• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 014
54 005
113
Ezek a főző alkalmatosságok nekem csak a második vonalban,vagy még hátrébb tűnik használhatónak,főleg éjszaka,a tűz,vagyis a fény miatt,a fronton inkább csak kaja melegítő alkalmatosságok lehetnek,amik a kész kaját ehető hőmérsékletűre melegítik.A nagymuternak volt olyan paplanja,amit meg kellett gyűrögetni,taposni,boxolni kicsit,és befűtötte a mamát,valami ilyesmi létezik a hadseregnek?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 037
113
Ezek a főző alkalmatosságok nekem csak a második vonalban,vagy még hátrébb tűnik használhatónak,főleg éjszaka,a tűz,vagyis a fény miatt,a fronton inkább csak kaja melegítő alkalmatosságok lehetnek,amik a kész kaját ehető hőmérsékletűre melegítik.A nagymuternak volt olyan paplanja,amit meg kellett gyűrögetni,taposni,boxolni kicsit,és befűtötte a mamát,valami ilyesmi létezik a hadseregnek?

Olyan van,hogy vizet öntesz a mészszerűséghez és felmelegíti a kaját.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 718
113
Ezek a főző alkalmatosságok nekem csak a második vonalban,vagy még hátrébb tűnik használhatónak,főleg éjszaka,a tűz,vagyis a fény miatt,a fronton inkább csak kaja melegítő alkalmatosságok lehetnek,amik a kész kaját ehető hőmérsékletűre melegítik.A nagymuternak volt olyan paplanja,amit meg kellett gyűrögetni,taposni,boxolni kicsit,és befűtötte a mamát,valami ilyesmi létezik a hadseregnek?
Nem véletlenül terjedtek el (legalább is az amerikaiaknál) és nem is véletlenül koptak ki a használatból. Jelenleg a MRE könyen felmelegíti a kaját, ezen kívül ha még kell forró víz, azt meg lehet oldani valamilyen pirotablettás rendszerrel egyéni szinten (vagy eleve tartalmazza a MRE vagy van külön).
Ezeknek olyan szitukban jöhetnek jól mint a déli határszakat. Gyorsan tudsz mondjuk vele nagy mennyiségű vizet felforralni.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 457
10 556
113
Ezt olvastam már rég. Videókon láttam, hogy a németeknél még rendszerben vannak.
Kíváncsi vagyok, hogy az MH mikor kezdi el használni az újonnan vetteket.
Szerintem tábori konyha is kell mint pl. utanfutóról telepíthető és guruló konyha is amivel akár menet közben főzöl, ez egyszerűbb és olcsóbb is. A gulyáságyú jó dolog, hasznos lehet. Franciaországban én csak az utánfutóról telepíthetőt láttam eddig.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nem véletlenül terjedtek el (legalább is az amerikaiaknál) és nem is véletlenül koptak ki a használatból. Jelenleg a MRE könyen felmelegíti a kaját, ezen kívül ha még kell forró víz, azt meg lehet oldani valamilyen pirotablettás rendszerrel egyéni szinten (vagy eleve tartalmazza a MRE vagy van külön).
Ezeknek olyan szitukban jöhetnek jól mint a déli határszakat. Gyorsan tudsz mondjuk vele nagy mennyiségű vizet felforralni.


Hát az mondjuk be...baszna nekem, ha most lennék fiatal és katona, hogy a békeidős határőrizet alatt MRE-t egyek... Régen nem volt MRE, de volt konzerv szinte mindenből, csoki, grillázs, készételek, stb..., meg volt spirituszos egyéni melegítő.... Lehetett azt használni...Nem értem miért bonyolult, bár volt aki inkább megitta a spirituszt, mint melegített volna vele... Bár nem próbáltam MRE-t enni, de filmen, akár a jóvoltadból is elég sokat néztem, elég gusztustalan cuccos is van közöttük.. PLD. ami. tálcás csomagra emlékszem...Erről jut eszembe, amikor angliában jártam, az eredeti szendvicsekben, amiket piknikezéskor esznek. is eléggé csalódtam. Nem lehetett különbséget tenni a hal- és a májpástétomos szendvics között, és magyar pénztárcához mérve még rohadt drága is volt... Azért békében, a határszakaszon, ha még gulyáságyúval se tudnak friss meleg ételt adni, az elég nagy gáz. Voltak, vannak "jó" konzervek, túrázáskor ezeket nagy számban fogyasztom is, de azért egy friss meleg étel, még ha az gulyáságyúban készült is, szerintem jobb, mint, bármelyik konzerv. Pláne régen volt tábori sütöde is és a Bakonyban is ebből kaptad a kenyeret....Persze csak nagy gyakorlaton, amikor elég hosszú ideig települtél ki a terepre...Lehet én vagyok haspárti, de ha tele a has jó kajával, még ma is jó a kedvem (bár nem vagyok elhízva).
 
