk bele.
Én úgy értettem, hogy pl. a szülő tudjon segíteni a gyereknek a tanulásban pl. Vagy ok. hogy érdekesen ad elő a tanár, de nem biztos, hogy neveket, évszámokat is csak az előadás alapján meg lehet tanulni. Helyettesíteni meg nem lehet a tanárt, mert jó esetben szinte egyénre szabott pedagógiai módszereket használ.

Nyilván azért voltál jeles fizikából, mert volt hozzá érzéked és érdekelt is -mint ahogy a későbbi példád mutatja is. De ha egyik nincs meg, akkor már sokkal nehezebben ment volna -szerintem. Amúgy szerintem ha jóban vagy a volt iskolád/iskoláid fizika tanáraival, akkor simán meghallgatnak egy ilyen kérést és biztos szívesen adnak teret legalább olyan órán, amivel Te napi szinten foglalkozol. Próbáld meg.

Egyet értek, hogy a tanári előadás az fontos. De önmagában nem elég.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Házzteszem egyetemen kb. az első félév után kb. 4 db könyvet, ha megvettem... A tankönyvek nagy részére a méregdrága hulladék jelző illik.

Egyetemen én sem olvastam. Illetve olvastam, de nem kimondottan azt, ami ki volt adva. Érdekelt az egész és tudtam hozzászólni a témákhoz és ezt többre értékelték, mint aki egy csomót olvasott, de nem tudott hozzászólni, sőt, azt se tudta miről van szó. Aztán ennek volt negatív következménye is, mikor nem Ormos Máriából, hanem közvetlen forrást feldolgozva referáltam. :confused:
Igazából soha nem értettem, hogy miért mennek egyesek olyan felsőoktatási szakirányra, ami nem érdekli.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt
M

molnibalage

Guest
Én egyedülálló vagyok, de sok nap végén annyira fáradt vagyok és későn élek haza, hogy szólózóként nem látom azt, hogy egy szülőnek erre hol van ideje, ha nem akarja egész életét a gyerekért feláldozni. Szép dolog a szülőség, de az nem arról szól, hogy mindent beáldozol a gyerekért. Attól csak zombi leszel, vagy mártír hívd aminek akarod.

Az érzék nem elég. Kémiából pocsék tanárom volt. Általánosban még csak-csak szerettem, de középsuli utolsó évében majdnem kegyelemkettessel mentem át. Senki nem értétte, hogy aki fizikából annyira penge, az miért olyan gyenge kémiából.

A volt gimiből kb. 1 hete néztem a tanári kart. Szinte senkit sem ismerek már ott. Még, ha az iskola bele is menne abba, hogy tartok 3-4 órát egy évben összesen arról, hogy mire is jó a fizika és mit lehet megérteni már középiskolás szinten is, akkor is a munka a gond. Ők nem fognak csak poénból elengedni...

Mo. nem ez a világ...
 
Status
Not open for further replies.