  • Tetszik
Reactions: bartinieffektus

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 457
10 556
113
Hát az mondjuk be...baszna nekem, ha most lennék fiatal és katona, hogy a békeidős határőrizet alatt MRE-t egyek... Régen nem volt MRE, de volt konzerv szinte mindenből, csoki, grillázs, készételek, stb..., meg volt spirituszos egyéni melegítő.... Lehetett azt használni...Nem értem miért bonyolult, bár volt aki inkább megitta a spirituszt, mint melegített volna vele... Bár nem próbáltam MRE-t enni, de filmen, akár a jóvoltadból is elég sokat néztem, elég gusztustalan cuccos is van közöttük.. PLD. ami. tálcás csomagra emlékszem...Erről jut eszembe, amikor angliában jártam, az eredeti szendvicsekben, amiket piknikezéskor esznek. is eléggé csalódtam. Nem lehetett különbséget tenni a hal- és a májpástétomos szendvics között, és magyar pénztárcához mérve még rohadt drága is volt... Azért békében, a határszakaszon, ha még gulyáságyúval se tudnak friss meleg ételt adni, az elég nagy gáz. Voltak, vannak "jó" konzervek, túrázáskor ezeket nagy számban fogyasztom is, de azért egy friss meleg étel, még ha az gulyáságyúban készült is, szerintem jobb, mint, bármelyik konzerv. Pláne régen volt tábori sütöde is és a Bakonyban is ebből kaptad a kenyeret....Persze csak nagy gyakorlaton, amikor elég hosszú ideig települtél ki a terepre...Lehet én vagyok haspárti, de ha tele a has jó kajával, még ma is jó a kedvem (bár nem vagyok elhízva).
Pontosan. Az MRE csakis olyan helyzetben mikor más megoldás nincs. Nagyon szar hónapokon át konzerven élni. Arról nem is beszélve hogy a jó kaja hiánya erősen morálromboló. Olcsóbb is főzni mert pl. a francia 24 órás csomag boltban 15-20 euro, a sereg ha jol tudom olyan 13-15 euro korul szerzi be nagy tételben.
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nem is hittem volna, hogy mi is gyártottunk benzinfőzőt. A nap meglepetése.
https://classiccampstoves.com/forums/hungary.507/


MAc, ezek szerint Te se voltál soros. Én 50 plusz vagyok, de nekünk adtak spirituszfőzőt, amikor felszereltünk. A szimat szatyor két oldalsó zsebébe tettük a fózót, meg a kiporciózott, kékre színezett spirituszt. Maga a főző tök egyszerű volt. volt egy alu alj, ami azbeszttel volt kitöltve. Az azbesztre öntötted a spirituszt és begyújtva szépen égett. volt egy rácsavarható kupak, meg egy acél tartó, amit hordhelyzetben rá tudtál pattintani a fózó aljára. Amikor főzni akartál vagy melegíteni, levetted ezt a tatrót a fözöröl. Lecsavartad a tetejét, beöntötted a spirituszt, aztán fordítva felhelyezted a főző aljára az acél tartót, amire pld. a konzervet tetted, vagy a csajka fedelében feldarabolt gyíkhúst, aztán (begyújtás után) melegítetted, sütötted... gázos csodákkal akkor az MN-ben nem találkoztunk...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 718
113
MAc, ezek szerint Te se voltál soros. Én 50 plusz vagyok, de nekünk adtak spirituszfőzőt, amikor felszereltünk. A szimat szatyor két oldalsó zsebébe tettük a fózót, meg a kiporciózott, kékre színezett spirituszt. Maga a főző tök egyszerű volt. volt egy alu alj, ami azbeszttel volt kitöltve. Az azbesztre öntötted a spirituszt és begyújtva szépen égett. volt egy rácsavarható kupak, meg egy acél tartó, amit hordhelyzetben rá tudtál pattintani a fózó aljára. Amikor főzni akartál vagy melegíteni, levetted ezt a tatrót a fözöröl. Lecsavartad a tetejét, beöntötted a spirituszt, aztán fordítva felhelyezted a főző aljára az acél tartót, amire pld. a konzervet tetted, vagy a csajka fedelében feldarabolt gyíkhúst, aztán (begyújtás után) melegítetted, sütötted... gázos csodákkal akkor az MN-ben nem találkoztunk...
Én benzinfőzőről beszélet. Az volt számomra meglepetés, hogy Magyarország is gyártott benzinfőzőt.
imag1459-jpg.172168

https://classiccampstoves.com/threads/perpetum-with-box.35368/
Ok, ez mondjuk civil használatra van, de akkor is meglepett a dolog.
Benzinfőző az amerikai hadseregben vált ikonikussá. Habár egy ember is kényelmesen tudja hordani, akár egy nagyobb zsebben, olyan brutál ereje van, hogy simán kiszolgál egy lövészrajt.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Benzin vagy spiritusz nem mindegy... Ezek szerint nem, bár mindegyik szénhidrogén...

Egyébiránt Mac, ha már vonalban vagyunk, mi a véleményed arról a spiritusz főzőről, amit említettem. Egyébiránt annak bármilyen folyékony tüzelőanyag elég volt, csak égjen... Bár a benzinszármazékok égése a kaját is büdössé tudja tenni (akár)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 718
113
Pontosan. Az MRE csakis olyan helyzetben mikor más megoldás nincs. Nagyon szar hónapokon át konzerven élni. Arról nem is beszélve hogy a jó kaja hiánya erősen morálromboló. Olcsóbb is főzni mert pl. a francia 24 órás csomag boltban 15-20 euro, a sereg ha jol tudom olyan 13-15 euro korul szerzi be nagy tételben.
Igen. Egyszer ovlastam valahol, ami nagyon megmaradt bennem: konzervvel akkor etedet a csapatokat, ha más módon nem tudod ellátni őket főtt étellel.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 718
113
Benzin vagy spiritusz nem mindegy... Ezek szerint nem, bár mindegyik szénhidrogén...
Neeem. A benzinfőző, nyomás alatt dolgozik, amit te említesz ott a kilocsolt szeszt gyújtod meg. Ilyen főzőt kicsi konzervdobozól is lehet otthon improvizálni. Legyen egy kis tartályféleséged, amibe beleöntöd a szeszt és nagyjából készen is vagy.
A benzinfőzőben van egy égőfej, ami felmelegíti a tartályban lévő benzint ami elpárolog. Az így keletkezett benzinpára ég az égőfejben.
Lényegében egy öngerjesztő folyamat zajlódik le, amit az elején macárás kicsit beindítani, mivel elő kell melegíteni a dolgot. Viszont mikor beindúl a folyamat az eredmény fantasztikus. Egy benzinfőző lángja szerintem símán túltesz egy áltag gáztűzhely legnagyobb rózsáján maximálisan megengedve.
Itt egy cikk főző alkalmatosságok témában.
http://magashegyiturak.ro/2010/08/30/a-nagy-fozo-dilemma/
Van benne egy tanács, ha tudtok beszerezni egy régi orosz ketyerét, ne hagyjátok ki.
Ilyen primus főzőket néha látok a vaterán
http://petrofor.hupont.hu/13/
Itt meg egy 50-es évekbeli amerikai katonai benzinfőző
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Mac, értem a különbséget, meg azt is, hogy olyat, amit leírtam, lehet eszkábálni is. De a célnak, egyéni szinten tökéletesen megfelelt. Egyszerűen nem volt szükség jobbra... legalábbis szerintem...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 718
113
Mac, értem a különbséget, meg azt is, hogy olyat, amit leírtam, lehet eszkábálni is. De a célnak, egyéni szinten tökéletesen megfelelt. Egyszerűen nem volt szükség jobbra... legalábbis szerintem...
Jaa, pesze, nagyon is. Sőt a mostaniak "egyszerhasználatosak" és szilárd tüzelőtablettával mennek.
De én konkrétan ilyen esetekre gondolok.
Egy ilyen bázisféleségen lehet, hogy 5-6 ember is összeverődik. Lehet vannak konténerben kialakított bázisféleségek, ahol őrjáratozás közben megpihenhetnek. Namármost, ha akarnak inni egy forró teát (vagy akarnak készíteni egy nagyobb adagot, hogy a termoszukba tegyék), akkor nem az a leghatékonyabb módszer, ha mindegyik a kis szilárd alkoholos főzőcskéjét kezdi el használni (ráadásul kicsit drága is). Ha mondjuk 10 emberre számitunk 3 decit (kb egy bögre) az 3 liter víz. Egy benizinessel 3 liter vizet pár perc alatt felfőzől, úgy, hogy lobog. És itt most egy olyan tevékenységről beszélünk, ami hónapokon (éveken??) keresztűl tart/tarthat. Egyénileg megoldani ezt a dolgot pici piropatronkákkal szerintem messze nem hatékony, ráadásul drága is.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Jaa, pesze, nagyon is. Sőt a mostaniak "egyszerhasználatosak" és szilárd tüzelőtablettával mennek.
De én konkrétan ilyen esetekre gondolok.
Egy ilyen bázisféleségen lehet, hogy 5-6 ember is összeverődik. Lehet vannak konténerben kialakított bázisféleségek, ahol őrjáratozás közben megpihenhetnek. Namármost, ha akarnak inni egy forró teát (vagy akarnak készíteni egy nagyobb adagot, hogy a termoszukba tegyék), akkor nem az a leghatékonyabb módszer, ha mindegyik a kis szilárd alkoholos főzőcskéjét kezdi el használni (ráadásul kicsit drága is). Ha mondjuk 10 emberre számitunk 3 decit (kb egy bögre) az 3 liter víz. Egy benizinessel 3 liter vizet pár perc alatt felfőzől, úgy, hogy lobog. És itt most egy olyan tevékenységről beszélünk, ami hónapokon (éveken??) keresztűl tart/tarthat. Egyénileg megoldani ezt a dolgot pici piropatronkákkal szerintem messze nem hatékony, ráadásul drága is.


Ja hát azt már régóta tudjuk, hogy a háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz és pénz... De azért én jobban érezném magam ma is, ha lenne nálam egyéni főző, mert azzal bárhol, bármikor tudsz melegíteni (már korábban írtam, nekem éleslőszert szállító teherautó platóján is sikerült, agy gépkarabély lőszeres faládát a menet közben a térdemre helyezve, Akkor és éppen ott jött rám a melegétel utáni vágy. Persze nem volt veszélyes a szitu, csak szokatlan...De nyilván, ha többen összeverődnek jobb a közösségi fózés.... Csak szerintem sokszor vagy ilyen kitett helyzetben egyedül, fededezékben, menetben, őrségben, stb...
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 718
113
Ja hát azt már régóta tudjuk, hogy a háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz és pénz... De azért én jobban érezném magam ma is, ha lenne nálam egyéni főző, mert azzal bárhol, bármikor tudsz melegíteni (már korábban írtam, nekem éleslőszert szállító teherautó platóján is sikerült, agy gépkarabély lőszeres faládát a menet közben a térdemre helyezve, Akkor és éppen ott jött rám a melegétel utáni vágy. Persze nem volt veszélyes a szitu, csak szokatlan...De nyilván, ha többen összeverődnek jobb a közösségi fózés.... Csak szerintem sokszor vagy ilyen kitett helyzetben egyedül, fededezékben, menetben, őrségben, stb...
Teljesen jogos amit mondasz, de ez napjainkban sem változott. Nem is azt mondom, hogy az MH-ban hírtelen rendszeresíteni kéne a benzinfőzőket. A jelenleg kialakúlt szituról beszélek, miszerint van egy bő 100 km határszakaszod és van egy rakás embered e határszakasz mentén szétbontakozva. Ha valahogy el akarod látni őket akkor a "szolgáltatásaidat" is valahogy szét kéne bontakoztatni e határszakasz mentén. Szóval ebben a konkrét esetben viszont jól jöhetnek a benzinfőzők. Hosszútávon olcsón lehet őket üzemeltetni, hagyon magas a hatásfokuk és könnyen telepíthetőek.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Teljesen oké, amit írsz, de ha békeidőben nem tudom megoldani a katónáim, rendőreim, polgárőreim jó minőségű meleg étkeztetését, akkor vezetőként csak egy szarkupac lennék... Aki meg most sem tudja ezt megoldani úgyhogy van hozzá jogköre, akkor -ne legyen illúziód- az is egy nagy szarkupac... Más a béke meg más a háborű...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 718
113
Csak azért mert én nem tudok róla, még lehet, hogy meg van oldva :D
Lehet nyitott ajtókon dörömbölök.